Režiséri sa so svojimi snímkami často dokážu naozaj vyhrať a nie vždy všetko prvoplánovo ukážu. Do filmov niekedy zakomponujú rôzne skryté odkazy či nápovedy o ďalšom smerovaní deja.
V anglicky hovoriacich krajinách pre ne používajú výraz „easter eggs”, teda doslovne ukryté veľkonočné vajíčka, ktoré čakajú na odhalenie. Vybrali sme pre vás zopár, ktoré určite stoja za povšimnutie.
Klub bitkárov
Klub bitkárov (Fight Club) režiséra Davida Finchera je pretkaný skrytými odkazmi a metaforami. V každej scéne tejto snímky napríklad niekto pije kávu z papierového pohára a väčšinou je to káva zo Starbucks. Režisér chcel týmto krokom vtipne poznamenať, že táto sieť kaviarní je aj v skutočnom svete a hlavne v USA naozaj na každom rohu.

Foto: 20th Century Fox
Zaujímavosťou je, že postava Tylera Durdena sa na plátne objavila ešte predtým, ako sa s ním prvý raz stretla hlavná postava a to hneď štyrikrát.

Foto: 20th Century Fox
Nehanební bastardi
V jednej zo scén filmu Nehanební bastardi (Inglourious Basterds) pristál na hrudi herca Gedeona Burkharda, ktorého u nás poznáme najmä vďaka seriálu Komisár Rex, zožltnutý javorový list. Štábu hneď pripomenul žltú hviezdu, ktorú museli Židia v období druhej svetovej vojny povinne nosiť na oblečení.
Iný režisér by možno kvôli tomuto detailu natočil scénu nanovo, Quentinovi Tarantinovi sa však takáto náhodná symbolika náramne páčila a v snímke preto nemohla chýbať.

Foto: Universal Studios & The Weinstein Company.
Tarantino mal zároveň pochybnosti o scéne, v ktorej mal Hans Landa, ktorého stvárnil Christoph Waltz zaškrtiť Bridget von Hammersmark v podaní Diane Kruger. Bál sa, že Christoph bude Diane škrtiť príliš slabo alebo silno, preto to vzal doslova do vlastných rúk a v detaile tejto scény môžete vidieť práve jeho ruky.

Foto: Universal Studios & The Weinstein Company.
Toy Story
Režisér filmu Toy Story 3 Lee Unkrich je veľký fanúšik Kubrickovho filmu Osvietenie (The Shining), ktorý je nakrútený podľa knihy populárneho Stephena Kinga. V treťom pokračovaní sa napríklad objavujú referencie na izbu číslo 237 hotela Overlook, v ktorej Jack Nicholson v úlohe pomäteného spisovateľa Jacka Torrancea žije so svojou rodinou, napríklad značkou kamery OVERLOOK R237 či v prezývke Velocistar237 v četovacom okne.

Foto: Disney & Pixar
Zaujímavosťou je, že motív z toho filmu sa objavil už v prvej časti, ktorú režíroval John Lasseter. V scéne, kde Buzz a Woody utekajú zo Sidovho domu, má koberec známy vzor. Detskému divákovi veľa nepovie, no filmoví fajnšmekri určite hneď spozornejú.

Foto: Disney & Pixar
Príšerky s r. o.
V jednej zo scén rozprávky Príšerky s r.o. (Monsters Inc.) podáva Boo Sulleymu hračku –vypchatého Nema. Animované filmy sú celkovo preplnené takýmito vzájomnými odkazmi a znovu sa objavujúcimi postavičkami. Je to tiež uľahčenie práce pre grafikov, ktorí nemusia zakaždým vymýšľať nové postavy, ale zrecyklujú tie staré.

Foto: Disney & Pixar
Skrytá identita
Vo filme Martina Scorseseho Skrytá identita (The Departed) sa zase neustále opakuje jednoduchý vzorec: Ak sa pri postave v akejkoľvek forme objaví písmeno X, v priebehu filmu zomrie. Režisér chcel touto symbolikou vzdať poctu svojmu obľúbenému filmu Zjazvená tvár (Scarface) režiséra Howarda Hawksa, ktorý umiestnil znak X do každej scény, ktorá predznamenávala smrť postavy.

Foto: Warner Bros. Entertainment Inc.
Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek
Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.
[relatedpost post=“34037″]