O zmene životného štýlu

Výzva Sama Trnku, ktorý sa spolu s O2 Extra výhodami snažil dostať do formy, je na konci. Podarilo sa mu uspieť?

Tri mesiace, počas ktorých Samo o svojej ceste informoval na stránke O2 Extra výhod aj prostredníctvom blogu na Sóde, prešli a on vo svojom poslednom blogu rekapituluje nielen svoje výsledky a skúsenosti, ale hovorí aj o tom, čo plánuje ďalej. Žeby tehličky na bruchu?

Chcete sa dostať do formy? Začnite s cvičením a prípravou chutnejších a zdravších pokrmov spolu s O2 Extra výhodami.

„Pred troma mesiacmi som sa vám na tejto stránke prihováral ako obézny muž. Bol som pevne rozhodnutý, že hoci prvých 10 kíl som zhadzoval rok a pol, tých druhých zhodím za tri mesiace výzvy Fit za 100 dní.

Bol to smelý, ale nie nesplniteľný plán. Na chudnutí je najťažšie zaťať sa a začať. To už som mal za sebou.

Na začiatku výzvy Fit za 100 dní mi pomohli odborníci, ktorí mi povedali, kde mám rezervy v pohybe a strave a potom mi ostávalo už len makať a nežrať.

Toto som si napríklad takmer vedel odpustiť… Foto: Samo Trnka

Podarilo sa?

No, ako sa to vezme…

Keď som vstupoval do výzvy, mal som 96 kíl. Cieľ je 85.

Ak by sme to mali brať prísne na čísla, tak sa mi to nepodarilo. Posledný mesiac som stagnoval niekde na 87 kilách. Tie posledné dve kilá nie a nie dolu.

Mal som pracovné a rodinné komplikácie, a hoci som sa neprežieral, a hoci som cvičil aspoň dvakrát do týždňa, pokles hmotnosti sa zastavil.

Aj tak je to víťazstvo

Keby sme to prísne na čísla nebrali, tak sa mi podarilo z obézneho človeka vykresať zdravého človeka v dobrej kondícii.

Foto: Tomáš Mihalík, Health & Performance

Podľa krvného obrazu už nemám problém s cholesterolom, podľa tlakomeru mám ukážkový tlak a podľa chytrej váhy Huawei mi ubúdal tuk a rástla svalovina.

Navyše, zrazu mám pomerne výkonné telo.

Video: Miroslav Báliš

Na prowleri viem odtlačiť 105 kíl, na airbikeu našliapem cez 600 wattov a minule som po veľmi, ale ozaj veľmi dlhých rokoch dokázal urobiť zhyb. Jeden, čapatý, ale zhyb.

Niektoré výkony viem aj porovnať. Na Kamzík od Vinohradov som sa ako tučný štveral hodinu a na dvoch najväčších stúpaniach mi bolo na umretie. Toť som to vyšliapol za 35 minút, lebo ma jedovali rýchlejší cyklisti.

Video: Samo Trnka

V lete môžem smelo pohliadnuť na Kráľovu Hoľu a povedať: „Niečo ťažšie nemáte?“ (A hore si za to nadávať.)

Hej, a ešte jeden zázrak: prestal som tak hrozne chrápať.

Čo ďalej?

Pokračujem. Neschudol som na to, aby som zase pribral.

Ešte mi ostávajú dve kilá a ja ich dám dolu.

A potom? Čo ja viem? Možno tehličky na bruchu, zabehnutý Tvrďák, odplávaný Lamanšský kanál, prejdená Cesta hrdinov SNP…

Ale hlavne tento životný štýl – s fitkom, plávaním, špacírkami, skrátka s pohybom – pre mňa nekončí. Beriem ho ako doživotnú cenu za zdravie.

Takto rozhodnutý som! Foto: Samo Trnka

Viem, aké to je, byť tučný a mľandravý a už nikdy sa tam nechcem vrátiť.

Lebo zdravý životný štýl nie je žiadna módna vlna. Vo svete sedavých zamestnaní je to takmer nutnosť.

Buďte silní!

Ďakujem všetkým, ktorí ma sledovali a držali mi palce. Tí, ktorí sa ku mne pridali, ostaňte silní, držím vám palce.

Tí, ktorí len chcete so sebou niečo robiť, poďte do toho, ide leto, možností na pohyb bude milión.

A tí, ktorí si myslíte, že to v živote nedáte – len sa na mňa pozrite, ako som vyzeral predtým. Ak som to mohol dať ja, arcipôžitkár a kaviarenský povaľač, tak vy to dáte celkom určite.

Foto: Samo Trnka

Výzva Fit za 100 dní je za nami, ale pred nami je taký život, aký si odmakáme.

Tak do toho!

Samo „Czoborová“ Trnka – out.“

Samo Trnka

Chcete byť fit a ušetriť? Využite O2 Extra výhody a získajte zľavy na produkty, ktoré využite nielen pri cvičení, ale aj pri príprave zdravých a chutných pokrmov. Uplatniť si ich môžete do 31. mája, tak sa poponáhľajte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete sa dostať do formy? Vďaka novým Extra výhodám od O2 to pôjde ľahšie

O2 si pre svojich zákazníkov pripravilo balík zliav, vďaka ktorým môže byť cesta za zdravším ja rýchlejšia a jednoduchšia.

Rozšírená ponuka Extra výhod od O2 je tento raz zameraná najmä na podporu zdravého životného štýlu. Ambasádorom zliav sa stal Samo Trnka, ktorý sa aj vďaka nim snaží dostať do formy a schudnúť 10 kg v priebehu 100 dní.

Zaujíma vás, ako sa Samo Trnka dostáva do formy? Sledujte jeho blog.

Aké Extra výhody O2 ponúka?

O2 si pre vás tento raz pripravilo takmer 20 skvelých zliav. K lepšej životospráve vám pomôže hrnček Miomat, ktorý dokáže sám pripraviť viac ako 300 receptov, vrátane chutných jedál v raw kvalite či špeciálna fľaša FLASKA, pomocou ktorej si stlačením jedného tlačidla vyrobíte kvalitnú vodíkovú vodu.

Zľava na permanentku do fitnesscentra FIT UP! vás zase nakopne k pravidelnému cvičeniu a pomôcť môžu aj smart hodinky Huawei Fit, ktoré presne vedia, čo vaše telo potrebuje.

Motiváciou pri cvičení môžu byť legíny značky Yoginess. Každý kúsok je jedinečne graficky spracovaný a ušitý z tých najkvalitnejších elastických látok.

O2 však myslí aj na ľudí, ktorí už majú zdravší životný štýl doslova v malíčku a aktuálne si zveľaďujú svoje bývanie či plánujú cesty do sveta. Medzi Extra výhodami nájdete napríklad zľavu na produkty Tescoma alebo celoročné cestovné poistenie od Union.

Kompletnú ponuku Extra výhod, ktoré O2 ponúka všetkým svojim zákazníkom nájdete na tomto mieste.

Ako Extra výhody získať?

Na to, aby ste si mohli Extra výhody od O2 naplno využiť, stačí iba zopár klikov.

    1. Vyberiete si výhodu, ktorá vám spraví radosť a pomôže ušetriť.
    2. Kliknete na tlačidlo Získať výhodu na stránke Extra výhod alebo využite aplikáciu O2 Extra výhody (iOS, Android), ktorú môžu všetci zákazníci O2 využívať bezplatne.
    3. Následne obdržíte SMS so špeciálnym kódom alebo si kód môžete stiahnuť priamo v aplikácii.
    4. Uplatníte si zľavu.

Užite si skvelé zľavy vďaka Extra výhodám od O2.


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové