Tucet ľudových múdrostí, ktorých sa vyplatí držať

12 múdrych myšlienok, na ktoré si nezaškodí raz za čas spomenúť.

Pokladáme ich za klišé, folklór a odkaz minulosti. V skutočnosti sú však ľudové múdrosti natoľko výstižné, že by nezaškodilo, aby aj dnes vychádzali kalendáre, z ktorých by sme ich deň po dni mohli čítať k svojmu osohu.

1. Nechaj tak, čomu si sa neučil

Zver odbornú prácu zručným a šikovným, aby si mal čas na svoje záľuby. Hoci to znie tak trochu pansky, nie je pravdou že za murárov idú iba štvorkári a maľovanie bytu je hračka pre každého.

Státisíce návodov v časopise a na internete sa vás snažia presvedčiť, že všetko hravo zvládnete. Pravdou však je, že mnohé z nich sú síce na obrázkoch pekné, avšak pri používaní nepodarkami.

2. Darmo slepému ukazuješ a hluchému vravíš

Je pekné ak viete rozdávať svoju múdrosť druhým, nikdy by ste to však nemali robiť nasilu. Bez ohľadu na to či ide o politiku, výchovu detí, nakupovanie či návody na život, každý má svoju hlavu. Ak chce, vytuší vaše zručnosti a skúsenosti aj bez násilného presviedčania.

Buďte sami sebou a nesnažte sa meniť k obrazu svojmu ľudí okolo vás.

3. Čo Janík zameškal, Jano nedohoní

Stal sa z toho nepekný zlozvyk. Lajkujete na Facebooku príspevky o cestovaní, kempovaní a piknikoch, tešíte sa z obrázkov o športovaní, avšak popri tom trávite všetok svoj čas v práci a doma pred televízorom.

Nenádejajte sa, že ak splatíte hypotéku, zmeníte zamestnanie alebo odídete na dôchodok, váš život sa zmení. Žite aktívne už dnes a prestaňte snívať! Inak premárnite všetok svoj čas.

sloboda

4. Dobrá práca sama sa chváli

Nie lákavá reklama v letáku, módny trend v časopise a upútavka v televízore sú mierou, ktorej by ste sa mali držať pri svojich rozhodnutiach. Vnímajte pocity svojich priateľov a práve z ich slov zistíte, čo sa im osvedčilo a čo nie.

Je to, akoby ste sa učili na cudzích chybách – nezištne, zadarmo a s ostrieľanou skúsenosťou.

5. Kde sú šedy, tam sú vedy

Hoci má každá generácia svoj vlastný pohľad na svet, múdrosť a skúsenosť je predsa len vždy rovnaká. Naučte sa počúvať starších a porozumieť ich slovám. Neraz vravia presne to isté čo vy, len iným spôsobom.

Smutné je, že až po rokoch prídete neraz na to, že sa vám smiešne zdalo byť to, čo dnes pokladáte za rozumné.

6. Čo sa za mladi nenaučíš, to na starosť nepochopíš

Je pravdou, že stará hlava veľa nového rozumu nepoberie. Nie preto, že by bola vekom unavená, ale už je tak plná svojej vlastnej múdrosti, že nové veci majú čo robiť, aby zapadli do zvyšku naučeného.

Využite každú príležitosť kým má pre vás cenu, aby vám bola nápomocná po celý život.

štúdium

7. Každé hrable nato hrabú, aby dačo nahrabali

Nič sa nedeje bez príčiny, to len na osoh každý nazerá odlišným spôsobom. Kým niekto hrabe pre peniaze, iného zhodnou mierou poteší sláva, uznanie, či osobné uspokojenie. Ak príčiny pominú, i hrabanie ustane.

8. Nie bohatému, ale zdravému je sveta žiť

O tom, že starí a chorí by si v bôli radi svoj život vymenili za mladý a zdravý je odveká pravda.  Preto nehľaďte na peniaze a majetok, ale na radosť zo života ktorý si každým dňom pomaly ale iste míňate na tomto svete. Neraz stačí nazrieť na svet z nového pohľadu a zrazu sa vám zdá, ako skvele si žijete.

9. Kto sa zavčasu ožení, ako čo by včas ráno vstal

Sedieť v rodičovskom hniezde a mládenčiť je dnes veľkou módou. Je to lacné, pohodlné a bez zodpovednosti. Mať vlastnú rodinu znamená mať zázemie a istotu až do skonania.

svadba

10. Zlosť rozum zaslepuje

Na odplatu je vždy dosť času – preto neštartujte v zlobe ako raketa ale nechajte pocity vyzrieť a odležať. Možno prídete na to, že pokora príde z druhej strany i bez toho, aby ste sa rozčertili do bezvedomia. I ostatní majú svedomie – nech sa oni trápia a vám bude ľahšie.

11. Aká príveta, taká odveta

Všetci sme sudcami, hoc i nechtiac. Kto k svojmu okoliu pristupuje dobre, tomu sa dostane rovnakého zaobchádzania. Ak chcete prechádzať životom vždy v dobrom, nastavte si pomyslené zrkadlo a povážte, ako sa vy staviate k iným. Možno za všetky vaše doterajšie nezhody môžete vlastne vy sami.

12. Dobrá studňa v suchu vodu dáva: dobrý priateľ v núdzi sa poznáva

Kiež by sa to nikomu z nás nestalo. Ak však príde na núdzu, len oddaný priateľ je pripravený vždy pomôcť. Nerátajte tých čo máte v priateľoch na Facebooku. Tých skutočných je v živote menej ako prstov na rukách. Dajte im najavo, že si ich vážite, hoci aj vo všedný deň.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové