Tucet ľudových múdrostí, ktorých sa vyplatí držať

12 múdrych myšlienok, na ktoré si nezaškodí raz za čas spomenúť.

Pokladáme ich za klišé, folklór a odkaz minulosti. V skutočnosti sú však ľudové múdrosti natoľko výstižné, že by nezaškodilo, aby aj dnes vychádzali kalendáre, z ktorých by sme ich deň po dni mohli čítať k svojmu osohu.

1. Nechaj tak, čomu si sa neučil

Zver odbornú prácu zručným a šikovným, aby si mal čas na svoje záľuby. Hoci to znie tak trochu pansky, nie je pravdou že za murárov idú iba štvorkári a maľovanie bytu je hračka pre každého.

Státisíce návodov v časopise a na internete sa vás snažia presvedčiť, že všetko hravo zvládnete. Pravdou však je, že mnohé z nich sú síce na obrázkoch pekné, avšak pri používaní nepodarkami.

2. Darmo slepému ukazuješ a hluchému vravíš

Je pekné ak viete rozdávať svoju múdrosť druhým, nikdy by ste to však nemali robiť nasilu. Bez ohľadu na to či ide o politiku, výchovu detí, nakupovanie či návody na život, každý má svoju hlavu. Ak chce, vytuší vaše zručnosti a skúsenosti aj bez násilného presviedčania.

Buďte sami sebou a nesnažte sa meniť k obrazu svojmu ľudí okolo vás.

3. Čo Janík zameškal, Jano nedohoní

Stal sa z toho nepekný zlozvyk. Lajkujete na Facebooku príspevky o cestovaní, kempovaní a piknikoch, tešíte sa z obrázkov o športovaní, avšak popri tom trávite všetok svoj čas v práci a doma pred televízorom.

Nenádejajte sa, že ak splatíte hypotéku, zmeníte zamestnanie alebo odídete na dôchodok, váš život sa zmení. Žite aktívne už dnes a prestaňte snívať! Inak premárnite všetok svoj čas.

sloboda

4. Dobrá práca sama sa chváli

Nie lákavá reklama v letáku, módny trend v časopise a upútavka v televízore sú mierou, ktorej by ste sa mali držať pri svojich rozhodnutiach. Vnímajte pocity svojich priateľov a práve z ich slov zistíte, čo sa im osvedčilo a čo nie.

Je to, akoby ste sa učili na cudzích chybách – nezištne, zadarmo a s ostrieľanou skúsenosťou.

5. Kde sú šedy, tam sú vedy

Hoci má každá generácia svoj vlastný pohľad na svet, múdrosť a skúsenosť je predsa len vždy rovnaká. Naučte sa počúvať starších a porozumieť ich slovám. Neraz vravia presne to isté čo vy, len iným spôsobom.

Smutné je, že až po rokoch prídete neraz na to, že sa vám smiešne zdalo byť to, čo dnes pokladáte za rozumné.

6. Čo sa za mladi nenaučíš, to na starosť nepochopíš

Je pravdou, že stará hlava veľa nového rozumu nepoberie. Nie preto, že by bola vekom unavená, ale už je tak plná svojej vlastnej múdrosti, že nové veci majú čo robiť, aby zapadli do zvyšku naučeného.

Využite každú príležitosť kým má pre vás cenu, aby vám bola nápomocná po celý život.

štúdium

7. Každé hrable nato hrabú, aby dačo nahrabali

Nič sa nedeje bez príčiny, to len na osoh každý nazerá odlišným spôsobom. Kým niekto hrabe pre peniaze, iného zhodnou mierou poteší sláva, uznanie, či osobné uspokojenie. Ak príčiny pominú, i hrabanie ustane.

8. Nie bohatému, ale zdravému je sveta žiť

O tom, že starí a chorí by si v bôli radi svoj život vymenili za mladý a zdravý je odveká pravda.  Preto nehľaďte na peniaze a majetok, ale na radosť zo života ktorý si každým dňom pomaly ale iste míňate na tomto svete. Neraz stačí nazrieť na svet z nového pohľadu a zrazu sa vám zdá, ako skvele si žijete.

9. Kto sa zavčasu ožení, ako čo by včas ráno vstal

Sedieť v rodičovskom hniezde a mládenčiť je dnes veľkou módou. Je to lacné, pohodlné a bez zodpovednosti. Mať vlastnú rodinu znamená mať zázemie a istotu až do skonania.

svadba

10. Zlosť rozum zaslepuje

Na odplatu je vždy dosť času – preto neštartujte v zlobe ako raketa ale nechajte pocity vyzrieť a odležať. Možno prídete na to, že pokora príde z druhej strany i bez toho, aby ste sa rozčertili do bezvedomia. I ostatní majú svedomie – nech sa oni trápia a vám bude ľahšie.

11. Aká príveta, taká odveta

Všetci sme sudcami, hoc i nechtiac. Kto k svojmu okoliu pristupuje dobre, tomu sa dostane rovnakého zaobchádzania. Ak chcete prechádzať životom vždy v dobrom, nastavte si pomyslené zrkadlo a povážte, ako sa vy staviate k iným. Možno za všetky vaše doterajšie nezhody môžete vlastne vy sami.

12. Dobrá studňa v suchu vodu dáva: dobrý priateľ v núdzi sa poznáva

Kiež by sa to nikomu z nás nestalo. Ak však príde na núdzu, len oddaný priateľ je pripravený vždy pomôcť. Nerátajte tých čo máte v priateľoch na Facebooku. Tých skutočných je v živote menej ako prstov na rukách. Dajte im najavo, že si ich vážite, hoci aj vo všedný deň.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové