Bývanie dnes môže mať rôznu podobu a môže byť naozaj originálne. Pozrite sa na inšpiratívne stavby, ktoré nájdete u nás.
Plávajúca chata v Komárne
Vravíte si, že bývať na vode je trochu zvláštne? Tento inovatívny spôsob bývania v sebe spája nízke náklady na energie, no najmä možnosť zžiť sa s vodou a všadeprítomnou prírodou. Slúžiť môže nielen ako sezónne, ale aj ako trvalé bývanie. Peknou ukážkou je plávajúca chata na Váhu v katastri mesta Komárno, ktorá sa nachádza iba 4 km od miesta, kde sa Váh vlieva do Dunaja. Originálna chata, ktorú navrhol lodný architekt Peter Mandl, zaručuje pokoj od hluku mesta, zároveň sa nachádza len kúsok od neho, čo je ideálne na krátku prechádzku.
Modulový freedomček v Bardejove
Predstavte si dom, ktorý „príde“ za vami a vy v ňom môžete hneď bývať a presídliť sa vždy, keď zacítite potrebu. Presne to umožňuje český koncept Freedomky, ktorý sa okrem nápaditosti a premysleného dizajnu vyznačuje nízkymi nákladmi a kvalitnými stavebnými materiálmi. Nosná kostra freedomčeka je z dreva, pričom si môžete vybrať zo štandardnej ponuky typových riešení alebo si ho dať vyrobiť na zákazku. Na Slovensku sa takýto modulový domček nachádza napríklad v Bardejove.
Krtkodom v Rohožníku
Originálne krtkodomy svojím vzhľadom pripomínajú hobitie obydlia z Pána prsteňov. Ide o domy kryté zemou, ktoré sú udržateľné, dokážu ušetriť množstvo energie, a tak majú nízke prevádzkové náklady. Hlavnou myšlienkou je byť čo najviac v súlade s prírodou a nechať ju človeku pomáhať. Domov vykuruje slnečná energia, voda zo strechy zavlažuje záhradku či trávnik. Takýto obývaný krtkodom nájdete napríklad v Rohožníku.
Bratislavské bývanie v korunách stromov
Bývanie v korunách stromov nemusí byť len výplodom fantázie. V bratislavskom lesoparku na Kačíne vznikol v roku 2016 prvý domček tohto typu u nás. S nápadom vytvoriť toto originálne miesto prišli Mestské lesy v Bratislave v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta SR. Celková rozloha stavby vrátane vonkajšej časti je 26 m2, pričom je určená pre tri osoby. Tento drevený domček si môžete prenajať a dopriať si nevšedný zážitok.
Pasívny dom z ekologických materiálov v Brezne
Aj moderné bývanie môže pracovať s tradičnými materiálmi a zároveň spĺňať vysoké energetické štandardy. Pasívny dom v Brezne, za ktorým stoja občianske združenie Artur, ktoré sa zaoberá trvalo udržateľnou architektúrou, a architektonické štúdio Createrra, charakterizuje použitie panelov zo slamy, hlinených omietok a množstva dreva. Vykurovanie zabezpečuje mimoriadne úsporné tepelné čerpadlo.
Špeciálne vydanie o bývaní
Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o bývaní. K tomu, aby ste sa doma cítili komfortne, môže prispieť aj rýchly a spoľahlivý pevný internet. Stavte preto na službu O2 Internet na doma, ktorá je dostupná pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na tomto mieste.
Čítajte aj: