7 krásnych miest Košického kraja, ktoré by mal vidieť každý

Prírodné krásy aj historické pamiatky. Tieto miesta v Košickom kraji sa určite oplatí vidieť.

Je jedno, z ktorej strany sa do Košického kraja vyberiete, o pekné prírodné scenérie ani dôkazy našej bohatej histórie nebudete mať núdzu.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Ak by ste si však mohli pozrieť  v tomto kraji pozrieť len 7 miest, určite vám odporúčame tieto.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Keď v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne pracovníci prieskumu náhodou narazili na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im podarilo objaviť.

Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na  našej planéte a navštevujú ju turisti z celého sveta.

Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy

Jej výzdoba predstavuje celosvetový unikát. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140-tisíc rokov a už sa nemenia, tie mladšie ešte stále rastú.

Dóm sv. Alžbety

Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. A niet sa čomu čudovať. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je zároveň najväčším kostolom u nás. Vojde sa doň 5-tisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 m.

Pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko, ktoré tvoria 2 protichodné špirály tvarom pripomínajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v 4 iných európskych mestách, to košické je však najstaršie.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Maros Mraz

Naozaj výnimočným a ojedinelým prvkom je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní z prvej svetovej vojny na pamiatku jej obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie šľachtické sídla u nás. Honosná stavba v minulosti patrila bohatému rodu Andrássyovcov. Zaplnili ho množstvom vzácneho majetku – nábytkom, umeleckými zbierkami či rôznymi exotickými predmetmi, ktoré si zo svojich ciest doniesol dobrodruh Emanuel I. Andrássy.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jan Starec

Medzi inými napríklad eskimácky odev, výzbroj samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka. V obrovskom priľahlom anglickom parku dokonca svojho času ako prví v Európe chovali ľadové medvede.

Spišský hrad

Spolu s ďalšími významnými pamiatkami v okolí, Levočou, kostolom v Žehre či Spišskou Kapitulou, je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Spišský hrad bol vybudovaný na vzácnom travertínovom brale už v 12. storočí. Opustený bol až na konci 18. storočia v dôsledku požiaru.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Klajban

Ak by ste tam v blízkej budúcnosti šli, tak si okrem krásnej hradnej veže určite všimnite aj „dieru“, ktorá sa nachádza v jej blízkosti. Bola tu vysekaná cisterna, ktorá sa však v dôsledku preťaženého podlažia zrútila už na začiatku 13. storočia.

Krásnohorská jaskyňa

Návšteva Krásnohorskej jaskyne je pozoruhodným zážitkom už len z toho dôvodu, že do nej musíte zostúpiť v špeciálnej kombinéze a nepremokavej obuvi. Na cestu si posvietite čelovkou pripevnenou na prilbe.

Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy

V jaskyni sa nachádza jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Nazýva sa Kvapeľ rožňavských jaskyniarov a donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší. Má úctyhodných 34 m a váži 2-tisíc ton.

Herliansky gejzír

Herliansky gejzír bol do roku 1903 a v rokoch 1957 až 2006 jediným studeným gejzírom v Európe. Bol aktivovaný umelo – vrtom hlbokým 404,5 m. Momentálne je na kontinente aktívny ešte jeden podobný v nemeckom Ardenachu a ďalšie sú až na Islande.

Hrad Krásna Hôrka

História Krásnej Hôrky sa datuje do 14. storočia, keď hrad postavili Bebekovci ako svoje gotické sídlo a centrum Gemera. Neskôr, už pod vedením Andrášiovcov, zmenil svoju podobu na renesančnú, ktorú si drží dodnes, a slúžil aj ako múzeum ich rodu.

Hrad Krásna Hôrka sa v roku 2012 zapísal do povedomia rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil škody v hodnote 8 miliónov €. Spálil 10 % exponátov, pričom mnohé časti hradu ostali buď zničené, alebo zadymené. Vzhľadom na vtedajší zachovalý stav exteriéru aj interiéru hradu to bola pre slovenské historické dedičstvo obrovská škoda.

Zdroj: Shutterstock

Nebol to však jeho prvý požiar. Vyhorel už v roku 1817 po údere blesku. Jeho najdlhší majitelia, Andrášiovci, ho však následne naozaj precízne opravili. V jeho interiéri sa nachádza viacero palácových siení, umeleckých diel či sarkofág s mumifikovanou Žofiou Serédyovou, manželkou Štefana Andrášiho.

Vieme, že zoznam krás Košického kraja by mohol pokračovať oveľa dlhší. Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa do nášho zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám napíšte na  alebo na náš Facebook.

Podeľte sa o svoje zážitky pri návšteve zaujímavých miest na východnom Slovensku vďaka rýchlemu 4G internetu od O2, ktorý je dostupný pre viac ako 93,5 % obyvateľov Slovenska.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Východné Slovensko má čo ponúknuť

Jeden zlý bonmot hovorí, že Slovensko sa končí Tatrami.

Krajina za nimi je však plná prírodných krás, historických pamiatok a šikovných ľudí hrdých na región, v ktorom žijú či z ktorého pochádzajú, no mnohí z nás ju vôbec nepoznajú.

Kým školský výlet žiakov z Košíc do hlavného mesta je takmer povinnosť, v opačnom smere to často úplne nefunguje. Pred jedinečnými miestami východného Slovenska pri výbere výletných a dovolenkových destinácií uprednostňujeme známe európske metropoly či exotické diaľavy a o svojej domovine vieme často pramálo, resp. ju nepovažujeme za dostatočne atraktívnu.

V rámci nášho magazínu sme sa preto rozhodli bližšie pozrieť na východné Slovensko a priniesť vám pútavé čítanie, ktoré vám spríjemní nadchádzajúci víkend aj ďalšie dni a ukáže, že tento región Slovenska má určite čo ponúknuť.

Hrdý Košičan Mišo Hudák, ktorý stojí za organizáciou Východné pobrežie, vo svojom stĺpčeku priblížil, čím je východné Slovensko výnimočné, aj aké projekty tu s úspechom fungujú.

Prečítajte si rozhovor s Filipom Jurovatým, ktorý prešiel prakticky celú krajinu a o východnom Slovensku vydal knihu plnú dobrých tipov na výlety.

Spolu s Filipom Jurovatým sme zostavili výber viac i menej známych miest, ktoré v tejto časti Slovenska určite stoja za pozornosť.

Plánujete výlety po východnom Slovensku alebo by ste o tejto časti krajiny radi vedeli viac? Zapojte sa do našej súťaže o knihu Kam po východnom Slovensku.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť pri návšteve Košického kraja, Zemplína či Pienin, a nechýba ani dôkaz, že tu stretnete naozaj milých ľudí.

Myslíte si, že o tejto časti Slovenska viete všetko a nič vás len tak neprekvapí? Otestujte si svoje znalosti v našom kvíze.

Máte nápad, ktorý môže mladým ľuďom v regiónoch pomôcť s rozbehnutím podnikania, venuje sa vzdelávaniu alebo boju s nezamestnanosťou? Nechajte nám svoj kontakt a Férová Nadácia O2 vás bude informovať o otvorení novej grantovej výzvy.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Plánujete kúpu nového smartfónu? Využite špeciálnu ponuku od O2 a získajte ďalší telefón alebo fitnes náramok.

Zákazníci O2 môžu v máji a júni k 4 rôznym telefónom značky Huawei (P30 Pro, P30, P30 Lite a P Smart) získať aj druhé zariadenie značky Huawei v rámci ponuky 1+1 len za úvodnú platbu 2 eurá pri využití špeciálneho 24 mesačného bonusu.

Takto výhodne môžu druhý telefón získať k svojmu novému alebo existujúcemu programu O2 Paušál alebo O2 Dáta. Ponuka platí pre nových aj existujúcich zákazníkov do konca júna.

Viac o ponuke

Z ktorých dvojičiek si môžete vybrať?

Huawei P30 Pro + Huawei P Smart 2019

Nová vlajková loď Huawei P30 Pro prináša štvoritý fotoaparát Leica, ktorý zabezpečí profesionálne selfie fotografie, a výnimočne silný výkon. To všetko v dokonalej, elegantne pôsobiacej konštrukcii.

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019 sa vyznačuje bezrámikovým FullView displejom, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu. Nechýba čipset či fotoaparát s integrovanou umelou inteligenciou, ktorú väčšinou nájdeme v drahších modeloch, ani štedré vnútorné úložisko.

Viac o ponuke

Huawei P30Huawei Y7 2019

Smartfón Huawei P30 si vás získa 6,1-palcovým OLED FullView displejom s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ako aj kvalitným čipsetom Kirin 980. Určite oceníte nielen operačnú pamäť s kapacitou 6 GB, ale aj trojitý fotoaparát od spoločnosti Leica.

Elegantný telefón Huawei Y7 2019 pre menej náročných používateľov disponuje  6,26-palcovým bezrámikovým displejom s malým výrezom na hornej strane. Nechýba ani duálny zadný fotoaparát a batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Viac o ponuke

Huawei P30 Lite + Huawei Y5 2019

Odľahčená verzia vlajkovej lode Huawei P30 Lite rozširuje ponuku v strednej cenovej kategórii. Zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj trojitým zadným fotoaparátom. Silný výkon zabezpečuje procesor Kirin 710 a operačná pamäť s kapacitou 4 GB. O výdrž sa postará batéria s kapacitou 3 340 mAh a nechýba ani podpora rýchleho nabíjania.

Nový zástupca radu Y5 Huawei Y5 2019 prináša viaceré vylepšenia. Tento kompaktný smartfón disponuje lepším výkonom, kvalitnejším displejom a nechýba ani najnovšia verzia operačného systému Android.

Viac o ponuke

Huawei P Smart 2019 + Huawei Band 3 Pro

Elegantný smartfón Huawei P Smart 2019bezrámikový FullView displej, ktorý tvorí takmer celú prednú stranu zariadenia. Vyznačuje sa kvalitným čipsetom, fotoaparátom s integrovanou umelou inteligenciou a štedrým vnútorným úložiskom.

Vodovzdorný fitnes náramok Huawei Band 3 Pro so zabudovaným GPS modulom poteší každého športového nadšenca. Okrem športových aktivít meria aj kvalitu spánku, obsah kyslíka v krvi, srdcový tep a po spárovaní so smartfónom dokáže informovať o prichádzajúcich hovoroch a esemeskách.

Viac o ponuke

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové