Ako pracovať efektívne

Pripravili sme pre vás sumár článkov, v ktorých sa dozviete, ako byť pri práci sústredenejší a produktívnejší.

Technológie dokážu byť úžasným pomocníkom, no za istých okolností aj nepriateľom. Ak máte problém s tým, že vám pri práci uteká pozornosť, neviete sa sústrediť a zorientovať sa v množstve zadaní, naše nové lifetech vydanie vám určite príde vhod.

Po vydaní, v ktorom sme priniesli tipy, ako priblížiť technológie ľuďom, ktorí s nimi doteraz nemali veľké skúsenosti, sme sa tento raz zamerali na to, ako ich využiť na zefektívnenie práce. Pripravili sme pre vás sprievodcu metódami na efektívnu prácu, veľký prehľad aplikácií, ktoré dokážu výrazným spôsobom ovplyvniť vašu koncentráciu a produktivitu, a výber zariadení, ktoré dokážu prácu značne zjednodušiť.

Chcete byť produktívnejší? Pomôcť vám môže aj vylepšený Zlatý O2 Paušál, ktorý prináša nielen neobmedzené volania a SMS v celej EÚ, ale aj 10 GB dát, aby ste si mohli šikovné appky na zvýšenie koncentrácie či lepšiu efektivitu práce využiť naplno. Paušál si môžete objednať online cez O2 E-shop alebo zakúpiť v ktorejkoľvek O2 Predajni za sumu 30 € mesačne.

V tomto vydaní nájdete:

Ako stihnúť za deň viac. Prečítajte si nášho veľkého sprievodcu technikami na sústredenú a efektívnu prácu. Poradíme vám, ako si vybudovať vyvážený pracovný rytmus, aj ako vám pri práci môže pomôcť hudba.

Top 20 aplikácií na sústredenú a produktívnu prácu. Vybrali sme pre vás tie najlepšie appky, vďaka ktorým sa budete lepšie sústrediť, efektívne si rozdelíte úlohy a všetky dôležité myšlienky si zaznamenáte niekoľkými klikmi.

Ako vybrať vhodné zariadenie na prácu. Ktoré parametre si treba všímať pri výbere pracovného smartfónu? Pripravili sme pre vás prehľad parametrov aj zariadení, s ktorými budete pracovať naozaj efektívne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sprievodca: Ako stihnúť za deň viac

Pozrite si náš prehľad najpopulárnejších techník, ktoré môžete do svojho života zaradiť prakticky okamžite.

Sú chvíle, keď práca ide plynulo, baví nás a ani si nevšimneme, že už ubehlo päť hodín, a pritom vôbec nie sme unavení. Každý z nás má však veľa takých dni, keď sa dá vyrušiť každou notifikáciou alebo si ide pozrieť len počasie a odrazu sa pristihne, že už pol hodiny číta správy.

Buďte pri práci efektívnejší s vylepšeným Zlatým O2 Paušálom, ktorý prináša až 10 GB dát. Viac informácií

Ak máte rovnaký problém, prečítajte si nášho sprievodcu najpopulárnejšími technikami na produktívnu a sústredenú prácu. Vychádzajú z výskumov a z biologických vlastností nášho tela, pričom ich aplikujú stovky ľudí na celom svete.

V našom sprievodcovi sa dozviete:

  1. Ako môže správna hudba nahradiť rušivé pozadie.
  2. Ako si vybudovať vyvážený pracovný rytmus.
  3. Ako si naplánovať deň, resp. týždeň tak, aby ste sa postupne posúvali.
  4. Ako stíhať viac a vyhnúť sa vyhoreniu.
  5. Ako si dopriať priestor na nové a kreatívne myšlienky.

Prajeme vám, aby ste našli to, čo vám naozaj pomôže.

1. Počúvajte správnu hudbu

Ľudský mozog reaguje na mimoriadne veci okamžite: neznáma tvár v skupinke kamarátov či hlučné kýchnutie kolegu v inak tichej kancelárii. Čokoľvek človek v takej chvíli robí, ak zaregistruje výraznú zmenu prostredia, svoju pozornosť hneď prepína na hľadanie zdroja ruchu. To však nie je vždy práve produktívne.

Aplikácia Spotify

Ak sa často ocitáte v podobnej situácii, skúste techniky na vytvorenie nerušivého prostredia, ktoré pohltí väčšinu hluku:

  • Zapnite si hudbu, v ktorej sa nespieva (bez slov). Vyberte si to, čo je vám príjemné: klasiku, džez alebo electro.
  • Pustite si tzv. hnedý šum. Nízkofrekvenčný hlboký šum pomáha blokovať ostatné zvuky a zároveň má upokojujúce účinky.
  • Počúvajte zvuky prírody. Nájdete ich napríklad na YouTube alebo pomocou hudobnej appky Spotify (AndroidiOS).
  • Púšťajte si opakovane veľmi známu pesničku. Po krátkom čase ju prestanete vnímať a budete sa naplno venovať práci.

Vytvorte si príjemné pracovné prostredie s párom slúchadiel. Z ponuky O2 si vyberiete model, ktorý vám bude vyhovovať. Do O2 E-shopu

2. Technika Pomodoro na vybudovanie pracovného rytmu

Človek sa dokáže sústrediť maximálne 30 až 40 minút. Je to absolútne prirodzené, lebo mozog si potrebuje spraviť prestávku. Na tomto princípe je založená technika Pomodoro. Tá rozdeľuje čas na pracovné intervaly, ktoré sa striedajú s krátkymi prestávkami.

Ako to funguje:

  1. Zapnite si časovač na 25 minút.
  2. Odložte všetko, čo vás môže vyrušiť, najmä telefón.
  3. Keď časovač zazvoní, prácu prerušte a dajte si päťminútovú prestávku. (Môžete vypiť pohár vody, zacvičiť si alebo sa poprechádzať po kancelárii.)
  4. Znova si nastavte časovač na 25 minút a pokračujte v práci.
  5. Po štyroch Pomodoro intervaloch si dajte väčšiu prestávku (20 až 30 minút).
Aplikácia PomoDone

Na toto vám dobre poslúži aj obyčajný časovač vo vašom mobile, využiť však môžete aj špeciálne appky:

  • Focus Keeper (bezplatne; iOS),
  • PomoDone App (bezplatne; Android, iOS),
  • Tomatoes (bezplatne; Web).

3. Plánujte si svoj deň večer predtým

Začínať každé ráno s čistým listom papiera nie je vždy produktívne rozhodnutie. Ráno totiž človek rozmýšľa trochu inak niektoré myšlienky postupne strácajú zmysel, predsavzatia predchádzajúceho dňa zostávajú zabudnuté a tie naozaj dôležité veci nahradia nové urgentné úlohy. A dni s podobným scenárom sa stále opakujú.

Preto odporúčame začať nový deň už večer predtým. Skôr ako si ľahnete spať, urobte si zoznam vecí, ktoré by ste chceli dosiahnuť v priebehu nasledujúceho dňa. Ráno potom začnite úlohami, ktoré sú na vašom zozname.

Aplikácia Wunderlist

Na plánovanie dňa vám postačí aj papier s perom, no siahnuť môžete aj po niektorej z týchto aplikácií:

4. Obmedzte množstvo denných úloh

Britský odborník na lepšiu organizáciu času Mark Foster vo svojej knihe Do It Tomorrow and Other Secrets of Time Management (v preklade Urobte to zajtra a iné tajomstvá time managementu) ponúka tzv. metódu uzatvoreného zoznamu úloh.

Táto technika vám pomôže:

  • zbaviť sa množstva urgentných úloh (alebo ich aspoň zredukovať),
  • predísť vyhoreniu,
  • naučiť sa hovoriť nie,
  • správne prioritizovať úlohy.

Ako to funguje:

Spravte si zoznam štyroch až šiestich dôležitých vecí, ktoré treba spraviť počas dňa (najlepšie večer predtým), a uzavrite ho, to znamená, že zoznam sa nebude ďalej nafukovať. Všetky ďalšie úlohy, čo počas dňa pribudnú, posuňte na ďalší deň, ktorý má rovnako obmedzený počet úloh.

Ak chcete lepšie pochopiť, ako sa sústrediť na naozaj dôležité veci, pozrite si video, ktoré pracuje s metaforou pohára a kameňov.

5. Nasmerujte si celý týždeň

Aj vy sa každý piatok pýtate, prečo týždeň ubehol tak rýchlo? Odborník na produktivitu J. D. Meier vytvoril metódu Monday Vision (Pondelková vízia), ktorá pomáha týždeň zmysluplne naplniť aktivitami a posúvať vás v práci ďalej.

Metóda výborne pracuje s technikami 3 a 4 z nášho zoznamu.

foto: Pexels

Ako na to:

V pondelok si stanovte tri úlohy, ktoré by ste v danom týždni radi uskutočnili. Pomôže vám otázka: Keby bol dnes už piatok, čo by som chcel/-a mať za sebou? Zapíšte si ich a pri plánovaní ich majte stále pred sebou.

Ukážka úloh

  1. Navrhnúť plán športových aktivít tak, aby som sa v júni mohol/-a zúčastniť na maratóne.
  2. Nájsť tri spôsoby, ako posuniem projekt dopredu.
  3. Dokončiť report a vypýtať si feedback od troch kolegov, resp. kamarátov.

6. Blokujte akékoľvek vyrušenia

Ak ste závislí od sociálnych sietí, najrozumnejším riešením je mobil počas práce odložiť tam, kde naň vôbec nebudete vidieť a na Facebook či Instagram nepomyslieť ani za počítačom. Čo však v prípade, keď je ich používanie súčasťou vašej práce? Ani vtedy nemusíte sociálnu sieť navštíviť každých desať minút, často je to len zvyk. V takom prípade môžu pomôcť rôzne obmedzenia.

Ako na to:

  • Dlhšia cesta: Pracujte na svojej disciplíne. (Treba byť trpezlivý, spravidla to nemá okamžitý efekt.)
  • Kratšia cesta: Používajte aplikácie, ktoré blokujú prístupy na sociálne siete.

Riešenia na obmedzenie prístupu:

Ak máte iPhone alebo iPad, môžete si priamo nastaviť obmedzený prístup do konkrétnych appiek. Postupujte takto:

Nastavenia → Čas pred obrazovkou → Limity pre appky

Ak máte Android, stiahnite si appku AntiSocial alebo AppDetox

Ak chcete obmedziť svoj prístup na sociálne siete na počítači, použite napríklad nástroj Block Site pre Google Chrome alebo Cold Turkey.

7. Vyčistite si hlavu pomocou techniky Morning pages

Techniku Morning pages (Ranné stránky) predstavila Julia Cameron v známej knihe The Artist’s Way. Pomôže vám zbaviť sa rušivých myšlienok, a tak v mysli vytvoriť priestor pre kreativitu.

Ako na to:

Ráno si spíšte všetko, čo vám chodí po rozume. Svoje myšlienky nefiltrujte, nemusíte spätne čítať, čo ste napísali. Ak máte pocit, že nemáte žiadne myšlienky, napíšte, ako vyzerá vaša izba alebo čo si dáte na raňajky. Autorka odporúča napísať aspoň tri stránky denne mozog sa tak zbaví zbytočných myšlienok.

Aplikácia Evernote

Svoje myšlienky môžete spísať na papier, no viete použiť aj rôzne digitálne riešenia, napríklad klasický Word alebo appku na organizovanie poznámok Evernote.

8. Striedajte rôzne druhy práce

Ak je práca monotónna, často sa stáva, že človek stráca chuť pracovať, rozmanitá práca vie
naopak udržať náš dlhodobý záujem.

Rozlišujeme štyri základné druhy aktivít:

  1. komunikačné: stretnutia, volania, elektronická pošta,
  2. kreatívne: hľadanie riešení, písanie textov, natáčanie videa,
  3. automatické: umývanie riadu, beh, reportovanie,
  4. edukatívne: čítanie kníh, hodiny angličtiny, prezeranie Facebooku.

Základom je striedať jednotlivé druhy aktivít, aby mal mozog čas na oddych.

foto: Pexels

9. Zlepšite si kvalitu spánku

Dobrý spánok vám pomôže cítiť sa dobre a zároveň očistiť mozog od toxínov. Z vedeckých výskumov vyplýva, že počas dňa sa v ľudskom mozgu ukladá metabolický odpad, ktorý môže zvýšiť možnosť vzniku Alzheimera. Dostatočný zdravý spánok pomáha ľudskému telu zbaviť sa tohto „odpadu“ najrýchlejšie.

Aplikácia Sleep Cycle

Ponúkame vám niekoľko možností, vďaka ktorým dokážete svoj spánok zlepšiť už dnes:

  • Ak pracujete s mobilom či s počítačom pred spaním, zbavte sa modrého svetla, ktoré vyžarujú. Do počítača si môžete stiahnuť bezplatnú appku f.lux, vďaka ktorej vaša obrazovka príjemne zožltne. V prípade, že máte zariadenie od Apple, použite funkciu Night Shift. Ak vlastníte Android, stiahnite si appku Blue Light Filter.
  • Minimalizujete všetky zdroje svetla v spálni. Kúpte si hrubé závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, prikryte drobné svetielka na zariadeniach a na telefóne si nastavte mód Nerušiť.
  • Monitorujte kvalitu svojho spánku. Môžete si zadovážiť napríklad športové hodinky, ktoré sledujú váš pohyb alebo inštalovať špeciálne mobilné appky. Jednou z najpopulárnejších je Sleep Cycle (bezplatne; Android, iOS), ktorá sleduje kvalitu vášho spánku a zároveň odporúča, kedy je najlepší čas zobudiť sa.

Akú techniku na sústredenie či lepšiu organizáciu času používate vy? Podeľte sa s nami o svoje tipy na Facebooku Sódy.

Aby ste boli pri práci produktívnejší, stavte na vylepšený Zlatý O2 Paušál, ktorý prináša nielen neobmedzené volania a SMS v celej EÚ, ale aj 10 GB, aby ste mohli šikovné appky na zvýšenie koncentrácie a lepšiu efektivitu využiť naplno. Paušál si môžete objednať online cez O2 E-shop alebo zakúpiť v ktorejkoľvek O2 Predajni za 30 € mesačne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac