7 divov Nitrianskeho kraja, o ktorých ste doteraz nevedeli

V Nitrianskom kraji nájdete pozostatky Veľkomoravskej ríše, unikátny obranný systém európskeho významu z čias tureckých výbojov, či jedno z najvýznamnejších arborét na našom území, založené vášnivým cestovateľom.

Sedem okresov, ktoré tvoria Nitriansky kraj charakterizuje bohatá história úzko previazaná s počiatkami kresťanského náboženstva na našom území, úrodná pôda, kvalitné vína a v neposlednom rade množstvo termálnych prameňov a vodných plôch. Ak sa pri oddychovaní radi dozvedáte niečo nové o našich dejinách, ste na správnom mieste.

Tip na výlet: Dubové lesy pri Topoľčiankach skrývajú zubriu zvernicu – jediné miesto na Slovensku, kde máte možnosť vidieť zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, „bratranca“ známejšieho amerického bizóna. Toto výnimočné miesto rozhodne neobíďte!

Komárňanská pevnosť

Rozmermi a zachovalosťou patrí Komárňanská pevnosť k unikátom nielen slovenského, ale celoeurópskeho významu. V Komárne sa totiž nachádza sústava protitureckých pevností, ktoré spolu tvorili významný a prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu. Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 sa tento systém začal stavať a v druhej polovici 17. storočia ho zdokonalili do takej miery, že bol najmodernejší v strednej Európe.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Aktron

Následne bolo opevnené celé mesto reťazcom stáleho opevnenia – tzv. Palatínskou a Vážskou líniou. Túto líniu obranných stavieb a opevnení okolo Komárna dotvárali predsunuté predmostia na ľavom brehu Váhu a pravom brehu Dunaja.

Arborétum Mlyňany

Arborétum Mlyňany založil v roku 1892 uhorský šľachtic dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim, ktorý rád cestoval do južného Talianska. Práve jeho dobrodružné cesty boli impluzom k založeniu arboréta. Dnes má Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied rozlohu 67 hektárov a je najvýznamnejším dendrologickým zariadením na Slovensku.

arboretum mlynany

V jeho zbierkach sa nachádza viac ako 2 300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie. Jadrom parku je Ambrózyho park, ktorý je jeho najstaršou časťou. Hlavná prehliadková trasa meria 4,5 km a vedie Ambrózyho parkom, Severoamerickou a Východoázijskou plochou až k východu z parku. Dominantou arboréta je kaštieľ pôvodného majiteľa s charakteristickou vežou.

Skalné domy v Brhlovciach

Kamenné obydlia vytesané do sopečného tufu patria medzi 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Vznikli počas tureckých vpádov, keď si Brhlovčania do sopečných usadenín vyrúbali obytné a skladové priestory. Kameň však neslúžil len ako obydlie.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Lure

V 19. storočí bolo kamenárstvo najdôležitejšou formou obživy domácich, čo sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo expozíciu, ktorá dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývania. Otvorená je na požiadanie po telefonickej dohode za nízke vstupné.

 

Výhľad z rozhľadne na Marháte

17 metrov vysoká turistická rozhľadňa na vrchu Marhát bola vybudovaná v roku 2008. Za dobrých podmienok ponúka impozantný výhľad na tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Z rozhľadne uvidíte ako na dlani Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. Na Marhát sa dostanete z viacerých strán a aj po dobre vyznačenom náučnom chodníku.

Nitriansky hrad

Hrad v Nitre patrí k menej známym, je však prehliadaný neprávom. Vrch, na ktorom stojí je totiž pamätníkom najstarších slovanských dejín. Výhodná poloha hradného kopca (v centre mesta, 220 metrov nad morom), ktorý je z troch strán chránený riekou Nitrou stála za vznikom opevneného hradiska. V 8. storočí sa tu začalo formovať Nitrianske kniežatstvo, neskôr začlenené do Veľkej Moravy.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Ladislav Luppa

O význame Nitrianskeho hradu svedčí aj to, že bol stredom záujmu panovníkov ako Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund Luxemburský alebo Matej Korvín, pričom sa nevyhol ani tureckým nájazdom. Najzaujímavejšími prvkami hradného areálu sú Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.

Vodná nádrž Duchonka

Duchonka má rozlohu 17 hektárov a  nachádza sa 4 kilometre od obce Prašice na strednom toku potoka Železnica, ktorý ju napája. Pohorie Považského Inovca zabezpečuje oblasti skvelé klimatické podmienky a samotná vodná nádrž sa nachádza v okolí  brezovo-borovicového hája. Ak máte radi dovolenky pri vode, jedná sa o ideálnu voľbu.

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Michal Jakubský

V okolí nádrže sa nachádza množstvo  turistických a cykloturistických trás, možností zberu húb, rybolovu, vodných športov, ale aj letnej zábavy s bohatým kultúrnym vyžitím napríklad v podobe hudobných festivalov.

Svoradova jaskyňa

Svoradova jaskyňa je najstaršou nitrianskou jaskyňou. Nájdete ju na  západnom výbežku nižšieho vrcholca Zobora, neďaleko (taktiež Svoradovho) prameňa pitnej vody, pri Liečebnom ústave. V povrchovom otvore jaskyne, ktorý je voľne prístupný sa už niekoľko stoviek rokov týči kamenný oltár zoborského pustovníka zo začiatku 11. storočia.

svoradova jaskyna

Nad jaskyňou stojí starodávny, viac ako 450 ročný železný kríž. Ten bol na mieste postavený v roku 1932. Zaujímavosťou je, že pochádza z veže zrúcaného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba, ktorý stál na dnešnom Svätoplukovom námestí.

Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa nám do zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám dáte tip do komentárov na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Nitrianskom kraji

Aj v okolitých mestách Nitry môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Ako sa na používanie smartfónu za volantom pozerá známy moderátor, influencer a milovník šoférovania? Prečítajte si náš rozhovor.

Obľúbený moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra sa stal hlavnou tvárou kampane v rámci platformy Dátuj zodpovedne, ktorej cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom.

Porozprávali sme sa s ním, aký má vzťah k šoférovaniu, ako sa zmenil jeho prístup k používaniu mobilu po tom, čo sa zapojil do kampane, aj o vlogovaní a ďalších plánoch.

Kedy si naposledy použil telefón za volantom a aké myšlienky ti vtedy bežali hlavou? Uvedomoval si si, že nemáš auto úplne pod kontrolou a môže sa niečo stať tebe alebo niekomu inému?

Jasné, že si to človek uvedomuje. Do tohto projektu som išiel aj preto, lebo sám seba čoraz častejšie pristihnem pri uvažovaní nad touto témou. Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš. Moja žena ma za to často „pucuje“ a sám viem, že s tým musím prestať. Občas si poviem: „Čo ak by sa práve teraz mojou vinou niekomu niečo stalo?“

Bol si už niekedy účastníkom nehody, za ktorú bol zodpovedný telefón?

Také niečo sa mi ešte nestalo, ale raz dávno sme sa v jednej zápche posúvali na jednotke a dvojke a akurát som z obalu vyberal cédečko. Mal som ho v lone, rozhodol som sa pre Hip-Hop Výber 5 a bum. Nedobrzdil som. Jemná nepozornosť a bol tam oškretý plech. Nič vážne sa nestalo, ale ak by po priechode išla napríklad žena s kočíkom, bola by to už úplne iný príbeh.  

Je to pre teba šoférovanie nutnosť alebo pri tom dokážeš relaxovať?

Milujem šoférovanie. Je to vec, ktorá ma neskutočne baví. Zbožňujem dlhé cesty, a keď viem, že niekam pôjdeme minimálne dve hodiny, úplne sa na to teším. Veľmi rád šoférujem aj sám. Vtedy relaxujem, počúvam hudbu alebo podcasty, veľa premýšľam. Aj keď cestujem so svojou ženou, často sa stane, že sme počas jazdy ticho.

Aké bolo tvoje prvé auto?

Dlho som nemal peniaze na to, aby som mal auto. Aj keď som v rádiu robil už niekoľko rokov, cestoval som autobusom alebo taxíkom. Spomínam si, že keď som si už nakoniec chcel vziať auto na lízing, bavil som sa o tom s naším vtedajším generálnym riaditeľom. On mi povedal, nech pár mesiacov počkám, lebo v Ženeve vraj predstavia novú Hondu Civic. Bolo to okolo roku 2005 a vtedy vyzerala dosť futuristicky. A bol som nakoniec veľmi hrdý, pretože som bol prvý človek na Slovensku, ktorý ju mal.

Prečo si sa rozhodol stať tvárou projektu, ktorého cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom? Prečo by sa o tom malo hovoriť?

Ako som už spomínal na začiatku, čoraz častejšie som si v aute uvedomoval, že nerobím správnu vec, a keď ma z O2 oslovili, povedal som áno, pretože sa mi páči práve ten preventívny prístup a som s touto témou stotožnený. Ak by ma oslovil niekto s kampaňou na ochranu kaktusov, povedal by som, že síce s nimi súhlasím, ale nemám doma žiaden kaktus a veľmi to necítim.

„Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš.“

Toto je však vec, ktorú vnímam veľmi intenzívne, lebo vždy, keď ten telefón chytím za volantom do ruky, hovorím si: „Maťo, keď sa teraz niečo stane, už to nijako nezahovoríš.”  

Dnes sa dá veľmi ľahko dokázať, že si ten telefón držal v ruke práve vtedy. Aj na Slovensku teraz máme niekoľko káuz s esemeskami a fotkami a z toho človek už jednoducho nijako nevycúva. Išiel som do toho práve preto, že táto téma sa ma bytostne týka.

Pri príprave tohto projektu si sa dozvedel o štatistikách, ktoré hovoria, ako veľmi dokáže používanie mobilu ubrať z pozornosti vodiča. Zmenil sa tvoj postoj k jeho používaniu okamžite, alebo si si to uvedomoval trošku dlhšie?

Ešte si na to musím zvykať. Ale keďže teraz je táto kampaň všade a ľudia ju vnímajú, tak by som chcel ísť príkladom. Sám pred sebou by som sa cítil veľmi čudne, ak by som ten telefón používal rovnako aj naďalej. Určite si na to už dávam pozor.

Čoskoro budeš otcom. Prispel aj tento projekt k tomu, že v úlohe rodiča sa budeš snažiť byť zodpovednejší?

Áno, začal som rozmýšľať trošku inak. Máme pred sebou ešte zopár mesiacov, ale v istých oblastiach cítim zmenu svojho pohľadu na niektoré veci. Viac si uvedomujem, čo je a čo nie je dôležité. Takže si určite budem v budúcnosti dávať väčší pozor nielen na telefón za volantom.

Videl si niekedy pri šoférovaní na cestách vec, pri ktorej si ľutoval, že si ju nestíhaš natočiť a zdieľať?

No jasné, miliardu ráz. Minule som videl, ako si človek fotí mláku. Ale nie telefónom. Stál tam s foťákom a fotil si mláku. Stál som na semafore na Tomášikovej, naskočila zelená a ľutoval som, že som to nestihol. Bol to fascinujúci pohľad.

Hoci vloguješ len pomerne krátko, stal sa z teba mimoriadne úspešný youtuber. Rozmýšľal si už niekedy nad novým formátom alebo nad tým, že by si svoj kanál posunul niekam inam?

Premýšľam nad tým čoraz viac. Vždy je to o tom, že človek by sa mal nejakým spôsobom znovuobjaviť, nájsť niečo, čo ho zase na pár rokov nakopne. Nehovorím, že tie vlogy upadajú, stále ma to baví, stále si to robím sám a stále ma teší, keď si v počítači otvorím nový projekt a idem strihať.

Teším sa, keď mám príležitosť stretnúť sa a porozprávať sa so zaujímavými ľuďmi a môcť si to natočiť. Ale viem, že teraz by som chcel nájsť niečo ďalšie, čo by pre mňa bolo nosným projektom a vlogy by len podporovali to, čomu sa venujem. Aj preto rád šoférujem, lebo vtedy uvažujem nad podobnými vecami.

Ako vnímaš vplyv influencerov na ľudí? Cítiš nejakú zodpovednosť za obsah, ktorý publikuješ, alebo sa spoliehaš na to, že ľudia majú vlastný rozum a názor?

Je to tak 50/50. Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí „tlačiť“ viac a ukázať im, že napríklad nezávidieť a dopriať iným je nesmierne dôležitá vlastnosť. Alebo slušnosť v komunikácii s kýmkoľvek. Či si to ty, moji kolegovia, alebo hocikto na ulici.

„Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí ‚tlačiťviac.“

Taktiež kritické myslenie sa v súčasnosti tiež dosť podceňuje. Ja by som v základných a stredných školách určite zaviedol predmet kritické myslenie. Žiak by dostal súbor údajov a faktov a mal by sa v nich učiť orientovať – čo je relevantné a čo nie, čo je už prekrútené a ako je to naozaj.

Toto sú veci, pri ktorých človek môjho vplyvu nemôže len mávnuť rukou a povedať, že si idem svoje a „mám na saláme“, čo si ľudia myslia. Samozrejme, chcem robiť, čo ma baví a čo bude baviť aj ľudí, ale v istých momentoch cítim aj nejakú zodpovednosť.

Máš nejaký vysnívaný televízny alebo rádiový formát alebo námet, ktorý nosíš v hlave a ešte sa ti ho nepodarilo zrealizovať?

Kiežby som bol takýto človek. Možno sa teraz podceňujem, ale myslím si, že vedome takto nepremýšľam a nesnažím sa cielene generovať nápady. Ja som taký typ skôr zo dňa na deň a z týždňa na týždeň.

Veľa vecí v mojom živote jednoducho prirodzene prišlo mojím smerom. Keď som však chcel začať točiť vlogy, nosil som ten nápad v hlave trištvrte roka, kým som natočil prvý. Ale nemám námet na rozhlasovú či televíznu šou ani na nejaký nový internetový alebo youtubový projekt.

Kam povedie tvoja najbližšia cesta autom?

Keďže sme momentálne v rádiu, tak moja najbližšia cesta bude domov. Hoci bývam dosť blízko, chodím autom, no čoraz častejšie si hovorím, že by som mal viac chodiť na bicykli. A aj pešo by sa dalo.

A čo nejaká dlhšia cesta?

Nemám naplánovanú žiadnu dlhšiu cestu, ale v posledných dňoch som sa nacestoval celkom veľa. Pred pár dňami som bol v Prahe. Nakoniec som namiesto vlaku išiel autom a tá cesta naspäť bola veľmi jednoduchá a pohodová, ani neviem ako a už som bol doma.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.

Matej „Sajfa“ Cifra

Tento rok oslávi 40 rokov. Vyštudoval učiteľstvo v kombinácii slovenčina-angličtina a v súčasnosti je hlavne rozhlasovým a televíznym moderátorom. Okrem toho točí vlogy na YouTube, kde má takmer 170 000 odberateľov. V programe Level Lama hráva počítačové hry so známymi osobnosťami a občas sa venuje aj stand-up comedy. Je ženatý s moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, s ktorou čakajú prvé dieťa.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové