7 divov Slovenska, ktoré by mal každý navštíviť aspoň raz za život

Vybrali sme 7 miest, ktoré považujeme za divy Slovenska. Naplánujte si k nim výlet už túto jar.

Slovensko je malá, no čo do počtu prírodných a kultúrnych unikátov nesmierne bohatá krajina. Na také malé územie pripadá viac ako 1 600 minerálnych prameňov, okolo 200 vodopádov a vyše 6 200 jaskýň (vrátane kratších jaskýň previsového charakteru). Máme deväť národných parkov, vyše dvesto národných prírodných rezervácií či pralesy európskeho významu, kde rastú stromy staršie ako 200 a viac rokov.

Zaujímavosť: Slovensko má najviac jaskýň na obyvateľa v Európe.

Čo sa týka kultúrnych pamiatok, celkovo je v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR registrovaných takmer 15 tisíc pamiatkových objektov a viac ako 32 tisíc pamiatkových predmetov. Z toho šesť kultúrnych pamiatok a dve prírodné pamiatky boli zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zostaviť zoznam z takého veľkého počtu pamiatok bolo náročné. Preto sme si okrem tohto výberu si v ďalších článkoch posvietili aj na divy v jednotlivých krajoch. Vráťme sa však k miestam, ktoré by podľa nás mal poznať každý. Toto je sedem divov Slovenska podľa Sódy.

Banská Štiavnica a jej technické pamiatky

Centrum Banskej Štiavnice turistom ponúka viac než 360 historických pamiatok. Vďaka bohatej minulosti a zachovalej meštiackej architektúre bolo mesto v roku 1993 zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Láka množstvo domácich aj zahraničných turistov – na ospalé prechádzky po historickom centre, ľahkú turistiku po okolitých lesoch, alebo rannú kávu v čajovni Klopačka s jedným z najkrajších výhľadov v meste.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Autori fotografií: Martin Babarik (1), Mr. Theklan (3) Vladimír Šifra

Tajchy – umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v tajchoch s krištáľovo čistou vodou.

Najrýchlejší mobilný internet 4G LTE si vďaka novej sieti od O2 môžete naplno vychutnať už v 2019 z 2927 obcí na Slovensku. Viac informácií

Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina a tá je zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčuľovanie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.

Ochtínska aragonitová jaskyna

Keď v roku 1954 náhodou pri razení geologickej prieskumnej štôlne narazili pracovníci prieskumu na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im pre budúce generácie podarilo objaviť.

Dnes je Ochtínska aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na planéte. Miesto, kam jazdia turisti z celého sveta.

Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtinská aragonitová jaskyňa

Autor fotografií: Traveltipy

Jej výzdoba je celosvetovo unikátnym prírodným fenoménom. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140 tisíc rokov a už sa nemenia, mladšie formy ešte stále rastú.

Spišský hrad

Je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, spolu s ďaľšími významnými pamiatkami v okolí – Levočou, kostolom v Žehre či Spišskou Kapitulou.

Hrad bol vybudovaný už v 12. storočí na vzácnom travertínovom brale. Opustený bol až na konci 18. storočia v dôsledku požiaru. Ak teda medzi jeho obyvateľov nepočítame súčasných hradných pánov – rozkošné svište, ktoré sa usídlili nádvorí.

Spišský hrad
Spišský hrad
Spišský hrad

Autor fotografií: János Korom Dr.

Ak by ste tam v blízkej dobe šli, tak si okrem krásnej hradnej veže, povšimnite aj „dieru“, ktorá sa nachádza poblíž. Bola tu vysekaná cisterna, vďaka preťaženému podlažiu sa však zrútila už na začiatku 13. storočia.

Na hrade sa nachádza aj vzácny a krásny trojpodlažný románsky palác, ktorému hrozí zrútenie. S jeho rekonštrukciou by sa malo začať už túto jeseň.

Tatranský národný park

Najmenšie veľhory sveta, aj takýto prívlastok si nesú Vysoké Tatry, najobľúbenejšia turistická destinácia na Slovensku. Ročne Tatranský národný park navštívia milióny turistov, ktorí si sem chodia vychutnať najmä turistiku po chodníčkoch dlhých dokopy viac ako 600 kilometrov.

TANAP
TANAP
TANAP

Autor fotografií: Pixabay (1, 2), Maxpixel (3)

Územie Vysokých Tatier bolo za národný park vyhlásené v roku 1949, TANAP je teda najstarším národným parkom na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 73 800 hektárov. Nájdete tu viac ako 100 plies, niekoľko vodopádov, viac ako 1 300 druhov kvitnúcich rastlín a vyše stovky druhov živočíchov, z ktorých niektoré druhy ako kamzík vrchovský tatranský či hraboš tatranský sú endemitné, teda nevyskytujú sa nikde inde na svete, než na tomto malom kúsku krajiny.

Spolu s národným parkom na poľskej strane Tatier patrí od roku 1993 k Biosferickej rezervácii UNESCO.

Vlkolínec

Malebná podhorská liptovská vieska Vlkolínec (dnes miestna časť Ružomberka) je doslova klenotom ľudovej architektúry a predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu tohto typu na Slovensku.

Vlkolínec
Vlkolínec
Vlkolínec

Autor fotografií: János Korom Dr.

Prekrásne starobylé drevenice dopĺňajú hospodárske budovy a stavby ako je drevená rumpálová studnička z roku 1860 či historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bol zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Bojnický zámok

Jeden z najkrajších zámkov nielen na Slovensku, ale možno aj v Európe stojí na travertínovej kope v srdci Bojníc. Na tomto mieste stál už od 12. storočia stredoveký hrad, ktorý bol neskôr rozšírený a prestavaný na renesančný zámok. Jeho definitívnu prestavbu na súčasný neogotický štýl podľa vzoru francúzskych zámkov v údolí rieky Loire, nariadil až posledný šľachtický majiteľ zámku – gróf Ján František Pálfi na konci 19. Storočia.

Bojnický zámok
Bojnický zámok
Bojnický zámok

Autori fotografií:Kurt Bauschardt (1), Guillaume Speurt (2, 3)

Od roku 1994 sa na prelome apríla a mája na Bojnickom zámku pravidelne koná jeden z najúspešnejších produktov slovenského turizmu – Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Ide o jedno z najväčších podujatí svojho druhu na svete, ktoré navštívi pravidelne približne 50 tisíc návštevníkov. Vydarený 24. ročník je za nami, ale ak ste fanúšikom príbehov, sveta fantázie a rozprávkovej atmosféry, v júni si určite nenechajte ujsť udalosť s podobným nádychom – Rozprávkový zámok.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Neďaľeko baníckeho mestečka Dobšiná, na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj, nájdete výnimočnú jaskyňu ako vystrihnutú z rozprávky o kráľovstve z ľadu.

Dobšinská ľadová jaskyňa je unikátna najmä svojou polohou. V žiadnej inej jaskyni v Európe sa pri takej nízkej nadmorskej výške nevyskytuje toľko ľadu, miestami až s hrúbkou 26,5 metra.

Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa

Autor fotografií: dariusz woźniak

Zaujímavosťou je, že to bola prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe, jedna z prvých na svete. Ešte pred sedemdesiatimi rokmi bolo možné sa tu celoročne korčuľovať, neskôr tu trénoval aj známy krasokorčuliar Karol Divín.

A jedna menšia rada. Pred vstupom do nej sa radšej teplo oblečte a nezabudnite na pevnú obuv. Najmä v letných mesiacoch je prechod z tepla do prostredia, kde sa teplota pohybuje medzi – 3,8 do + 0,5 °C, ozjastnou skúškou pre organizmus.

Pripojte sa na svojich výletoch k najširšej 4G LTE sieti na Slovensku

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac