Keď jeden displej nestačí: Štýlový Samsung Galaxy Flip5 zásadne mení používateľský zážitok
Vyklápačku od Samsungu už netreba predstavovať, no aj piata generácia priniesla vylepšenia, ktoré menia spôsob používania smartfónu.
Zdieľať
19. 9. 2023;Autor: Erik Mráz, Foto: archív výrobcu
Od začiatku má Samsung Galaxy Z Flip5 svoje čaro a stále si nachádza nových používateľov, ktorí mu podľahli. No od prvej generácie sa Z-tkový rad posunul na level, ktorý mení používateľskú skúsenosť. Samsung Galaxy Flip5 5G priniesol tento rok tri veľké zmeny – prepracovaný predný displej, ohromný procesor aj nový ohybný kĺb.
Čo sa na smartfóne Samsung Galaxy Z Flip5 vydarilo?
Najväčšou zmenou v porovnaní s minuloročným Galaxy Z Flip4, ktorú si na prvý pohľad všimnete, je funkčný a samostatný predný displej – nový Galaxy Z Flip5 totiž dostal plnohodnotnú 3,4“ Super AMOLED zobrazovaciu plochu.
Vonkajší displej teda už nebudete využívať len na čítanie notifikácií. Okrem množstva widgetov podporuje aj používanie rôznych aplikácií tretích strán, ako sú napríklad WhatsApp či Netflix.
Vďaka novému ohybnému kĺbu mohol Samsung Galaxy Z Flip5 výrazne zmenšiť pomerne veľkú medzeru pri ohybe na zatvorenom displeji, preto je Z Flip5 o 2 mm tenší oproti minuloročnému modelu.
Samsung Galaxy Z Flip5 dostal aj „nové srdce“ – 8-jadrový procesor SnapDragon 8 druhej generácie vyrobený priamo pre telefóny Samsung Galaxy. Oproti štandardnému procesoru má vyššie taktovacie frekvencie, čo z neho robí najvýkonnejší procesor pre zariadenia s operačným systémom Android na trhu.
V čom mohol byť smartfón Samsung Galaxy Z Flip5 lepší?
Samsung Galaxy Z Flip5 dostal nový elegantný dizajn v podobe lesklého spracovania, čo však pri používaní nie je až také praktické, lebo jeho zadná časť je magnetom na odtlačky prstov – budete mať často tendenciu leštiť ho.
Za asi najväčšiu nevýhodu považujem umiestnenie ovládania hlasitosti a tlačidla zamknutia na bočnej strane. Tie sú podľa môjho názoru príliš vysoko a ľudia s menšími rukami si budú musieť telefón hlavne pri používaní jednou rukou častokrát prechytiť, aby ho vôbec odomkli. Jedným z možných riešení je používanie odomykania pomocou rozpoznávania tváre.
Aj keď má telefón výkonu na rozdávanie, chladenie nie je až také domyslené. Pri hraní aj menej náročných hier alebo pri používaní trochu náročnejších aplikácií sa telefón citeľne zahrieva hlavne v hornej časti.
Nový kĺb je síce o niečo lepší, ale asi po 2 týždňoch používania cítiť, ako sa obe časti displeja v zatvorenom stave mierne hýbu.
Čím nás smartfón Samsung Galaxy Z Flip5 prekvapil?
Prekvapila ma výdrž telefónu na jedno nabitie, bez väčších problémov som sa dostal na jeden a pol dňa bežného používania, a keď som telefón využíval na maximum, vydržal jeden celý deň.
Toto vylepšenie však nepriniesla nová batéria, pretože je rovnaká ako v minuloročnom modeli, ale spomínaný nový procesor SnapDragon 8 druhej generácie pre Galaxy, ktorý poskytuje vyššiu energetickú účinnosť telefónu.
Spomenúť musím aj stereo reproduktory, ktoré sú veľmi kvalitné a hlasné. S dvojicou primárnych fotoaparátov urobíte kvalitné zábery, dokonca aj pri slabšom osvetlení.
Telefón som vedel bez problémov používať aj na slnku, oba displeje majú úžasnú čitateľnosť aj na priamom svetle. Všetko je to zabalené v elegantnom tele, ktoré je prémiovo spracované, vďaka čomu si tento telefón zaslúži aj aktuálnu cenu.
Hodnotenie O2 Guru: Praktický a prémiový
Skladateľné smartfóny sú synonymom kompaktnosti a praktickosti. Sám som bol prekvapený, ako veľmi ma samotný dizajn telefónu pri každodennom používaní bavil. Prémiové spracovanie, kompaktné rozmery, dobrý fotoaparát a obrovský výkon z neho robia jeden z najlepších smartfónov na trhu.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
S rozvážnou mierou technológií ide aj učenie jedna radosť. Ako sa vybaviť na nový školský rok?
Tech vychytávky vaše ratolesti do učenia správne namotivujú, uľahčia aj spríjemnia štúdium.
Zdieľať
21. 8. 2023;Autor: Juraj Recký, Foto: Shutterstock
Knižky majú svoje jedinečné čaro, no žiaci ani študenti sa dnes bez tech vymožeností už nezaobídu. Pripravte sa s nami na blížiaci sa školský rok rozvážne a vyberte deťom vhodný notebook alebo tablet, smartfón, slúchadlá či tlačiareň, aby ste ich po prázdninách do učenia správne namotivovali.
Technológie dokážu uľahčovať štúdium, no neznamená to, že s novým školským rokom musíte hneď aj vyberať nový notebook, tablet či smartfón. Skúste najskôr upratať a prečistiť svoj aktuálny.
Zo starých podkladov, seminárnych prác, projektov a PDF môžete vždy čerpať, preto spravte zálohu študijných materiálov z minulého roku. Môžete na to použiť niektorú z cloudových služieb, ako napríklad Dropbox; používatelia značky Apple majú k dispozícii iCloud; Microsoft v rámci balíka Office 365 ponúka úložisko OneDrive. Ak sa vám nepozdáva online riešenie, môžete stále využiť externý disk.
Neodporúčame vám cloudové úložisko často meniť, aby ste sa vyhli zbytočnému neporiadku a strate dát. Okrem školských dokumentov si môžete prečistiť a roztriediť aj všetky aplikácie a fotky, ktoré máte v notebooku, aby ste ho pripravili na nový začiatok. Windows, MacOS, ale aj operačné systémy tabletov a smartfónov majú priamo v nastaveniach možnosť správy úložného priestoru, s ktorou vyčistíte zariadenie od dočasných a nepotrebných súborov.
Nový notebook je investíciou do vzdelania
Ak je aj po veľkom upratovaní práca na notebooku skôr utrpením než potešením, je zrejme správny čas na kúpu nového. Cena je pre mnohých rozhodujúca, no nesmie byť jediným vodidlom.
Tie najlacnejšie zariadenia bývajú na hranici požadovanej výkonnosti a môže sa stať, že budú stačiť len na rok aktívneho používania. Kúpu zariadenia preto vnímajte ako investíciu do vzdelania, ktorá by mala vydržať niekoľko rokov.
Čím väčší, tým lepší pre oči
Ideálna veľkosť displeja na notebooku je 15 palcov. Môže sa zdať, že veľký displej zbytočne zväčšuje celkové rozmery a hmotnosť zariadenia, no notebook zvyčajne žiaci a žiačky so sebou do školy nenosia. Dôležitejšie je pohodlie pri štúdiu a čo najmenší negatívny vplyv na zdravie a pri malom displeji sa zbytočne namáhajú oči. Napríklad ASUS Vivobook má displej s uhlopriečkou 15,6 palca a rozlíšením Full HD.
Aj pamäť a úložisko majú dôležitú rolu
Podľa toho, v ktorom študijnom období sa vaša ratolesť nachádza, vyberajte aj operačnú pamäť (RAM) notebooku, teda pamäť, v ktorej si notebook ukladá to, s čím a na čom práve školák pracuje. Ak je úložisko dostatočne veľké, notebook pracuje plynule, ak nie, môže „dlho premýšľať“.
8 GB operačnej pamäte RAM postačí žiakom na základných školách, ako príklad môžeme uviesť LENOVO IdeaPad Slim 3, študentom sa hodí aspoň 16 GB. Náš tip však je vyberať notebook s čo najväčšou pamäťou RAM.
512 GB úložného priestoru je ideálnych aj z hľadiska množstva dát, ktoré môžete uložiť, aj z hľadiska vplyvu na finálnu cenu zariadenia. Pamäť však môžete rozšíriť už spomenutým cloudom alebo externým úložiskom.
Výkon = procesor
Aby ste sa pri výbere nemuseli zbytočne trápiť tým, aký procesor vybrať, hľadajte v názve notebooku slovo Gaming. Tu máte istotu, že na štúdium bude notebook dostatočne výkonný, lebo hry majú v drvivej väčšine prípadov vyššie požiadavky na výkon než učenie sa. Zaujímavou voľbou môže byť napríklad Asus TUF Gaming F15.
Samozrejme, pri štúdiu grafického dizajnu či programovania budú nároky na výkon notebooku vysoké. V týchto prípadoch si však treba nastaviť individuálne požiadavky na výkon. Vraví sa, že Apple MacBook Pro je stávkou na istotu v prípade umeleckých aj programátorských štúdií, aj keď má len 13 palcov.
Majte v zásobe porty
Vo výbave notebooku by ste si mali všímať konektivitu, teda možnosti pripojenia iných zariadení, ak bude potrebné pripojiť notebook k dataprojektoru alebo k ďalším zariadeniam. Čím viac možností pripojenia, tým lepšie, no notebook by mal mať aspoň USB-A, USB-C a HDMI konektor.
Ak už máte model notebooku, ktorý nemá bohatú ponuku konektorov, môžete siahnuť po rozbočovači.
Tablet namiesto notebooku?
Rozhodnúť sa pre tablet, ideálne s podporou stylusu, ako náhradu notebooku môže byť zaujímavé riešenie. Majte však na pamäti, že na tablete sa pracuje inak ako na klasickom notebooku. Je to vlastne to isté, ako keby ste pracovali na smartfóne s veľkým displejom.
Na notebookoch sme zvyknutí pracovať tak, že v aplikácii vytvoríme dokument, ktorý uložíme do priečinka, a keď chceme s dokumentom ďalej pracovať, napríklad ho poslať mailom, tak otvoríme priečinok a presunieme dokument do mailovej správy. Mnohí obľubujú aj triedenie dokumentov do rôznych priečinkov a podpriečinkov.
Na tablete skôr všetko „hádžete na jednu kopu“ a potom priamo cez aplikácie s dokumentmi pracujete. Na prvé počutie to možno neznie ako veľký rozdiel, no v praxi to môže byť taká zásadná zmena, že sa budete musieť vrátiť k notebooku.
Ani pri tablete neodporúčame vyberať možnosť s najnižšou cenou, no už pri stanovení rozpočtu s hranicou 250 € budeme vyberať z dobrých tabletov a zo širokej ponuky. Detailom o tom, ako vybrať vhodný tablet pre rôzne skupiny, aj pre školákov, sme venovali samostatný článok, preto zhrnieme dôležité parametre.
Dobrý tablet na štúdium má:
rozlíšenie displeja aspoň 1 920 × 1 200 px,
displej s technológiou ochrany zraku,
batériu s kapacitou aspoň 7 000 mAh (a viac),
fotoaparát od 8 Mpx, ktorý bude slúžiť aj ako skener.
Našim kritériám zodpovedá napríklad Lenovo Tab P11 LTE. Je dostatočne výkonný aj na hry, uhlopriečka displeja je 11,5 palca, čo je síce menej ako našich odporúčaných 15 palcov pri notebookoch, no tablet je z kategórie prenosných zariadení.
Na doplnenie výbavy
Či sa rozhodnete pre notebook, alebo tablet, v záujme pohodlnejšieho a sústredenejšieho štúdia by ste nemali zabudnúť na myšku, v prípade tabletu ani na klávesnicu. Aby ste ušetrili porty a čas, ktorý by ste inak venovali rozmotávaniu káblov, prehodnoťte bezdrôtové riešenia.
Okrem toho, že sú pohodlnejšie na používanie, majú aj prekvapivo prívetivé ceny. Do tejto kategórie patrí aj bezdrôtová myš WG3 Little. Okrem dvoch základných tlačidiel je veľmi praktické koliesko na listovanie a ďalšie tlačidlo, ktorému sa dá funkcia priradiť v nastaveniach.
Keď treba odovzdať projekty
Možno vás trochu prekvapíme, no aktualizovanie školského technologického vybavenia zahŕňa aj tlačiareň. Seminárne práce a projekty sa stále zvyknú odovzdávať vytlačené a zviazané – a ruku na srdce, z času na čas sa tlačiareň hodí aj rodičom.
Pri malých, no častých objemoch tlače stačí atramentové riešenie. Vzhľadom na prívetivé ceny hľadajte multifunkčnú tlačiareň – v podstate len preto, aby ste boli pripravení naozaj na akúkoľvek situáciu. Myslite aj na rozmery zariadenia, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch rozhodujúcim faktorom pri výbere.
Smartfón pre školákov
Napriek tomu, že mnohí stále nesuhlásia s tým, aby mali už školáci vlastný smartfón, zariadenie je užitočnou pomôckou aj v nižšom veku. Samozrejme, ak vyberáte rozumne.
Vyslovene školáčikom stačia tie najlacnejšie modely. Do smartfónu im môžete nahrať električenku, môžu používať fotoaparát a, samozrejme, vždy ich máte poruke. So správnymi aplikáciami môžete presne skontrolovať, čo vaša ratolesť na smartfóne robí. Náš tip je aplikácia Family Link od Googlu.Umožňuje meniť nastavenia v účte dieťaťa, spravovať aplikácie v jeho smartfóne, rovnako aj spravovať čas používania aplikácií alebo kontrolovať polohu dieťaťa, či obmedziť prístup k nevhodnému obsahu.
Ak si stanovíte limit do 150 €, bez problémov vyberiete smartfón s dostatočne veľkou batériou, teda okolo 5 000 mAh, fotoaparátom s dobrou špecifikáciou (približne 50 Mpx), ale aj s dostatočnou pamäťou RAM, aby smartfón plynule pracoval. Veľkosť 3 GB je v tejto kategórii maximálne postačujúca.
Pri výbere veľkosti displeja myslite na malé ručičky svojho školáka. 6-palcový displej by mal zvládnuť. Do našich kritérií perfektne zapadá napríklad Xiaomi Redmi 12C alebo Motorola Moto E32s.
Ako už tradične pripomíname, ak ste fanúšikom zariadení Apple a všetci vo vašej najbližšej rodine majú smartfón s odhryznutým jablkom, najrozumnejšou voľbou bude napriek cene iPhone. Preto radšej vyberte ten odložený zo zásuvky alebo sa obzrite po staršom modeli. Napríklad repasovaný iPhone XR má dnes pomerne zaujímavú cenu.
Študenti majú, prirodzene, na smartfón výrazne vyššie nároky. Predsa len je to zariadenie, ktoré používame na dennej báze. Na štúdium sa môže hodiť kvalitný fotoaparát, ktorý poslúži aj ako skener dokumentov. Veľkosť batérie okolo 5 000 mAh sa postará o to, aby vás smartfón nenechal v štichu, a dostatočne veľký a kvalitný displej vám nebude až tak namáhať oči pri čítaní učebníc alebo skrípt. Uhlopriečka 6,5 palca a viac a čo najvyššie rozlíšenie by mali byť vašimi vodidlami.
V cene do 360 € za pozornosť určite stojí Motorola Edge 30 Neo, Vivo Y76 5G či menej známy Infinix Note 12 Pro 5G, ktorý za svoju cenu ponúka prekvapivo veľa. Ak je tento rok vašou témou skôr výber smartfónu, určite si prečítajte náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetko potrebné pre správny výber.
Vnímanie a pamätanie si informácií skrz hovorenú reč je pre mnohých jednoduchšie ako cez písaný text. Všetky náučné videá, dokumenty či podcasty si školáci môžu vypočuť jednoducho a pohodlne cez slúchadlá.
Bezdrôtové slúchadlá s výdržou batérie okolo 20 hodín na jedno nabitie sú postačujúce. S veľkosťou si nemusíte priveľmi lámať hlavu – dnes je štandardom, že v balení sú tri veľkosti štupľov do uší.
Pri výbere slúchadiel na štúdium v drvivej väčšine prípadov nemusíte lipnúť na perfektnej kvalite zvuku. Hovorené slovo je na počúvanie menej náročné ako hudba.
Najmä starostliví rodičia by vedeli rozprávať o tom, aké divoké scenáre dokážu vzniknúť, keď školák mešká a má vypnutý smartfón. Externá batéria s kapacitou 10 000 mAh je pohodlným riešením. Dokáže dobiť baterku zariadenia aj 2- až 3-krát a v núdzových prípadoch by táto kapacita mohla pomôcť aj notebooku. Zároveň je vždy lepšie, ak má externá batéria viac portov – kombinácia USB-A a USB-C je dnes pomerne bežná.
Bezpečnosť na prvom mieste
Vybaviť sa technológiami na blížiaci sa školský rok nie je len o novom hardvéri. Internet je plný nástrah, ktoré najmä školáci ešte nemusia vedieť dostatočne identifikovať. Bezpečnosti môže pomôcť rodičovská ochrana.
Dnes už je štandardnou súčasťou operačných systémov smartfónov, tabletov aj notebookov, no poistiť sa môžete aj extra aplikáciou. Pre zariadenia s operačným systémom Android je to napríklad Parental Control od ESET-u, ktorá umožňuje upraviť prístup na nevhodné stránky, kontrolovať čas strávený surfovaním a ponúka aj možnosť kontroly polohy.
Aj používatelia Android zariadení, ktorí už majú študijné roky za sebou, by mali zhodnotiť mieru ochrany svojich zariadení. Vylepšiť ju pomôže napríklad ESET Mobile Security. Tento balík ponúka antivírusovú a antiphishingovú ochranu, zamknutie aplikácií a ich kontrolu a audit, ale aj ochranu pri krádeži či strate zariadenia.
Extra tip: Môže byť Netflix učebnou pomôckou?
Učenie skutočne hravou a zaujímavou formou? Dokumentárna séria Máme jasno, ktorú nájdete na Netflixe, pokrýva veľmi širokú škálu tém spracovaných zaujímavým spôsobom.
Vyvážený vzťah k technológiám je mimoriadne dôležitý, aj keď pomáhajú pri štúdiu. Preto sa cez projekt O2 Športová akadémia Mateja Tótha deti učia správne športovať a mať z pohybu radosť.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.