Chybičky krásy úspešných filmov, ktoré ste si možno nevšimli

Maličkosti aj celkom veľké prešľapy.

Aj tvorcovia geniálnych filmov sú len ľudia. Občas sa ich chyby stanú rovnako slávnymi ako samotný film. A my sa čudujeme, ako sme si ich mohli sami nevšimnú. Tu je niekoľko z nich.

Od Tarantinoviek až po Harryho Pottera, všetci filmári kdesi urobili chybu. No predtým, než sa pustíme do kritiky, treba si uvedomiť, koľko veľa práce a detailov si natáčanie vyžaduje a že scény sa len zriedka natáčajú chronologicky. Je teda veľmi jednoduché pri tom všetkom trochu pochybiť. Napriek chybám sa nasledovné filmy zapísali do dejín a zarobili stovky miliónov dolárov.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Tento kultový film sme spomínali už v minulej časti, no medzitým sme vypátrali ďalšie nepresnosti. Napríklad, v slávnej scéne, v ktorej Jules (Samuel L. Jackson) cituje Bibliu predtým, než niekoho popraví. Vedeli ste, že jeho citácia je nepresná? Pasáž, ktorú tak rád recituje, v Biblii nenájdete. V origináli je trochu viac biblická a trochu menej gangsterská.

Ďalšia chyba sa vyskytne počas Miinej (Uma Thurman) resuscitácie, keď jej Vincent (John Travolta) do srdca vpichne veľkú striekačku s adrenalínom. Aby sa trafil, vyznačí jej srdce na hrudi červenou bodkou. Lenže, keď sa Mia niekoľko sekúnd na to prebudí, červená bodka je už preč (1:52 na videu).

Pán a pani Smithovci

Film o dvoch tajných špiónoch, ktorí v jednom bode dostanú za úlohu eliminovať jeden druhého, je plný vražedných a surreálnych konfrontácií. V jednej scéne do auta pána Smitha (Brad Pitt) pani Smithová (Angelina Jolie) narazí tak prudko, až pán Smith príde o sako (0:02 na videu). Ako inak si môžeme vysvetliť, že ho má tesne pred nárazom oblečené a po náraze je už len v košeli?

Django Unchained

Opäť niečo od Tarantina, tentokrát z trochu novšieho filmu. Počas viacerých scén má Django na očiach slnečné okuliare (0:16 na videu), ktoré dotvárajú jeho trúfalý výzor oslobodeného otroka. Lenže v Amerike začal slnečné okuliare prvý obchodník predávať až v roku 1929, zatiaľ čo Django sa odohráva približne v polovici 19. storočia. Buď bol teda Django vizionár-vynálezca, alebo sa mu o chybe nikto neodvážil povedať.

Dallas Buyers Club

Je to jeden z mladších filmov, ktorý pred pár rokmi patril medzi favoritov na Oscara. Pár sošiek si aj uchmatol. Mapuje juh USA v 80. rokoch počas obrovskej epidémie AIDS. Matthew McConaughey, ktorý stvárnil hlavnú postavu, vírus dostane a založí nelegálne centrum s liekmi, ktoré pašuje z Mexika.

Počas jednej scény v jeho kancelárii (1:10 na videu) je na plagáte za ním model Lamborghini z roku 2011. To by samo o sebe nebolo čudné, keby sa film neodohrával v osemdesiatych rokoch, teda takmer tridsať rokov predtým, než toto auto uzrelo svetlo sveta.

Pán prsteňov

Legolasove oči už počas prvých troch filmov akosi záhadne menili farbu. Miestami boli modré (0:45 na videu), inokedy zase hnedé (1:06 na videu) a v najnovších Hobitovkách sú zase výlučne modré. Ukázalo sa, že Orlando Bloom si počas natáčania viackrát zabudol dať svetlomodré šošovky, štáb si to nevšimol, a tak sa natáčalo. A chyba bola na svete.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Pikošky z filmov, o ktorých režiséri nehovoria

Okolo filmov sa veľa zaujímavého deje aj vtedy, keď nebežia kamery.

Filmový priemysel vytvára ilúzie, predstavy a v nás vyvoláva pocity, pre ktoré sme ochotní ísť na ich filmy do kín a zamilovať sa do nich. Pri vytváraní dokonalých predstáv to však môže vyzerať všelijako. Niekedy komicky a inokedy zase až príliš autenticky.

Batman sa vracia

Niekdajšia Catwoman, Michelle Pfeiffer, mala taký tesný kostým, že jej ho museli každú chvíľu vyzliekať, aby v ňom neodpadla. A keďže jej zakrýval aj uši, takmer vôbec sa v ňom nepočula. Režisér ju musel varovať, ak svoje repliky hovorila príliš nahlas.

Trainspotting

Kultový film o škótskych mladíkoch, ktorí žijú búrlivým životom na periférii spoločnosti, obsahoval scénku s vraj najnechutnejším záchodom v celom Škótsku. V skutočnosti boli ale zobrazené výkaly v ňom z čokolády a mali veľmi príjemnú vôňu. Tváriť sa znechutene teda asi bola poriadna fuška.

James Bond

Keď hral Bonda Sean Connery, sexsymbol svojej éry, asi len málokto si vedel predstaviť, že pod hustou šticou upravených vlasov skrýva plešinku. Charizmatický herec totiž počas natáčania nosil príčesok, inak nazývaný aj tupé. Plešina zrejme nemala vo výzbroji poriadneho Jamesa Bonda miesto.

A keď už sme pri Jamesovi Bondovi, spomenieme aj jeho neskoršieho predstaviteľa Pierce Brosnana. Počas obdobia, keď predstavoval agenta 007, mal zakázané v akomkoľvek inom filme vystupovať v smokingu. Stálo to čierne na bielom v zmluve.

Star Wars

Postava chlpatého Chewbaccu, ktorý patril k druhu Wookiee, mala na sebe kostýmy zo skutočných ľudských vlasov.

Pulp Fiction

Známa scéna, počas ktorej postava Vincenta vpichne filmovej Mii do srdca injekciu s adrenalínom, aby sa prebrala, sa v skutočnosti natáčala naopak. To znamená, že Ume Thurman John Travolta ihlu z hrude len “vyťahoval”.

Divoký Django

Leonardo DiCaprio si v scéne, kde sa jeho postava rozzúri tak, až začne búchať päsťou do stola, poreže dlaň na skle. V skutočnosti režisér ani herec nič podobné neplánovali, no keď už sa raz porezal, pokračoval DiCaprio v scéne bez prerušenia. Tarantino sa ju vo filme rozhodol nechať.

Mechanický pomaranč

Ak si pamätáte túto klasiku zo 70. rokov, viete, že režisér Stanley Kubrick sa pri natáčaní pred ničím neštítil. Dokonca ani pred panickým strachom predstaviteľa hlavného protagonistu, Malcolma McDowella. Ten sa desil všetkých plazov a keď to režisér zistil, nechal mu v jednej scéne položiť na postel hada.

To nie je všetko, čím si McDowell musel prejsť. V scéne, kde ho polícia pri vypočúvaní topí v starej vani, mal môcť dýchať cez trubku skrytú vo vode. No tá sa upchala, takže herec sa skutočne topil, zatiaľ čo ostatní len verili jemu presvedčivému výkonu.

Vo štvorici po opici

V prvom filme preslávenej trilógie príde postava Stua o jeden z predných zubov. No nebolo to tak celkom hrané. Predstaviteľovi Edovi Helmsovi skutočne chýbal zub, aj keď oň prišiel ešte počas strednej školy. Pre účely filmu mu zubár vybral zubný implantát. Hrôzu z pohľadu na svoj chýbajúci zub mal teda herec možno ešte stále v živej pamäti.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Férová nadácia O2 podporila súťaž start-upov, rozvoj vzdelávania či rozbeh coworkingov

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové