Ako sa v rukách modranského majstra mení hlina na krásny riad

Nápadu mladej dizajnérky sa chytil skúsený hrnčiar a takto vyzerá výsledok.

Na začiatku bola obyčajná nespokojnosť s ponukou riadu v obchodoch a túžba po kvalitnom a originálnom prestieraní.

Dizajnérka Denisa Šifrová hovorí o nápade navrhnúť si vlastný raňajkový riad:

[personbox name=“Denisa Šifrová“ image=“https://soda.o2.sk/wp-content/uploads/Screen-Shot-2015-11-24-at-10.44.09.png“]vyštudovala priemyselný dizajn na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.[/personbox]

“Hneval ma riad, ktorý sme mali doma – škaredé, neforemné misky, poháre a taniere. V obchode napríklad nemajú ako časť raňajkových setov podľa mňa jeho veľmi dôležitú súčasť – maselník. A bežne dostupné kanvice na čaj sa zase veľmi ťažko umývajú.”

Z tejto nespokojnosti nakoniec vzišla diplomová práca, ktorá sa zaoberala tradičnou slovenskou keramikou. Denisa sa rozhodla navrhnúť a vyrobiť vlastný keramický set za pomoci majstra keramiky Mariána Lišku.

Toto dizajnérske dobrodružstvo ju zaviedlo do Modry, centra tradičnej keramiky na Slovensku, ktorej korene siahajú až do 14.storočia. Prvý keramikársky cech sa v meste otvoril v roku 1636 a dodnes tam funguje niekoľko keramických dielní.

Pozrite sa, ako sa z dizajnérskeho návrhu rodí pekný a funkčný doplnok do domácnosti. Tento konkrétny dostal názov Raňajky šampiónov.

1. Vytáčanie hliny na kruhu

Všetko sa začína s hlinou. Pred vytáčaním sa musí najprv dobre vypracovať, nesmie mať hrudky ani vzduchové bubliny.

Ak je príliš mäkká, pri vytáčaní na kruhu steny nádoby strácajú pevnosť a môžu sa zboriť. Ak je zas tvrdá, musí hrnčiar rukami vyvíjať väčší tlak a hlina sa môže pokrútiť alebo popukať.

Do stredu hrnčiarskeho taniera sa položí hruda hliny a kruh sa roztočí.

Vytáčanie hliny na kruhu

2. Tvarovanie nádoby

Hrnčiar hrudu hliny rukami opatrne rozširuje do hrubostennej misky a tlačí na ňu prstami, aby nastavil správnu hrúbku dna.

Hlinu vyťahuje do tzv. kachlice, čo je základný tvar na ďalšie spracovanie. Kachlicu následne stláča a rozťahuje (ak pracuje na tanieroch a nízkych nádobách) alebo vyťahuje (pri vázach a vysokých nádobách). Nádoba sa tvaruje rukou, alebo čepeľou.

Tvarovanie

3. Pečiatkovanie hliny a nalepenie placačky

Na raňajkovom sete Raňajky šampiónov je použitá technika pečiatkovania – čo je jeden zo spôsobov, ako si majstri značkovali svoju keramiku.

Najprv dizajnérka vyryla ilustrácie športovcov do sadry tupou ihlou. Zo sadrovej formy sa pretlačili do moduritovej pečiatky. A následne sa otlačili do finálnej hlinenej pečiatky – placačky, ktorá sa nalepila na výrobok.

Skúšky medajlí modurit

Skúšky medajlí

4. Sušenie

Pri sušení keramiky sa nesmie ponáhľať. Samotný proces trvá niekoľko dní, niekedy aj týždňov, všetko závisí od kvality hliny a hrúbky produktov.

Výrobok by mal vždy schnúť rovnomerne, preto sa jeho tenšie časti zvyknú prekryť vlhkou handrou. Počas sušenia totiž nechcete zažiť nepríjemné prekvapenia ako napríklad rôzne deformácie pôvodného tvaru alebo vydutia.

5. Prvý výpal 

Pred zdobením farebnými glazúrami musí výrobok prejsť tzv. “prežahom” – prvým výpalom. Hlina sa počas neho zbaví vody. V tejto fáze hlina procesu ešte stále saje vodu, ale je čiastočne “spečená”, čo ju robí pevnejšou.

Ľahšie sa s ňou ďalej manipuluje. Glazované výrobky väčšinou prechádzajú dvoma výpalmi – prvý výpal, nanesenie glazúry a druhý, ostrý výpal.

6. Chladenie v peci

Po výpale keramika pomaly chladne v peci. Klesanie teploty musí byť postupné, inak by mohla popraskať.

7. Glazovanie namáčaním

Glazúra je zmes vo vode nerozpustných látok (živice, kremeňa alebo kaolínu), ktoré sa nanášajú na výrobok ako podklad pre finálnu výzdobu.

Glazuje sa pomocou rôznych techník – polievaním, namáčaním, striekaním alebo natieraním štetcom. Vďaka glazúre keramika získa nielen farbu, ale aj hladkosť a lesk, a zároveň tento náter spevňuje jej steny.

Glazovanie

glazurovanie

keramika pred po druhom vypale

8. Glazovanie pečiatky striekaním

Z pečiatky sa utrie biela glazúra a nastrieka sa cez kruhovú šablónu tyrkysovou farbou.

glazovanie medajly keramika

Marian Liska Modranska keramika

Prekvapivo, nevypálená tyrkysová glazúra má hnedú farbu.

9. Druhý výpal

Po naglazovaní a domaľovaní ornamentov do surovej glazúry sa nechá vrstva zaschnúť a výrobky sa naukladajú do pece. Keramika sa vypaľuje niekoľko hodín pri teplote okolo 1000° C. Po vypálení opäť pomaly chladne.

V tomto prípade výpal trval takmer 8 hodín a chladnutie jeden celý deň.

10. Sada riadu s názvom Raňajky šampiónov

Pozrite si výsledok spolupráce Denisy Šifrovej s keramickým majstrom Mariánom Liškom. Podľa návrhu dizajnérky vznikla unikátna sada riadu, v ktorej spája tradičné hrnčiarske remeslo s moderným dizajnom.

riad
keramika
riad
riad
riad

 

Majster Marián Liška má za sebou vyše 30 rokov hrnčiarskej tvorby. Najprv pracoval v modranskej majolike, v roku 1991 sa osamostatnil a v Modre si založil vlastnú dielňu – Keramika Liška. V súčasnosti pôsobí v rodinnej firme modranska, ktorá v spolupráci s modranskými remeselníkmi a dizajnérmi z celého Slovenska oživuje tradičné tvary a vzory.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac