Výber a následná kúpa bývania predstavuje veľký krok, preto sme pre vás so skúsenými architektkami z ateliéru winwin, Luciou Kušnírovou a Soňou Salnerovou, pripravili sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.
Určite si priority
Pred hľadaním svojho bývania, si najskôr ujasnite, čo od neho očakávate – aká dispozícia by vám najviac vyhovovala či kde by sa mal váš budúci domov nachádzať. Architektka Lucia Kušnírová upozorňuje na to, že človek by lokalitu svojho bývania rozhodne nemal brať na ľahkú váhu. Ak máte radi ruch mesta a radi žijete aktívne, je dobré zvážiť polohu bližšie k mestu. Ak vám viac vyhovuje ticho, uprednostnite lokalitu, ktorá je viac na okraji mesta.
Pozor pri kúpe nehnuteľnosti, ktorá je zatiaľ len na papieri
Veľa ľudí v súčasnosti kupuje nehnuteľnosť dlho predtým, ako sa postaví. Hoci developeri ponúkajú možnosť navštíviť vzorový byt, konkrétna nehnuteľnosť sa od neho môže výrazne líšiť. „Laik si napríklad často nevie predstaviť, či sú rozmery miestností dostačujúce, či je byt dobre orientovaný vzhľadom na svetové strany a či sa vôbec dá zariadiť nábytkom,“ upozorňuje na prípadné problémy architektka Soňa Salnerová.
Nepodceňte orientáciu na svetové strany
Hoci sa byt na prvý pohľad môže javiť ako zaručene dobrá voľba, je dôležité všímať si aj orientáciu na svetové strany, ktorá určuje, koľko denného svetla v priestore bude. Problém môže nastať vtedy, ak sú všetky okná orientované len na jednu stranu. „Stáva sa, že si ľudia kúpia byt-ateliér, ktorý je orientovaný na sever a potom sú nešťastní z toho, že nemajú slnečný byt,“ hovorí architekta Soňa Salnerová.
Trúfnete si na stavebné úpravy?
Ak kupujete starší byt s dispozíciou, ktorá vám úplne nevyhovuje, dobre zvážte, či ste ochotný pustiť sa do stavebných úprav, resp. na ne budete mať dostatočný rozpočet. „Ak áno, tak si aj na prvý pohľad menej výhodný byt človek dokáže prispôsobiť svojim potrebám,“ vysvetľuje architekta Soňa Salnerová. Zároveň však treba počítať s tým, že komplexnejšia rekonštrukcia môže trvať pomerne dlho.
Ujasnite si, či dokážete robiť kompromisy
Foto: Dan Gold/Unsplash, Sonnie Hiles/UnsplashNajmä, ak kupujete menší byt, si vopred premyslite, či dokážete robiť kompromisy, napríklad spojiť spálňu s obývacou izbou. Architektka Soňa Salnerová zdôrazňuje, že aj v prípade malých bytov možno vytvoriť variabilné riešenia (skladací stôl, vyklápacia posteľ alebo mobilné priečky), často však patria k finančne náročnejším.
Nebojte sa osloviť architekta
Mnohí ľudia sa vyhýbajú oslovenia architekta, pretože sa obávajú vysokej investície. Odborník vám nemusí hneď navrhnúť celý interiér a dohliadať na jeho kompletnú realizáciu. Využiť môžete aj konzultáciu, v rámci ktorej architekt zhodnotí nehnuteľnosť a upozorní na plusy aj chyby daného priestoru. „Klient potom s architektom nemusí pokračovať v spolupráci. Keď sa riešenie podchytí principiálne, vie na tom stavať ďalej,“ vysvetľuje architektka Lucia Kušnírová.
Špeciálne vydanie o bývaní
Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.
Čítajte aj: