5 rád, ako sa správať v zápchach

Riaďte sa zipsovým systémom a zbytočne sa netlačte dopredu. Aj to radí motoristický novinár Rasťo Chvála.

Jazdiť z pruhu do pruhu, pretože to tam vyzerá rýchlejšie, sa môže zdať ako super nápad. V skutočnosti je to však úplne zbytočné. Rasťo Chvála, motoristický novinár a tvár aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád, ale aj skvelé O2 Extra výhody, nám dal päť tipov, ako bez nervov zvládať zápchy.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

1. Rešpektujte zodpovedný zipsový systém

Za bežných okolností nemáte povinnosť púšťať autá z vedľajšieho pripájacieho pruhu. Ak však stojíte v zápche, mali by ste rešpektovať systém zipsového radenia.

„Pruh, ktorý má prednosť, by mal púšťať autá, aby sa nezhromažďovali na konci,” vysvetľuje Rasťo Chvála. „Prichádzajúce autá by zase mali dať čím skôr najavo úmysel pripojiť sa a začať sa spájať už na začiatku,” dopĺňa.

2. Netlačte sa dopredu

Ak sa pruhy zužujú, nemusíte sa nasilu predbiehať dopredu, potom prudko spomaliť a pred niekoho sa natlačiť. Najlepšie bude, ak manévre budete robiť tak, aby všetci išli rovnakou rýchlosťou.

Foto: Pixabay/Pexels

3. Držte sa v jednom pruhu

Keď sa pruh vedľa vás zrazu rozbehne, netreba panikáriť a zbytočne jazdiť z pruhu do pruhu. Stačí chvíľu počkať, oba pruhy sa zakrátko znova zosynchronizujú.

4. Na diaľnici nechajte voľný pruh

V Rakúsku je zaužívané, že pri zápche sa necháva jeden pruh voľný. U nás však neexistuje dohoda, či má zostať prejazdný krajný alebo stredný pruh. „Možno by aj tu bola dobrá zvyklosť, keby sme sa naučili nechávať na diaľnici voľný stredný pruh,” navrhuje motoristický novinár.

5. Buďte na ceste pozorní

Zápcha sa naťahuje a zmršťuje ako guma – ideálne by bolo, keby bol tento pohyb čo najplynulejší. Dajte si pozor, aby sa vám autá jazdiace pred vami príliš nevzdialili. Vtedy sa vodič často rozbehne do voľného priestoru a potom prudko zabrzdí.

Foto: JESHOOTS.com/Pexels

„Preto treba byť aj v zápche plne sústredený a držať si pozornosť na ceste a nepozerať do telefónov. Čím plynulejšia bude zápcha, tým skôr budete doma,“ hovorí Chvála.  

Bonusová výzva pre bratislavských šoférov

V prípade bratislavských šoférov by bolo podľa Rasťa Chválu ideálne, keby autá, ktoré prechádzajú cez obchvat na opačnú stranu mesta, ostali výhradne v ľavom pruhu. Ostatným vodičom, ktorí sa len pripájajú a odpájajú, by tak zostal voľný pravý pruh. „Keď sa autá nebudú miešať, zrýchli to premávku,“ uzatvára motoristický novinár.

Prečítajte si:

Jazdite zodpovedne, pozrite si všetky Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac