Fotograf Peter sa zamiloval do prírody Poráčskej doliny. Tvrdí, že nikde nenačerpá viac energie

„Prídeš tam, máš strašne slabý signál, pomalý internet, tak vypneš všetky mobily a kašleš na všetko. Neriešiš Facebook.”

Fotografov, či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou skrz ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Košičan Peter Kaľavský pracuje ako dizajnér oblečenia a skejtbordov. Práve skejtbord spája to, čo má rád – drevo ako symbol prírody a vizuálnu krásu. Táto kombinácia sa prejavuje aj v jeho záľube, fotografovaní prírody.

Peter pracuje pre českú značku Nugget zo sídliskového bytu v Košiciach, kde žije so svojou snúbenicou. Nebolo tomu tak vždy. „Najprv som pre značku pracoval externe, robil som návrhy na tričká a grafiky na skejty. Po polroku som sa presťahoval do Brna a pracoval vo firme,” vysvetľuje Peter.

Po niekoľkých mesiacoch zistil, že mu rušný život vôbec nevyhovuje, preto sa vrátil späť domov. „V Brne som zažil ozajstný stres. Okrem toho, že som riešil svoje dizajnérske veci, tak som sa staral aj o sieť a v podstate robil chlapca pre všetko. Mal som toho po roku dosť, cítil som trochu syndróm vyhorenia.”

Práve v tomto čase začal viac inklinovať k prírode. „Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac, a viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných veci, nasať pokoj a atmosféru,” objasňuje svoj postoj Peter. Jedným z takýchto miest je Poráčska dolina na Spiši, kde má chatu babka jeho snúbenice. Spolu tam chodia obdivovať krásu slovenskej prírody minimálne raz do roka.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Schopnosť „zastaviť” čas v daný okamih, navždy.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Taký moment sa naskytne skoro každý boží deň.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
„Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.”

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Olympus PEN E-P5.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Že sme nemali hologramové selfíčka.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ak žijete na okraji, tak asi žiadne.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Legendárny japonský samuraj Musaši Mijamoto.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Je ich veľa, ale najviac asi Stephena Hawkinga.

„Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac. Viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných vecí, nasať pokoj a atmosféru.”

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Rob čo máš rád… ale fakt!

Akú vec by si chcel vlastniť?
Nie nesmrtelnosť, ale niečo ako večné zdravie by nebolo vôbec zlé.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Zdravie, zatiaľ.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Najbližšie si prečítam titulky k filmu Dunkirk.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Čína, Japonsko.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Vygoogli si.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Som baran. Stačí takto?

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Prílišné rozoberanie všetkého.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Namyslenosť.

Pri akej príležitosti klameš?
Neklamem.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Astrofyzik, lebo vesmír.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Jesť burgre a nepribrať.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Keď sa snažím pochopiť mladých vlogerov.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Zostarnúť o 48 hodín.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, žiadnemu z vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Divy Slovenska: 7 krásnych miest Banskobystrického kraja, ktoré treba spoznať naživo

Výlet za týmito pamiatkami v srdci Slovenska bude určite skvelým zážitkom.

Na strednom Slovensku si určite prídu na svoje tak milovníci prírody, ako aj návštevníci historických pamiatok. Z Banskej Bystrice sa stačí vybrať hociktorým smerom a vždy bude na čo pozerať. V tejto časti nášho miniseriálu o pekných miestach Slovenska sme sa zamerali na Banskobystrický kraj. Toto je sedem miest, ktoré rozhodne patria medzi “povinné jazdy”.

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku

Tento benediktínsky kláštor bol od 11. storočia, a aj v priebehu celého stredoveku, dôležitým správnym centrom stredného Slovenska. Postavili ho ako pevnosť, aby chránil bohaté banské mestá pred osmanskými nájazdmi. Kláštorný komplex vyrástol na románskych základoch, mimoriadne cenné sú mnohé zachované sochárske detaily s rastlinnými a figurálnymi motívmi a gotická krížová chodba.

Zdroj: Shutterstock

Kláštor je aj významným pútnickým miestom. V roku 1483 dostali benediktíni relikviu od uhorského kráľa Mateja Korvína – kúsok z šatky sv. Veroniky, ktorá vraj utierala krv z Kristovej tváre.

Nedávno bola v komplexe zrekonštruovaná renesančná sýpka, ktorá teraz slúži ako muzeálny i oddychový priestor.

Banská Štiavnica a jej technické pamiatky

Centrum Banskej Štiavnice turistom ponúka viac než 360 historických pamiatok. Vďaka bohatej minulosti a zachovalej meštiackej architektúre bolo mesto v roku 1993 zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Láka množstvo domácich aj zahraničných turistov – na ospalé prechádzky po historickom centre, ľahkú turistiku po okolitých lesoch, alebo rannú kávu v čajovni Klopačka s jedným z najkrajších výhľadov v meste.

Zdroj: Wikimedia CC 2.5, Autor: Daniel Skreno

Tajchy – umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v krištáľovo čistej vode.

Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina. Tie sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčuľovanie. Medzi najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.

Čiernohronská železnica Čierny Balog

Jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií banskobystrického kraja je historická lesná železnička premávajúca na zachovanom 16-kilometrovom úseku v okolí obce Čierny Balog. Jazda starodávnym vláčikom ťahaným unikátnou parnou či historickou motorovou lokomotívou je vskutku nezabudnuteľným zážitkom, obzvlášť, keď časť vozňov tvoria letné vyhliadkové vagóny.

Zdroj: ČHŽ

Trasa Čiernohronskej železnice vedie prekrásnym prostredím Slovenského rudohoria, kde sa lesné pásma striedajú s malebnými stredoslovenskými vieskami. Jazdu si možno nechať ozvláštniť i zaujímavým sprievodným programom – od vystúpenia heligonkára po zbojnícky prepad vlaku.

Drevený kostol v Hronseku

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Ladislav Luppa

Nádherný drevený artikulárny kostol v Hronseku je skutočným skvostom ľudovej tvorby. Jeden z piatich zachovaných evanjelických drevených kostolov na Slovensku, bol postavený výlučne z dreva, bez použitia jediného klinca, ako to nariaďovalo uznesenie Šopronského snemu z roku 1681.

Zaujímavosťou je, že je to jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi prvkami architektúry.

Mincovňa v Kremnici

Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Ladislav Luppa

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Mincové produkty vyrába už od roku 1328, teda takmer sedem storočí. Vyrábali sa tu aj slávne zlaté dukáty, ktoré boli považované za najtvrdšiu menu v stredovekej Európe a neskôr strieborné toliare.

Kremnická mincovňa bola jedným z najdôležitejších centier mincovníctva v habsburskej monarchii. Za panovania cisárovnej Márie Terézie sa v Kremnici razilo väčšie množstvo mincí, než vo všetkých mincovniach monarchie dovedna.

Dnes sa tu razia slovenské euromince a mince ďalších krajín, ktoré nájdete po celom svete. Otvorené je v sobotu, ale iba v každom párnom týždni pre vopred objednanú skupinu.

Dobročský prales

Jeho ochrana začala už v roku 1913, patrí teda medzi najstaršie chránené územia u nás. Leží neďaleko obce Čierny Balog v okrese Brezno. Rastú tu prevažne jedle, smreky a buky, zriedkavejšie javor horský, brest horský či jaseň štíhly.

Dobročský prales je unikátom aj na európske pomery. Je vzácnou ukážkou biotopu jedľovo-bukového pralesa ako vrcholového ekosystému, kde je možné sledovať vývin rozmanitého lesného spoločenstva v jeho všetkých fázach a štádiách.

Zdroj: FotoSlovensko Autor: Vladimír Šifra

V roku 1964 tu vietor zlomil preslávenú Dobročškú jedľu, jeden z najmohutnejších stromov v Európe, starý približne 500 rokov. Bola vysoká 56 metrov a jej kmeň mal obvod skoro sedem metrov.

Cez lokalitu nevedie žiadny značkovaný turistický chodník, ale prales je možné vidieť so sprievodcom.

Tento článok sa vám zobrazí behom sekúnd aj v najodľahlejších obciach slovenského vidieka. Do konca tohto roka na rýchly 4G LTE internet O2 pripojí 290 slovenských obcí. Viac informácií nájdete na stránke Internet na doma.

Špania Dolina

Zdroj: Wikipedia, Autor: Ľuboš Repta

Táto malebná dedinka s množstvom pôvodných baníckych domov bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Zachované štôlne, múzeum a expozícia lokomotívy s vagónikmi dokumentujú jej slávnu banícku minulosť.

Na námestí vás očarí najmä renesančná budova Klopačky, ktorá od 16. storočia zvolávala miestnych baníkov fárať do bane. Dnes je tu penzión, kde môžete ochutnať niečo z miestnych špecialít. Jednou z najnovších atrakcií je aj banícky orloj.

Z námestia sa potom po 162 drevených schodoch dostanete k hlavnej dominante obce Kostolu Premenenia Pána z 13. Storočia.

Máte miesto, ktoré považujete za váš obľúbený div Banskobystrického kraja, no do nášho výberu sa nedostalo? Budeme radi, ak nám o ňom poviete v komentároch na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Banskobystrickom kraji

Aj v okolitých mestách Banskej Bystrice môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac