Toto sú najstaršie, najkrajšie aj najoriginálnejšie vianočné trhy v Európe

O tých domácich, viedenských aj budapeštianskych počujeme každý rok. Preto sme pre vás pripravili trochu netradičný zoznam.

Sezóna vianočných trhov je opäť tu. Ich atmosféru si naplno vychutnávame aj u nás na Slovensku či v susednej Viedni na ich tradičnom “Christkindlmarkt”. Krásne trhy sa však nachádzajú po celej Európe. Ak by ste si chceli vianočnú atmosféru užiť mimo svojich osvedčených miest, tieto určite stoja za to.

Berlín

Vzhľadom na veľkosť tohto mesta sa Berlín môže popýšiť hneď niekoľkými vianočnými trhmi. Medzi tie najlepšie patria napríklad trhy pri krásnom barokovom zámku Charlottenburg, ktoré majú vďaka historickej budove trochu vzdialenej od centra čarovnú a romantickú atmosféru.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Je.T. (1), Heidi zu Klampen (2)

Dekorácie drevených stánkov sú vyrobené z výlučne prírodných materiálov a v okolí stánkov sa nachádzajú aj atrakcie ako vianočne vyzdobená oranžéria, staromódny kolotoč, či rozprávkový stan pre malé deti. Pochutiť si môžete na langošoch, pečených gaštanoch, palacinkách, a nápojov od výmyslu sveta. Trhy sú otvorené od 24. 11. do 28. 12.

Antverpy

Tieto trhy v centre belgického historického mesta začínajú trochu neskôr, a síce až 10. decembra, pričom trvajú až do 8. januára 2017. Nájdete ich na Grote Markt, kde pri sebe býva učupených približne sto stánkov plných jedla, pitia, aj tradičných miestnych výrobkov.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Raju Jasai (1, 2), Andreas Kollmorgen (3)

Antverpský vianočný program sa rozprestiera po celom centre. Neďaleko Grote Markt nájdete aj ľadové klzisko, ak by ste dostali chuť zaspomínať si na detské zážitky. Alebo si vyskúšajte jazdu na vysvietenom ruskom kolese a pritom si prezrite celé mesto z vtáčej perspektívy.

Norimberg

Staré bavorské mesto je zaujímavé už samo o sebe, no keď sa pred prvým adventom na jeho hlavnom námestí otvoria vianočné trhy, získa vždy celkom nové čaro. Trhy sú to obrovské, nájdete tu takmer 200 stánkov. Keďže je to Bavorsko, mali by ste si pomaškrtiť na ich legendárnych bratwurstoch, alebo medovníkoch.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Tristan Smith (1, 2)

Na otváracej ceremónii v prvý deň trhov sa vždy v roli “Christkind” predvedie miestne mladé dievča, ktoré hosťom prednesie prológ. Ten ostal nemenený od zahájenia tradície v roku 1948. Trhy sa končia jeden deň pred Štedrým dňom.

Colmar

Mesto Colmar sa nachádza vo francúzskom kraji Alsasko. Je to malé mesto plné starých budov a historických pamiatok, čo pre záplavu vianočných svetielok a ozdôb vytvára ideálny priestor. Jeho centrum v tomto období vyzerá rozprávkovo a atmosféra býva čarovná.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Office de Tourisme de Colmar (1, 2, 3)

Na trhoch si môžete pochutnať na tradičných vianočných jedlách aj nápojoch, a zrovna vo francúzsku by ste mohli vyskúšať ich typické “crêpes”.

Výhodou je, že narozdiel od ostatných spomínaných miest sú tieto trhy menej známe, a teda tu budete mať pokojnejší vianočný zážitok. Môžete si ho urobiť od 25. novembra do 30. decembra.

Brusel

Na bruselkom hlavnom námestí “Grand Place” sa každoročne odohrávajú vianočné trhy, ktoré boli dokonca označené za najoriginálnejšie v Európe.

Trhy sú súčasťou celomestského Vianočného festivalu, ktorý je výnimočný aj vďaka vianočnému osvetleniu hlavného námestia, trasou stánkov vedúcou cez celé centrum, či atrakcií (klzisko, ruské koleso, kolotoče).

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Miguel Discard (1, 2), Gary Bembridge (3)

V meste sa okrem toho počas tohto obdobia organizujú rôzne kultúrne podujatia (koncerty, predstavenia, atď.) ako súčasť každoročných “Pôžitkoch zimy”. Trhy sú otvorené od 25. 11. do 1. 1.2017.

Praha

Aj keď Prahu poznáme všetci, väčšinou to nie je pre jej vianočné trhy. A pritom by mohlo. Na Staromestskom námestí je počas tohto obdobia vždy vytýčený obrovský vysvietený strom a rozmiestnené po obvode námestia sú tradičné stánky plné dobrôt, ktoré sa veľmi podobajú tým našim.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Roderick Eime (1), Cait Stewart (2), elPadawan (3)

Trdelníky, lokše, klobásky, opekané zemiaky, gaštany, horúca čokoláda… Pre deti je tu navyše prichystaná dielnička. Trhy môžete navštíviť od 26. novembra do 1. januára 2017, vždy po 13. hodine.

Mníchov

Mníchovské vianočné trhy majú tradíciu siahajúcu až do 14. storočia. A nie nadarmo sa hovorí, že Nemci tieto podujatia robia najlepšie.

V prostredí historického centra si okrem dobrého jedla a pitia môžete užiť živú bavorskú hudbu z balkóna Radnice každý večer od 17:30, predstavenia, dielne pre deti, a pre aktívnejších koncerty a zábavné podujatia na Wintertollwood.

Dokonca ponúka mesto v prvú adventnú nedeľu o 16:30 prehliadku historického centra pre všetkých zadarmo.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Tristan Smith (1, 2), Ashwin Chandrasekaran (3)

Trhy budú otvorené od 25. novembra do 24. decembra. Mestom bude od 28. novembra do 23. decembra premávať aj vianočná električka, z ktorej si prezriete historické centrum a pohostíte sa jedlom aj pitím.

Štrasburg

Štrasburské vianočné trhy sú najstaršie v Európe, prvýkrát sa odohrali už v roku 1570. (Tentokrát to teda bude už 447. ročník.) Dodnes sa preto mestu hovorí aj hlavné mesto Vianoc.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Michael Camilleri (1), Francois Schnell (2), Maëlick (3)

Okrem tradičných alsaských pochúťok a atrakcií, program každý rok zahŕňa hostenie inej krajiny, ktorej je v centre venovaná vlastná “dedinka”. Tentokrát to bude Portugalsko, takže na jednom mieste zabijete hneď dve muchy jednou ranou.

Okrem tradičných a najstarších vianočných trhov a ich tradícií si môžete vyskúšať aj tie portugalské.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac