Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický

Zisťovali sme, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho naopak pri zariaďovaní investovať.

Výber vlastného bývania a jeho zariaďovanie do podoby, ktorá nám bude vyhovovať, je zložitý proces. Architektky z ateliéru winwin Soňa Salnerová (na titulnej fotke vpravo) a Lucia Kušnírová nám porozprávali, čo je pri výbere nehnuteľnosti dôležité, aké sú aktuálne trendy a ako vytvoriť útulný domov.  

Aby u vás doma vládla pohoda, stavte na rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma. Viac informácií

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri riešení prvého bývania, keď sa chce človek osamostatniť a bývať vo svojom?

Lucia Kušnírová: Keď človek rieši svoje prvé bývanie a kupuje byt, mal by sa zamyslieť nad tým, či mu byt vyhovuje z hľadiska dispozície, polohy a spôsobu života – či je to aktívny a spoločenský človek, alebo mu viac vyhovuje ticho a uprednostní lokalitu na okraji mesta.

Ďalej by sa mal zamyslieť nad tým, aký veľký byt potrebuje. Aj keď v súčasnosti v prípade štartovacieho bývania volia ľudia byty s menšími rozmermi. Vtedy však treba uprednostniť byty, ktoré majú dobrú polohu vzhľadom na svetové strany či rozdelenie priestoru na dennú a nočnú časť.

Ceny bývania u nás stále rastú, mnohí sa preto pri jeho zariaďovaní snažia čo najviac ušetriť. Na čom by podľa vás rozhodne šetriť nemali, ak chcú, aby im interiér dlho slúžil?

Soňa Salnerová: Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni. Tak si vytvoríme základ, ktorý vieme jednoducho zmeniť podľa nálady alebo zmenou štýlu pomocou doplnkov, textílií a podobne.

„Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia.“

Lucia Kušnírová

V úvodnej fáze je dobré investovať do stavebných úprav a zmeny dispozície vtedy, ak je predpoklad, že byt v budúcnosti získa na hodnote a bude sa dať jednoduchšie predať.

Na čom podľa vás možno ušetriť?

Lucia Kušnírová: Určite na prvkoch, ktoré do interiéru dávame ako posledné, čiže na textíliách, na doplnkoch a na zariadení, ktoré časom aj tak plánujeme meniť. Napríklad mnohé mladé páry si v priestoroch budúcej detskej izby najskôr zriadia pracovňu a neskôr pracovný stôl nahradia detskou postieľkou.

Soňa Salnerová: Ušetriť sa dá aj vďaka systému do it yourself (urob si sám, pozn. red.). Posteľ možno spraviť napríklad z paliet, postačí na ňu umiestniť matrac. Stačí venovať trochu času hľadaniu inšpirácie na internete.

Mnoho ľudí nechce meniť dispozíciu, bývania hoci by to priestoru a jeho využitiu výrazne pomohlo. Presviedčate svojich klientov, aby sa do takých úprav pustili?

Lucia Kušnírová: Keď sme si isté, že klient tým niečo získa a priestor bude lepšie vyhovovať jeho potrebám, tak sa mu to snažíme vysvetliť. Pri zhodnotení priestoru vychádzame zo všeobecných dispozičných pravidiel, ale aj zo špecifických potrieb každého klienta. Veci v byte by mali na seba prirodzene nadväzovať a priestor by mal navzájom fungovať.

Samostatnou témou sú staršie byty, ktorých dispozícia fungovala v minulosti, no v súčasnosti už nie.

V súčasnosti sa často stretávame s tým, že garsónky či jednoizbové byty sú naozaj miniatúrne. Ako z nich vyťažiť maximum?

Lucia Kušnírová: V takom prípade je to o kompromisoch, teda čo dokážeme obetovať v prospech priestoru, napríklad, že spálňa sa stane súčasťou obývacej izby.

Soňa Salnerová: Existujú aj rôzne variabilné a atypické nábytkové riešenia (skladací stôl, vyklápacia posteľ či mobilné priečky), tie sú však väčšinou finančne náročnejšie.

Nie každý osloví pri riešení svojho bývania architekta. Kde podľa vás robia ľudia najčastejšie chyby, keď sa pustia do zariaďovania svojpomocne?

Soňa Salnerová: Často sa stretávame s tým, že pre mnohých ľudí je problém bez konzultácie s architektom správny byt vôbec vybrať. Býva to spôsobené aj tým, že byt je pre nich niečo fiktívne, čo existuje len na papieri. Laik si napríklad nevie predstaviť, či sú rozmery miestností dostačujúce, či je byt dobre orientovaný vzhľadom na svetové strany a či sa bude dať zariadiť nábytkom.

My sme zástancami toho, že interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. To, aký štýl sa v byte použije, ktoré materiály a farby sa zvolia, je už záležitosťou každého človeka a jeho preferencií.

V súvislosti s interiérom sa hovorí, že by mal byť nadčasový, teda zariadený tak, aby po krátkom čase nepôsobil nemoderne. Ako by mal podľa vás vyzerať nadčasový interiér?

Lucia Kušnírová: Určitú nadčasovosť vidíme v tom, že si človek dá záležať na kvalitných a odolných materiáloch. To vytvorí neutrálny základ aj pre výraznejšie kúsky, ktoré sa v ňom neskôr môžu objaviť.   

Stáva sa, že človeku sa po čase jeho domov, resp. zariadenie trochu zunuje. Čo by ste odporúčali na rýchly refresh interiéru?

Lucia Kušnírová: Závisí od toho, či sa poprehadzujú izby, alebo sa spravia len drobné úpravy. Ak ide o druhý prípad, môžu sa zmeniť farby stien, zariadenie, textílie alebo doplnky, teda všetko, čo sa dá jednoducho nahradiť niečím iným.

Pre mnohých ľudí je dôležité, aby ich domov pôsobil útulne. Ako sa to dá docieliť?

Lucia Kušnírová: Myslím si, že je dobré do interiéru vnášať prvky, resp. veci, ku ktorým má človek vzťah, napríklad nostalgický.

„Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni.“

Soňa Salnerová

Soňa Salnerová: Pre nás je dôležité najprv zistiť, čo má človek rád a čo je preňho charakteristické, či už je to rodina, varenie, šport, cestovanie, alebo niečo iné. A potom nájsť riešenie, ako to v danom interiéri aplikovať.  

V súvislosti s bývaním sa veľa hovorí o trendoch. Ktoré trendy sa využívajú v súčasnosti?

Lucia Kušnírová: Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia, ktoré sa dajú do interiéru vniesť prostredníctvom udržateľných prírodných materiálov, ale aj recyklovania. Množstvo výrobcov dnes vyrába produkty z kompozitov niečoho staršieho. Vec tak dostáva nový význam, nehromadí sa odpad a nie je potrebné spotrebovať ďalší materiál.  

Soňa Salnerová: Z hľadiska estetiky si aktuálne všímame tzv. globálny trend, čiže opakujúce sa interiérové prvky, ktoré nájdeme v bytoch v Bratislave, v Amsterdame alebo inde vo svete. Čiastočne sa tým potláčajú lokálne vplyvy.  

Špeciálne vydanie o bývaní

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Čítajte aj:

Lucia Kušnírová a Soňa Salnerová

Spolu s Katarínou Mňahončákovou tvoria architektonický ateliér winwin, ktorý sa venuje nielen rezidenčným, ale aj komerčným projektom. Stoja napríklad za návrhmi viacerých gastroprevádzok nielen na Slovensku. Pre verejnosť pravidelne organizujú kurzy interiérového dizajnu v rámci svojej školy dizajnDOT.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte zo svojho bývania domov

Bývať tak, aby sme sa doma cítili príjemne a bezpečne, je túžbou každého z nás.

Bývať vo svojom je splneným snom, výber a zariaďovanie bývania však so sebou prináša množstvo nástrah aj možných problémov, preto netreba nič podceniť. V tomto špeciálnom vydaní sme sa preto rozhodli pripraviť pre vás sumár tipov a inšpirácií, ako si vytvoriť bývanie podľa vašich predstáv.

Pri jeho príprave sme sa spojili so skúsenými architektkami, ktoré ponúkli detailnejší pohľad na výber a zariaďovanie bývania, ako aj ďalšie užitočné rady,

K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne a aby u vás vládla pohoda, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vďaka nej si môžete vychutnať neobmedzený internet s rýchlosťou až do 128 Mbps a to už za cenu od 10 € mesačne bez poplatkov navyše.

V tomto vydaní nájdete:

Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. Soňa Salnerová a Lucia Kušnírová nám porozprávali o tom, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho, naopak, pri zariaďovaní investovať.

6 dobrých rád pred výberom bývania. Plánujete kúpu bývania? Pripravili sme pre vás sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Netradičné spôsoby bývania naprieč Slovenskom. Bývanie v súčasnosti môže vyzerať naozaj rôzne. Inšpirujte sa originálnymi stavbami, ktoré sa nachádzajú u nás.

Získajte zľavu 10 € mesačne na službu O2 Internet na doma počas jedného roka. Podeľte sa s nami, ktoré miesto u vás doma je vaše najobľúbenejšie, a skvelá zľava môže byť vaša.


V čom sa podobá deň trénera a matky? Obaja potrebujú výdrž

Crossfit tréner a blogerka skúšali, či batéria v smartfóne dokáže držať krok s ich každodennými aktivitami.

Vybavovačky, odpisovanie na e-maily, nonstop kontrola sociálnych sietí a stovky fotiek za deň. Väčšinou platí, že čím je človek aktívnejší, tým viac dostáva jeho smartfón zabrať. Niekto so sebou všade nosí káble a externé nabíjačky, iný radšej siahne po telefóne s výbornou výdržou batérie. 

Huawei tvrdí, že zariadenie Mate 20 Lite netreba nabíjať každý deň. Dali sme ho preto na skúšku dvom mimoriadne aktívnym ľuďom, aby ním zdokumentovali svoj deň a otestovali výdrž batérie. 

O svojom bežnom dni vám porozpráva crossfit tréner Jozef Porubský a blogerka na materskej Alexandra Daňková.

Deň s crossfit trénerom

Volám sa Jozef Porubský a som crossfitový atlét, tréner a podnikateľ. S crossfitom som začínal v Prahe a počas siedmich rokov som sa cez Bratislavu dostal až do Nitry, kde som založil gym a crossfitovú komunitu. Dnes pôsobím už len v Nitre, kde chceme spolu s mojou priateľkou rozvíjať našu značku Momentum

Môj deň sa začína o 6.00 hod. Najskôr niekoľkokrát zruším budík a po rannej hygiene smerujem do gymu. Na raňajky nie je čas. V gyme vždy ako prvé zapínam kávovar. Dám si pohár vody, dvojité espresso lungo a som pripravený. 

Prvý tréning s mojimi cvičencami sa začína o 7.00 hod., po ňom vždy trénujem ja. Tréning musí byť efektívny, pretože sa snažím vyladiť si časový manažment tak, aby som stíhal spraviť čo najviac vecí počas dňa.

Snažím sa stanoviť si realistický plán, aby som mohol na konci dňa „odfajknúť“ čo najviac cieľov.

Po tréningu sa konečne dostávam k raňajkám. Dnes mám schwarzwaldskú šunku s vajíčkami a rajčinami. Sladkou alternatívou raňajok sú pre mňa vajíčka s banánom a ovsenými vločkami, ktoré rozmixujem, upečiem na panvici a posypem škoricou. 

Väčšinou nasleduje ďalšia dávka kávy a popri nej si prechádzam, čo ma v daný deň čaká. Snažím sa stanoviť si realistický plán, aby som mohol na konci dňa „odfajknúť“ čo najviac cieľov. 

Počas dňa sa venujem hlavne môjmu online programu. Ide o platformu, na ktorej postujeme tréningový program, a ľudia sa môžu zaregistrovať a sledovať tento tréningový systém.  Popritom spravujem svoje sociálne siete, robím videá a upravujem fotky. Moje obľúbené sú preto aplikácie na tvorbu a strih videí, úpravu fotiek a, samozrejme, aplikácie, ktoré mi umožnia lepšie pracovať so sociálnymi sieťami. 

Jozef odporúča:
FiLMiC Pro: Nahrávanie HD videa pre pokročilých
DJI GO: Nahrávanie a úprava videa, ovládanie dronu
VSCO: Úprava obrázkov

Huawei Mate 20 Lite je v tomto smere veľmi šikovný telefón. Prekvapila ma silná výdrž batérie, čo je pri mojom spôsobe používania smartfónu dosť užitočné. Pri množstve videí a fotiek sa totiž batéria zvykne vybiť rýchlejšie. Uvítal by som lepšiu kvalitu fotoaparátu a kamery, no na druhej strane musím zohľadniť fakt, že v rámci danej triedy telefónu to úplne stačí.

Súčasťou našej značky Momentum je aj oblečenie, ktoré sme však museli na určitý čas posunúť na vedľajšiu koľaj. V súčasnosti plánujeme návrat, takže počas dňa pracujem aj na návrhoch a rozmýšľam, ako to posunúť ďalej.

Obed si varím väčšinou sám, ale keď nestíham a som v meste, zbehnem do nejakej reštaurácie. Moja priateľka ma inšpirovala vegetariánstvom, mäso síce ešte jedávam, ale snažím sa ho podstatne obmedzovať. Na fotke sú sladké zemiaky na fazuľke s rajčinovou omáčkou a s mozzarellou. Nesmie chýbať moja obľúbená zelenina – rajčiny. Po obede si doprajem ďalší kávový zážitok. 

Keď treba vybaviť veci, ísť za účtovníkom, nakúpiť alebo niečo opraviť, stred dňa je pre mňa na to ideálny. Potom nasleduje môj druhý tréning. Znova sa musím „popasovať“ nielen s fyzickou námahou, ale aj s efektívnym časovým rozvrhnutím.

Po tréningu sa znova venujem cvičencom a na záver dňa ma čaká zaslúžená večera, upratovanie gymu, príprava na ďalší deň a chvíľka pokoja, ktorú si naozaj užívam. 

Zhodou okolností som mal dnes sviatok, a tak sa rovno pochválim chutným darčekom, ktorý som dostal, je to horalkový cheesecake. Našťastie, som ho stihol odfotiť, lebo krátko po tom doslova zmizol.

Baví ma byť aktívny, keď nič nerobím, mám pocit, že mi život preteká pomedzi prsty. Mám toho v hlave veľa a chcem všetko stíhať, no dni sú príliš krátke. Treba žiť naplno s tým, čo nás baví. 

Huawei Mate 20 Lite

Elegantný dizajn

Telefón prináša oku lahodiaci dizajn s pocitom prémiovej triedy. Kombinácia skla a kovového rámu s príjemne zaoblenými hranami.

Kvalitné fotky

Predný aj zadný duálny fotoaparát sa postarajú o dobré fotografie aj kvalitné selfíčka.

Skvelá výdrž

Na jedno nabitie bez problémov zvládne aj dva dni bežného používania.

Vysoký výkon

Výkon bohato stačí na stabilný chod systému, prácu s multimédiami aj na hranie náročných hier.

Deň s blogerkou a mamičkou Alexandrou Daňkovou

Volám sa Alexandra Daňková a možno ma poznáte vďaka YouTubemôjmu blogu, kde pôsobím pod pseudonymom biancaprincipessa. Momentálne som už sedem mesiacov súkromná stand-up komička svojej dcéry Amélie. Okrem toho si rada užívam každý deň a večne hľadám nové aktivity. My matky potrebujeme poriadnu výdrž, naše dni sú vždy hektické, no plné radosti, smiechu a super zážitkov.

Môj deň sa začína pred siedmou ráno, keď na zobudenie potrebujem šálku poriadneho talianskeho espressa. A k tomu ideálne aj niečo na zjedenie, pretože len z kávy sa žiť nedá. Keď sa nadopujem energiou, idem zobudiť moju malú princeznú Améliu. A to je tá najlepšia časť dňa.

Každý večer zaspávam s tým, že sa neviem dočkať ranného túlenia s mojou dcérkou.

Poznáte ten pocit, keď sa večer tešíte na to, čo príde ráno? Ja to tak mám každý deň, pretože každý večer zaspávam s tým, že sa neviem dočkať ranného túlenia s mojou dcérkou. 

Po neskutočne dlhom túlení nasleduje raňajková ceremónia. Nakŕmiť Améliu je niekedy riadna výzva. Stačí, keď okolo okna preletí vták, a garantujem vám, že jej pozornosť od kukuričnej kaše odíde skôr ako top kúsky počas vianočných výpredajov. 

Po naplnení bruška máme ďalšiu dôležitú úlohu. Musíme ochutnať všetky hračky a porozprávať sa s každým kamarátom, ktorého sme cez noc nevideli. Viete, aké to je vyčerpávajúce? Treba povedať, že pre obe z nás, pretože vymyslieť každý deň desiatky zaujímavých príbehov o plyšových jednorožcoch, je jednoducho náročné. 

Kým Améliu hranie vyčerpá do ružového spánku, ja začínam pracovať na sebe, pretože viem, že o chvíľu pôjdeme brázdiť ulice Bratislavy. Rýchlo navarím obed sebe aj jej, namaľujem sa, nachystám si všetko, čo budeme vonku potrebovať a potom čakám, kým sa Amélia zobudí. Väčšinou je však hore už v polovici týchto aktivít – nemám doma medveďa spiaceho počas zimného spánku.

Už dlho sa mi tiež nestalo, že by mi stačilo nabíjať telefón raz za dva dni.

Po rýchlom obede môžeme vyraziť von. Keďže bývame v meste, zvyčajne smerujeme do Starého Mesta a pozorujeme turistov alebo mladé páriky. Sme ako dve babky na lavičke, akurát jedna leží v kočíku a druhá nachodí kilometre. 

Z prechádzky musíme ísť rýchlo domov, dať si olovrant, prezliecť sa a nasadnúť do auta. V práci vyzdvihneme tatina a utekáme nakupovať. Narodeniny Améliinho kamaráta sa blížia a my musíme kúpiť darček. 

Ako sa blížia večerné hodiny, začína na mňa trochu padať únava, tak si energiu doplním ďalším dobrým espressom. Aj keď sa deň blíži ku koncu, moja „šichta” sa zďaleka nekončí.

Spolu s manželom si sadneme, porozprávame sa, kto to mal cez deň hektickejšie, a užijeme si jeden druhého.

Prídeme domov a vrhneme sa na hračky. Medvedíky, líšky, zajace, hryzadlá, lopty, traste sa. Ani jedna hračka neostane nepovšimnutá.

Večera je moje obľúbené jedlo dňa. Keď Améliu nakŕmim, okúpem a uspím, konečne si môžem na chvíľu oddýchnuť. Spolu s manželom si sadneme, porozprávame sa, kto to mal cez deň hektickejšie, a užijeme si jeden druhého. Ja mu poukazujem asi stovku fotiek, ktoré za deň spravím, a on ma trpezlivo počúva. 

Fotenie s Huawei Mate 20 Lite bolo jednoduché a vďaka funkcii Portrét vyzerajú aj fotky z bežného dňa nevšedne. Už dlho sa mi tiež nestalo, že by mi stačilo nabíjať telefón raz za dva dni aj napriek tomu, že som si na ňom pozrela nové videá všetkých mojich obľúbených youtuberiek. 

Moje vlastné youtuberské hobby ožíva, až keď Amélia zaspí. Sadnem si pred kameru a porozprávam hocičo. Nové trendy v kozmetike, tipy pre maminy alebo novinky v oblasti módy – to všetko nájdete na mojom bloguYouTube kanáli pod názvom biancaprincipessa.

Kým si spokojne ľahnem s knihou do postele, vybehnem ešte na relax jogu, kde si ponaťahujem unavený chrbát a usporiadam myšlienky. Pretože hodina pohybu a zaspávanie s čistou hlavou je na nezaplatenie.


K výkonnému smartfónu patrí aj poriadny paušál. Zoberte si Huawei Mate 20 Lite so Zlatým O2 Paušálom a užívajte si 10 GB dát a nekonečné hovory a SMS.


Lifetech: Čo je nové