Hlohovec: Mesto ruží na Váhu

Pozoruhodná a stáročia dlhá história tohto mesta pomenovanom po rastline hloh vás možno prekvapí. Navštívil ho Beethoven, vládli mu tie najznámejšie vznešené rody a zanechali po sebe hodnotné dedičstvo. To môžete navštíviť ešte aj dnes.

Cez územie súčasného Slovenska sa v priebehu storočí ”premlelo” množstvo ľudí a národov. Aj na Hlohovci badať stopy po ľudskej činnosti už oddávna.

Prvé stopy po osídlení v jeho okolí pochádzajú už z doby kamennej, zatiaľ čo k prvá písomná zmienka sa datuje do 12. storočia. Mesto odvtedy prežilo tatarské vpády, turecké obliehanie, či stavovské povstania.

Františkánsky kostol Všetkých svätých a kláštor, Hlohovec

Vládli mu známi Turzovci, aj Erdődyovci. A jeho meno sa odvíja od ružovitej rastliny hloh, ktorá je v oblasti veľmi rozšírená.

Za svoju relatívne rušnú históriu môže vďačiť najmä rieke, ktorá cezeň preteká – Váhu. Okolo nej sa v oblasti rozvinul funkčný trh a mesto mohlo spokojne rásť a prekvitať.

Ďalším vplyvným faktorom je aj jeho poloha, ktorá nebola príliš vzdialená od obchodných ciest smerujúcich do Viedne alebo Budapešti, ale aj od vplyvných slovenských miest, Nitry a Trnavy.

Hlohovec bol dokonca jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré malo vlastnú kníhtlač, čo vtedy predstavovalo obrovský znak pokroku.

Zámok, Hlohovec

Poslední panovníci, Erdődyovci, v meste vlastnili panstvo až do konca Druhej svetovej vojny a zanechali v ňom viaceré hodnotné pamiatky. Napríklad prestavali stredoveký hrad na súčasný Hlohovský kaštieľ, ktorý je jednou hlavných pamiatok mesta. Okolo neho vybudovali známy zámocký park v anglickom štýle.

Ak si dnešnú podobu mesta, ktorá toho zo svojej historickej minulosti už bohužiaľ nenesie veľa, chcete poriadne poobzerať, zamierte na výhliadku Šianec. Domáci tu pravidelne trávia voľný čas.

Uvidíte z neho na Malé Karpaty, Piešťany aj Trnavu. V okolí mesta sa ďalej nachádzajú viaceré chránené územia, na ktorých sa nachádzajú viaceré chránené rastliny aj živočíchy. Sú tu teda mnohé miesta na prechádzky a objavovanie nášho prírodného dedičstva.

Mesto a jeho renomé formovali aj viaceré známe osobnosti. Ján Hollý tu napríklad ako farár začal písať svoje prvotiny. Hlohovec však zažil aj návštevu Ludwiga van Beethovena, ktorý sem prišiel pozrieť Jozefa Erdődyho.

Zámocká záhrada, Hlohovec

Z moderných osobností je s týmto mestom spätý spevák Richard Müller, alebo už zosnulý slovenský grafik Viktor Chrenko.

Hlohovec na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Hlohovca prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Hlohovec patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac