O zmene životného štýlu

Výzva Sama Trnku, ktorý sa spolu s O2 Extra výhodami snažil dostať do formy, je na konci. Podarilo sa mu uspieť?

Tri mesiace, počas ktorých Samo o svojej ceste informoval na stránke O2 Extra výhod aj prostredníctvom blogu na Sóde, prešli a on vo svojom poslednom blogu rekapituluje nielen svoje výsledky a skúsenosti, ale hovorí aj o tom, čo plánuje ďalej. Žeby tehličky na bruchu?

Chcete sa dostať do formy? Začnite s cvičením a prípravou chutnejších a zdravších pokrmov spolu s O2 Extra výhodami.

„Pred troma mesiacmi som sa vám na tejto stránke prihováral ako obézny muž. Bol som pevne rozhodnutý, že hoci prvých 10 kíl som zhadzoval rok a pol, tých druhých zhodím za tri mesiace výzvy Fit za 100 dní.

Bol to smelý, ale nie nesplniteľný plán. Na chudnutí je najťažšie zaťať sa a začať. To už som mal za sebou.

Na začiatku výzvy Fit za 100 dní mi pomohli odborníci, ktorí mi povedali, kde mám rezervy v pohybe a strave a potom mi ostávalo už len makať a nežrať.

Toto som si napríklad takmer vedel odpustiť… Foto: Samo Trnka

Podarilo sa?

No, ako sa to vezme…

Keď som vstupoval do výzvy, mal som 96 kíl. Cieľ je 85.

Ak by sme to mali brať prísne na čísla, tak sa mi to nepodarilo. Posledný mesiac som stagnoval niekde na 87 kilách. Tie posledné dve kilá nie a nie dolu.

Mal som pracovné a rodinné komplikácie, a hoci som sa neprežieral, a hoci som cvičil aspoň dvakrát do týždňa, pokles hmotnosti sa zastavil.

Aj tak je to víťazstvo

Keby sme to prísne na čísla nebrali, tak sa mi podarilo z obézneho človeka vykresať zdravého človeka v dobrej kondícii.

Foto: Tomáš Mihalík, Health & Performance

Podľa krvného obrazu už nemám problém s cholesterolom, podľa tlakomeru mám ukážkový tlak a podľa chytrej váhy Huawei mi ubúdal tuk a rástla svalovina.

Navyše, zrazu mám pomerne výkonné telo.

Video: Miroslav Báliš

Na prowleri viem odtlačiť 105 kíl, na airbikeu našliapem cez 600 wattov a minule som po veľmi, ale ozaj veľmi dlhých rokoch dokázal urobiť zhyb. Jeden, čapatý, ale zhyb.

Niektoré výkony viem aj porovnať. Na Kamzík od Vinohradov som sa ako tučný štveral hodinu a na dvoch najväčších stúpaniach mi bolo na umretie. Toť som to vyšliapol za 35 minút, lebo ma jedovali rýchlejší cyklisti.

Video: Samo Trnka

V lete môžem smelo pohliadnuť na Kráľovu Hoľu a povedať: „Niečo ťažšie nemáte?“ (A hore si za to nadávať.)

Hej, a ešte jeden zázrak: prestal som tak hrozne chrápať.

Čo ďalej?

Pokračujem. Neschudol som na to, aby som zase pribral.

Ešte mi ostávajú dve kilá a ja ich dám dolu.

A potom? Čo ja viem? Možno tehličky na bruchu, zabehnutý Tvrďák, odplávaný Lamanšský kanál, prejdená Cesta hrdinov SNP…

Ale hlavne tento životný štýl – s fitkom, plávaním, špacírkami, skrátka s pohybom – pre mňa nekončí. Beriem ho ako doživotnú cenu za zdravie.

Takto rozhodnutý som! Foto: Samo Trnka

Viem, aké to je, byť tučný a mľandravý a už nikdy sa tam nechcem vrátiť.

Lebo zdravý životný štýl nie je žiadna módna vlna. Vo svete sedavých zamestnaní je to takmer nutnosť.

Buďte silní!

Ďakujem všetkým, ktorí ma sledovali a držali mi palce. Tí, ktorí sa ku mne pridali, ostaňte silní, držím vám palce.

Tí, ktorí len chcete so sebou niečo robiť, poďte do toho, ide leto, možností na pohyb bude milión.

A tí, ktorí si myslíte, že to v živote nedáte – len sa na mňa pozrite, ako som vyzeral predtým. Ak som to mohol dať ja, arcipôžitkár a kaviarenský povaľač, tak vy to dáte celkom určite.

Foto: Samo Trnka

Výzva Fit za 100 dní je za nami, ale pred nami je taký život, aký si odmakáme.

Tak do toho!

Samo „Czoborová“ Trnka – out.“

Samo Trnka

Chcete byť fit a ušetriť? Využite O2 Extra výhody a získajte zľavy na produkty, ktoré využite nielen pri cvičení, ale aj pri príprave zdravých a chutných pokrmov. Uplatniť si ich môžete do 31. mája, tak sa poponáhľajte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete sa dostať do formy? Vďaka novým Extra výhodám od O2 to pôjde ľahšie

O2 si pre svojich zákazníkov pripravilo balík zliav, vďaka ktorým môže byť cesta za zdravším ja rýchlejšia a jednoduchšia.

Rozšírená ponuka Extra výhod od O2 je tento raz zameraná najmä na podporu zdravého životného štýlu. Ambasádorom zliav sa stal Samo Trnka, ktorý sa aj vďaka nim snaží dostať do formy a schudnúť 10 kg v priebehu 100 dní.

Zaujíma vás, ako sa Samo Trnka dostáva do formy? Sledujte jeho blog.

Aké Extra výhody O2 ponúka?

O2 si pre vás tento raz pripravilo takmer 20 skvelých zliav. K lepšej životospráve vám pomôže hrnček Miomat, ktorý dokáže sám pripraviť viac ako 300 receptov, vrátane chutných jedál v raw kvalite či špeciálna fľaša FLASKA, pomocou ktorej si stlačením jedného tlačidla vyrobíte kvalitnú vodíkovú vodu.

Zľava na permanentku do fitnesscentra FIT UP! vás zase nakopne k pravidelnému cvičeniu a pomôcť môžu aj smart hodinky Huawei Fit, ktoré presne vedia, čo vaše telo potrebuje.

Motiváciou pri cvičení môžu byť legíny značky Yoginess. Každý kúsok je jedinečne graficky spracovaný a ušitý z tých najkvalitnejších elastických látok.

O2 však myslí aj na ľudí, ktorí už majú zdravší životný štýl doslova v malíčku a aktuálne si zveľaďujú svoje bývanie či plánujú cesty do sveta. Medzi Extra výhodami nájdete napríklad zľavu na produkty Tescoma alebo celoročné cestovné poistenie od Union.

Kompletnú ponuku Extra výhod, ktoré O2 ponúka všetkým svojim zákazníkom nájdete na tomto mieste.

Ako Extra výhody získať?

Na to, aby ste si mohli Extra výhody od O2 naplno využiť, stačí iba zopár klikov.

    1. Vyberiete si výhodu, ktorá vám spraví radosť a pomôže ušetriť.
    2. Kliknete na tlačidlo Získať výhodu na stránke Extra výhod alebo využite aplikáciu O2 Extra výhody (iOS, Android), ktorú môžu všetci zákazníci O2 využívať bezplatne.
    3. Následne obdržíte SMS so špeciálnym kódom alebo si kód môžete stiahnuť priamo v aplikácii.
    4. Uplatníte si zľavu.

Užite si skvelé zľavy vďaka Extra výhodám od O2.


Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac