Trenčiansky kraj zahŕňa Považie, Hornú Nitru a Kopaničiarsku oblasť. Na tomto území nájdete na malej ploche neuveriteľné množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Popritom ponúka tiež kúpele, termálne a minerálne pramene, či unikátne prírodné útvary.
Hrad Beckov
Beckovský hrad sa hrdo týči na 60 metrovom brale nad obcou rovnakého názvu. Neďaleko rieky Váh už od 13. storočia strážil obchodnú cestu naprieč Považím. Má bohatú históriu – jeho majiteľmi boli králi, mocní veľmoži a rytieri.
Hrad Beckov odolal nájazdom Tatárov aj Turkov. Jeho minulosť je plná povestí, ktoré umocňujú romantiku jeho dnešnej podoby. V areáli horného hradu sa v priestoroch Západného paláca spolu s Hradnou kaviarňou nachádza i malá knižnica s čitárňou. Pravidelne tu vystupujú sokoliari a skupiny historického šermu.
Mohyla Milana Rastislava Štefánika
Najvýznamnejším miestom oblasti Myjavskej pahorkatiny je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle s výškou 543 m. Generál M. R. Štefánik patrí medzi osobnosti, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Mohyla z travertínových blokov, ktorej autorom je architekt Dušan Jurkovič je skutočne monumentálne dielo, z ktorého cítiť úctu a rešpekt k padlému.
Tento výnimočný pamätník má už takmer 90 rokov a na svoj vek vyzerá stále nadčasovo a majestátne. Zaujímavosťou je, že na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún, čo bolo v 20. rokoch minulého storočia obrovská čiastka.
Kaštieľ v Brodzanoch
Renesančný kaštieľ v Brodzanoch zo 17. storočia bol postavený na základoch kúrie, ktorá sa spomína v historických prameňoch z roku 1377. Dvojposchodový, štvorkrídlový kaštieľ má výrazné hranolové veže a romanticky upravené nádvorie s arkádami.
V kaštieli je po rekonštrukcii od roku 1979 Literárne múzeum A. S. Puškina. Popri Moldavsku sa jedná o jediné múzeum venované Puškinovi mimo územia Ruska. Súčasťou areálu brodzianskeho kaštieľa je aj rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza.
Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad patrí medzi dominanty celého stredného Považia. Už v období Veľkej Moravy stálo na tomto mieste hradisko, ktoré slúžilo ako správne centrum priľahlého regiónu. Hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť.
Tamojšia posádka strážila vážske brody a Karpatské priesmyky, kadiaľ prechádzali obchodné cesty, spájajúce severné Uhorsko a stredoslovenské banské mestá s Čechmi, Moravou, Sliezskom a Pobaltím. V nasledujúcich storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.
Bojnický zámok
Bojnický zámok má romantický charakter, pričom gotický a renesančný základ pôvodného hradu bol čiastočne ponechaný. Jedná sa o jeden z najkrajších zámkov na Slovensku, ktorý je známy množstvom kultúrnych podujatí – napr. Medzinárodným dňom duchov a strašidiel, či nočnými prehliadkami.
Patrí k nemu aj priľahlý zámocký park, v ktorom nájdete vzácnu, približne sedemstoročnú Lipu kráľa Mateja. Ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku. Súčasťou zámockého parku je aj zoologická záhrada, v ktorej sa nachádzajú vzácne exempláre cudzokrajných živočíchov.
Vršatské bradlá
Tieto bradlá sú považované za skvost stredného Považia a to celkom oprávnene. Sú totiž jednou z troch lokalít bradlového pásma Považia (zvyšnými sú Klapy a Manínska séria). Vršatské bradlá sú známe už od stredoveku, kedy tu bol postavený hrad, z ktorého však ostali už len ruiny.
Územím tejto prírodnej rezervácie vedie náučný chodník, ktorého trasa nie je fyzicky náročná a zvládnu ju aj fyzicky menej zdatní turisti a staršie deti. Má 10 náučných panelov, kde sú vysvetlené geologické, historické, rastlinné aj živočíšne pomery oblasti. Tento výlet vám pohodovým tempom zaberie asi 3 hodiny.
Manínska tiesňava
Manínska tiesňava je najužším kaňonom na Slovensku, ktorý sa vyznačuje jedinečnými skalnými formami, aké nikde inde na našom území nenájdete. Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, čo sú na niektorých miestach vysoké až 400 metrov.
Ak sa vydáte smerom proti prúdu potoka, napojíte sa na náučný chodník, čo vedie k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave. Tu uvidíte najväčší skalný previs na Slovensku s impozantným sutinovým kužeľom.
Tip na výlet: Park miniatúr v Podolí
V Parku miniatúr v obci Podolie nájdete 56 modelov slovenských hradov, zámkov, kostolov, chát a rozhľadní (pričom stále pribúdajú ďalšie). Miniatúry sú presnými kópiami originálov a zachytávajú ich v časoch najväčšej slávy a sily, teda v podobách pred 300 – 500 rokmi.
Máte miesto, ktoré považujete za váš obľúbený div Trenčianskeho kraja, no do nášho výberu sa nedostalo? Budeme radi, ak nám o ňom poviete v komentároch na našej facebookovej stránke.
Rýchly internet v Trenčianskom kraji
Aj v okolitých mestách Trenčína môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.