10 najikonickejších filmových scén všetkých čias

Pripravili sme si pre vás zaujímavosti o tých najslávnejších momentoch v dejinách filmu.

Pripravili sme pre vás výber scén z 10 ikonických filmov, ktoré filmový fanúšik spozná aj poslepiačky.

Príchod vlaku do stanice La Ciotat (1886)

Bratia Lumièrovci začali písať dejiny kinematografie, keď v roku 1886 v Indickom salóne parížskej kaviarne Grand Café premietli jeden z prvých filmov vôbec.

Zaujímavosť: Pre divákov boli v tej dobe zábery prichádzajúceho vlaku na plátne natoľko prekvapivé, že niektorí zdesene vyskakovali zo stoličiek a s krikom utekali z premietacích sál.

Chcete si pozrieť dobrý film alebo televízne vysielanie priamo vo svojom mobile? Nainštalujete si aplikáciu O2 TV v mobile.

Metropolis (1926)

Film mal premiéru v roku 1926 v Nemecku. Patrí k jednému z prvých filmov v žánri sci-fi a stal sa kultovým dielom, ktoré poslúžilo ako inšpirácia pre celé generácie filmových tvorcov. Scéna, v ktorej sa robot transformuje na ženu, je fascinujúci zážitok ešte aj dnes.

Zaujímavosť: Vizionársky film bol v čase svojho vzniku úplný prepadák. Spisovateľ H. G. Wells sa dokonca vyjadril, že je to najhlúpejší film, aký kedy videl.

Diktátor (1940)

Chaplinova satira na nacistický režim v Nemecku bola jeho prvým filmom s hovoreným slovom. Z celého filmu je najpamätnejšia scéna, v ktorej si diktátor Adenoid Hynkel tanečnými krokmi pohadzuje glóbus, až kým mu svet pod rukami nepraskne.

Zaujímavosť: Adolf Hitler po zhliadnutí tohto filmu dostal záchvat zúrivosti. Chaplin to považoval za svoj životný úspech.

Slamený vdovec (1955)

Nezabudnuteľná Marilyn Monroe v roli naivnej a jednoduchej dievčiny poplietla hlavu nejednému mužskému divákovi. Scéna, kde sa zastaví nad pouličným vetrákom a biele šaty jej nadvihne prechádzajúci vozeň metra, sa natáčala na rohu 52. ulice a Lenxigton avenue v New Yorku.

Zaujímavosť: Slávne biele šaty sa predali v roku 2011 v dražbe za 4,6 milióna dolárov.

Psycho (1960)

Alfred Hitchcock sa raz vyjadril, že jediný dôvod, prečo natočil Psycho, bola scéna so sprchou. Jedna z najslávnejších scén v dejinách filmu vyžadovala týždeň natáčania, 77 rôznych uhlov kamery a 90 záberov.

Hlavná hviezda tak vo filme zomrela po 20 minútach, čo bol jeden z režisérových žartíkov. Aj pre tento skorý zvrat Hitchcock trval na tom, aby diváci, ktorí na film v kinách meškali, mali po jeho začatí do kinosály zákaz vstupu.

Zaujímavosť: Hitchcock sa objavil na plátne v každom svojom filme. Vo filme Psycho sa mihne ako pán v klobúku pred kanceláriou Marion približne v 4. minúte.

Raňajky u Tiffanyho (1961)

Aj keď nezaznie ani slovko, 3-minútová scénka z úvodu filmu patrí k najznámejším filmovým sekvenciam vôbec. Podarilo sa ju natočiť na prvý pokus, a to aj napriek tomu, že Audrey Hepburn sa cítila nesvoja z množstva prizerajúcich sa okoloidúcich a pečivo, ktoré jedla, neznášala.

Zaujímavosť: Postavu Holly mala pôvodne hrať Marilyn Monroe, tá si ale spoluprácu po 2 skúšobných scénach rozmyslela.

Planéta opíc (1968)

Najslávnejšia scéna kultového filmu Planéta opíc sa natáčala na pláži v Kalifornii. Fakľa a tŕne Sochy slobody sú v skutočnosti iba miniatúry snímané tak, aby vyzerali obrovské a samotná socha je iba maľba na plátne šikovne zakomponovaná do záberu.

Zaujímavosť: Z celkového rozpočtu „zhltli” masky opíc až 1 milión dolárov, čo vtedy predstavovalo 17 % celkových nákladov na film.

Osvietenie (1980)

Hoci sa niektoré scény natáčali až 120-krát, režisér Stanley Kubrick autora knižnej predlohy Stephena Kinga výsledkom príliš neohúril. Napriek tomu sa film radí medzi najkultovejšie horory všetkých čias.

Zaujímavosť: Táto scénka sa točila celé 3 dni a zničilo sa pri nej viac ako 60 dverí.

E.T. – Mimozemšťan (1982)

Na slávnom zábere, kde E.T. spolu s Eliotom letia oblohou a na pozadí sa nachádza obrovský mesiac, je prekvapivo väčšina záberu autentická. Jediné, čo sa vo filmovom štúdiu „dorobilo”, bol chlapec a letiaci mimozemšťan.

Trvalo to však celé mesiace, kým sa podarilo nájsť správne miesto a natočiť v pozadí stromov plný mesiac tak nízko nad horizontom.

Zaujímavosť: Film bol pre detského diváka zakázaný vo Švédsku, v Nórsku a vo Fínsku. Dôvod mal byť podľa cenzorov ten, že údajne zobrazuje dospelých ako nepriateľov detí. Ratolesti sa tak vraj učili nedôverovať rodičom a riešiť ich problémy za nich.

Deti proti zákazu protestovali a mnohé sa do kina dostali iba vďaka tomu, že klamali o svojom veku.

Schindlerov zoznam (1993)

Jedny z najsilneších scén filmu sú tie, kde sa objavuje malé dievčatko v ružovom kabáte, ktoré hľadá úkryt. Červený kabát dievčatka bol jediný farebný obraz v inak čierno-bielom filme.

Zaujímavosť: Steven Spielberg sa na natočenie filmu pripravoval 10 rokov.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Návod na O2 TV v mobile: Aktivujte si prístup k filmom, dokumentom a športovým prenosom

Chcete si večer pozrieť športový záznam, ktorý išiel počas dňa, dokument zo včera alebo dobrý film? Tu je návod, ako si aktivovať službu O2 TV v mobile.

O2 TV je nová služba od O2, vďaka ktorej máte každý večer k dispozícii čerstvý výber dokumentov, športových prenosov, filmov a televíznych seriálov. Za 5 € mesačne bez viazanosti si viete vo svojom mobile pozrieť program viac ako 30 televíznych kanálov až 7 dní po jeho odvysielaní. Denne tak máte na výber niekoľko stoviek programov, dokumentov a filmov.

Televízne stanice môžete sledovať aj naživo, prípadne si nahrať až 100 hodín programu a pozrieť si ho kedykoľvek počas nasledujúcich 30 dní.

Ako si aktivujem O2 TV v mobile?

Existujú dve možnosti, ako si vo svojom mobile či tablete môžete užiť obľúbené filmy a relácie.

Možnosť 1. je pre tých, ktorí majú od O2 fakturovaný program.

Ak patríte k zákazníkom O2, jednoducho navštívte aplikáciu Moje O2 a po prihlásení si aktivujte službu O2 TV v mobile.

 

Možnosť 2. je pre tých, ktorí od O2 fakturovaný program nemajú.

V tomto prípade navštívte stránku O2 TV a kliknite na tlačidlo „Chcem mať O2 TV v mobile“. Následne si k službe vyberte program, odporúčame vám Strieborný O2 Paušál s O2 TV v mobile.

 

V oboch prípadoch dostanete aktivačnú SMS a e-mail s prihlasovacím PIN-om. Potom si stiahnite appku O2 TV z Google Play, App Store alebo www.o2tv.sk.

Takto vyzerá O2 TV po prihlásení

Vďaka tejto službe máte denne na výber desiatky dokumentov, množstvo športových prenosov, filmovtelevíznych seriálov. Za 5 € mesačne bez viazanosti si viete každý deň vo svojom mobile vychutnať 7-dňové spätné prehrávanie viac ako 30 televíznych kanálov.

Všetky kanály môžete, samozrejme, sledovať aj naživo a 10 z nich v HD kvalite.

Často kladené otázky

Može si službu aktivovať ktokoľvek?

Stačí, ak ste zákazníkom O2. Služba je bez viazanosti a cena programu je len 5 €. Aktivujte si ju na tejto stránke.

Potrebujete pomoc s nastavením O2 TV vo vašom mobile?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Čo v prípade, ak nie som v O2?

Žiadny problém. Jednoducho si preneste svoje číslo do O2 a v prípade zmluvnej pokuty vám O2 pošle na účet peniaze až do výšky 150 € na jej pokrytie. Podrobné informácie o prenose čísla nájdete na tejto stránke.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové