10 trikov, ako doma vyčarovať odkladací priestor

Existuje veľa spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie.

Byt sa žiaľ nedá nafúknuť – jeho rozmery nijak zázračne nezväčšíte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie. Tu je zopár príkladov, ako sa vmestiť so svojimi vecami medzi steny príbytku, a to bez radikálnych stavebných úprav.

1. Vo svete nožičiek

Čo majú spoločné posteľ, sedačka, konferenčný stolík a skrinka? Ak stoja na nožičkách, zbytočne by ste mrhali miestom, na ktoré bez úžitku sadá prach. Keď pod ne zasuniete zásuvky na kolieskach, cenné miesto je opäť v hre.

Záleží len na výzdobe, ako bude nová zásuvka pôsobiť. Neviditeľne môže splývať s podlahou či stenou, rafinovane sa môže stať predĺžením nábytku samotného, alebo ňou vnesiete do miestnosti veselé farby a vzory

2. Vyfúknite vzduch

Oblečením možno naplníte poličky v skrini až po samý vrch, s inými vecami je to však iné. Neraz sa stáva, že v skrinke je aspoň toľko vzduchu, koľko vecí samotných. Pomôže ak výškovo preukladáte police a pridáte nejaké naviac.

V zásuvkách vám zasa pomôžu triediče, ktoré ich priehradkami rozdelia na viac častí. Veď výrobcovia nábytku netušia čo budete skladovať vo vnútri. Nedokážu zájsť do praktických detailov.

3. Rímsa nad dverami

Je to miesto, ktoré iba zriedkavo nájde svoje využitie. Ak sa pozriete nad zárubňu dvier, všade to zíva prázdnotou. A pritom stačí, aby ste nad ňu umiestnili ozdobnú rímsu, ktorá vytvorí nový úložný priestor.

Krásna, lištami zdobená polička ani o kúsok nezmenší kúpeľňu. V kuchyni ju dokonca môžete vyrobiť i priamo nad oknom. A ak príde na úzku špajzu či komoru, tam môžete ísť do štedrého objemu.

4. Ovládnite svet drobností

Košíky, škatuľky a dózy majú zázračnú moc pri krotení drobností. Čím viac ich je, tým väčšmi vás oberajú o miesto. Ak ich však potriedite do týchto praktických nádobiek, zrazu to je akoby ste ich mali v prehľadných zásuvkách.

Nezáleží na tom, či ich zasuniete do chodbovej lavičky, položíte na spodnú policu v skrini, alebo uložíte na skrinku. Prútie, tapety, mriežky, plech či úplety, z ktorých sú vyrobené vyniknú v každom interiéri.

5. Užitočné dvierka

Sú ako paraván, ktorý bráni súkromie skriniek pod cudzím, nevítaným pohľadom. Neznamená to však, že dvierka si musia len tak visieť na pántoch a hrať sa na nepriezračný štít. Háčiky, držiaky či plátenné vrecká ich na rubovej strane zmenia na nepoznanie.

Stačí ich otvoriť a ihneď máte pred sebou koreničky, čistiace prostriedky, pokrievky, či ceruzy, perá a blok papiera, na ktorý si píšete nákupné zoznamy.

6. Nezabudnite na schody

Priestor pod schodiskom nie je o nič menej užitočný, ako prázdna plocha pod podestou či spodnými schodíkmi. Ak si pre ne vyrobíte poličky, zásuvky, dvierka a nábytky na mieru, využijete ich skutočne naplno.

Je to výzva pre každý rodinný domček, pri ktorom schody nie sú ničím iným, ako dopravným prostriedkom medzi poschodiami.

7. Pódium

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o prvok, ktorý sa snaží rozihrať novým rytom geometriu interiéru. Pódium s posteľou, sedením či kútikom pre čítanie kníh nemusí byť iba dutým priestorom, ktorý pridvihol podlahu.

Pomedzi konštrukciu je štedrý priestor pre skladovanie vecí, ktoré nechceme držať denne na očiach. Sezónne oblečenie, prikrývky či posteľná bielizeň spočinú vo výsuvných zásuvkách v čele či komôrkach pod poklopmi.

8. Drevené debničky

Prebrúsite ich, natriete farbou a v interiéri s nimi dokážete robiť zázraky. Kdekoľvek potrebujete vytvoriť úložný priestor, máte ho hotový na počkanie. Debničkou vytvoríte na stene poličku, so sedákom sa premení na taburetku a keď ich viac uložíte vedľa seba a zakryjete doskou, máte konferenčný stolík.

Výhodou je, že sú ako modulárna stavebnica a stačí vám ručná pílka na to, aby ste zmenili ich hĺbku tak, aby vám presne ladili s vašim zámerom. Mimochodom, čo poviete na ostrov kvetov, pod ktorým driemu uložené veci?

9. Nepotrebné priechody

Praktický úložný priestor možno vyčariť i tam, kde stoja dvere ktoré nik nepoužíva. Namontujete medzi zárubne poličky, pridáte záves alebo dvierka ak vám je po chuti a máte novú skrinku, ktorá na podlahe nezaberie ani najmenší kúsok miesta.

Je to akoby ste objavili niku či výklenok, ktoré dosiaľ nik nepoužíval iba preto, že ste ich považovali za dvere. Nepoužívané a opustené, avšak stále dvere.

10. Na kolieskach

Pod každý nábytok možno namontovať kolieska, vďaka ktorým ho môžete presúvať bez námahy z jedného miesta na druhé. Tentokrát však nejde o žiadne korčuliarske výkony, ale o nové úložné miesto.

Na rubovej strane skriniek môžu byť úzke poličky, vešiačiky, organizéry a triediče s drobnosťami pre vaše koníčky. Otočíte skrinku a zrazu je pred vami celý svet radostí – bez ohľadu na to či vás baví šitie, výroba dekorácií alebo modelárstvo. Je to úžasná premena.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Baví vás rozširovať si všeobecný prehľad? Začnite pozerať týchto 7 YouTube kanálov

Vybrali sme náučné videá pre všetkých, ktorým robí radosť vzdelávať sa a každý deň potrebujú novú dávku vedomostí.

Niekedy stačí 10 minút denne, aby sme sa dozvedeli niečo nové alebo oprášili svoje vedomosti, doplnili si kontext a zistili súvislosti. Ak sa radi vzdelávate, pozrite si naše odporúčanie na náučné YouTube kanály. 

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Crash Course

Crash Course je zlatou baňou náučných videí. Nájdete tu krátke série, ktoré výborne spracúvajú rôzne témy – od literatúrymytológie cez počítačové vedyfilozofiupo chémiuastronómiu.

Pozrieť si všetky Crash Course videá je časovo nemožné, určite však odporúčame začať svetovou alebo európskou históriou. John Green, ktorý kanál produkuje, prináša moderný prístup k dejepisu, založený na pochopení súvislostí medzi historickými udalosťami z viacerých uhlov pohľadu.

Dejepis Inak

Pri histórii ešte na chvíľku zostaneme. Sandra Sviteková a jej kanál Dejepis Inak patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo vzniká na slovenskej YouTube scéne.

Vyštudovaná učiteľka sa vo svojich videách nevenuje iba dejepisu, ale rozoberá aj filozofické a spoločenské témy. Dozviete sa napríklad viac o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, o Charte 77, o vzniku Európskej únie, ale aj prečo ženy nosia podprsenky či prečo sa holíme.

Kurzgesagt – In a Nutshell

Náš favorit z tohto zoznamu je kanál Kurzgesagt – In a Nutshell, pretože kladie podnetné otázky a odpovedá na ne krásnymi minimalistickými animáciami nemeckého dizajnového štúdia Kurzgesagt.

Prečo nás krásne veci robia šťastnými? Aká je skutočná podstata reality? Je Európska únia demokratická? Je organické jedlo zdravšie? Môžete vôbec týmto videám veriť?

The Cosmonaut Variety Hour

Doteraz sme sa venovali obsahu, ktorý sa snaží zachovať objektivitu a pri skúmaní sveta využíva akademické princípy. V tomto odporúčaní to už neplatí, Marcus Turner buď niečo miluje, alebo nenávidí.

Na svojom kanáli The Cosmonaut Variety Hour prináša subjektívne názory na rôzne popkultúrne fenomény. Marcus miluje Star Wars a nenávidí poslednú sériu Hry o tróny. O oboch však dokáže rozprávať zaujímavo, fundovane a vidno, že aj napriek zaujatosti mu nechýbajú vedomosti a obrovský prehľad v modernej kultúre.

Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede. Máme pre vás 7 tipov na zaujímavé vedecké články

The Nerdwriter

Evan Puschack považuje svoju tvorbu za mix esejí, reportáží, fotožurnalistiky a dokumentu. Nájsť jednu tematickú strechu je pri jeho videoesejách náročné – jeden týždeň sa venuje tomu, ako Donald Trump odpovedá na otázky, inokedy zase vysvetľuje, ako interpretovať obrazy Pabla Picassa.

Do nášho zoznamu sa jeho kanál The Nerdwriter dostal vďaka filmovým a umeleckým témam. Odporúčame napríklad video o tom, ako sa vývoj maľby a umenia dostal až k drip maľbám Jacksona Pollocka.

Tifo Football

Aj k športu sa dá pristupovať akademicky. Ak patríte medzi futbalových fanúšikov, ktorým už nestačí len sledovať zápasy a zostrihy, preskrolujte si videá na kanáli Tifo Football.

Väčšina z nich sa venuje taktikám, profilom trénerov či príbehom hráčov, no pravidelne tu nájdete aj zaujímavejšie témy. Napríklad prečo vidíme čoraz menej ofsajdov alebo že Čína využíva futbal v Afrike ako vyjednávací nástroj v diplomacii.

Vox

Americký web Vox sa preslávil svojím prístupom k tzv. vysvetľujúcej novinárčine a musíme uznať, že krátke náučné videá na úplný kaleidoskop tém robia famózne.

Pri takom množstve videí sa ťažko odporúča jedno konkrétne, ale vyskúšajte napríklad explainer o histórii palestínsko-izraelského konfliktu alebo možno ľahšiu tému – prečo máme vždy dosť miesta na dezert.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac