7 divov Trenčianskeho kraja – územia kráľov

Osou Trenčianskeho kraja je rieka Váh, a práve jej okolie bolo, už v dávnej minulosti z hľadiska obchodu strategické. Vďaka svojej polohe bol Trenčiansky kraj oddávna bohatým a významným krajom, čoho dôkazy v podobe zachovalých pamiatok môžeme vidieť dodnes.

Trenčiansky kraj zahŕňa Považie, Hornú Nitru a Kopaničiarsku oblasť. Na tomto území nájdete na malej ploche neuveriteľné množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Popritom ponúka tiež kúpele, termálne a minerálne pramene, či unikátne prírodné útvary.

Hrad Beckov

Beckovský hrad sa hrdo týči na 60 metrovom brale nad obcou rovnakého názvu.  Neďaleko rieky Váh už od 13. storočia strážil obchodnú cestu naprieč Považím. Má bohatú históriu – jeho majiteľmi boli králi, mocní veľmoži a rytieri.

Zdroj: Wikipedia

Hrad Beckov odolal nájazdom Tatárov aj Turkov. Jeho minulosť je plná povestí, ktoré umocňujú romantiku jeho dnešnej podoby. V areáli horného hradu sa v priestoroch Západného paláca spolu s Hradnou kaviarňou nachádza i malá knižnica s čitárňou. Pravidelne tu vystupujú sokoliari a skupiny historického šermu.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Najvýznamnejším miestom oblasti Myjavskej pahorkatiny je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle s výškou 543 m. Generál M. R. Štefánik patrí medzi osobnosti, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Mohyla z travertínových blokov, ktorej autorom je architekt Dušan Jurkovič je skutočne monumentálne dielo, z ktorého cítiť úctu a rešpekt k padlému.

mohyla m r stefanika

Tento výnimočný pamätník má už takmer 90 rokov a na svoj vek vyzerá stále nadčasovo a majestátne. Zaujímavosťou je, že na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún, čo bolo v 20. rokoch minulého storočia obrovská čiastka.

Kaštieľ v Brodzanoch

Renesančný kaštieľ v Brodzanoch zo 17. storočia bol postavený na základoch kúrie, ktorá sa spomína v historických prameňoch z roku 1377. Dvojposchodový, štvorkrídlový kaštieľ má výrazné hranolové veže a romanticky upravené nádvorie s arkádami.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Mlevicky

V kaštieli je po rekonštrukcii od roku 1979 Literárne múzeum A. S. Puškina. Popri Moldavsku sa jedná o jediné múzeum venované Puškinovi mimo územia Ruska. Súčasťou areálu brodzianskeho kaštieľa je aj rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza.

 

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad patrí medzi dominanty celého stredného Považia. Už v období Veľkej Moravy stálo na tomto mieste hradisko, ktoré slúžilo ako správne centrum priľahlého regiónu. Hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť.

trenciansky hrad

Tamojšia posádka strážila vážske brody a Karpatské priesmyky, kadiaľ prechádzali obchodné cesty, spájajúce severné Uhorsko a stredoslovenské banské mestá s Čechmi, Moravou, Sliezskom a Pobaltím. V nasledujúcich storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

Bojnický zámok

Bojnický zámok má romantický charakter, pričom gotický a renesančný základ pôvodného hradu bol čiastočne ponechaný. Jedná sa o jeden z najkrajších zámkov na Slovensku, ktorý je známy množstvom kultúrnych podujatí – napr. Medzinárodným dňom duchov a strašidiel, či nočnými prehliadkami.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Pudelek

Patrí k nemu aj priľahlý zámocký park, v ktorom nájdete vzácnu, približne sedemstoročnú Lipu kráľa Mateja. Ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku. Súčasťou zámockého parku je aj zoologická záhrada, v ktorej sa nachádzajú vzácne exempláre cudzokrajných živočíchov.

Vršatské bradlá

Tieto bradlá sú považované za skvost stredného Považia a to celkom oprávnene. Sú totiž jednou z troch lokalít bradlového pásma Považia (zvyšnými sú Klapy a Manínska séria). Vršatské bradlá sú známe už od stredoveku, kedy tu bol postavený hrad, z ktorého však ostali už len ruiny.

vrsatecke bradla

Územím tejto prírodnej rezervácie vedie náučný chodník, ktorého trasa nie je fyzicky náročná a zvládnu ju aj fyzicky menej zdatní turisti a staršie deti. Má 10 náučných panelov, kde sú vysvetlené geologické, historické, rastlinné aj živočíšne pomery oblasti. Tento výlet vám pohodovým tempom zaberie asi 3 hodiny.

Manínska tiesňava

Manínska tiesňava je najužším kaňonom na Slovensku, ktorý sa vyznačuje jedinečnými skalnými formami, aké nikde inde na našom území nenájdete. Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, čo sú na niektorých miestach vysoké až 400 metrov.

maninska tiesnava

Ak sa vydáte smerom proti prúdu potoka, napojíte sa na náučný chodník, čo vedie k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave. Tu uvidíte najväčší skalný previs na Slovensku s impozantným sutinovým kužeľom.

Tip na výlet: Park miniatúr v Podolí
V Parku miniatúr v obci Podolie nájdete 56 modelov slovenských hradov, zámkov, kostolov, chát a rozhľadní (pričom stále pribúdajú ďalšie). Miniatúry sú presnými kópiami originálov a zachytávajú ich v časoch najväčšej slávy a sily, teda v podobách pred 300 – 500 rokmi.

Máte miesto, ktoré považujete za váš obľúbený div Trenčianskeho kraja, no do nášho výberu sa nedostalo? Budeme radi, ak nám o ňom poviete v komentároch na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Trenčianskom kraji

Aj v okolitých mestách Trenčína môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac