Ilava kedysi bola významným okresným mestom s prekvitajúcou remeselníckou scénou, obklopená niekoľkými pútavými hradmi. Stopy zo zaujímavej histórie v nej prežívajú dodnes.
Mesto sa nazýva aj srdcom Ilavskej kotliny, ktorá siaha od Púchova k Trenčínu. Ilava bola kedysi kráľovským mestom, so všetkými privilégiami, ktoré toto postavenie obnáša. Takto ju rôzne písomné dokumenty označovali už od 14. storočia.
Neskôr sa čoraz viac prikláňala k identite zemepánskeho mesta, no stále si svoje výsostné práva pred vládnucimi zemepánmi bránila.
Ilava a okolie
V 15. storočí sa po prvýkrát spomína Ilavský hrad, aj keď vraj pochádza už z 12. storočia. Vtedy ho mali postaviť rytieri templárskeho rádu.
Najskôr bol využívaný ako pevnosť na obranu, o niečo neskôr ho zase členovia rehole Trinitánov prerobili na kláštor, ktorý slúžili ich kultúrno-náboženským účelom a dokonca aj ako nemocnica.
Od roku 1856 až dodnes je jeho budova využívaná ako obávaná väznica.
V blízkosti Ilavy je aj zaujímavý hrad Vršatec, ktorého zrúcaniny sa týčia na neďalekom Vršateckom brale. Pôvodne to bol gotický hrad z 13. storočia, ktorý zanikol v 18. storočí počas Rákócziho povstania.
Naskytne sa vám z neho dobrý výhľad na okolité Považie. Vedie k nemu náučný chodník, aj viaceré cyklotrasy.
Výlet do dávnej histórie si môžete urobiť aj na vrchu Vápeč, ktorý sa nachádza v Strážovských vrchoch.
Vrchol a jeho okolie sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie, z ktorej je krásny výhľad na okolité kopce a doliny, najmä na neďalekú dedinu Horná Poruba a Vršatecké bralá.
Vápencový masív pochádza ešte z obdobia jury a práve Vápeč je jeho najpozoruhodnejšou súčasťou.
Miestne historické dedičstvo
No späť k Ilave. Vrámci nej stoja za návštevu napríklad kaštieľ v Klobušiciach, mestskej časti, ktorá k Ilave patrí od roku 1971. Kaštieľ pochádza z roku 1840 a bol nedávno nanovo zrekonštruovaný.
Po Trinitánoch v meste ďalej ostal kostol Všechsvätých. Barokový farský kostol sa nachádza v tesnej blízkosti ilavskej väznice a taktiež nedávno podstúpil rozsiahlu rekonštrukciu.
Zaujímavá je aj budova bývalého ilavského pivovaru, ktorá vznikla počas ilavského remeselného rozmachu v 17. storočí. V tomto období tu prekvitali cechy, remeslá, trhy aj jarmoky, vďaka ktorým sa v meste stretávali kupci a obchodníci z celého okresu.
Počas 18. storočia sa Ilava postupne stávala vplyvným okresným mestom, dokonca na vplyve naberalo aj miestne bankovníctvo.
Dnes sú to najmä mestské budovy, ktoré bohatú históriu pripomínajú a dokazujú, že Ilava bývala bydliskom mnohých bohatých mešťanov a že v nej sídlil rôznorodý obchod.
V jednej z takýchto budov dnes nájdete ilavské Mestské múzeum, ktorého expozície sú rozdelené na tri sekcie: národopisná, história mesta a prírodovedecká. Dnes patrí dom mestu a vy si v ňom jeho dejiny a okolie môžete podrobne naštudovať.
Ilava na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Ilavy prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Ilava patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.