10 trikov, ako doma vyčarovať odkladací priestor

Existuje veľa spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie.

Byt sa žiaľ nedá nafúknuť – jeho rozmery nijak zázračne nezväčšíte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie. Tu je zopár príkladov, ako sa vmestiť so svojimi vecami medzi steny príbytku, a to bez radikálnych stavebných úprav.

1. Vo svete nožičiek

Čo majú spoločné posteľ, sedačka, konferenčný stolík a skrinka? Ak stoja na nožičkách, zbytočne by ste mrhali miestom, na ktoré bez úžitku sadá prach. Keď pod ne zasuniete zásuvky na kolieskach, cenné miesto je opäť v hre.

Záleží len na výzdobe, ako bude nová zásuvka pôsobiť. Neviditeľne môže splývať s podlahou či stenou, rafinovane sa môže stať predĺžením nábytku samotného, alebo ňou vnesiete do miestnosti veselé farby a vzory

2. Vyfúknite vzduch

Oblečením možno naplníte poličky v skrini až po samý vrch, s inými vecami je to však iné. Neraz sa stáva, že v skrinke je aspoň toľko vzduchu, koľko vecí samotných. Pomôže ak výškovo preukladáte police a pridáte nejaké naviac.

V zásuvkách vám zasa pomôžu triediče, ktoré ich priehradkami rozdelia na viac častí. Veď výrobcovia nábytku netušia čo budete skladovať vo vnútri. Nedokážu zájsť do praktických detailov.

3. Rímsa nad dverami

Je to miesto, ktoré iba zriedkavo nájde svoje využitie. Ak sa pozriete nad zárubňu dvier, všade to zíva prázdnotou. A pritom stačí, aby ste nad ňu umiestnili ozdobnú rímsu, ktorá vytvorí nový úložný priestor.

Krásna, lištami zdobená polička ani o kúsok nezmenší kúpeľňu. V kuchyni ju dokonca môžete vyrobiť i priamo nad oknom. A ak príde na úzku špajzu či komoru, tam môžete ísť do štedrého objemu.

4. Ovládnite svet drobností

Košíky, škatuľky a dózy majú zázračnú moc pri krotení drobností. Čím viac ich je, tým väčšmi vás oberajú o miesto. Ak ich však potriedite do týchto praktických nádobiek, zrazu to je akoby ste ich mali v prehľadných zásuvkách.

Nezáleží na tom, či ich zasuniete do chodbovej lavičky, položíte na spodnú policu v skrini, alebo uložíte na skrinku. Prútie, tapety, mriežky, plech či úplety, z ktorých sú vyrobené vyniknú v každom interiéri.

5. Užitočné dvierka

Sú ako paraván, ktorý bráni súkromie skriniek pod cudzím, nevítaným pohľadom. Neznamená to však, že dvierka si musia len tak visieť na pántoch a hrať sa na nepriezračný štít. Háčiky, držiaky či plátenné vrecká ich na rubovej strane zmenia na nepoznanie.

Stačí ich otvoriť a ihneď máte pred sebou koreničky, čistiace prostriedky, pokrievky, či ceruzy, perá a blok papiera, na ktorý si píšete nákupné zoznamy.

6. Nezabudnite na schody

Priestor pod schodiskom nie je o nič menej užitočný, ako prázdna plocha pod podestou či spodnými schodíkmi. Ak si pre ne vyrobíte poličky, zásuvky, dvierka a nábytky na mieru, využijete ich skutočne naplno.

Je to výzva pre každý rodinný domček, pri ktorom schody nie sú ničím iným, ako dopravným prostriedkom medzi poschodiami.

7. Pódium

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o prvok, ktorý sa snaží rozihrať novým rytom geometriu interiéru. Pódium s posteľou, sedením či kútikom pre čítanie kníh nemusí byť iba dutým priestorom, ktorý pridvihol podlahu.

Pomedzi konštrukciu je štedrý priestor pre skladovanie vecí, ktoré nechceme držať denne na očiach. Sezónne oblečenie, prikrývky či posteľná bielizeň spočinú vo výsuvných zásuvkách v čele či komôrkach pod poklopmi.

8. Drevené debničky

Prebrúsite ich, natriete farbou a v interiéri s nimi dokážete robiť zázraky. Kdekoľvek potrebujete vytvoriť úložný priestor, máte ho hotový na počkanie. Debničkou vytvoríte na stene poličku, so sedákom sa premení na taburetku a keď ich viac uložíte vedľa seba a zakryjete doskou, máte konferenčný stolík.

Výhodou je, že sú ako modulárna stavebnica a stačí vám ručná pílka na to, aby ste zmenili ich hĺbku tak, aby vám presne ladili s vašim zámerom. Mimochodom, čo poviete na ostrov kvetov, pod ktorým driemu uložené veci?

9. Nepotrebné priechody

Praktický úložný priestor možno vyčariť i tam, kde stoja dvere ktoré nik nepoužíva. Namontujete medzi zárubne poličky, pridáte záves alebo dvierka ak vám je po chuti a máte novú skrinku, ktorá na podlahe nezaberie ani najmenší kúsok miesta.

Je to akoby ste objavili niku či výklenok, ktoré dosiaľ nik nepoužíval iba preto, že ste ich považovali za dvere. Nepoužívané a opustené, avšak stále dvere.

10. Na kolieskach

Pod každý nábytok možno namontovať kolieska, vďaka ktorým ho môžete presúvať bez námahy z jedného miesta na druhé. Tentokrát však nejde o žiadne korčuliarske výkony, ale o nové úložné miesto.

Na rubovej strane skriniek môžu byť úzke poličky, vešiačiky, organizéry a triediče s drobnosťami pre vaše koníčky. Otočíte skrinku a zrazu je pred vami celý svet radostí – bez ohľadu na to či vás baví šitie, výroba dekorácií alebo modelárstvo. Je to úžasná premena.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

TV seriál prázdniny: Dobrodružstvo nielen na pľaci

Natáčanie dobrodružného seriálu dá poriadne zabrať nielen hercom, ale aj filmovému štábu. Kým však padne klapka, užijú si spoločne kopu zábavy.

Skĺbiť všetko potrebné na natočenie rodinného seriálu z vidieckeho prostredia nebolo jednoduché. V prvom rade bolo treba nájsť dobrých a presvedčivých hercov – dospelých, detských, aj zvieracích. A ako to medzi nimi vyzeralo mimo natáčania?

Deti sa museli naplno ponoriť do pracovného nasadenia a na pľac chodili na týždňovky, rovnako ako dospelí. Vo voľnom čase maškrtili na dobrotách, poprípade si z režisérov urobili osobných kaderníkov, ako malá herečka Karolínka, ktorá v seriáli stvárňuje postavu Lili.

Seriálový Miško si zase vyskúšal prácu kameramana.

Keď prišlo na nakrúcanie jednotlivých scénok, museli deti usilovne lúskať scenáre, pričom im pomáhal kouč Kamil Kolárik. Výsledok ich práce si môžete pozrieť v televízii.

Výzvy neobišli ani dospelých hercov. Ľubomír Paulovič, ktorý v seriáli stvárňuje suseda veselej kopy detí a otcov, sa musel so svojimi zvieratami najskôr zoznámiť, aby boli ochotné s ním poslušne odohrať všetky scény.

Ostatných hercov taktiež čakali nemalé obety: napríklad kus vlasov, ktoré mal Tomáš Matonoha na vkus tvorcov seriálu príliš dlhé, alebo tetovanie, ktoré si Marko Igonda musel vždy nechať pracne nalepiť.

Natáčanie neobchádzajú ani výzvy spojené s výjazdmi do terénu. Keďže seriál je dobrodružný, jeho prostredie nemohlo byť neustále rovnaké. Chata bola sama o sebe náročným miestom na natáčanie, no neostalo len pri nej. Jedným z miest, na ktoré sa produkcia presunula, bol hrad Branč. Prevážala sa technika, kameramani, zvukári a prevedenie celej veci nebolo vôbec jednoduché.

Inokedy sa zase natáča vo vode, čo bolo tiež technicky náročné. Najskôr do nej vhupol štáb a potom prišiel rad na hercov. Či pršalo, alebo svietilo slnko, tím musel pracovať na plné obrátky.

Za pár týždňov, čo sa seriál objavuje na našich obrazovkách, sa niektorým stihol poriadne vryť do pamäti – najmä jeho titulná pesnička. Spievajú si ju deti a školáci po celom Slovenku. Na košickej základnej škole na Požiarnickej ulici dokonca vznikla milá spolupráca mladých spevákov so skupinou Silband. Deti sa už dnes môžu tešiť na prázdniny.

Napíš Janovi na messenger m.me/janoprazdniny. Pripravil si pre teba zábavný Lesokvíz a skvelé odmeny :) Zo všetkých súťažiacich, ktorí budú zaradení do žrebovania, vylosujeme v piatok 17.2. 5 výhercov, ktorí získajú balíček darčekových predmetov TV JOJ a 20 výhercov, ktorí získajú Prázdninové pexeso. Vyskúšaj si náš kvíz a vyhraj milé ceny od svojej obľúbenej televízie. Výhercov uverejníme na stránke www.joj.sk, kde nájdeš aj podmienky súťaže.

Prázdniny – tak sa volá nový slovenský rodinný seriál z produkcie televízie JOJ. Na televíznych obrazovkách ho uvidíte každú stredu večer. Seriál je o troch chlapoch, ktorí sa svojim deťom na chalupe snažia ukázať prázdniny, aké kedysi zažívali oni sami. V hlavných úlohách vás budú zabávať Ľuboš Kostelný, Marko Igonda a Tomáš Matonoha.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové