Prvé zmienky o osídlení mesta pochádzajú už z konca trinásteho storočia, no najväčšia vlna rozvoja Martina prišla až po revolučnom roku 1848. Vtedy sa po celej Európe rozpútali zásadné kultúrno politické zmeny.
Aj na vtedajšom území Slovenska vládla túžba po väčšej slobode v rámci Uhorska. Centrálne prúdy tohto vývoja sa sústredili práve v Martine.
Vznikla tu Matica slovenská, Memorandum slovenského národa (program emancipovanej slovenskej politiky), Slovenské národné obrodenie (aj keď to existovalo dlhšie ako od revolučného roku 1848), Slovenská národná knižnica a neskôr sa tu odohrali aj prvé kroky vedúce k vzniku Československa.
Bolo to v roku 1918, keď Slovenská národná rada prijala Martinskú deklaráciu. V nej sme si zvolili spojiť sa s Českom ako jedna republika a urobiť z čias monarchie minulosť. A tak sa aj stalo.
Dokonca tu vznikol aj prvý slovenský ženský spolok Živena. Najskôr sa venovalo vedeniu žien a dievčat k vyšívaniu, vareniu, či prác v domácnosti, no neskôr sa členky v súlade s hnutím osvietenstva začali angažovať aj v politických sférach.
Zamestnávalo ich dobrovoľníctvo, zriaďovanie škôl pre ženy a dievčatá, či adekvátna sociálna podpora žien a detí (v Martine vďaka nim napríklad vznikli prvé slovenské jasle).
Počas SNP ženy zo zväzu organizovali pre partizánov zbierky šatstva, jedla, pôsobili v lazaretoch, či samy bojovali. Počas socializmu sa spolok zlúčil so Zväzom slovenských žien, a tak Živena ako taká zanikla.
Dodnes tu stoja pamiatky, ako napríklad Národný dom, alebo budova bývalého Slovenského národného múzea. V prvom dnes sídli Divadlo SNP a v druhej budove zase Etnografické múzeum.
Súčasná kultúrna ponuka v meste je rozmanitá. Okrem už spomínaných múzeí a divadiel v Martine nájdete aj Múzeum slovenskej dediny, ktoré je venované ľudovej kultúre a architektúre.
Medzi zaujímavé pamiatky patrí aj Kostol sv. Martina, či budova historickej Tatra Banky, ktorá sa najskôr volala Hornouhorská banka Tatra. Práve v jej priestoroch bola podpísaná spomínaná tzv. Martinská deklarácia. Budovu projektoval známy slovenský architekt M. M. Harminc.
Veľkou devízou tohto mesta je aj fakt, že sa nachádza uprostred Turčianskej kotliny. Je obklopená fatranským pohorím, nájdete v nej čisté jazerá, vodopády, z ktorých najkrajší je vraj Šútovský vodopád.
Sú tu aj ideálne podmienky pre lyžiarske svahy, krásne doliny (Blatnická, Gaderská), aj jedinečnú flóru aj faunu. Hneď neďaleko mesta sa nachádza Národný park Veľká Fatra, kde sa každoročne zbieha mnoho turistov. Ďalej sú tu aj obľúbené Martinské hole, kde sa dá ísť na turistiku a aj oddychovať.
Martin na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Martina prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Martin patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.