10 myšlienok z filmov, ktoré sú výbornou lekciou do života

Drobné zmeny k lepšiemu môžu priniesť aj dobré filmy.

Je v ľudskej prirodzenosti, že milujeme príbehy. Odjakživa boli pre nás rôzne podobenstvá, báje a legendy základom pre poznávanie sveta a seba samých. Práve preto na nás majú taký silný vplyv filmy.

Sú modernými mýtmi. Poskytujú únik z reality, rozvíjajú fantáziu, rozširujú naše obzory. A prinášajú ponaučenia. Vybrali sme desať myšlienok, ktoré sa môžu v živote hodiť.

1. O nádeji

Z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank

“Nádej je dobrá vec, tá najlepšia zo všetkých. A dobrá vec nikdy nezomrie.” – Tim Robbins ako Andy Drufresne

2. O veľkom majetku

Z filmu Klub bitkárov

“Kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme, za peniaze, ktoré nemáme, aby sme urobili dojem na ľudí, ktorých nemáme radi.” – Rozprávač

3. O vnútornej sile

Z filmu Pokojný bojovník

“Život je voľba. Môžeš si zvoliť byť obeťou, alebo čímkoľvek iným, čím chceš byť.” – Sokrates

4. O čase, ktorý máme

Z filmu Legenda o pianistovi

“Prečo? Prečo? Prečo? Myslím, že ľudia z pevniny míňajú čas otázkou: Prečo? Príde zima, nemôžeš sa dočkať leta, príde leto a ty túžiš po zime. A preto nikdy neprestaneš jazdiť a hľadať svoje miesto na svete. A to ja nechcem, myslím že to nie je žiadna výhra…” – 1900

5. O kráse

Z filmu Americká krása

“Je ťažké hnevať sa, keď je na svete toľko krásy. Niekedy mám pocit, že ju vidím všetku naraz a je toho príliš. A moje srdce sa plní ako balón, ktorý o chvíľu praskne. A potom si uvedomím, že musím spomaliť a prestať sa snažiť to všetko zachytiť. Vtedy to mnou všetko prepláva ako dážď a ja cítim len vďačnosť za každý moment môjho mizerného hlúpeho života.” – Kevin Spacey ako Lester Burnham

6. O našich snoch

Z filmu Šťastie na dosah

“Never, keď ti niekto vraví, že niečo nezvládneš. Ani keď som to ja, dobre? Keď máš sen, musíš ho uskutočniť. Keď niekto prehrá, tak ti bude hovoriť, že prehráš aj ty. Ale ak niečo chceš, bež za tým. Bodka.” – Will Smith ako Chris Gardner

7. O nás ľuďoch

Z filmu Svet podľa Prota

“Vy ľudia väčšinou zastávate postup oko za oko, zub za zub, život za život. Touto hlúposťou ste vo vesmíre známi.” – Kevin Spacey ako Prot

8. O probémoch a prekážkach

Z filmu Batman začína

“Prečo padáme? Aby sme sa naučili opäť sa postaviť.” – Michael Caine ako Alfred Pennyworth

9. O láske

Z filmu Zoznámte sa, Joe Black

„Láska musí byť vášeň, posadnutosť, niečo bez čoho sa nedá žiť. Stratiť hlavu, zamilovať sa do niekoho, zošalieť a to isté spraviť jemu. A ako ho nájsť? Len počúvni, čo ti hovorí srdce. Pretože pravda je, že nemá zmysel žiť a toto nespoznať. Prejsť tú cestu a nepoznať lásku, to je ako neprežiť vôbec nič.” – Anthony Hopkins ako William Parrish

10. O živote

Z filmu Atlas Mrakov

“Naše životy nepatria len nám. Od zrodenia až po hrob sme previazaní s ostatnými, predkami aj súčasníkmi. Každým zločinom a každou láskavosťou utvárame našu budúcnosť.” – Bae Doona ako Sonmi-451

Pozrite si obľubené filmové scénky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


5 kultových detektívnych seriálov, ktoré sa dajú pozerať donekonečna

Toto sú niektoré z najkvalitnejších detektívok všetkých čias.

Nedávno sme na Sóde uverejnili článok o najlepších detektívnych seriáloch pre fajnšmekrov žánru. Mnohí čitatelia nám poslali do komentárov a správ na našom Facebooku aj tipy na svoje obľúbené seriály, za čo všetkým ďakujeme. Pre veľký ohlas sme sa rozhodli spraviť voľné pokračovanie, tentokrát o seriáloch, ktoré sa v priebehu rokov stali žánrovou klasikou. Toto sú niektoré z najkultovejších detektívok všetkých čias:

5. Monk

Geniálny policajt Adrian Monk trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou, ktorá sa po tragickej smrti jeho manželky Trudy zhorší natoľko, že je nútený odovzdať svoj odznak.

Adrian má fóbiu takmer zo všetkého – spolu viac ako 312 rôznych strachov, medzi inými napríklad z mlieka, davov, baktérií, lienok, psov, lietania alebo narušenej symetrie vecí. S príchodom novej asistentky Sharony dokáže svoje obmedzenia čiastočne prekonať, a tak sa s jej pomocou opäť vracia k práci detektíva ako externý konzultant pre obzvlášť ťažké prípady.

4. Columbo

Poručík Columbo, roztržitý a nesmierne otravný detektív v pokrkvanom baloniaku. Len málokomu ho treba bližšie predstavovať. Svojou predstieranou naivitou zakaždým zmätie vraha a nakoniec brilantne rozlúskne každý prípad.

3. Fargo

Komediálno-dramatický seriál sa inšpiroval rovnomenným filmom z dielne bratov Coenovcov z 90. rokov. Každá z troch sérií pracuje s inými postavami a zápletkou, no odohráva sa vždy v chladnej a severnej Minnesote. Kombinuje mrazivé udalosti s dávkou čierneho humoru a zahrali si v nej známe mená ako Martin Freeman, Ewan McGregor, Kirsten Dunst, Billy Bob Thorton, a ďalší.

2. Hercule Poirot

Príbehy z pera kráľovnej detektívok Agathy Christie o malom belgickom detektívovi s dokonale navoskovanými a upravenými fúzikmi bavia celý svet už takmer sto rokov. Nič však neprekoná televíznu adaptáciu s Davidom Suchetom, ktorý sledovalo sedemsto miliónov ľudí v sto krajinách.

Suchet sa pre túto úlohu narodil. V koži Hercula Poirota strávil 25 rokov. Charakterové nuansy svojráznej postavy postupne vyšperkoval do dokonalosti. Známy je napríklad tým, že pri sebe vždy nosil zoznam 93 vecí, ktoré si o postave musel pamätať, aby bol jeho výkon bezchybný. Zostavoval si ho týždne vypisovaním z knižiek.

Skvelý herecký výkon v kombinácii s dokonalou predlohou robí z tohto seriálu jeden z najlepších vo svojom žánri.

1. Mestečko Twin Peaks

V časoch, keď televízneho diváka zabávali “béčkové” seriály ako Baywatch či Knight Rider, prišiel počin, ktorý úplne zmenil pohľad na túto tvorbu. Nič podobné ste nikdy predtým nevideli. A možno ani potom.

Geniálnemu režisérovi Davidovi Lynchovi sa okolo príbehu vraždy mladej dievčiny podarilo vystavať mysterióznu atmosféru, kde zimomriavky na tele striedal bizarný humor, aby sa po chvíľke opäť prehupol do ďalšej desivej, priam hororovej scénky. Po prvých dieloch už nikto z divákov netušil, kde je sever. V tomto seriáli totiž ani sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Športová akadémia Mateja Tótha podporená O2 funguje už na prvých 24 školách

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové