Pripravili sme pre vás výber scén z 10 ikonických filmov, ktoré filmový fanúšik spozná aj poslepiačky.
Príchod vlaku do stanice La Ciotat (1886)
Bratia Lumièrovci začali písať dejiny kinematografie, keď v roku 1886 v Indickom salóne parížskej kaviarne Grand Café premietli jeden z prvých filmov vôbec.
Zaujímavosť: Pre divákov boli v tej dobe zábery prichádzajúceho vlaku na plátne natoľko prekvapivé, že niektorí zdesene vyskakovali zo stoličiek a s krikom utekali z premietacích sál.
Metropolis (1926)
Film mal premiéru v roku 1926 v Nemecku. Patrí k jednému z prvých filmov v žánri sci-fi a stal sa kultovým dielom, ktoré poslúžilo ako inšpirácia pre celé generácie filmových tvorcov. Scéna, v ktorej sa robot transformuje na ženu, je fascinujúci zážitok ešte aj dnes.
Zaujímavosť: Vizionársky film bol v čase svojho vzniku úplný prepadák. Spisovateľ H. G. Wells sa dokonca vyjadril, že je to najhlúpejší film, aký kedy videl.
Diktátor (1940)
Chaplinova satira na nacistický režim v Nemecku bola jeho prvým filmom s hovoreným slovom. Z celého filmu je najpamätnejšia scéna, v ktorej si diktátor Adenoid Hynkel tanečnými krokmi pohadzuje glóbus, až kým mu svet pod rukami nepraskne.
Zaujímavosť: Adolf Hitler po zhliadnutí tohto filmu dostal záchvat zúrivosti. Chaplin to považoval za svoj životný úspech.
Slamený vdovec (1955)
Nezabudnuteľná Marilyn Monroe v roli naivnej a jednoduchej dievčiny poplietla hlavu nejednému mužskému divákovi. Scéna, kde sa zastaví nad pouličným vetrákom a biele šaty jej nadvihne prechádzajúci vozeň metra, sa natáčala na rohu 52. ulice a Lenxigton avenue v New Yorku.
Zaujímavosť: Slávne biele šaty sa predali v roku 2011 v dražbe za 4,6 milióna dolárov.
Psycho (1960)
Alfred Hitchcock sa raz vyjadril, že jediný dôvod, prečo natočil Psycho, bola scéna so sprchou. Jedna z najslávnejších scén v dejinách filmu vyžadovala týždeň natáčania, 77 rôznych uhlov kamery a 90 záberov.
Hlavná hviezda tak vo filme zomrela po 20 minútach, čo bol jeden z režisérových žartíkov. Aj pre tento skorý zvrat Hitchcock trval na tom, aby diváci, ktorí na film v kinách meškali, mali po jeho začatí do kinosály zákaz vstupu.
Zaujímavosť: Hitchcock sa objavil na plátne v každom svojom filme. Vo filme Psycho sa mihne ako pán v klobúku pred kanceláriou Marion približne v 4. minúte.
Raňajky u Tiffanyho (1961)
Aj keď nezaznie ani slovko, 3-minútová scénka z úvodu filmu patrí k najznámejším filmovým sekvenciam vôbec. Podarilo sa ju natočiť na prvý pokus, a to aj napriek tomu, že Audrey Hepburn sa cítila nesvoja z množstva prizerajúcich sa okoloidúcich a pečivo, ktoré jedla, neznášala.
Zaujímavosť: Postavu Holly mala pôvodne hrať Marilyn Monroe, tá si ale spoluprácu po 2 skúšobných scénach rozmyslela.
Planéta opíc (1968)
Najslávnejšia scéna kultového filmu Planéta opíc sa natáčala na pláži v Kalifornii. Fakľa a tŕne Sochy slobody sú v skutočnosti iba miniatúry snímané tak, aby vyzerali obrovské a samotná socha je iba maľba na plátne šikovne zakomponovaná do záberu.
Zaujímavosť: Z celkového rozpočtu „zhltli” masky opíc až 1 milión dolárov, čo vtedy predstavovalo 17 % celkových nákladov na film.
Osvietenie (1980)
Hoci sa niektoré scény natáčali až 120-krát, režisér Stanley Kubrick autora knižnej predlohy Stephena Kinga výsledkom príliš neohúril. Napriek tomu sa film radí medzi najkultovejšie horory všetkých čias.
Zaujímavosť: Táto scénka sa točila celé 3 dni a zničilo sa pri nej viac ako 60 dverí.
E.T. – Mimozemšťan (1982)
Na slávnom zábere, kde E.T. spolu s Eliotom letia oblohou a na pozadí sa nachádza obrovský mesiac, je prekvapivo väčšina záberu autentická. Jediné, čo sa vo filmovom štúdiu „dorobilo”, bol chlapec a letiaci mimozemšťan.
Trvalo to však celé mesiace, kým sa podarilo nájsť správne miesto a natočiť v pozadí stromov plný mesiac tak nízko nad horizontom.
Zaujímavosť: Film bol pre detského diváka zakázaný vo Švédsku, v Nórsku a vo Fínsku. Dôvod mal byť podľa cenzorov ten, že údajne zobrazuje dospelých ako nepriateľov detí. Ratolesti sa tak vraj učili nedôverovať rodičom a riešiť ich problémy za nich.
Deti proti zákazu protestovali a mnohé sa do kina dostali iba vďaka tomu, že klamali o svojom veku.
Schindlerov zoznam (1993)
Jedny z najsilneších scén filmu sú tie, kde sa objavuje malé dievčatko v ružovom kabáte, ktoré hľadá úkryt. Červený kabát dievčatka bol jediný farebný obraz v inak čierno-bielom filme.
Zaujímavosť: Steven Spielberg sa na natočenie filmu pripravoval 10 rokov.
Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek
Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.