Aj takto sa dá bývať. Pozrite si netradičné obydlia naprieč Slovenskom

Bývanie na vode, domček, ktorý si môžete preniesť, či nevšedná stavba krytá zemou. Aj také stavby nájdete na Slovensku.

Bývanie dnes môže mať rôznu podobu a môže byť naozaj originálne. Pozrite sa na inšpiratívne stavby, ktoré nájdete u nás.

Aby u vás doma vládla pohoda, stavte na rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma. Viac informácií

Plávajúca chata v Komárne

Foto: www.mandl-low.sk

Vravíte si, že bývať na vode je trochu zvláštne? Tento inovatívny spôsob bývania v sebe spája nízke náklady na energie, no najmä možnosť zžiť sa s vodou a všadeprítomnou prírodou. Slúžiť môže nielen ako sezónne, ale aj ako trvalé bývanie. Peknou ukážkou je plávajúca chata na Váhu v katastri mesta Komárno, ktorá sa nachádza iba 4 km od miesta, kde sa Váh vlieva do Dunaja. Originálna chata, ktorú navrhol lodný architekt Peter Mandl, zaručuje pokoj od hluku mesta, zároveň sa nachádza len kúsok od neho, čo je ideálne na krátku prechádzku.

Modulový freedomček v Bardejove

Foto: Jiří Klein/www.freedomky.cz

Predstavte si dom, ktorý príde“ za vami a vy v ňom môžete hneď bývať a presídliť sa vždy, keď zacítite potrebu. Presne to umožňuje český koncept Freedomky, ktorý sa okrem nápaditosti a premysleného dizajnu vyznačuje nízkymi nákladmi a kvalitnými stavebnými materiálmi. Nosná kostra freedomčeka je z dreva, pričom si môžete vybrať zo štandardnej ponuky typových riešení alebo si ho dať vyrobiť na zákazku. Na Slovensku sa takýto modulový domček nachádza napríklad v Bardejove.

Krtkodom v Rohožníku

Foto: Dominik Dubec/krtkodom.sk

Originálne krtkodomy svojím vzhľadom pripomínajú hobitie obydlia z Pána prsteňov. Ide o domy kryté zemou, ktoré sú udržateľné, dokážu ušetriť množstvo energie, a tamajú nízke prevádzkové náklady. Hlavnou myšlienkou je byť čo najviac v súlade s prírodou a nechať ju človeku pomáhať. Domov vykuruje slnečná energia, voda zo strechy zavlažuje záhradku či trávnik. Takýto obývaný krtkodom nájdete napríklad v Rohožníku.

Bratislavské bývanie v korunách stromov

Foto: Martina Kohárová/www.ba-lesy.sk

Bývanie v korunách stromov nemusí byť len výplodom fantázie. V bratislavskom lesoparku na Kačíne vznikol v roku 2016 prvý domček tohto typu u nás. S nápadom vytvoriť toto originálne miesto prišli Mest­ské lesy v Bra­ti­slave v spo­lu­práci s Ma­gis­trá­tom hlav­ného mesta SR. Celková rozloha stavby vrátane vonkajšej časti je 26 m2, pričom je určená pre tri osoby. Tento drevený domček si môžete prenajať a dopriať si nevšedný zážitok.

 

Pasívny dom z ekologických materiálov v Brezne

Foto: Milan Hutera/Createrra

Aj moderné bývanie môže pracovať s tradičnými materiálmi a zároveň spĺňať vysoké energetické štandardy. Pasívny dom v Brezne, za ktorým stoja občianske združenie Artur, ktoré sa zaoberá trvalo udržateľnou architektúrou, a architektonické štúdio Createrra, charakterizuje použitie panelov zo slamy, hlinených omietok a množstva dreva. Vykurovanie zabezpečuje mimoriadne úsporné tepelné čerpadlo.

Špeciálne vydanie o bývaní

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Čítajte aj:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte zo svojho bývania domov

Bývať tak, aby sme sa doma cítili príjemne a bezpečne, je túžbou každého z nás.

Bývať vo svojom je splneným snom, výber a zariaďovanie bývania však so sebou prináša množstvo nástrah aj možných problémov, preto netreba nič podceniť. V tomto špeciálnom vydaní sme sa preto rozhodli pripraviť pre vás sumár tipov a inšpirácií, ako si vytvoriť bývanie podľa vašich predstáv.

Pri jeho príprave sme sa spojili so skúsenými architektkami, ktoré ponúkli detailnejší pohľad na výber a zariaďovanie bývania, ako aj ďalšie užitočné rady,

K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne a aby u vás vládla pohoda, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vďaka nej si môžete vychutnať neobmedzený internet s rýchlosťou až do 128 Mbps a to už za cenu od 10 € mesačne bez poplatkov navyše.

V tomto vydaní nájdete:

Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. Soňa Salnerová a Lucia Kušnírová nám porozprávali o tom, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho, naopak, pri zariaďovaní investovať.

6 dobrých rád pred výberom bývania. Plánujete kúpu bývania? Pripravili sme pre vás sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Netradičné spôsoby bývania naprieč Slovenskom. Bývanie v súčasnosti môže vyzerať naozaj rôzne. Inšpirujte sa originálnymi stavbami, ktoré sa nachádzajú u nás.

Získajte zľavu 10 € mesačne na službu O2 Internet na doma počas jedného roka. Podeľte sa s nami, ktoré miesto u vás doma je vaše najobľúbenejšie, a skvelá zľava môže byť vaša.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac