5 najväčších atrakcií Pienín, ktoré by nemal vynechať žiaden turista

Územie Pienín je našim najmenším, no zato možno najkrajším národným parkom. Ak tento malebný kúsok Slovenska navštívite, týchto päť atrakcií si rozhodne nenechajte ujsť.

Územie Pienín je našim najmenším, no za to možno najkrajším národným parkom. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín ako králik Zawadzkého či púpava pieninská, ktoré nikde inde nenájdete. Popri flóre je nesmierne pestrá aj fauna. Poletuje tu 766 druhov motýľov, na bralách sa dá spozorovať vzácny rys ostrovid, v rieke vydra či dokonca rak riečny.

Široko-ďaleko tu nie je žiaden tažný priemysel a aj podľa výskumov tu miestni obyvatelia dýchajú najčistejší vzduch na Slovensku.

Ak tento malebný kúsok Slovenska navštívite, týchto 5 atrakcií si rozhodne nenechajte ujsť:

Červený kláštor

Niekdajší domov asi najznámejšieho mnícha Cypriána a zároveň národná kultúrna pamiatka. V tamojšom múzeu sa dozviete, ako vyzeral život mníšskych rádov, no nájdete tam aj ďalšie historiické a umelecké pamiatky z celého regiónu.

Červeny Kláštor, to sú aj kúpele s  prírodnou minerálnou vodou Smerdžonka, ktorá  vďaka svojmu zloženiu, pomáha pri liečení kožných ale aj neurologických problémov. Vďaka čistému pieninskému vzduchu získal kúpele aj štatút klimatických kúpeľov.

Vysoké skalky

Tí, ktorí majú radi pešiu turistiku, sa môžu ísť pozrieť na Vysoké skalky – najvyšší vrch Pienin (1 050 m.n.m), z ktorého nezalesnených častí je za dobrého počasia skvelý výhľad do širokého okolia.

Tri Koruny

Čo by to však bola za turistika, keby ste obišli, nie síce najvyšší, ale určite najzaujímavejší vrch v okolí, ktorý leží na ľavom brehu rieky Dunajec. Pár pekných fotiek si určite urobíte z vyhliadkovej galérie na vrchole.

Splav na pltiach

Dunajec a plte patria k sebe už stovky rokov. Najstaršie písomné zmienky o tomto remesle pochádzajú z 11. storočia a jeho rozmach súvisel neskôr s osídľovaním horských oblastí a rozvojom drevorubačstva.

K splavu Dunajca o z Červeného Kláštora do Lesnice okrem scenérie Pieninského národného parku neodmysliteľne patria aj legendy a príhody pltníkov.

Goralské pasovanie

Gorali (alebo aj Horali, či Gurali) sú malá menšina, žijúca v horských oblastiach na slovensko-česko-poľskom pohraničí. Charakterizuje ich rázovitá ľudová kultúra odvodená od valašského folklóru a hovoria vlastným dialektom poľského pôvodu – goralčinou. A práve v Pieninách nájdete najstaršiu goralskú obec – Lesnicu.

Goralom sa človek môže aj stať, ak jeho slovo vždy platí, uznáva hodnoty ako čestnosť a úprimnosť a zaslúžil sa o rozvoj regiónu. Ak spĺňate tieto kritéria, Ján Gondek, miestny chatár vás v Lesnici za pieninského gorala pasuje v rámci čestnej ceremónie.

Počas ceremónie dostanete pravý goralský klobúk, valašku, opasok, vestu a certifikát. Absolvovali ju už aj viacerí veľvyslanci, ministri, hlavy štávov, či regionálni aktivisti a turistickí sprievodcovia.

 

Okrem týchto atrakcií je určite mnoho ďalších, ktoré človek len tak nenájde v turistických sprievodcoch. Budeme preto radi, ak nám vaše tipy zanecháte v komentároch na facebookovom profile magazínu Sóda.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Na nočných pretekoch v Tatrách si zmerajú sily skialpinisti, bežci a bežkári

Zimný beh na Skalnaté pleso po prvý krát preverí sily pretekárov v troch disciplínach.

Vysoké Tatry sú známe rôznymi pretekmi počas celého roku.  Vedeli ste však o netradičných nočných pretekoch, ktoré sú osvetlené iba povinnou výbavou súťažiacich, čelovkami, a špeciálnymi svetelnými inštaláciami?

Ide o zimný tatranský beh Vertical Grand Tour, ktorý tento rok po prvý krát preverí sily pretekárov v troch disciplínach.

„Na štart pretekov sa postavia nielen skialpinisti, ale zmerať si s nimi sily budú môcť aj bežci a bežkári. Rozlúskneme tým nekonečné debaty, kto je rýchlejší “, hovorí Róbert Gálfy, riaditeľ pretekov.

Účastníci vyštartujú do kopca zjazdovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso po trase, ktorá má dĺžku 4,5 km a celkové prevýšenie 880 m. Počas pretekov, ktoré sa budú konať 16. januára, bude výnimočne premávať aj nočná lanovka na Skalnaté pleso.

Vertical Grand Tour Vysoké Tatry
Vertical Grand Tour Vysoké Tatry
Vertical Grand Tour Vysoké Tatry
Vertical Grand Tour Vysoké Tatry
Vertical Grand Tour Vysoké Tatry

Ak si trúfate zmerať si sily na tejto trati, zaregistrujte sa do 11.1.2016 online na stránke www.tatryvpohybe.sk.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Napíšte nám, kedy vás internet v mobile zachránil a vyhrajte služby O2 za polovicu

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové