Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický

Zisťovali sme, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho naopak pri zariaďovaní investovať.

Výber vlastného bývania a jeho zariaďovanie do podoby, ktorá nám bude vyhovovať, je zložitý proces. Architektky z ateliéru winwin Soňa Salnerová (na titulnej fotke vpravo) a Lucia Kušnírová nám porozprávali, čo je pri výbere nehnuteľnosti dôležité, aké sú aktuálne trendy a ako vytvoriť útulný domov.

Aby u vás doma vládla pohoda, stavte na rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma. Viac informácií

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri riešení prvého bývania, keď sa chce človek osamostatniť a bývať vo svojom?

Lucia Kušnírová: Keď človek rieši svoje prvé bývanie a kupuje byt, mal by sa zamyslieť nad tým, či mu byt vyhovuje z hľadiska dispozície, polohy a spôsobu života – či je to aktívny a spoločenský človek, alebo mu viac vyhovuje ticho a uprednostní lokalitu na okraji mesta.

Ďalej by sa mal zamyslieť nad tým, aký veľký byt potrebuje. Aj keď v súčasnosti v prípade štartovacieho bývania volia ľudia byty s menšími rozmermi. Vtedy však treba uprednostniť byty, ktoré majú dobrú polohu vzhľadom na svetové strany či rozdelenie priestoru na dennú a nočnú časť.

Ceny bývania u nás stále rastú, mnohí sa preto pri jeho zariaďovaní snažia čo najviac ušetriť. Na čom by podľa vás rozhodne šetriť nemali, ak chcú, aby im interiér dlho slúžil?

Soňa Salnerová: Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni. Tak si vytvoríme základ, ktorý vieme jednoducho zmeniť podľa nálady alebo zmenou štýlu pomocou doplnkov, textílií a podobne.

„Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia.“

Lucia Kušnírová

V úvodnej fáze je dobré investovať do stavebných úprav a zmeny dispozície vtedy, ak je predpoklad, že byt v budúcnosti získa na hodnote a bude sa dať jednoduchšie predať.

Na čom podľa vás možno ušetriť?

Lucia Kušnírová: Určite na prvkoch, ktoré do interiéru dávame ako posledné, čiže na textíliách, na doplnkoch a na zariadení, ktoré časom aj tak plánujeme meniť. Napríklad mnohé mladé páry si v priestoroch budúcej detskej izby najskôr zriadia pracovňu a neskôr pracovný stôl nahradia detskou postieľkou.

Soňa Salnerová: Ušetriť sa dá aj vďaka systému do it yourself (urob si sám, pozn. red.). Posteľ možno spraviť napríklad z paliet, postačí na ňu umiestniť matrac. Stačí venovať trochu času hľadaniu inšpirácie na internete.

Mnoho ľudí nechce meniť dispozíciu, bývania hoci by to priestoru a jeho využitiu výrazne pomohlo. Presviedčate svojich klientov, aby sa do takých úprav pustili?

Lucia Kušnírová: Keď sme si isté, že klient tým niečo získa a priestor bude lepšie vyhovovať jeho potrebám, tak sa mu to snažíme vysvetliť. Pri zhodnotení priestoru vychádzame zo všeobecných dispozičných pravidiel, ale aj zo špecifických potrieb každého klienta. Veci v byte by mali na seba prirodzene nadväzovať a priestor by mal navzájom fungovať.

Samostatnou témou sú staršie byty, ktorých dispozícia fungovala v minulosti, no v súčasnosti už nie.

V súčasnosti sa často stretávame s tým, že garsónky či jednoizbové byty sú naozaj miniatúrne. Ako z nich vyťažiť maximum?

Lucia Kušnírová: V takom prípade je to o kompromisoch, teda čo dokážeme obetovať v prospech priestoru, napríklad, že spálňa sa stane súčasťou obývacej izby.

Soňa Salnerová: Existujú aj rôzne variabilné a atypické nábytkové riešenia (skladací stôl, vyklápacia posteľ či mobilné priečky), tie sú však väčšinou finančne náročnejšie.

Nie každý osloví pri riešení svojho bývania architekta. Kde podľa vás robia ľudia najčastejšie chyby, keď sa pustia do zariaďovania svojpomocne?

Soňa Salnerová: Často sa stretávame s tým, že pre mnohých ľudí je problém bez konzultácie s architektom správny byt vôbec vybrať. Býva to spôsobené aj tým, že byt je pre nich niečo fiktívne, čo existuje len na papieri. Laik si napríklad nevie predstaviť, či sú rozmery miestností dostačujúce, či je byt dobre orientovaný vzhľadom na svetové strany a či sa bude dať zariadiť nábytkom.

My sme zástancami toho, že interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. To, aký štýl sa v byte použije, ktoré materiály a farby sa zvolia, je už záležitosťou každého človeka a jeho preferencií.

V súvislosti s interiérom sa hovorí, že by mal byť nadčasový, teda zariadený tak, aby po krátkom čase nepôsobil nemoderne. Ako by mal podľa vás vyzerať nadčasový interiér?

Lucia Kušnírová: Určitú nadčasovosť vidíme v tom, že si človek dá záležať na kvalitných a odolných materiáloch. To vytvorí neutrálny základ aj pre výraznejšie kúsky, ktoré sa v ňom neskôr môžu objaviť.

Stáva sa, že človeku sa po čase jeho domov, resp. zariadenie trochu zunuje. Čo by ste odporúčali na rýchly refresh interiéru?

Lucia Kušnírová: Závisí od toho, či sa poprehadzujú izby, alebo sa spravia len drobné úpravy. Ak ide o druhý prípad, môžu sa zmeniť farby stien, zariadenie, textílie alebo doplnky, teda všetko, čo sa dá jednoducho nahradiť niečím iným.

Pre mnohých ľudí je dôležité, aby ich domov pôsobil útulne. Ako sa to dá docieliť?

Lucia Kušnírová: Myslím si, že je dobré do interiéru vnášať prvky, resp. veci, ku ktorým má človek vzťah, napríklad nostalgický.

„Určite netreba šetriť na veciach, ktoré sa v interiéri len tak nemenia, čiže na podlahách, obkladoch a zariadení v kúpeľni a v kuchyni.“

Soňa Salnerová

Soňa Salnerová: Pre nás je dôležité najprv zistiť, čo má človek rád a čo je preňho charakteristické, či už je to rodina, varenie, šport, cestovanie, alebo niečo iné. A potom nájsť riešenie, ako to v danom interiéri aplikovať.

V súvislosti s bývaním sa veľa hovorí o trendoch. Ktoré trendy sa využívajú v súčasnosti?

Lucia Kušnírová: Veľkým trendom, a to nielen v prípade interiérov, sú udržateľnosť a ekológia, ktoré sa dajú do interiéru vniesť prostredníctvom udržateľných prírodných materiálov, ale aj recyklovania. Množstvo výrobcov dnes vyrába produkty z kompozitov niečoho staršieho. Vec tak dostáva nový význam, nehromadí sa odpad a nie je potrebné spotrebovať ďalší materiál.

Soňa Salnerová: Z hľadiska estetiky si aktuálne všímame tzv. globálny trend, čiže opakujúce sa interiérové prvky, ktoré nájdeme v bytoch v Bratislave, v Amsterdame alebo inde vo svete. Čiastočne sa tým potláčajú lokálne vplyvy.

Špeciálne vydanie o bývaní

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Čítajte aj:

Lucia Kušnírová a Soňa Salnerová

Spolu s Katarínou Mňahončákovou tvoria architektonický ateliér winwin, ktorý sa venuje nielen rezidenčným, ale aj komerčným projektom. Stoja napríklad za návrhmi viacerých gastroprevádzok nielen na Slovensku. Pre verejnosť pravidelne organizujú kurzy interiérového dizajnu v rámci svojej školy dizajnDOT.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte zo svojho bývania domov

Bývať tak, aby sme sa doma cítili príjemne a bezpečne, je túžbou každého z nás.

Bývať vo svojom je splneným snom, výber a zariaďovanie bývania však so sebou prináša množstvo nástrah aj možných problémov, preto netreba nič podceniť. V tomto špeciálnom vydaní sme sa preto rozhodli pripraviť pre vás sumár tipov a inšpirácií, ako si vytvoriť bývanie podľa vašich predstáv.

Pri jeho príprave sme sa spojili so skúsenými architektkami, ktoré ponúkli detailnejší pohľad na výber a zariaďovanie bývania, ako aj ďalšie užitočné rady,

K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne a aby u vás vládla pohoda, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Vďaka nej si môžete vychutnať neobmedzený internet s rýchlosťou až do 128 Mbps a to už za cenu od 10 € mesačne bez poplatkov navyše.

V tomto vydaní nájdete:

Architektky z ateliéru winwin: Interiér musí byť v prvom rade funkčný, nielen estetický. Soňa Salnerová a Lucia Kušnírová nám porozprávali o tom, čo si všímať pri výbere bývania, na čom ušetriť a do čoho, naopak, pri zariaďovaní investovať.

6 dobrých rád pred výberom bývania. Plánujete kúpu bývania? Pripravili sme pre vás sumár rád, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Netradičné spôsoby bývania naprieč Slovenskom. Bývanie v súčasnosti môže vyzerať naozaj rôzne. Inšpirujte sa originálnymi stavbami, ktoré sa nachádzajú u nás.

Získajte zľavu 10 € mesačne na službu O2 Internet na doma počas jedného roka. Podeľte sa s nami, ktoré miesto u vás doma je vaše najobľúbenejšie, a skvelá zľava môže byť vaša.


Vydavateľka komiksov o Nežnej revolúcii: Nemôžeme si dovoliť mlčať o minulosti

Aby priblížila udalosti Novembra 89 mladým ľuďom, pustila sa do vydania komiksovej série Nežný komiks.

Jana H. Hoffstädter založila malé vydavateľstvo, v ktorom vydáva knihy pre deti a mladých ľudí. Spracúva aj témy, o ktorých sa často nedokážu rozprávať ani dospelí. Porozprávali sme sa s ňou, prečo sa rozhodla vydať sériu komiksov Nežný komiks, ktorých vydanie podporila aj spoločnosť O2.

Sympatická vydavateľka nám prezradila, ako tento projekt vznikal aj ako si ona spomína na novembrové udalosti.

Podporte Nežný komiks prostredníctvom crowdfundingovej kampane.

V rámci tvojho vydavateľstva vznikajú aj knižky o zložitých témach ako smrť, cesta na svet, tolerancia k inakosti a teraz aj Nežná revolúcia. Prečo si sa pustila práve do týchto tém?

Nie je to môj špecifický zámer, témy ku mne jednoducho prichádzajú samy. Sú to pre mňa úplne prirodzené veci, o ktorých sa chcem baviť pravdivo, ale zároveň citlivým jazykom. Hnevá ma, keď to ľudia nerobia. Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.

Od malička som sa točila okolo knižiek, a tak pre mňa bolo prirodzené, že som ich postupne začala prekladať, písať a neskôr aj vydávať.

Ako prvú som preložila knižku Tri životy Maxi, ktorá je mojou srdcovkou z detstva. Venuje sa téme identity, a keď som bola dieťa, veľmi ma zasiahla. Moja autorská knižka Cesta na svet zase vznikla, keď sa ma začal môj syn vypytovať, ako sa narodil. Hľadali sme niečo, čím by sme si pri odpovedaní na jeho otázky pomohli, no na trhu nebola žiadna kniha, ktorá by sa nám páčila.

Ďalšia knižka Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? vznikla z mojej vlastnej zvedavosti. Chcela som vedieť viac o tom, ako s deťmi hovoriť o inakosti a o rozmanitosti. Kamarátka ma poslala za odborníčkou, ktorá sa tejto téme vedecky venuje. Po dlhom rozhovore so Soňou Lutherovou sme sa dohodli, že ona napíše knihu a ja ju vydám.

„Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.“

Motivácie na robenie kníh sú teda rôzne, ale v popredí vždy stojí túžba vydať pekné knižky, ktoré by mali ľudí baviť.

Ako vznikol nápad vydať sériu kníh o Nežnej revolúcii?

Zaujíma ma spoločenská situácia. Mám dieťa a chcem, aby žilo v dobrej spoločnosti. Ak k tomu viem prispieť tým, že budem vydávať knihy, tak idem do toho.

Donedávna som učila nemčinu a mávala som v skupinách aj mladých ľudí. Keď som sa s nimi rozprávala o roku 1989, vyšlo najavo, že sú medzi nimi aj takí, ktorí o Novembri 89 vedia len veľmi málo alebo nič. Súčasnosť nie je až taká krásna, aby sme si mohli dovoliť mlčať o minulosti.

Určitá symbolika sa pre mňa ukrýva v tom, že na najväčšom proteste po smrti novinára Jána Kuciaka mal môj syn 9 rokov a ja 37. V čase Nežnej revolúcie som mala 9 rokov ja a 37 moja mama, a tiež ma zobrala na námestie.

Vzadu na predsádke prvého komiksu o Novembri 89 je text Aby sa nezabudlo. Zdá sa mi, že je to naozaj veľmi dôležité. Možno to znie ako klišé, ako nuda, ale pre spoločnosť je dôležité, aby spomienka zostala, pretože história sa vždy nejakým spôsobom opakuje.

Prečo by si sa nechcela vrátiť do obdobia pred Nežnou revolúciou?

Viem, že pred 30 rokmi nemali moji rodičia príležitosť slobodne cestovať, nemohli hovoriť nahlas, čo si myslia, nemali dostatok pravdivých informácií, boli neustále v strehu. Mňa sa to ako dieťa na prvý pohľad nedotklo, žila som v obyčajnej rodine, rodičia nás chránili, ale chtiac-nechtiac sme v tom vyrástli.

„Je toho veľa, prečo by som nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.“

Moji rodičia boli režimom ovplyvnení napriek tomu, že mu nikdy nepodľahli. A to sa odrážalo aj na ich výchove. Viem to však povedať až spätne. Vidím, že generácia tzv. Husákových detí (deti narodené v rokoch 1970 až 1985, pozn. red.) si toho so sebou nesie dosť. Ja teda určite. Je toho veľa, prečo by som sa nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.

Ako si pamätáš Nežnú revolúciu?

Nežnú revolúciu si pamätám celkom živo, chodili sme na námestia i na vášnivé stretnutia mojich rodičov s kamarátmi. Ešte lepšie si však pamätám na čas po revolúcii, keď som v druhej polovici 90. rokov začala chodiť do školy do Rakúska. Rakúšania práve vstúpili do Európskej únie a nám sa o nej ešte ani nesnívalo. Na hraniciach boli stále tvrdé kontroly, nebolo to nič príjemné. Do autobusu napríklad púšťali policajného psa, brávali nám tašky a hrabali sa v nich.

Pamätám si scénu, ako mladý colník držal v gumených rukaviciach moju lyžičku na jogurt. Pozorne si ju prezeral a ja som pritom len chcela ísť do školy. Pýtala som sa samej seba, prečo musím zažívať takúto tieseň napriek tomu, že už žijem v slobodnom svete. Ten pocit vo mne zostal a je jedným z dôvodov, prečo vydávam knihy o tomto období.

Pre koho sú knihy zo série Nežný komiks určené?

Prvou skupinou, ktorú chceme osloviť, sú mladí ľudia. Neviem sa do nich úplne vžiť a predstaviť si, aké to je, keď môžeš všetko. Neviem, či si prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si, že sú niekde zavretí, nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.

Keď si mladí ľudia prečítajú naše knižky, nedozvedia sa o Nežnej revolúcii všetko. Verím však, že sa vnoria do témy, aby sa o nej potom mohli rozprávať s dospelými. Už máme otestované, že to naozaj funguje.

Druhou skupinou sú ich rodičia a starí rodičia, ktorí udalosti prežili na vlastnej koži. Príbehy by mohli baviť aj dospelých, môžu si zaspomínať a sami prísť s témou na rozhovor.

Prečo majú knihy komiksovú formu? 

Od začiatku som chcela vydávať aj komiksy. Hoci na Slovensku komiks nemá silnú tradíciu, postupne sa rozbieha aj u nás. Je to pekná forma, ako sprostredkovať rôzne témy a príbehy, obzvlášť mladým ľuďom.

Komiks je médium výborné na vyrozprávanie historických udalostí alebo životov osobností. Obrázok dokonale sprostredkuje atmosféru, samotného textu je menej, vďaka čomu čitateľ dokáže rýchlo nasať informácie.

Ako séria vznikala?

O projekte som sa najskôr začala rozprávať s kamarátmi. Rozmýšľala som, koho osloviť a ako to celé urobiť. Na začiatku sme plánovali urobiť jednu hrubú komiksovú knihu, no potom sme prišli na to, že by bola škoda, keby sme neporozprávali viac príbehov.

„Neviem, či si mladí ľudia prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si že nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.“

Štyri komiksové knižky, to je osem autorov, kopa ďalších spolupracovníkov a obrovské množstvo práce. Takýto projekt má veľký rozpočet a bez našich partnerov, ktorí nás podporili, by sme komiksy nedokázali vydať.

Spoločnosť O2 vložila dôveru do projektu ako prvá. Dlhodobo podporuje hodnoty slobody a demokracie a o Novembri 89 šíri povedomie už niekoľko rokov. Evidovala som ich aktivity a naše spojenie mi prišlo úplne prirodzené.

Postupne sme začali oslovovať píšucich autorov, najväčšia otázka však bola, kto bude jednotlivé príbehy kresliť. Výborných ilustrátorov je na Slovensku veľa, no nie každý dokáže nakresliť komiks.

Je to naozaj veľmi veľa práce. Každý náš komiks má 32 strán, na každej strane je niekoľko políčok a každé políčko predstavuje samostatnú ilustráciu. Ilustrátor, resp. kreslič tiež musí vedieť rozmýšľať vo filmovom formáte. V komikse totiž výborne fungujú časové skratky, posuny do minulosti. Tento formát preto často robia animátori alebo ľudia, ktorí sa mu vyslovene venujú.

Postupne sme našli štyroch slovenských komiksových ilustrátorov a spárovali sme ich s autormi textu. Jednotlivé autorské dvojice nám následne poslali návrhy príbehov a dramaturg Ján Púček s nimi ďalej pracoval, aby celá séria dobre fungovala. Autori potom rozpracovali návrhy do podrobných scenárov, ktoré vyzerajú takmer ako filmové, a začali tvoriť.

Vonku je zatiaľ prvý komiks Čierna oslava, ďalšie dva komiksy vyjdú koncom októbra. Knižky sú naozaj veľmi pekne spracované. Podľa čoho ste zvolili formát a celkový dizajn?

Formát vychádza z klasického amerického a francúzskeho albumového komiksu. Pôvodne sme chceli urobiť zošitovú sériu. Keďže však máme výpravnú produkciu a chceme predstaviť aj našich autorov, rozhodli sme sa, že si projekt zaslúži patričnú formu – tvrdé dosky, kvalitný papier. Prvá kniha zo série Nežný komiks Čierna oslava však napokon bude mať aj zošitovú verziu, pretože je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Denníka N.

O čom presne je Čierna oslava?

V Čiernej oslave je najviac faktov o Nežnej revolúcii. Príbeh je veľmi civilný a inšpirovaný reálnymi udalosťami. Odohráva sa na pozadí málo známej bratislavskej demonštrácie zo 16. novembra 1989. Atmosféra toho obdobia je vykreslená na motívy hľadania vlastnej identity, rebélie voči rodičom a príslušnosti k subkultúre. A je tam aj láska.

Autorom príbehu je Michal Hvorecký, ktorý si Nežnú revolúciu dobre pamätá, mal vtedy 13 rokov. Sám sa v tom čase často pohyboval neďaleko vtedajšieho Mierového námestia (dnešné Hodžovo námestie), kde sa spomínaný pochod začal, a bol fanúšikom skupiny Depeche Mode, ktorú si obľúbili aj postavy komiksu.

Na aké knihy sa ešte môžeme tešiť v rámci tejto série?

Príbeh ďalšej knihy sa bude odohrávať v Martine, na sídlisku v jednej bežnej rodine, a tak trochu aj v martinskom divadle. Tretí komiks sa svojím príbehom vracia späť do Bratislavy, keď sa 22. novembra 1989 konala prvá masová demonštrácia. Obsahuje surreálne prvky a dotýka sa témy samizdatu.

Posledná kniha v rámci série bude tak trochu horor, ktorý sa odohráva na dedine. Je o emigrácii – o deťoch, ktoré počas komunizmu zo dňa na deň zmizli a ich spolužiaci sa nedozvedeli, kam sa podeli.

„Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.“

Všetky príbehy spája časové obdobie okolo Nežnej revolúcie. Keďže na seba priamo nenadväzujú, budú sa dať čítať v ľubovoľnom poradí. Na konci každého príbehu sa rovnako ako v prípade Čiernej oslavy bude nachádzať jednostranové zhrnutie s informáciami o reálnych udalostiach, ktoré sa v danej knihe spomínajú.

Aká je práca vydavateľa kníh na Slovensku?

Pre mňa veľmi inšpirujúca. Baví ma pracovať s ilustrátormi, autormi, prekladateľmi, editormi či dizajnérmi. Sú to všetko ľudia zo sveta, ktorý sa mi páči. Prácu s textom milujem, kresliť ani dizajnovať však neviem, tak sa tým aspoň obklopujem.

Zároveň musím dodať, že prevádzkovať vydavateľstvo je finančne veľmi náročné. Ešte som nezarobila žiadne peniaze. Všetky hneď použijem na produkciu ďalších kníh a mám aj pôžičku. Milujem tvoriť knihy, ale tá neistota, ako čo dopadne, nie je vždy ľahká. Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.

Ako môžeme podporiť tento vydavateľský počin?

V crowdfundingovej kampani môžu záujemcovia pomôcť komiksom tak, že si ich objednajú po jednom alebo aj všetky naraz v limitovanej edícii.

Hoci sú knihy na slovenské pomery dosť drahé, ich cena je na hrane toho, aby to ekonomicky dávalo zmysel. Slovenský trh je malý, svet komiksov málo známy, preto ďakujem našim partnerom za dôveru, ktorú vložili do tohto projektu.

Jana H. Hoffstädter

Vo svojom malom vydavateľstve E.J. Publishing spolupracuje so slovenskými autormi, s ilustrátormi a s grafickými dizajnérmi a jej ambíciou je vydávať knihy, ktoré sú krásne navonok aj zvnútra. V súčasnosti pracuje na sérii komiksových knižiek Nežný komiks, ktoré opisujú udalosti Novembra 89. Partnerom série je aj spoločnosť O2 Slovensko. V predaji je v súčasnosti prvá knižka Čierna oslava, k výročiu Nežnej revolúcie vyjdú aj zvyšné tri tituly.


Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Čítaj viac

Vyhrajte Playstation 4 alebo robotický vysavač s kartou O2 Voľnosť

Čítaj viac

Ušetrite pri nákupe nového Samsungu. Opäť máte šancu vymeniť starý za nový

Čítaj viac