7 divov Nitrianskeho kraja, o ktorých ste doteraz nevedeli

V Nitrianskom kraji nájdete pozostatky Veľkomoravskej ríše, unikátny obranný systém európskeho významu z čias tureckých výbojov, či jedno z najvýznamnejších arborét na našom území, založené vášnivým cestovateľom.

Sedem okresov, ktoré tvoria Nitriansky kraj charakterizuje bohatá história úzko previazaná s počiatkami kresťanského náboženstva na našom území, úrodná pôda, kvalitné vína a v neposlednom rade množstvo termálnych prameňov a vodných plôch. Ak sa pri oddychovaní radi dozvedáte niečo nové o našich dejinách, ste na správnom mieste.

Tip na výlet: Dubové lesy pri Topoľčiankach skrývajú zubriu zvernicu – jediné miesto na Slovensku, kde máte možnosť vidieť zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, „bratranca“ známejšieho amerického bizóna. Toto výnimočné miesto rozhodne neobíďte!

Komárňanská pevnosť

Rozmermi a zachovalosťou patrí Komárňanská pevnosť k unikátom nielen slovenského, ale celoeurópskeho významu. V Komárne sa totiž nachádza sústava protitureckých pevností, ktoré spolu tvorili významný a prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu. Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 sa tento systém začal stavať a v druhej polovici 17. storočia ho zdokonalili do takej miery, že bol najmodernejší v strednej Európe.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Aktron

Následne bolo opevnené celé mesto reťazcom stáleho opevnenia – tzv. Palatínskou a Vážskou líniou. Túto líniu obranných stavieb a opevnení okolo Komárna dotvárali predsunuté predmostia na ľavom brehu Váhu a pravom brehu Dunaja.

Arborétum Mlyňany

Arborétum Mlyňany založil v roku 1892 uhorský šľachtic dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim, ktorý rád cestoval do južného Talianska. Práve jeho dobrodružné cesty boli impluzom k založeniu arboréta. Dnes má Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied rozlohu 67 hektárov a je najvýznamnejším dendrologickým zariadením na Slovensku.

arboretum mlynany

V jeho zbierkach sa nachádza viac ako 2 300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie. Jadrom parku je Ambrózyho park, ktorý je jeho najstaršou časťou. Hlavná prehliadková trasa meria 4,5 km a vedie Ambrózyho parkom, Severoamerickou a Východoázijskou plochou až k východu z parku. Dominantou arboréta je kaštieľ pôvodného majiteľa s charakteristickou vežou.

Skalné domy v Brhlovciach

Kamenné obydlia vytesané do sopečného tufu patria medzi 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Vznikli počas tureckých vpádov, keď si Brhlovčania do sopečných usadenín vyrúbali obytné a skladové priestory. Kameň však neslúžil len ako obydlie.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Lure

V 19. storočí bolo kamenárstvo najdôležitejšou formou obživy domácich, čo sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo expozíciu, ktorá dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývania. Otvorená je na požiadanie po telefonickej dohode za nízke vstupné.

 

Výhľad z rozhľadne na Marháte

17 metrov vysoká turistická rozhľadňa na vrchu Marhát bola vybudovaná v roku 2008. Za dobrých podmienok ponúka impozantný výhľad na tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Z rozhľadne uvidíte ako na dlani Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. Na Marhát sa dostanete z viacerých strán a aj po dobre vyznačenom náučnom chodníku.

Nitriansky hrad

Hrad v Nitre patrí k menej známym, je však prehliadaný neprávom. Vrch, na ktorom stojí je totiž pamätníkom najstarších slovanských dejín. Výhodná poloha hradného kopca (v centre mesta, 220 metrov nad morom), ktorý je z troch strán chránený riekou Nitrou stála za vznikom opevneného hradiska. V 8. storočí sa tu začalo formovať Nitrianske kniežatstvo, neskôr začlenené do Veľkej Moravy.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Ladislav Luppa

O význame Nitrianskeho hradu svedčí aj to, že bol stredom záujmu panovníkov ako Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund Luxemburský alebo Matej Korvín, pričom sa nevyhol ani tureckým nájazdom. Najzaujímavejšími prvkami hradného areálu sú Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.

Vodná nádrž Duchonka

Duchonka má rozlohu 17 hektárov a  nachádza sa 4 kilometre od obce Prašice na strednom toku potoka Železnica, ktorý ju napája. Pohorie Považského Inovca zabezpečuje oblasti skvelé klimatické podmienky a samotná vodná nádrž sa nachádza v okolí  brezovo-borovicového hája. Ak máte radi dovolenky pri vode, jedná sa o ideálnu voľbu.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Michal Jakubský

V okolí nádrže sa nachádza množstvo  turistických a cykloturistických trás, možností zberu húb, rybolovu, vodných športov, ale aj letnej zábavy s bohatým kultúrnym vyžitím napríklad v podobe hudobných festivalov.

Svoradova jaskyňa

Svoradova jaskyňa je najstaršou nitrianskou jaskyňou. Nájdete ju na  západnom výbežku nižšieho vrcholca Zobora, neďaleko (taktiež Svoradovho) prameňa pitnej vody, pri Liečebnom ústave. V povrchovom otvore jaskyne, ktorý je voľne prístupný sa už niekoľko stoviek rokov týči kamenný oltár zoborského pustovníka zo začiatku 11. storočia.

svoradova jaskyna

Nad jaskyňou stojí starodávny, viac ako 450 ročný železný kríž. Ten bol na mieste postavený v roku 1932. Zaujímavosťou je, že pochádza z veže zrúcaného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba, ktorý stál na dnešnom Svätoplukovom námestí.

Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa nám do zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám dáte tip do komentárov na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Nitrianskom kraji

Aj v okolitých mestách Nitry môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Videá, ktoré sú dôkazom, že Nokia 3310 prežila takmer všetko

Neprekonateľná Nokia 3310 je aj po rokoch jednotkou v odolnosti. Prežila takmer všetko. Vodu, zmrazenie aj pády z výšok.

Nokia 3310 si od uvedenia na trh v roku 2000 vyslúžila označenie nezničiteľného telefónu, ktorý vydrží aj najhoršie zaobchádzanie. Telefón nám niekoľkorát spadol bez ujmy a nemuselo ho zničiť ani obliatie vodou. Niektorým nadšencom to ale nedalo a odolnosť telefónu vyskúšali v extrémnych podmienkach.

Náhrada za otvárač

Nokia nám síce neponúkla žiadne aplikácie či selfie fotoaparát, no ktorým smartfónom by sme v dnešnej dobe mohli otvárať sklenenú fľašu?

Silnejšia než kladivo

Jej odolnosť by mohla konkurovať kameňu. Nokia 3310 zvládla aj silný úder kladivom.

 

Vynovená 3310 bude už čoskoro v predaji. Kým čakáte, pozrite si aktuálnu ponuku Nokia telefónov Viac info.

 

Pád z výšky

Nad pádom telefónu z dvoch metrov sme len mávli rukou, z tretieho poschodia to tiež nebola tragédia. Čo sa ale stalo, ak telefón spadol z výšky 460 metrov?

Utopenie v Coca-Cole

Nokiu 3310 nezničil ani kúpeľ v sladkom nápoji.

Boj s mečom

Odolné telo telefónu nepoškriabal ani japonský meč.

Mixér už bol nad jej sily

Nové technológie priniesli ale produkty, s ktorými sa Nokia 3310 pustila do boja, no žiaľ, márne.

Na odolnosť a výdrž batérie, ktoré sme si užívali s Nokiou 3310, nedáme dopustiť. Čo by ste povedali na to, ak by ste sa k obľúbenému telefónu mohli vrátiť aj dnes? Nezničiteľná Nokia 3310 sa po 17 rokoch vracia vo výrazne modernizovanej podobe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac