12 pozoruhodných výtvorov, ktoré vznikli vďaka 3D tlači

3D tlačiarne dnes už vedia vytlačiť hocičo - od náhradného ucha až po jedlo pre kozmonautov.

Trojrozmerná tlačiareň dokáže na základe digitálnych dát vytvoriť akýkoľvek trojrozmerný (3D) objekt. Stačí pripraviť jeho model v počítačovom programe a poslať dáta do tlačiarne.

Postupným pridávaním tenkých vrstiev sa vytvára verná kópia počítačového modelu. Ak sa napríklad tlačia predmety väčšie ako je výrobná kapacita tlačiarne, vytlačia sa najprv jednotlivé časti modelu a následne sa poskladajú podobne ako lego. Možnosti 3D tlače sú preto takmer neobmedzené.  Vybrali sme dvanásť vecí, o ktorých by zrejme nik nepovedal, že sa dajú týmto spôsobom vyrobiť.

1.Pizza

NASA sponzorovala výskum 3D tlače jedla, aby mali astronauti vo vesmíre pestrejšiu a chutnejšiu stravu. Tlačiareň pizze má tri tonery- na cesto, na syr a na omáčku.

2.Gitara

Dizajnér Olaf Diegel vlastní firmu Cubify 3D Systems, ktorá vyrába, alebo skôr, “tlačí” gitary na mieru. Pred rokom a pol sa uskutočnil dokonca prvý koncert kapely, ktorá hrala iba na hudobných nástrojoch vytvorených pomocou 3D tlače.

3.Objektív fotoaparátu

, Zdroj: Fab.Lens

Objektívy sú komplikované technické zariadenia s dokonale vybrúsenými šošovkami, náročné na zhotovenie. Vcelku uspokojivo sa však podarilo optiku napodobniť aj pomocou 3D tlače, kde sklo v šošovkách nahradil akrylát, ktorý bol ešte dodatočne orezaný laserom a opracovaný ručne.

4.Model embrya

Namiesto fotky z ultrazvuku ponúka japonská spoločnosť ako spomienkový predmet pre budúcu mamičku 3D model jej budúceho bábätka. Len za 1 275 dolárov.

5. Slovo

3D prívesok O2

Povedzte niekomu „Ľúbim ťa“ a darujte mu toto vyznanie na prívesku, ktorý môže nosiť stále pri sebe. Pomocou počítačového programu sa z nahrávky vášho hlasu (zvukovej stopy) rotáciou vytvorí jej 3D model, z ktorého vznikne malý prívesok.

6.Aston Martin DB5

Skyfall Aston Martin

Tvorcovia filmu Skyfall vytvorili pomocou 3D tlače repliku kultového auta Jamesa Bonda v mierke 1:3, aby ju následne nechali havarovať, prevŕtať guľkami a zapáliť.

7.Mikroskopické pretekárske auto

Viedenská technická univerzita vyrobila viacero voľným okom nerozlišíteľných objektov o veľkosti zrnka piesku. Ide napríklad o autíčko Formuly 1, londýnsky Tower Bridge či katedrálu.

Ich rozmery sa pohybujú v nanometroch (napríklad autíčko má na dĺžku približne tretinu milimetra). A dôvod toho celého? Má ísť o demonštráciu možností 3D tlače.

8.Obytný dom

3D print obytný dom

Okrem dvojposchodovej vily a niekoľkých domov, postavila čínska spoločnosť WinSun pomocou 3D tlače už aj 6-poschodovú kancelársku budovu. Kusy, z ktorých je zložená, boli vytlačené, prevezené a zmontované priamo na mieste stavby.

9.Mäso

Dnešná technológia umožňuje pomocou 3D tlače vytlačiť aj mäso. Funguje to tak, že sa pomocou biopsie odoberú zo zvieraťa kmeňové bunky. Bunkovým delením sa postupne získa dostatočné množstvo organickej hmoty (stovky tisíc živých buniek), ktorou sa naplní “bio-toner” tlačiarne.

Výsledná chuť je vraj takmer totožná s reálnym mäsom, možno trochu menej šťavnatá. Vývoj prvého prototypu takejto fašírky zatiaľ stál 250 tisíc eur.

10.Ucho

Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

Po desiatich rokoch výskumu sú dnes vedci schopní pomocou “biotlačiarne” vytlačiť aj chýbajúce časti tela v podobe ucha, kostí či svalstva. Tieto časti tela je možné vytlačiť pre pacienta na mieru, z jeho vlastného tkaniva. Takže po transplantácii ich telo nebude považovať za cudzie, nebude sa proti nim brániť a bude ich vnímať tak, ako by sa s nimi pacient už narodil.

Ambíciou vedcov do budúcnosti je dopracovať sa aj k “výrobe” zložitejších orgánov, napríklad obličky alebo pečene.

11.Dámske bikiny

Prvé 3D tlačené dámske plavky sú vyrobené z hi-tech materiálu s názvom Nylon 12. Je to pevné, ohýbné a vodeodolné vlákno, hrubé 0,7 milimetra.

Podľa výrobcu sú ideálnym odevom do vody. V búducnosti vraj bude stačiť, ak si žena v obchode nechá zosnímať kamerou svoje krivky a 3D tlačiareň jej takéto plavky vytlačí presne na mieru. Cena plaviek je aktuálne približne 300 eur.

12. 3D tlačiareň

3D tlačiareň model

Existujú dokonca 3D tlačiarne, ktoré dokážu vytlačiť 3D tlačiarne, respektíve replikovať samé seba. Vytlačíte si na nich všetky potrebné diely a zmontujete ich do identickej tlačiarne, ktorá budé schopná urobiť to isté. Až kým ju nebudú mať doma všetci vaši kamaráti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové