Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický

Zisťovali sme, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho naopak pri zariaďovaní investovať.

Výber vlastného bývania a jeho zariaďovanie do podoby, ktorá nám bude vyhovovať, je zložitý proces. Architektky z ateliéru winwin Soňa Salnerová (na titulnej fotke vpravo) a Lucia Kušnírová nám porozprávali, čo je pri výbere nehnuteľnosti dôležité, aké sú aktuálne trendy a ako vytvoriť útulný domov.

Aby u vás doma vládla pohoda, stavte na rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma. Viac informácií

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri riešení prvého bývania, keď sa chce človek osamostatniť a bývať vo svojom?

Lucia Kušnírová: Keď človek rieši svoje prvé bývanie a kupuje byt, mal by sa zamyslieť nad tým, či mu byt vyhovuje z hľadiska dispozície, polohy a spôsobu života – či je to aktívny a spoločenský človek, alebo mu viac vyhovuje ticho a uprednostní lokalitu na okraji mesta.

Ďalej by sa mal zamyslieť nad tým, aký veľký byt potrebuje. Aj keď v súčasnosti v prípade štartovacieho bývania volia ľudia byty s menšími rozmermi. Vtedy však treba uprednostniť byty, ktoré majú dobrú polohu vzhľadom na svetové strany či rozdelenie priestoru na dennú a nočnú časť.

Ceny bývania u nás stále rastú, mnohí sa preto pri jeho zariaďovaní snažia čo najviac ušetriť. Na čom by podľa vás rozhodne šetriť nemali, ak chcú, aby im interiér dlho slúžil?

Soňa Salnerová: Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni. Tak si vytvoríme základ, ktorý vieme jednoducho zmeniť podľa nálady alebo zmenou štýlu pomocou doplnkov, textílií a podobne.

„Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia.“

Lucia Kušnírová

V úvodnej fáze je dobré investovať do stavebných úprav a zmeny dispozície vtedy, ak je predpoklad, že byt v budúcnosti získa na hodnote a bude sa dať jednoduchšie predať.

Na čom podľa vás možno ušetriť?

Lucia Kušnírová: Určite na prvkoch, ktoré do interiéru dávame ako posledné, čiže na textíliách, na doplnkoch a na zariadení, ktoré časom aj tak plánujeme meniť. Napríklad mnohé mladé páry si v priestoroch budúcej detskej izby najskôr zriadia pracovňu a neskôr pracovný stôl nahradia detskou postieľkou.

Soňa Salnerová: Ušetriť sa dá aj vďaka systému do it yourself (urob si sám, pozn. red.). Posteľ možno spraviť napríklad z paliet, postačí na ňu umiestniť matrac. Stačí venovať trochu času hľadaniu inšpirácie na internete.

Mnoho ľudí nechce meniť dispozíciu, bývania hoci by to priestoru a jeho využitiu výrazne pomohlo. Presviedčate svojich klientov, aby sa do takých úprav pustili?

Lucia Kušnírová: Keď sme si isté, že klient tým niečo získa a priestor bude lepšie vyhovovať jeho potrebám, tak sa mu to snažíme vysvetliť. Pri zhodnotení priestoru vychádzame zo všeobecných dispozičných pravidiel, ale aj zo špecifických potrieb každého klienta. Veci v byte by mali na seba prirodzene nadväzovať a priestor by mal navzájom fungovať.

Samostatnou témou sú staršie byty, ktorých dispozícia fungovala v minulosti, no v súčasnosti už nie.

V súčasnosti sa často stretávame s tým, že garsónky či jednoizbové byty sú naozaj miniatúrne. Ako z nich vyťažiť maximum?

Lucia Kušnírová: V takom prípade je to o kompromisoch, teda čo dokážeme obetovať v prospech priestoru, napríklad, že spálňa sa stane súčasťou obývacej izby.

Soňa Salnerová: Existujú aj rôzne variabilné a atypické nábytkové riešenia (skladací stôl, vyklápacia posteľ či mobilné priečky), tie sú však väčšinou finančne náročnejšie.

Nie každý osloví pri riešení svojho bývania architekta. Kde podľa vás robia ľudia najčastejšie chyby, keď sa pustia do zariaďovania svojpomocne?

Soňa Salnerová: Často sa stretávame s tým, že pre mnohých ľudí je problém bez konzultácie s architektom správny byt vôbec vybrať. Býva to spôsobené aj tým, že byt je pre nich niečo fiktívne, čo existuje len na papieri. Laik si napríklad nevie predstaviť, či sú rozmery miestností dostačujúce, či je byt dobre orientovaný vzhľadom na svetové strany a či sa bude dať zariadiť nábytkom.

My sme zástancami toho, že interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. To, aký štýl sa v byte použije, ktoré materiály a farby sa zvolia, je už záležitosťou každého človeka a jeho preferencií.

V súvislosti s interiérom sa hovorí, že by mal byť nadčasový, teda zariadený tak, aby po krátkom čase nepôsobil nemoderne. Ako by mal podľa vás vyzerať nadčasový interiér?

Lucia Kušnírová: Určitú nadčasovosť vidíme v tom, že si človek dá záležať na kvalitných a odolných materiáloch. To vytvorí neutrálny základ aj pre výraznejšie kúsky, ktoré sa v ňom neskôr môžu objaviť.

Stáva sa, že človeku sa po čase jeho domov, resp. zariadenie trochu zunuje. Čo by ste odporúčali na rýchly refresh interiéru?

Lucia Kušnírová: Závisí od toho, či sa poprehadzujú izby, alebo sa spravia len drobné úpravy. Ak ide o druhý prípad, môžu sa zmeniť farby stien, zariadenie, textílie alebo doplnky, teda všetko, čo sa dá jednoducho nahradiť niečím iným.

Pre mnohých ľudí je dôležité, aby ich domov pôsobil útulne. Ako sa to dá docieliť?

Lucia Kušnírová: Myslím si, že je dobré do interiéru vnášať prvky, resp. veci, ku ktorým má človek vzťah, napríklad nostalgický.

„Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni.“

Soňa Salnerová

Soňa Salnerová: Pre nás je dôležité najprv zistiť, čo má človek rád a čo je preňho charakteristické, či už je to rodina, varenie, šport, cestovanie, alebo niečo iné. A potom nájsť riešenie, ako to v danom interiéri aplikovať.

V súvislosti s bývaním sa veľa hovorí o trendoch. Ktoré trendy sa využívajú v súčasnosti?

Lucia Kušnírová: Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia, ktoré sa dajú do interiéru vniesť prostredníctvom udržateľných prírodných materiálov, ale aj recyklovania. Množstvo výrobcov dnes vyrába produkty z kompozitov niečoho staršieho. Vec tak dostáva nový význam, nehromadí sa odpad a nie je potrebné spotrebovať ďalší materiál.

Soňa Salnerová: Z hľadiska estetiky si aktuálne všímame tzv. globálny trend, čiže opakujúce sa interiérové prvky, ktoré nájdeme v bytoch v Bratislave, v Amsterdame alebo inde vo svete. Čiastočne sa tým potláčajú lokálne vplyvy.

Špeciálne vydanie o bývaní

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Čítajte aj:

Lucia Kušnírová a Soňa Salnerová

Spolu s Katarínou Mňahončákovou tvoria architektonický ateliér winwin, ktorý sa venuje nielen rezidenčným, ale aj komerčným projektom. Stoja napríklad za návrhmi viacerých gastroprevádzok nielen na Slovensku. Pre verejnosť pravidelne organizujú kurzy interiérového dizajnu v rámci svojej školy dizajnDOT.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte zo svojho bývania domov

Bývať tak, aby sme sa doma cítili príjemne a bezpečne, je túžbou každého z nás.

Bývať vo svojom je splneným snom, výber a zariaďovanie bývania však so sebou prináša množstvo nástrah aj možných problémov, preto netreba nič podceniť. V tomto špeciálnom vydaní sme sa preto rozhodli pripraviť pre vás sumár tipov a inšpirácií, ako si vytvoriť bývanie podľa vašich predstáv.

Pri jeho príprave sme sa spojili so skúsenými architektkami, ktoré ponúkli detailnejší pohľad na výber a zariaďovanie bývania, ako aj ďalšie užitočné rady,

K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne a aby u vás vládla pohoda, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vďaka nej si môžete vychutnať neobmedzený internet s rýchlosťou až do 128 Mbps a to už za cenu od 10 € mesačne bez poplatkov navyše.

V tomto vydaní nájdete:

Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. Soňa Salnerová a Lucia Kušnírová nám porozprávali o tom, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho, naopak, pri zariaďovaní investovať.

6 dobrých rád pred výberom bývania. Plánujete kúpu bývania? Pripravili sme pre vás sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Netradičné spôsoby bývania naprieč Slovenskom. Bývanie v súčasnosti môže vyzerať naozaj rôzne. Inšpirujte sa originálnymi stavbami, ktoré sa nachádzajú u nás.

Získajte zľavu 10 € mesačne na službu O2 Internet na doma počas jedného roka. Podeľte sa s nami, ktoré miesto u vás doma je vaše najobľúbenejšie, a skvelá zľava môže byť vaša.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac