Európske metropoly typu Paríž, Londýn alebo Rím sú vždy cestovateľskou výzvou, ale občas akoby si vnútorný hlas žiadal niečo pokojnejšie. Odísť preč od davov turistov, od veľkých bulvárov a objaviť tie pravé turistické poklady. Zastaviť sa v mestách, v ktorých ešte poznať pravého ducha regiónu.
Avignon, Francúzsko
V starobylom provensálskom mestečku Avignon sa každé leto koná obrovský pouličný divadelný festival, kedy celé mesto ožije divadlom.
Autori fotografií: Stephen Colebourne (1-3) a Patrick Gaudin
Dominantami mesta sú starý Pápežský palác (od 14. storočia tu sídlilo sedem pápežov) a Avignonský most, z ktorého sa zachovali posledné štyri pilere.
Dinant, Belgicko
Maličké mestečko Dinant leží vo Valonskom regióne v Belgicku v provincii Namursko.
Autori fotografií: Daviddje a Andrés Nieto Porras
Historická výstavba s dominantným kolegiátnym kostolom Notre-Dame z 13. storočia sa tiahne popred pôsobivo vyzerajúcu skalu Bayard. Na vrchu skaly bola v 19. storočí postavená Citadela.
Giethoorn, Holandsko
Holandské Benátky. Aj takto nazývajú Giethoorn, dedinku s tromi tisícmi obyvateľov a s viac ako 180 mostami. Preprava historickou časťou je možná iba na loďkách, medzi domami nie sú žiadne cesty.
Autor fotografií: piotr iłowiecki
Banská Štiavnica, Slovensko
Banské mesto, ktoré malo kedysi v regióne obrovský vplyv najmä pod vedením nemeckých osídlovateľov.
Dnes sa môže pochváliť bohatou históriou a zachovalou tvárou starého mesta. Opäť sa stáva populárnym vďaka množstvu kultúrnych podujatí, charakteristickej miestnej architektúre a okolitej prírode, ktorá taktiež ponúka možnosti mnohých voľnočasových aktivít.
Autor fotografií: János Korom Dr.
Bibury, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Možno túto ulicu spoznávate podľa jednej zo scén filmu Denník Bridget Jonesovej. Dedinka Bibury je známa práve takýmito malebnými kamennými domčekmi medovej farby pochádzajúcich zo 17. storočia a patrí medzi najkrajšie dedinky na anglickom vidieku.
Autori fotografií: Karen Roe a hiro kobashi
Killarney, Írsko
Malé mestečko vo východnej časti ostrova je obklopené idylickým írskym vidiekom, charakteristickým nádhernou zeleňou a mierne kopcovitým terénom.
Samotné mesto je plné tradičných malých domčekov z kameňa, no zaujímavosti sa nachádzajú aj za jeho hranicami.
Autori fotografií: ritesh3, Marcus Meissner a Ian D. Keating
Patria medzi ne napríklad národné parky, zrúcaniny stredovekých kláštorov, hrad Ross, či impozantné viktoriánske sídlo, ktoré svojho času navštívila aj britská kráľovná Viktória.
Vianden, Luxembursko
Mestá drobného Luxemburska by sa dali zrátať na dvoch rukách. Najvýraznejším je pochopiteľne hlavné mesto, v ktoré je administratívnym a moderným centrom krajiny.
Autori fotografií: Frans Berkelaar (1 a 3) a Craig Howell
Za pozornosť však stoja najmä malé mestečká so starými časťami, akým je napríklad Vianden, vystavaný na viacerých úrovniach, obklopený stromami a popretkávaný riekou.
Pokračujeme tým najlepším z južnej strany kontinentu.
Sighișoara, Rumunsko
Rodisko kniežaťa Vlada III., ktorý spisovateľovi Bramovi Stokerovi poslúžil ako predloha pre postavu upírskeho Drakulu, má stále niečo z magickej atmosféry temného stredoveku.
Patrí medzi najkrajšie a najlepšie zachované historické mestá nielen v rumunskom regióne Transylvánia, ale aj v Európe.
Autor fotografií: Andrew Colin
Amalfi, Taliansko
Celá amalfská riviéra sa vyznačuje priam gýčovou scenériou pastelovo sfarbených talianskych domčekov osadených v skalách, terasovitými záhradami a sadmi s citrusovými stromami, z ktorých sa vyrába známy citrónový likér.
Mestečko Amalfi je jej centrom a spolu s mestečkom Positano sa radia k najkrajším v oblasti.
Autori fotografií: Alpha 350 (1 – 2), Benson Kua (3) a Martin Hesketh
Sintra, Portugalsko
Jedno z najvýznamnejších pamiatkových miest Portugalska, mestečko Sintra bolo od stredoveku letným sídlom kráľovskej rodiny.
Práve vďaka veľkému množstvu palácov, záhrad či parkov vybudovaných v rôzných slohových obdobiach toto miesto prezývajú aj pozemským rajom alebo rozprávkovým mestom.
Autor fotografií: Guillén Pérez, Nicolas Vollmer a Pedro Ribeiro Simões
Setenil de las Bodegas, Španielsko
Malé mestečko v provincii Cádiz v Španielsku je slávne tým, že je doslova vstavené do skalného previsu nad riekou Rio Trejo.
K sláve mesta prispievajú aj vynikajúce miestne mäsové výrobky, najmä saláma chorizo, ale aj jemné pečivo pasteles a najvychytenejšie reštaurácie v širokom okolí.
Autori fotografií: Eleazar, José Luis Sánchez Mesa a Samu
Marsaxlokk, Malta
Malebné maltské prístavné mestečko, s krkolomným názvom, Marsaxlokk preslávili pestrofarebné rybárske loďky nazývané luzzu a tradičný rybí trh, ktorý je otvorený každú nedeľu.
Autori fotografií: Tobias Scheck, Michael Camilleri, Tobias Scheck a John Haslam
Bled, Slovinsko
Jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska sa nachádza v podhorí Julských Álp na brehu malebného jazera Bled.
Každú romantickú dušu nutne očarí výhľadom na malý čarovný ostrov s kostolíkom v strede jazera a na neďaleko sa týčiaci pôsobivý stredoveký hrad.
Autori fotografií: Vicente Villamón a Thomas Au
Oia, Santorín, Grécko
Spomedzi všetkých mestečiek nádherného gréckeho ostrova Santorín, sú vraj práve v Oii tie najkrajšie západy slnka.
Idylická grécka dedinka je preslávená po celom svete bielymi domčekmi prikrytými modrými strechami, ktoré sa týčia na skalnatom pobreží s výhľadmi na pokojné more.
Autori fotografií: Nikola Totuhov a Alan Lam
Melnik, Bulharsko
Mestečko obklopené plošinovými kopcami je známe najmä vďaka zrúcanine hradu, pozoruhodnej architektúre, Roženskému kláštoru a lokálnemu vinárskemu priemyslu.
Za vysoký počet starých budov v meste a jeho okolí môže najmä jeho kozmopolitné historické zloženie. Krátko patrilo pod cárske Rusko, Otomanskej ríši a v jednom bode sa jeho obyvateľstvo zase skladalo najmä z Grékov.
Autori fotografií: Klearchos Kapoutsis a Donald Judge
Kyrenia, Cyprus
História mesta siaha podľa niektorých názorov až do obdobia päťtisíc rokov pred Kristom, oficiálne sa však historici zhodujú na tom, že bolo založené po Trójskych vojnách. Tak či onak, staré rozhodne je.
Rozvinulo sa vďaka bezpečnému hradu, ktorý v meste ešte stále nájdete. Dnes toto mesto patrí pod tureckú severnú časť ostrova. Medzi jeho najzaujímavejšie miesta patrí napríklad historický prístav.
Autori fotografií: Graeme Churchard a Ankur P
Pokračujeme samotným srdcom starého kontinentu. Nechajte sa uhranúť kúzlom tých najromantickejších miest:
Český Krumlov, Česká republika
Často býva označované ako najkrajšie mesto v Čechách. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy, až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné, len potvrdiť pravdivosť týchto slov.
Autori fotografií: Tamas Ring (2) a Donald Judge (1 a 3)
Rothenburg ob der Tauber, Nemecko
Keby ste mali nakresliť idylické tradičné nemecké mesto, pravdepodobne by ste namaľovali niečo ako bavorský Rothenburg. A neboli by ste prvý. Už pred vami to napadlo Waltovi Disneymu, ktorému mestečko poslúžilo ako predloha pre kreslený film Pinocchio z roku 1940.
Autor fotografií: traveljunction (2 a 3)
Hallstatt, Rakúsko
Obec, ktorú prakticky tvorí jedna ulica na úzkom pruhu pobrežia Halštatského jazera je jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku.
Dedinka očividne učarovala aj čínskym developerom, ktorí vo svojej domovine postavili jej presnú kópiu. Celá paráda vyšla približne na miliardu amerických dolárov.
Autor fotografií: François Philipp, Kevin Botto a Reisender1701
Gruyères, Švajčiarsko
Gruyères ponúka všetko, čo by malo čarovné švajčiarske mesto mať. Vyrába si vlastný, po celom svete preslávený syr. Stredoveké centrum si zachovalo historický charakter, obďaleč je rozprávkový hrad z 13. storočia a na horizonte ako tichý obor na celú idylku dozerá zasnežená hora Moléson.
Autori fotografií: M M, Òscar Vilaplana, Alejandro Forero Cuervo, Olivier Bruchez a Javier Kohen
Toruň, Poľsko
Našinci väčšinou poznajú Varšavu a Krakov, ale vedzte, že na vrchné priečky najkrajších miest v celom Poľsku jednoznačne patrí Toruň.
Zaujímavosťou je, že sa tu narodil Mikuláš Kopernik a mesto je známe výrobou perníka.
Autori fotografií: Kamil Porembiński, Andrzej Wrotek a Jason Riedy
Tihany, Maďarsko
Tihany stoja na brehoch známeho Balatonu, v jeho vnútrozemí sa zase nachádza menšie jazero.
Vyznačujú sa napríklad benediktínskym Tihanským opátstvom, ktoré pochádza z 11. storočia. V roku 1921 tu bol krátko väznený posledný habsburský cisár, Karol I.
Tihany sa odvtedy stali populárnou turistickou destináciou a môžu sa pochváliť najvyšším HDP v celej krajine.
Autori fotografií: JP Song, Sergey Kolesnikov (2 a 3) a Bőr Benedek photo
Náš seriál o takýchto miestach uzatvárame posledným dielom o mestách severnej Európy. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom:
Sigtuna, Švédsko
Sigtuna je najstarším mestom vo Švédsku. Bolo postavené v roku 980. Aj keď počet obyvateľov neprekračuje 10-tisíc, nádherné historické centrum ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní a malých obchodíkov s handmade výrobkami.
Autori fotografií: Udo Schröter (1), Brorsson (2 a 4), Arild Vågen (3)
Reine, Nórsko
Nesmierne fotogenická dedinka Reine je najčastejšie zobrazovaným objektom na titulkách turistických brožúriek o Nórsku. Nórsky týždenník Allers Reine ju označil za najkrajšiu obec v krajine.
Autor fotografií: Nelson Minar (1 a 3) a Mathias Hermann (2)
Ribe, Dánsko
Ribe, založené v 8. storočí, je najstarším dánskym mestom a zároveň jedno z najkrajších v krajine.
Centru dominuje románska katedrála, od ktorej sa na všetky strany rozbiehajú dláždené cestičky, pomedzi päťstoročné murované domčeky so škridľovou strechou. Akoby celé mesto zamrzlo v čase.
Autor fotografií: Arne List a Johan Wieland (2 a 3)
Kuressaare, Estónsko
Mesto s 15-tisícovým obyvateľstvom a bohatým stredovekým kultúrnym dedičstvom si počas existencie prešlo mnohými podobami.
Dodnes mu zostalo aj nemecké meno (Arensburg), zatiaľ čo ruské meno používané za sovietskej éry (Kingissepa) je už minulosťou. Zaujímavosťou je miestny hrad, ktorý nesie meno mesta (Kuressaarsky hrad).
Autor fotografií: Jonas Löwgren (1) a Eesti.pl (2 a3)
Porvoo, Fínsko
Porvoo je jedinečné napríklad tým, že aj keď sa nachádza vo Fínsku, nie je celkom “fínske”. Vyše 30% populácie sa totiž hlási k švédskej minorite a preto je švédštinu (materinský jazyk spomínanej minority) v meste aj dosť počuť.
Inak je toto mesto vzdialené od Helsínk len päťdesiat kilometrov známe aj bohatou históriou, počínajúc 14. storočím, či stredovekými pamiatkami, ktoré vytvárajú zaujímavý kontrast s budovami postavenými v štýle strohej modernej severskej architektúry.
Autori fotografií: Dmitry Kirillov (1 a 3) a Anna (2)
Kuldiga, Lotyšsko
Kuldiga je jediným mestom svojho druhu v rámci baltských krajín, vzniklo totiž ako predmestie Kulgigského stredovekého hradu.
Ten však už schátral. Dnes sú hlavnými atrakciami mesta historické centrum, ktorého dominantu tvorí impozantná radnica.
Autori fotografií: Kyle Taylor, Ieva Haa a Bernt Rostad
Anykščiai, Litva
Dominantou vnútrozemného mesta je gotický kostol, ktorý je zároveň najvyšší v krajine. Jeho veže siahajú do výšky 79 metrov.
Mesto samo o sebe je úzko späté s prírodou, kde sa nachádza väčšina jeho atrakcií. Neďaleko centra je napríklad nanovo vybudovaný drevený hrad, ktorý býval strediskom okolitého diania.
Autor fotografií: Daniel Ebbert
Neobmedzené volania a SMS v EÚ
So Strieborným O2 Paušálom získate za 20 € mesačne neobmedzené volania aj SMS do všetkých sietí v rámci EÚ a k tomu balík až 1 GB dát.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.