Na Slovensku máme päť zoologických záhrad. Každá z nich je niečím výnimočná. Spravte si s nami virtuálnu exkurziu do všetkých z nich.
ZOO Bratislava
Dnes sa v zoo nachádzajú zvieratá od populárnych mačkovitých šeliem, vlkov, antilop, medveďov, opíc, plazov, exotických vtákov, až po hyeny, vydry, dikobrazy, či vysokú zver. Spolu je v zoo 958 zvieracích jedincov.
Výstavba tejto zoo začala na konci päťdesiatych rokov minulého storočia na ploche deväť hektárov a trvala približne rok. Nasledujúce desaťročia sa neprestajne rozširovala o nové chovné zariadenia, zvieracie exponáty, či moderné vymoženosti, ktoré diktovala doba.
Pri budovaní diaľnice a obchvatu v jej bezprostrednej blízkosti museli byť predstavitelia zoo vynaliezaví a budovať či rušiť sekcie tak, ako im to autority umožnili.
Okrem živých tvorov je tu aj populárny dinopark, ktorý predstavuje repliky známych dinosaurov a imituje ich základné pohyby a zvuky. Ďalej sú na programe rôzne technologicko-interaktívne aktivity, ale aj edukatívne prehliadky zamerané na učenie detí o význame ekosystému a ochrane životného prostredia.
ZOO Bojnice
Naša najväčšia, najnavštevovanejšia a so svojimi 355 druhmi aj najrozmanitejšia zoo. Prvá slovenská zoo vznikla v roku 1955 a dnes sa rozprestiera na ploche 41 hektárov.
V jednotlivých obdobiach sa síce sústreďovala na rôzne druhy, časom sa ale vykrištalizovala do modernej podoby a na starosti má najmä ohrozené druhy a ich zachovanie.
Len podľa ich exotických mien by ste asi ťažko hádali, o aké zvieratá ide, no schválne – mačiak Rolowayov (nie je to mačka, ale opica), bongo horský (antilopa) a takin zlatý, ktorý trochu pripomína vola alebo bizóna. To sú tri najvzácnejšie druhy, ktorými sa zoo môže pochváliť.
Okrem nich sa takisto aktívne pričinila o záchranu alebo reintrodukciu ohrozených druhov v regiónoch na Slovensku aj mimo neho. Patrí medzi ne napríklad rys ostrovid, biele bociany, aj niektoré druhy sov. Bojnická zoo sa angažuje v osvete ohľadom chránenia zvierat, ich životného prostredia a súkromia a urguje návštevníkov, aby si k týmto tvorom vždy zachovali úctu.
ZOO Košice
Zoo, ktorá pochádza z 80. rokov minulého storočia, sa do národného a medzinárodného povedomia zapísala hneď niekoľkokrát. V Guinessovej knihe rekordov napríklad figuruje preto, lebo sa jej podaril úspešný pôrod medvedích pätorčiat.
Má takisto najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe a ako jediná na Slovensku má vybudované viaceré unikátne náučné chodníky – botanický, vtáčí a včelársky.
Medzi jej najväčšie chovateľské úspechy patria vzácne krokodíly, korytnačka a veľhadovce. “Sortiment” zoo však nie je ohraničený na pár vybraných druhov, naopak, sústredí sa na všetky kontinenty a ich zvieratá.
Momentálne (od 15. augusta 2016) v zoo prebiehajú viaceré fotografické a výtvarné súťaže tvorby malých detí aj dospelých a do konca septembra zbierajú fotografie a výtvarné zobrazenia ohrozených druhov v rámci zoo. Okrem tejto iniciatívy sa v zoo môžete zaujímať aj o organizované pravidelné kŕmenia s výkladom, alebo podujatie Noc v zoo.
ZOO Park Stropkov
So štyridsiatimi volierami a šesťdesiatimi zvieracími druhmi sa táto zoo – alebo zoopark – zaraďuje medzi tie menšie na Slovensku.
Napriek tomu disponuje pestrým inventárom druhov. Zaujímavosťou je fakt, že zoopark do veľkej miery vznikol vďaka dobrovoľníkom a sponzorom. Dodnes zoo podporujú miestni aj vzdialení podnikatelia a družstvá.
Cieľom areálu je predovšetkým ulahodiť detským, ale aj mládežníckym a dospelým návštevníkom nielen zábavou, ale najmä edukatívnym obsahom. Takisto ako Zoo Bojnice, aj tento zoopark sa aktívne podieľa na vzdelávaní mládeže a detí o zachovaní a ochrane planéty a jej genofondu.
ZOO Spišská Nová Ves
Najmladšia slovenská zoo vznikla v priestoroch bývalého mestského parku, ktorý bol v roku 1989 v dezolátnom stave. Dnes sa prezentuje sedemdesiatimi druhmi zvierat, z ktorých sú viaceré chránené a na ktorých rozmnožovaní sa zoo podujíma. Úspešne tu zvládli rozmnožovanie medvedích, lamích, kengurích a tigírch mláďať.
Medzi tunajšie najvzácnejšie zvieratá patrí leopard a tiger, okrem nich je v zoo zaujímavá aj mandrila, lama alpaka, jaguár, či alpašský poník.
Okrem fauny sa zoo pýši aj rozmanitou flórou – stromy a kríky rôznych druhov, ktoré v priestoroch vytvárajú príjemnú atmosféru. Okrem klasických volier sú na prehliadku k dispozícii aj zariadenia, v ktorých prebývajú a rozmnožujú sa tigre a dikobrazy.
Ak vás fascinujú ohrozené druhy a máte o ich zachovanie v rámci zoologických záhrad seriózny záujem, môžete ich podporiť nielen návštevou.
Zoo Bojnice aj Košice ponúkajú záujemcom možnosť symbolickej adopcie zvierat. V Bratislave táto možnosť existuje vo forme dobrovoľného príspevku na chod a zachovanie zoo a jej obyvateľov.
Pri návšteve zoo je dobré pamätať na to, že sú budované predovšetkým pre samotné zvieratá. Ako návštevníci v ich domove by sme sa k nim mali správať s rešpektom a záujmom, ktorý si zaslúžia.