5 kultových detektívnych seriálov, ktoré sa dajú pozerať donekonečna

Toto sú niektoré z najkvalitnejších detektívok všetkých čias.

Nedávno sme na Sóde uverejnili článok o najlepších detektívnych seriáloch pre fajnšmekrov žánru. Mnohí čitatelia nám poslali do komentárov a správ na našom Facebooku aj tipy na svoje obľúbené seriály, za čo všetkým ďakujeme. Pre veľký ohlas sme sa rozhodli spraviť voľné pokračovanie, tentokrát o seriáloch, ktoré sa v priebehu rokov stali žánrovou klasikou. Toto sú niektoré z najkultovejších detektívok všetkých čias:

5. Monk

Geniálny policajt Adrian Monk trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou, ktorá sa po tragickej smrti jeho manželky Trudy zhorší natoľko, že je nútený odovzdať svoj odznak.

Adrian má fóbiu takmer zo všetkého – spolu viac ako 312 rôznych strachov, medzi inými napríklad z mlieka, davov, baktérií, lienok, psov, lietania alebo narušenej symetrie vecí. S príchodom novej asistentky Sharony dokáže svoje obmedzenia čiastočne prekonať, a tak sa s jej pomocou opäť vracia k práci detektíva ako externý konzultant pre obzvlášť ťažké prípady.

4. Columbo

Poručík Columbo, roztržitý a nesmierne otravný detektív v pokrkvanom baloniaku. Len málokomu ho treba bližšie predstavovať. Svojou predstieranou naivitou zakaždým zmätie vraha a nakoniec brilantne rozlúskne každý prípad.

3. Fargo

Komediálno-dramatický seriál sa inšpiroval rovnomenným filmom z dielne bratov Coenovcov z 90. rokov. Každá z troch sérií pracuje s inými postavami a zápletkou, no odohráva sa vždy v chladnej a severnej Minnesote. Kombinuje mrazivé udalosti s dávkou čierneho humoru a zahrali si v nej známe mená ako Martin Freeman, Ewan McGregor, Kirsten Dunst, Billy Bob Thorton, a ďalší.

2. Hercule Poirot

Príbehy z pera kráľovnej detektívok Agathy Christie o malom belgickom detektívovi s dokonale navoskovanými a upravenými fúzikmi bavia celý svet už takmer sto rokov. Nič však neprekoná televíznu adaptáciu s Davidom Suchetom, ktorý sledovalo sedemsto miliónov ľudí v sto krajinách.

Suchet sa pre túto úlohu narodil. V koži Hercula Poirota strávil 25 rokov. Charakterové nuansy svojráznej postavy postupne vyšperkoval do dokonalosti. Známy je napríklad tým, že pri sebe vždy nosil zoznam 93 vecí, ktoré si o postave musel pamätať, aby bol jeho výkon bezchybný. Zostavoval si ho týždne vypisovaním z knižiek.

Skvelý herecký výkon v kombinácii s dokonalou predlohou robí z tohto seriálu jeden z najlepších vo svojom žánri.

1. Mestečko Twin Peaks

V časoch, keď televízneho diváka zabávali “béčkové” seriály ako Baywatch či Knight Rider, prišiel počin, ktorý úplne zmenil pohľad na túto tvorbu. Nič podobné ste nikdy predtým nevideli. A možno ani potom.

Geniálnemu režisérovi Davidovi Lynchovi sa okolo príbehu vraždy mladej dievčiny podarilo vystavať mysterióznu atmosféru, kde zimomriavky na tele striedal bizarný humor, aby sa po chvíľke opäť prehupol do ďalšej desivej, priam hororovej scénky. Po prvých dieloch už nikto z divákov netušil, kde je sever. V tomto seriáli totiž ani sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Slovenský folklór v unikátnych dobových dokumentoch a filmoch

Ľudová hudba, tanec či umenie zachytené v unikátnych záberoch z minulosti.

Zem spieva je názov úspešnej televíznej speváckej šou, ktorú nedávno odštartovala RTVS. Ale vedeli ste, že existuje rovnomenný film z roku 1933?

Nádherným spôsobom zachytáva obyčaje, ľudovú kultúru a bežný život v regiónoch Slovenska. Ak ste milovníkom nášho folklóru, stojí za to si ho pozrieť. A rovnako Rodnú zem, folklórny muzikál s legendárnymi hercami ako Ťapák, Zachar, Pántik či Romančík, či o niečo novší Rok na dedine.

Zem spieva (celý film z roku 1933)

Film Zem spieva vznikol pod režisérskou taktovkou folkolirstu a hudobného vedca Karola Plicku. Jeho vznik podporila Matica slovenská a dokonca aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Malebný dokument o slovenských zvyklostiach sa točil napríklad v Bratislave, na hrade Devín, vo Vysokých Tatrách, v Heľpe, Štrbe, Levoči, Telgárte a v ďalších rázovitých slovenských dedinkách.

Rodná zem (celý film z roku 1953)

Prvý slovenský farebný film rozpráva príbeh mladých ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa stretnú v profesionálnom súbore ľudových piesní. Vzhľadom na dobu vzniku, je z filmu cítiť ideologické nastavenie. Napriek tomu je to pútavý film s najlepšími hereckými esami. Jednoduchý príbeh je pospájaný tanečnými a speváckymi vystúpeniami, ktoré sú oslavou pestrosti ľudového umenia.

Rok na dedine (celý film z roku 1967)

Štrnásť rokov po Rodnej zemi sa Martin Ťapák a Karol Zachar posadili na režisérsku stoličku, aby sa s nefalšovanou láskou k folklóru spoločne pustili do muzikálu Rok na dedine. Ako napovedá už samotný názov, film je pestrofarebnou prehliadkou ľudových obyčajov na slovenskej dedine v priebehu všetkých štyroch ročných období. Opäť s výnimočným hereckým obsadením, spolu so spevákmi a muzikantmi zo SĽUK-u a tanečníkmi z Lúčnice.

Pozrite si obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si celé filmy pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Lifetech: Čo je nové