Toto sú najstaršie, najkrajšie aj najoriginálnejšie vianočné trhy v Európe

O tých domácich, viedenských aj budapeštianskych počujeme každý rok. Preto sme pre vás pripravili trochu netradičný zoznam.

Sezóna vianočných trhov je opäť tu. Ich atmosféru si naplno vychutnávame aj u nás na Slovensku či v susednej Viedni na ich tradičnom “Christkindlmarkt”. Krásne trhy sa však nachádzajú po celej Európe. Ak by ste si chceli vianočnú atmosféru užiť mimo svojich osvedčených miest, tieto určite stoja za to.

Berlín

Vzhľadom na veľkosť tohto mesta sa Berlín môže popýšiť hneď niekoľkými vianočnými trhmi. Medzi tie najlepšie patria napríklad trhy pri krásnom barokovom zámku Charlottenburg, ktoré majú vďaka historickej budove trochu vzdialenej od centra čarovnú a romantickú atmosféru.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Je.T. (1), Heidi zu Klampen (2)

Dekorácie drevených stánkov sú vyrobené z výlučne prírodných materiálov a v okolí stánkov sa nachádzajú aj atrakcie ako vianočne vyzdobená oranžéria, staromódny kolotoč, či rozprávkový stan pre malé deti. Pochutiť si môžete na langošoch, pečených gaštanoch, palacinkách, a nápojov od výmyslu sveta. Trhy sú otvorené od 24. 11. do 28. 12.

Antverpy

Tieto trhy v centre belgického historického mesta začínajú trochu neskôr, a síce až 10. decembra, pričom trvajú až do 8. januára 2017. Nájdete ich na Grote Markt, kde pri sebe býva učupených približne sto stánkov plných jedla, pitia, aj tradičných miestnych výrobkov.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Raju Jasai (1, 2), Andreas Kollmorgen (3)

Antverpský vianočný program sa rozprestiera po celom centre. Neďaleko Grote Markt nájdete aj ľadové klzisko, ak by ste dostali chuť zaspomínať si na detské zážitky. Alebo si vyskúšajte jazdu na vysvietenom ruskom kolese a pritom si prezrite celé mesto z vtáčej perspektívy.

Norimberg

Staré bavorské mesto je zaujímavé už samo o sebe, no keď sa pred prvým adventom na jeho hlavnom námestí otvoria vianočné trhy, získa vždy celkom nové čaro. Trhy sú to obrovské, nájdete tu takmer 200 stánkov. Keďže je to Bavorsko, mali by ste si pomaškrtiť na ich legendárnych bratwurstoch, alebo medovníkoch.

Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Tristan Smith (1, 2)

Na otváracej ceremónii v prvý deň trhov sa vždy v roli “Christkind” predvedie miestne mladé dievča, ktoré hosťom prednesie prológ. Ten ostal nemenený od zahájenia tradície v roku 1948. Trhy sa končia jeden deň pred Štedrým dňom.

Colmar

Mesto Colmar sa nachádza vo francúzskom kraji Alsasko. Je to malé mesto plné starých budov a historických pamiatok, čo pre záplavu vianočných svetielok a ozdôb vytvára ideálny priestor. Jeho centrum v tomto období vyzerá rozprávkovo a atmosféra býva čarovná.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autor fotografií: Office de Tourisme de Colmar (1, 2, 3)

Na trhoch si môžete pochutnať na tradičných vianočných jedlách aj nápojoch, a zrovna vo francúzsku by ste mohli vyskúšať ich typické “crêpes”.

Výhodou je, že narozdiel od ostatných spomínaných miest sú tieto trhy menej známe, a teda tu budete mať pokojnejší vianočný zážitok. Môžete si ho urobiť od 25. novembra do 30. decembra.

Brusel

Na bruselkom hlavnom námestí “Grand Place” sa každoročne odohrávajú vianočné trhy, ktoré boli dokonca označené za najoriginálnejšie v Európe.

Trhy sú súčasťou celomestského Vianočného festivalu, ktorý je výnimočný aj vďaka vianočnému osvetleniu hlavného námestia, trasou stánkov vedúcou cez celé centrum, či atrakcií (klzisko, ruské koleso, kolotoče).

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Miguel Discard (1, 2), Gary Bembridge (3)

V meste sa okrem toho počas tohto obdobia organizujú rôzne kultúrne podujatia (koncerty, predstavenia, atď.) ako súčasť každoročných “Pôžitkoch zimy”. Trhy sú otvorené od 25. 11. do 1. 1.2017.

Praha

Aj keď Prahu poznáme všetci, väčšinou to nie je pre jej vianočné trhy. A pritom by mohlo. Na Staromestskom námestí je počas tohto obdobia vždy vytýčený obrovský vysvietený strom a rozmiestnené po obvode námestia sú tradičné stánky plné dobrôt, ktoré sa veľmi podobajú tým našim.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Roderick Eime (1), Cait Stewart (2), elPadawan (3)

Trdelníky, lokše, klobásky, opekané zemiaky, gaštany, horúca čokoláda… Pre deti je tu navyše prichystaná dielnička. Trhy môžete navštíviť od 26. novembra do 1. januára 2017, vždy po 13. hodine.

Mníchov

Mníchovské vianočné trhy majú tradíciu siahajúcu až do 14. storočia. A nie nadarmo sa hovorí, že Nemci tieto podujatia robia najlepšie.

V prostredí historického centra si okrem dobrého jedla a pitia môžete užiť živú bavorskú hudbu z balkóna Radnice každý večer od 17:30, predstavenia, dielne pre deti, a pre aktívnejších koncerty a zábavné podujatia na Wintertollwood.

Dokonca ponúka mesto v prvú adventnú nedeľu o 16:30 prehliadku historického centra pre všetkých zadarmo.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Tristan Smith (1, 2), Ashwin Chandrasekaran (3)

Trhy budú otvorené od 25. novembra do 24. decembra. Mestom bude od 28. novembra do 23. decembra premávať aj vianočná električka, z ktorej si prezriete historické centrum a pohostíte sa jedlom aj pitím.

Štrasburg

Štrasburské vianočné trhy sú najstaršie v Európe, prvýkrát sa odohrali už v roku 1570. (Tentokrát to teda bude už 447. ročník.) Dodnes sa preto mestu hovorí aj hlavné mesto Vianoc.

Vianočné trhy
Vianočné trhy
Vianočné trhy

Autori fotografií: Michael Camilleri (1), Francois Schnell (2), Maëlick (3)

Okrem tradičných alsaských pochúťok a atrakcií, program každý rok zahŕňa hostenie inej krajiny, ktorej je v centre venovaná vlastná “dedinka”. Tentokrát to bude Portugalsko, takže na jednom mieste zabijete hneď dve muchy jednou ranou.

Okrem tradičných a najstarších vianočných trhov a ich tradícií si môžete vyskúšať aj tie portugalské.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové