Naprogramované kraslice: Slovák si poskladal „vajcomaľovač“ na motorček

Ak chcete vyskúšať cez Veľkú noc niečo nové, robot na maľovanie kraslíc znie ako to pravé.

Keď sa nad maľovaním veľkonočných vajíčok zamyslí vyštudovaný inžinier elektrotechniky, môžete si byť istí, že neostane len pri farbách, cibuľovej šupke alebo vosku. Ku svojím skúsenostiam s programovaním a dizajnom pridal 36-ročný Juraj Mikláš štipku vynaliezavosti. Výsledkom je svojpomocne postavený robot na maľovanie kraslíc a košík plný krásne ozdobených vajíčok podľa vzoru navrhnutého v počítači.

Na začiatku nápadu bol podarovaný skener, ktorý si Juraj prezieravo odložil. Plánoval ho použiť na diely a experimentovať. Ako hovorí: “Stále som mal v hlave ten starý skener. Chcel som niečo jednoduchšie, ako 3D tlač, ale vyrobiť plotter (2D kreslič) mi prišlo príliš obyčajné. V tom mi to napadlo – kraslice!”

Inšpiráciu našiel v už existujúcich robotoch, vďaka ktorým si môžete doma otvoriť malú manufaktúru na vajíčka s dokonalou výzdobou. Svojho „eggbota“ si postavil z mikropočítača, ovládača motora, dvoch krokových motorčekov zo starého skenera, servo motoru, závitovej tyče a preglejky, z ktorej postavil bočnice.

Výroba šikovného robota ho tak stála približne 40 eur a rok práce.

Na vajíčko nakreslí aj portrét

Základom na výzdobu je pripraviť si vektorový motív v počítači v obdĺžnikovom formáte. Ten sa premietne po celom obvode vajíčka. Ak chcete navrhnúť viacfarebný motív, stačí ho rozdeliť do očíslovaných vrstiev a naprogramujete si čas na výmenu fixky. Na vajíčka sa dajú kresliť dokonca aj fotky, keď si ich predpripravíte ako vzor vykresliteľný linkou fixy.

Jednoduchý motív zvládne vajcomaľovač za 2 až 3 minúty, zložitý môže trvať aj hodinu.

Fantázii sa medze nekladú. Jurajov vajcomaľovač vraj dokáže pokresliť aj vianočné gule, golfové či pingpongové loptičky, alebo aj žiarovku. Presný postup výroby týchto netradičných kraslíc nájdete na Jurajovom blogu na sashe.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vzácny moment sa dá zachytiť aj obyčajným mobilom

Máte vo vrecku nástroj, ktorý dokáže nahradiť fotoaparát v situáciách, keď ho nemáte so sebou.

Určite sa vám niekedy stalo, že ste sledovali nejaký krásny moment a banovali, že pri sebe nemáte perfektný „stroj“ na jeho zvečnenie. To však vôbec nevadí. Pekná fotografia nie je len o profesionálnom objektíve alebo fotoaparáte, ktorý sa pýši najlepšími kvalitami vo svojej triede. Je predovšetkým o dobrom oku jej autora. 

Dnes už ponúkajú výrobcovia mobilov a smartfónov štandardne kvalitné optické vybavenie. Rozlíšenie fotoaparátu v mobile sa tak často vyrovná bežným kompaktným fotoaparátom. Fotografovanie mobilom má však jednu veľkú výhodu – máte ho pri sebe takmer vždy. 

Preto skúste pozornejšie sledovať, čo sa deje okolo vás. Zaujímavý snímok sa často rodí z netradičného videnia situácie jeho autora. Zo schopnosti správne si sadnúť, skrčiť sa, vstať, nakloniť, nájsť ideálny uhol i moment „cvaknutia“. Môžete skúsiť meniť uhly pohľadu, miesta zaostrenia, či vytvoriť sériu fotografií a z nich vybrať tú najlepšiu. Môžete situáciu, napríklad postupne padajúce lístie zo stromu alebo odraz domu v sklách protiľahlej budovy, fotiť viac dní za sebou. 

Mobil ako čiastočná „náhrada“ fotoaparátov má aj ďalšie výhody: stačí ho vytiahnuť z vrecka a odfotíte pohotovo akýkoľvek moment. Zároveň máte rýchly prístup k vytvoreným záberom, ktoré ľahko stiahnete do počítača. Fotky viete ďalej upravovať pomocou mobilných aplikácii, ktorých je na výber naozaj veľa. A hlavne, záber viete okamžite poslať ďalej alebo sa s ním podeliť na verejných portáloch.

Na inšpiráciu sme pre vás vybrali pár fotografií z portálu Fotíme Mobilom.

Autor: Čestmír Ježek

Presvedčte sami seba, že na vytváranie krásnych záberov oko máte. Ak máte chuť podeliť sa na ňom aj o svoje fotografie, pridajte sa do skupiny Fotíme mobilom na Facebooku.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové