13 slovenských filmov, ktoré zožali úspech v zahraničí

Aj keď je náš filmový priemysel relatívne malý, posledné roky priniesli viacero oceňovaných snímok, ktoré uspeli na prestížnych medzinárodných festivaloch.

Doplnili sme ich aj staršími snímkami, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.

Dlhé zimné večery môžete stráviť s niektorým z nich alebo si postupne pozrieť aj všetky.

Obchod na korze (1965)

Naša jediná snímka, ktorá bola ocenená Oscarom.

Film v hlavnej úlohe s legendárnym Jozefom Kronerom zachytáva temnú periódu Slovenského štátu a obdobie arizácií, ktoré pod vedením kolaborantskej vlády zachvátili celé Slovensko. Film so svojím historickým kontextom dodnes ostáva dôležitým mementom.

Užite si obľúbené filmy naplno s O2 TV v mobile. Nainštalujete si appku podľa tohto návodu.

Obrazy starého sveta (1972)

Režisér Dušan Hanák sa pri tvorbe oceňovaného dokumentárneho filmu inšpiroval fotografiami starých ľudí z Liptova, ktoré zhotovil fotograf Martin Martinček.

Film zachytáva ich biedny život na okraji spoločnosti v čase, na ktorý si dnes spomína už len málokto. Bývalý režim ho totiž označil za príklad „estetiky škaredosti”. Odborníci mali našťastie iný názor, a preto ho ocenili cenou Grand Prix v Nyone, cenu za najlepší dokumentárny film získal aj v Los Angeles, Mníchove a Paríži, a v roku 1991 bol dokonca nominovaný aj na Oscara.

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Jakubiskov film natočený v štýle magického realizmu rozpráva príbeh 4 mladých ľudí a odohráva sa v turbulentnom povojnovom období.

Dokončený bol len pár mesiacov pred pádom železnej opony a zrejme aj preto sa tvorcovia a herci vyhli dôsledkom za odvážne spracovanie kontroverzných tém. Film bol ocenený na filmovom festivale v Benátkach aj Festivale československého filmu, v Štrasburgu aj Moskve.

Amazonia Vertical (2005)

Najvyššiu stolovú horu Amazónie Auyan Tepui sa štvorica Slovákov rozhodla preskúmať na začiatku nového milénia. Becko Ondrejovič, jeden z členov malej výpravy, bol dokonca prvý, komu sa podarilo prejsť celú horu.

Hodinka strávená v spoločnosti mladých slovenských prieskumníkov vám prejde rýchlo a ešte sa počas nej aj niečo naučíte. Film Pavla Barabáša získal dokopy takmer 20 ocenení na medzinárodných festivaloch, okrem iného napríklad v Kanade alebo Bulharsku.

Iné svety (2006)

Film s podtitulom Made in Šariš dokumentuje životy „bláznivých východniarov” zo šarišskej oblasti, alebo ako hovorí režisér Marko Škop, na hranici globalizovaného sveta.

Príbehy 6 ľudí sú špecifické a pútavé, vďaka čomu film okrem iného získal aj Zvláštne uznanie dokumentárnej poroty na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary.

Ako sa varia dejiny (2008)

Keď sa hovorí o vojne, zrejme len málokomu napadne ju spájať s jedlom. A predsa je jedlo dôležitou súčasťou každodenného života v boji. Dokument Petra Kerekesa, ktorý vznikol v koprodukcii Rakúska, Slovenska a Českej republiky, sleduje práve kuchárov, ktorí pripravujú jedlo armáde – od druhej svetovej vojny až po terajšie milénium – a aj tým menia smerovanie dejín. Snímka vyhrala ceny za najlepší dokumentárny film v Chicagu, Lipsku aj na Európskych filmových cenách.

Osadné (2009)

Osadné je príbeh dlhoročného starostu a kňaza rovnomennej obce, ktorí sledujú, ako obec pomaly vymiera.

Rozhodnú sa s tým niečo urobiť a vytvoria kampaň, ktorá ich dostane až do Európskeho parlamentu v Bruseli. Milý dokument získal ocenenie na festivale v Karlových Varoch.

Eva Nová (2015)

Príbeh je o kedysi slávnej herečke, ktorá sa na staré kolená stane alkoholičkou a snaží sa urobiť si vo svojom komplikovanom živote poriadok – napraviť vzťahy so synom a vymaniť sa zo zákernej závislosti.

Hlavnú rolu perfektne zobrazila Emília Vášáryová. Najväčšou poctou, ktorá sa filmu dostala, je Cena kritiky na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Koza (2015)

Dráma o bývalom olympionikovi, boxerovi Petrovi Balážovi, zobrazuje jeho život v chudobe a na okraji spoločnosti, z ktorého sa kvôli svojej tehotnej partnerke snaží vymaniť športovým comebackom.

Na nemeckom Berlinale bol film nominovaný na cenu za najlepší debut. Získal aj 2 ceny na filmovom festivale goEast vo Wiesbadene a ďalšiu v litovskom Vilniuse.

Učitelka (2016)

Ďalší často skloňovaný slovenský film, o ktorom sa hovorilo aj ako o obdobe legendárnych Pelíšok (1999).

Príbeh o zákernej učiteľke a predsedníčke komunistickej strany, ktorá vydiera rodičov svojich žiakov, vyniesol Zuzane Mauréry ocenenie za najlepší ženský herecký výkon v Karlových Varoch.

Sloboda pod nákladom (2016)

Tatranskí nosiči ešte aj dnes nosia do hôr ťažký náklad a vysokohorské chaty ním zásobujú za každého počasia. Ich trasy sú náročné, no krásne.

Dokumentárny film Pavla Barabáša sa natáčal 2 roky a získal ocenenia po celom svete. Medzi inými aj najvyššie ocenenie na festivale FIFAD vo Švajčiarsku, ale aj v Kanade, Španielsku či Slovinsku.

Čiara (2017)

Snáď najočakávanejší slovenský film uplynulého roku získal cenu za réžiu na festivale v Karlových Varoch a za Best Art Direction v Chicagu.

Príbeh zo slovenského pohraničia, kde na hranici s Ukrajinou vládnu pašerácke gangy, si v kine pozrelo vyše 320 000 divákov. Ak ste tak ešte neurobili, rozhodne to stojí za to.

Piata loď (2017)

Dojemný film o malom dievčatku, ktorému sa nedostáva dostatok lásky a pozornosti od mamy, a tak si ho vynahradí tým, že sa s 3 ďalšími deťmi (2 z nich unesie) ukryje v záhradnej chatke, ocenili aj na medzinárodnom festivale Berlinale.

V tomto filme za zmienku určite stoja najmä skvelé detské výkony.

Aj tieto filmy si môžete nerušene pozrieť vďaka mobilnej aplikácii O2 TV.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Návod na O2 TV v mobile: Aktivujte si prístup k filmom, dokumentom a športovým prenosom

Chcete si večer pozrieť športový záznam, ktorý išiel počas dňa, dokument zo včera alebo dobrý film? Tu je návod, ako si aktivovať službu O2 TV v mobile.

O2 TV je nová služba od O2, vďaka ktorej máte každý večer k dispozícii čerstvý výber dokumentov, športových prenosov, filmov a televíznych seriálov. Za 5 € mesačne bez viazanosti si viete vo svojom mobile pozrieť program viac ako 30 televíznych kanálov až 7 dní po jeho odvysielaní. Denne tak máte na výber niekoľko stoviek programov, dokumentov a filmov.

Televízne stanice môžete sledovať aj naživo, prípadne si nahrať až 100 hodín programu a pozrieť si ho kedykoľvek počas nasledujúcich 30 dní.

Ako si aktivujem O2 TV v mobile?

Existujú dve možnosti, ako si vo svojom mobile či tablete môžete užiť obľúbené filmy a relácie.

Možnosť 1. je pre tých, ktorí majú od O2 fakturovaný program.

Ak patríte k zákazníkom O2, jednoducho navštívte aplikáciu Moje O2 a po prihlásení si aktivujte službu O2 TV v mobile.

 

Možnosť 2. je pre tých, ktorí od O2 fakturovaný program nemajú.

V tomto prípade navštívte stránku O2 TV a kliknite na tlačidlo „Chcem mať O2 TV v mobile“. Následne si k službe vyberte program, odporúčame vám Strieborný O2 Paušál s O2 TV v mobile.

 

V oboch prípadoch dostanete aktivačnú SMS a e-mail s prihlasovacím PIN-om. Potom si stiahnite appku O2 TV z Google Play, App Store alebo www.o2tv.sk.

Takto vyzerá O2 TV po prihlásení

Vďaka tejto službe máte denne na výber desiatky dokumentov, množstvo športových prenosov, filmovtelevíznych seriálov. Za 5 € mesačne bez viazanosti si viete každý deň vo svojom mobile vychutnať 7-dňové spätné prehrávanie viac ako 30 televíznych kanálov.

Všetky kanály môžete, samozrejme, sledovať aj naživo a 10 z nich v HD kvalite.

Často kladené otázky

Može si službu aktivovať ktokoľvek?

Stačí, ak ste zákazníkom O2. Služba je bez viazanosti a cena programu je len 5 €. Aktivujte si ju na tejto stránke.

Potrebujete pomoc s nastavením O2 TV vo vašom mobile?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Čo v prípade, ak nie som v O2?

Žiadny problém. Jednoducho si preneste svoje číslo do O2 a v prípade zmluvnej pokuty vám O2 pošle na účet peniaze až do výšky 150 € na jej pokrytie. Podrobné informácie o prenose čísla nájdete na tejto stránke.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac