Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický

Zisťovali sme, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho naopak pri zariaďovaní investovať.

Výber vlastného bývania a jeho zariaďovanie do podoby, ktorá nám bude vyhovovať, je zložitý proces. Architektky z ateliéru winwin Soňa Salnerová (na titulnej fotke vpravo) a Lucia Kušnírová nám porozprávali, čo je pri výbere nehnuteľnosti dôležité, aké sú aktuálne trendy a ako vytvoriť útulný domov.

Aby u vás doma vládla pohoda, stavte na rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma. Viac informácií

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri riešení prvého bývania, keď sa chce človek osamostatniť a bývať vo svojom?

Lucia Kušnírová: Keď človek rieši svoje prvé bývanie a kupuje byt, mal by sa zamyslieť nad tým, či mu byt vyhovuje z hľadiska dispozície, polohy a spôsobu života – či je to aktívny a spoločenský človek, alebo mu viac vyhovuje ticho a uprednostní lokalitu na okraji mesta.

Ďalej by sa mal zamyslieť nad tým, aký veľký byt potrebuje. Aj keď v súčasnosti v prípade štartovacieho bývania volia ľudia byty s menšími rozmermi. Vtedy však treba uprednostniť byty, ktoré majú dobrú polohu vzhľadom na svetové strany či rozdelenie priestoru na dennú a nočnú časť.

Ceny bývania u nás stále rastú, mnohí sa preto pri jeho zariaďovaní snažia čo najviac ušetriť. Na čom by podľa vás rozhodne šetriť nemali, ak chcú, aby im interiér dlho slúžil?

Soňa Salnerová: Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni. Tak si vytvoríme základ, ktorý vieme jednoducho zmeniť podľa nálady alebo zmenou štýlu pomocou doplnkov, textílií a podobne.

„Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia.“

Lucia Kušnírová

V úvodnej fáze je dobré investovať do stavebných úprav a zmeny dispozície vtedy, ak je predpoklad, že byt v budúcnosti získa na hodnote a bude sa dať jednoduchšie predať.

Na čom podľa vás možno ušetriť?

Lucia Kušnírová: Určite na prvkoch, ktoré do interiéru dávame ako posledné, čiže na textíliách, na doplnkoch a na zariadení, ktoré časom aj tak plánujeme meniť. Napríklad mnohé mladé páry si v priestoroch budúcej detskej izby najskôr zriadia pracovňu a neskôr pracovný stôl nahradia detskou postieľkou.

Soňa Salnerová: Ušetriť sa dá aj vďaka systému do it yourself (urob si sám, pozn. red.). Posteľ možno spraviť napríklad z paliet, postačí na ňu umiestniť matrac. Stačí venovať trochu času hľadaniu inšpirácie na internete.

Mnoho ľudí nechce meniť dispozíciu, bývania hoci by to priestoru a jeho využitiu výrazne pomohlo. Presviedčate svojich klientov, aby sa do takých úprav pustili?

Lucia Kušnírová: Keď sme si isté, že klient tým niečo získa a priestor bude lepšie vyhovovať jeho potrebám, tak sa mu to snažíme vysvetliť. Pri zhodnotení priestoru vychádzame zo všeobecných dispozičných pravidiel, ale aj zo špecifických potrieb každého klienta. Veci v byte by mali na seba prirodzene nadväzovať a priestor by mal navzájom fungovať.

Samostatnou témou sú staršie byty, ktorých dispozícia fungovala v minulosti, no v súčasnosti už nie.

V súčasnosti sa často stretávame s tým, že garsónky či jednoizbové byty sú naozaj miniatúrne. Ako z nich vyťažiť maximum?

Lucia Kušnírová: V takom prípade je to o kompromisoch, teda čo dokážeme obetovať v prospech priestoru, napríklad, že spálňa sa stane súčasťou obývacej izby.

Soňa Salnerová: Existujú aj rôzne variabilné a atypické nábytkové riešenia (skladací stôl, vyklápacia posteľ či mobilné priečky), tie sú však väčšinou finančne náročnejšie.

Nie každý osloví pri riešení svojho bývania architekta. Kde podľa vás robia ľudia najčastejšie chyby, keď sa pustia do zariaďovania svojpomocne?

Soňa Salnerová: Často sa stretávame s tým, že pre mnohých ľudí je problém bez konzultácie s architektom správny byt vôbec vybrať. Býva to spôsobené aj tým, že byt je pre nich niečo fiktívne, čo existuje len na papieri. Laik si napríklad nevie predstaviť, či sú rozmery miestností dostačujúce, či je byt dobre orientovaný vzhľadom na svetové strany a či sa bude dať zariadiť nábytkom.

My sme zástancami toho, že interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. To, aký štýl sa v byte použije, ktoré materiály a farby sa zvolia, je už záležitosťou každého človeka a jeho preferencií.

V súvislosti s interiérom sa hovorí, že by mal byť nadčasový, teda zariadený tak, aby po krátkom čase nepôsobil nemoderne. Ako by mal podľa vás vyzerať nadčasový interiér?

Lucia Kušnírová: Určitú nadčasovosť vidíme v tom, že si človek dá záležať na kvalitných a odolných materiáloch. To vytvorí neutrálny základ aj pre výraznejšie kúsky, ktoré sa v ňom neskôr môžu objaviť.

Stáva sa, že človeku sa po čase jeho domov, resp. zariadenie trochu zunuje. Čo by ste odporúčali na rýchly refresh interiéru?

Lucia Kušnírová: Závisí od toho, či sa poprehadzujú izby, alebo sa spravia len drobné úpravy. Ak ide o druhý prípad, môžu sa zmeniť farby stien, zariadenie, textílie alebo doplnky, teda všetko, čo sa dá jednoducho nahradiť niečím iným.

Pre mnohých ľudí je dôležité, aby ich domov pôsobil útulne. Ako sa to dá docieliť?

Lucia Kušnírová: Myslím si, že je dobré do interiéru vnášať prvky, resp. veci, ku ktorým má človek vzťah, napríklad nostalgický.

„Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni.“

Soňa Salnerová

Soňa Salnerová: Pre nás je dôležité najprv zistiť, čo má človek rád a čo je preňho charakteristické, či už je to rodina, varenie, šport, cestovanie, alebo niečo iné. A potom nájsť riešenie, ako to v danom interiéri aplikovať.

V súvislosti s bývaním sa veľa hovorí o trendoch. Ktoré trendy sa využívajú v súčasnosti?

Lucia Kušnírová: Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia, ktoré sa dajú do interiéru vniesť prostredníctvom udržateľných prírodných materiálov, ale aj recyklovania. Množstvo výrobcov dnes vyrába produkty z kompozitov niečoho staršieho. Vec tak dostáva nový význam, nehromadí sa odpad a nie je potrebné spotrebovať ďalší materiál.

Soňa Salnerová: Z hľadiska estetiky si aktuálne všímame tzv. globálny trend, čiže opakujúce sa interiérové prvky, ktoré nájdeme v bytoch v Bratislave, v Amsterdame alebo inde vo svete. Čiastočne sa tým potláčajú lokálne vplyvy.

Špeciálne vydanie o bývaní

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Čítajte aj:

Lucia Kušnírová a Soňa Salnerová

Spolu s Katarínou Mňahončákovou tvoria architektonický ateliér winwin, ktorý sa venuje nielen rezidenčným, ale aj komerčným projektom. Stoja napríklad za návrhmi viacerých gastroprevádzok nielen na Slovensku. Pre verejnosť pravidelne organizujú kurzy interiérového dizajnu v rámci svojej školy dizajnDOT.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte zo svojho bývania domov

Bývať tak, aby sme sa doma cítili príjemne a bezpečne, je túžbou každého z nás.

Bývať vo svojom je splneným snom, výber a zariaďovanie bývania však so sebou prináša množstvo nástrah aj možných problémov, preto netreba nič podceniť. V tomto špeciálnom vydaní sme sa preto rozhodli pripraviť pre vás sumár tipov a inšpirácií, ako si vytvoriť bývanie podľa vašich predstáv.

Pri jeho príprave sme sa spojili so skúsenými architektkami, ktoré ponúkli detailnejší pohľad na výber a zariaďovanie bývania, ako aj ďalšie užitočné rady,

K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne a aby u vás vládla pohoda, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vďaka nej si môžete vychutnať neobmedzený internet s rýchlosťou až do 128 Mbps a to už za cenu od 10 € mesačne bez poplatkov navyše.

V tomto vydaní nájdete:

Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. Soňa Salnerová a Lucia Kušnírová nám porozprávali o tom, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho, naopak, pri zariaďovaní investovať.

6 dobrých rád pred výberom bývania. Plánujete kúpu bývania? Pripravili sme pre vás sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Netradičné spôsoby bývania naprieč Slovenskom. Bývanie v súčasnosti môže vyzerať naozaj rôzne. Inšpirujte sa originálnymi stavbami, ktoré sa nachádzajú u nás.

Získajte zľavu 10 € mesačne na službu O2 Internet na doma počas jedného roka. Podeľte sa s nami, ktoré miesto u vás doma je vaše najobľúbenejšie, a skvelá zľava môže byť vaša.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac