10 tipov na krátke výlety z Trenčína

Kam na výlet z mesta módy? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Či už je víkend, prázdniny, alebo máte len voľný deň, nemusíte ho tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je desať nápadov na rôzne dlhé, no predovšetkým zaujímavé výlety doma aj v zahraničí.

 

Poldňové výlety:

Adamovské Kochanovce

Obec vznikla pred 60. rokmi zlúčením menších obcí Adamovce, Malé Bierovce a Kochanovce. Dnes sa môže popýšiť pompéznym barokovým kaštieľom, ku ktorému patrí rozsiahly anglický park, klasicistickým kašieľom a dvomi barokovými kostolmi. Okrem týchto pamiatok tu môžete navštíviť aj dom, z ktorého pochádza slovenský básnik Adam Roy. Expozícia v jeho rodnom dome je venovaná jeho tvorbe a životu.

kaštieľ
kaštieľ
kaštieľ

Autor fotografií: Comitatus

Letecké múzeum Slávnica

Ak vás ako malé dieťa (alebo dospelého človeka) fascinovali a fascinujú lietadlá, ste tu správne. Momentálne sa tu nachádza deväť exponátov, vrátané kúskov z Vojenského historického ústavu, či veteráni československých liniek. Múzeum je pod holým nebom, takže pred výletom si pozrite predpoveď počasia.

lietadlo
lietadlo
lietadlo

Autor fotografií: Aeroklub Dubnica

Sklenný sen, sklársky skanzen

Vo Valaskej Belej môžete na vlastné oči (a dokonca aj vlastnoručne) zistiť, ako sa kedysi vyrábali sklenené výrobky. Dnes sa nad touto záhadou veľmi nezamýšľame, najmä tí najmenší, keďže ich považujeme za bežnú komoditu. Kedysi sa však za ich výrobou skrývala hotová alchýmia.

V skanzene vám vysvetlia rôzne techniky výroby skla, priblížia charakter skloviny a ukážu, ako všelijako sa s ňou dá “čarovať”. Rozhodne zážitok, predovšetkým pre deti, ktoré o tomto remesle možno ešte ani nepočuli.

sklár
sklár
farby

Autor fotografií: Renessaince

Farma New Zealand

Aj na Slovensku máme kúsok Nového Zélandu, konkrétne jednu prírodnú farmu. Nachádza sa asi 30 kilometrov od Trenčína, tesne za obcou Modrová. Okrem klokanov tu nájdete škótsky horský dobytok (v podstate chlpaté, vlasaté kravičky), emu, či rôzne horské zvieratá. Občas sa tu konajú tradičné tanečné vystúpenia domorodých Austrálčanov.

krava
cesta
lúka

Autor fotografií: Michal Jakubský

Len si so sebou nesmiete priniesť vlastné domáce zviera. Naše dravce sme preto radšej nechali obďaleč.

Jednodňové výlety:

Hrad Buchlov, Česko

Od Trenčína je český hrad vzdialený približne 75 kilometrov. Ide o jeden z najzachovalejších hradov u našich susedov, ktorý zároveň nebol nikdy dobytý. Aj preto návštevníkom poskytuje jedinečný a nepoškodený náhľad do dobovej architektúry.

Pôvodne stavba vznikla ako gotický hrad, neskôr bola prerobená na renesančné sídlo. Nesie teda v sebe dedičstvo oboch epoch. Navštíviť môžete jeho pútavý interiér, aj s hradom spojenú kaplnu sv. Barbory.

hrad
hrad
hrad

Autor fotografií: Bjalek Michal

Štramberk

Historické mestečko v moravsko-sliezskom kraji na predhorí Beskydských hôr návštevníkov láka najmä známou zrúcaninou hradu Strallenberg, založeného v roku 1359. Okolo zrúcaniny sa nachádza pamiatková rezervácia, ktorú tvoria staré, no zachovalé valašské rúbané chalúpky z 18. a 19. storočia. Tie jasne pripomínajú, že Morava má toho so susediacim Slovenskom spoločného oveľa viac, než zvyšok Českej republiky.

No a keby vás história omzrela, pochutnajte si na miestnom cukrárskom vynáleze: Štramberských ušiach. Točené oplátky sú spomienkou na víťazstvo miestneho kresťanského vojska nad vpádom Mongolov z roku 1241.

mesto
stramberk
Stramberk

Autor fotografií: David Paloch (1), Jan Kaláb (2, 3)

Příbor

Málokto vie, že z tohoto mesta s pozoruhodným názvom pochádza zakladateľ psychoanalýzy, Sigmund Freud. Narodil sa tu v roku 1856 a žil v meste do svojich troch rokov. Potom sa jeho rodina presťahovala do Viedne. Po Freudovi tu ostalo pomenované námestie a múzem venované jeho pamiatke.

Aj mesto samo o sebe je veľmi zaujímavé. Patrí medzi jedno z najstarších na severovýchodnej Morave. Je z neho výhľad na Beskydy, aj na najznámejšiu časť hradu Strallenberg, tzv. Štramberskú Trúbu. Historické budovy v centre sú pekne zachovalé a za pozornosť stojí aj malebné hlavné námestie.

námestie
dom
interiér

Autor fotografií: János Korom Dr.

Megoňky, Stará Bystrica

Megoňky sú prírodnou pamiatkou na Kysuciach. Je tu nálezisko pieskovcových guľatých útvarov, ktoré vznikli pred 30-40 miliónmi rokov. Miesto bolo objavené v roku 1988 a v roku 2003 aj oficiálne vyhlásené za prírodnú pamiatku. Podobné úkazy sa dajú nájsť aj inde vo svete, napríklad na Kostarike, Novom Zélande, či v Južnej Amerike. No toto slovenské je najväčšie v Európe. Ak vás fascinujú pradávne dejiny zeme, prechádzka k tomuto miestu bude isto niečím pre vás.

Výlet na Megoňky môžete spojiť s návštevou neďalekej Starej Bystrice. Najpozoruhodnejšou pamiatkou tohto mesta je miestny orloj. Najväčšia drevená socha na Slovensku zobrazuje sediacu Madonnu, teda Pannu Máriu, ktorá je zároveň patrónkou Slovenska. Kostru orloja tvorí až 80 drevených ramien. Jej návrh pochádza z dielne architekta Ivana Jarina.

skaly
Slovenský orloj
námestie

Autori fotografií: siderica1 (1), jinal song (2, 3)

 

Okolitou prírodou sa môžete pokochať aj z výhľadovne na vrchu Bobovec, ktorá sa neďaleko Starej Bystrice týči vo výške 720 metrov nad morom. Ak sa vám počasie tak úplne nevydarí, nezúfajte. Spoza mrakov vždy aj tak vyjde slnko.

Víkendový výlet:

Priepasť Macocha, Moravský Kras

Priepasť Machocha je najhlbšia priepasť svojho druhu v Česku aj Strednej Európe. Je dlhá 174m a široká 76m. V rámci nej sa nachádzajú dva vyhliadkové mostíky, po ktorých sa môžete prejsť. Jeden je na najvyššom bode a druhý 96m nad dnom priepaste. Názov získalo miesto vďaka povesti, podľa ktorej do priepasti neprajná macocha zhodila svojho nevlastného syna a následne od hrôzy skočila tiež. Zatiaľ čo syna sa podarilo zachrániť, ona v nej zahynula a vraj z priepasti ešte niekedy počuť jej kvílivý plač.

Priepasť sa nachádza v rámci komplexu prírodných pamiatok a atrakcií, ktoré patria pod tzv. Moravský Kras. Okrem nej tu môžete navštíviť aj päť rôznych jaskýň, miestne zámočky, Rudické propadání, alebo sa jednoducho nechať očariť okolitou faunou a flórou. Oblasť je ideálna na letné túry a prechádzky v prírode, takže s výletom do nej možno trochu počkajte na teplejšie počasie.

jaskyňa, les
jaskyňa
lúky

Autori fotografií: Pixelfix (1), Jirka Matousek (2), Jaroslav A. Polák (3)

Olomouc

Dnes je to predovšetkým študentské mesto s krásnymi pamiatkami, kedysi to bývalo stredoveké centrum Moravy a do Tridsaťročnej vojny aj tretie najväčšie mesto v rámci Českého kráľovstva. Sídlili tu mnohé významné úrady, či už kráľovské alebo cirkevné, prekvital tu obchod a miešali sa tu rôzne národnosti, po českej predovšetkým nemecká.

Dedičstvom dejín je dnes krásne centrum plné historických pamiatok, ktoré by ste mali aspoň raz navštíviť.

Olomouc
Olomouc
Olomouc

Autori fotografií: Pedro (1, 2), jmv (3)

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové Santa Fe je kombinánciou SUV s luxusnou limuzínou, auto zušľachtené v každom detaile. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Hyundai Santa Fe môžete získať s bonusom 1 500 € a Hyundai Grand Santa Fe s bonusom až 2 000 € spolu s 5-ročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a s ďalšími neprekonateľnými benefitmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac