Tucet ľudových múdrostí, ktorých sa vyplatí držať

12 múdrych myšlienok, na ktoré si nezaškodí raz za čas spomenúť.

Pokladáme ich za klišé, folklór a odkaz minulosti. V skutočnosti sú však ľudové múdrosti natoľko výstižné, že by nezaškodilo, aby aj dnes vychádzali kalendáre, z ktorých by sme ich deň po dni mohli čítať k svojmu osohu.

1. Nechaj tak, čomu si sa neučil

Zver odbornú prácu zručným a šikovným, aby si mal čas na svoje záľuby. Hoci to znie tak trochu pansky, nie je pravdou že za murárov idú iba štvorkári a maľovanie bytu je hračka pre každého.

Státisíce návodov v časopise a na internete sa vás snažia presvedčiť, že všetko hravo zvládnete. Pravdou však je, že mnohé z nich sú síce na obrázkoch pekné, avšak pri používaní nepodarkami.

2. Darmo slepému ukazuješ a hluchému vravíš

Je pekné ak viete rozdávať svoju múdrosť druhým, nikdy by ste to však nemali robiť nasilu. Bez ohľadu na to či ide o politiku, výchovu detí, nakupovanie či návody na život, každý má svoju hlavu. Ak chce, vytuší vaše zručnosti a skúsenosti aj bez násilného presviedčania.

Buďte sami sebou a nesnažte sa meniť k obrazu svojmu ľudí okolo vás.

3. Čo Janík zameškal, Jano nedohoní

Stal sa z toho nepekný zlozvyk. Lajkujete na Facebooku príspevky o cestovaní, kempovaní a piknikoch, tešíte sa z obrázkov o športovaní, avšak popri tom trávite všetok svoj čas v práci a doma pred televízorom.

Nenádejajte sa, že ak splatíte hypotéku, zmeníte zamestnanie alebo odídete na dôchodok, váš život sa zmení. Žite aktívne už dnes a prestaňte snívať! Inak premárnite všetok svoj čas.

sloboda

4. Dobrá práca sama sa chváli

Nie lákavá reklama v letáku, módny trend v časopise a upútavka v televízore sú mierou, ktorej by ste sa mali držať pri svojich rozhodnutiach. Vnímajte pocity svojich priateľov a práve z ich slov zistíte, čo sa im osvedčilo a čo nie.

Je to, akoby ste sa učili na cudzích chybách – nezištne, zadarmo a s ostrieľanou skúsenosťou.

5. Kde sú šedy, tam sú vedy

Hoci má každá generácia svoj vlastný pohľad na svet, múdrosť a skúsenosť je predsa len vždy rovnaká. Naučte sa počúvať starších a porozumieť ich slovám. Neraz vravia presne to isté čo vy, len iným spôsobom.

Smutné je, že až po rokoch prídete neraz na to, že sa vám smiešne zdalo byť to, čo dnes pokladáte za rozumné.

6. Čo sa za mladi nenaučíš, to na starosť nepochopíš

Je pravdou, že stará hlava veľa nového rozumu nepoberie. Nie preto, že by bola vekom unavená, ale už je tak plná svojej vlastnej múdrosti, že nové veci majú čo robiť, aby zapadli do zvyšku naučeného.

Využite každú príležitosť kým má pre vás cenu, aby vám bola nápomocná po celý život.

štúdium

7. Každé hrable nato hrabú, aby dačo nahrabali

Nič sa nedeje bez príčiny, to len na osoh každý nazerá odlišným spôsobom. Kým niekto hrabe pre peniaze, iného zhodnou mierou poteší sláva, uznanie, či osobné uspokojenie. Ak príčiny pominú, i hrabanie ustane.

8. Nie bohatému, ale zdravému je sveta žiť

O tom, že starí a chorí by si v bôli radi svoj život vymenili za mladý a zdravý je odveká pravda.  Preto nehľaďte na peniaze a majetok, ale na radosť zo života ktorý si každým dňom pomaly ale iste míňate na tomto svete. Neraz stačí nazrieť na svet z nového pohľadu a zrazu sa vám zdá, ako skvele si žijete.

9. Kto sa zavčasu ožení, ako čo by včas ráno vstal

Sedieť v rodičovskom hniezde a mládenčiť je dnes veľkou módou. Je to lacné, pohodlné a bez zodpovednosti. Mať vlastnú rodinu znamená mať zázemie a istotu až do skonania.

svadba

10. Zlosť rozum zaslepuje

Na odplatu je vždy dosť času – preto neštartujte v zlobe ako raketa ale nechajte pocity vyzrieť a odležať. Možno prídete na to, že pokora príde z druhej strany i bez toho, aby ste sa rozčertili do bezvedomia. I ostatní majú svedomie – nech sa oni trápia a vám bude ľahšie.

11. Aká príveta, taká odveta

Všetci sme sudcami, hoc i nechtiac. Kto k svojmu okoliu pristupuje dobre, tomu sa dostane rovnakého zaobchádzania. Ak chcete prechádzať životom vždy v dobrom, nastavte si pomyslené zrkadlo a povážte, ako sa vy staviate k iným. Možno za všetky vaše doterajšie nezhody môžete vlastne vy sami.

12. Dobrá studňa v suchu vodu dáva: dobrý priateľ v núdzi sa poznáva

Kiež by sa to nikomu z nás nestalo. Ak však príde na núdzu, len oddaný priateľ je pripravený vždy pomôcť. Nerátajte tých čo máte v priateľoch na Facebooku. Tých skutočných je v živote menej ako prstov na rukách. Dajte im najavo, že si ich vážite, hoci aj vo všedný deň.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Matej Tóth a O2 prinášajú špičkový šport bližšie k deťom

Aj vo vašom okrese môže vzniknúť Športová akadémia Mateja Tótha, kde budú môcť deti rozvíjať svoj športový talent pod naozaj kvalitným vedením. Pričiňte sa do konca augusta o jej vznik nabehanými kilometrami.

Aj vo vašom okrese môže vzniknúť Športová akadémia Mateja Tótha, kde budú môcť deti rozvíjať svoj športový talent pod naozaj kvalitným vedením. Pričiňte sa do konca augusta o jej vznik nabehanými kilometrami.

Ľudské telo je ako stvorené na pohyb, kto­rý je symbolom zdravia a vitality. Lenže ná­plň bežného dňa moderného človeka nás väčšinou núti robiť všetko možné, len nie hýbať sa. Postupne tak k pohybu strácame vzťah a namiesto prirodzenosti sa pre nás stáva prekážkou. Pochopiteľne, ako dospelí tak nebudeme ideálnym vzorom pre deti.

Čoraz viac ľudí si však uvedomuje, že to nie je správna cesta, a preto sa snažia deti viesť k pohybu minimálne v rovnakom čase, ako zasadnú do školských lavíc.

Vychovať zdravú generáciu budúcich dospelákov a perspektívnych športovcov si ako svoje poslanie stanovil aj Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov. V spolupráci s O2 sa aktuálne venuje projektu s názvom Športová akadémia Mateja Tótha, ktorý deťom vo veku 6 až 11 rokov sprístupní kvalitnú športovú prípravu.

Zdravšia mladá generácia a viac podchytených talentov

Matejovou ambíciou nie je len priviesť k športu viac detí. Chce tiež využiť svoje skúsenosti profesionálneho atléta na to, aby nám tu v budúcnosti rástlo viac športovcov, ktorí budú môcť súperiť o tie najvyššie priečky na vrcholových podujatiach. „Deťom chcem okrem kvalitného tréningu ponúk­­­nuť aj znalosti špičkových odborníkov, ktorí preniesli všetky svoje poznatky do jedinečnej a pokrokovej metodiky,“ približuje Matej.

Do projektu sa zapojil aj jeho osobný tréner Matej Spišiak, fyzioterapeut Denis Freudenfeld a ďalší skúsení tréneri v oblasti mládežníckeho športu.

Unikátna metodika na mieru deťom

Inovatívna metodika akadémie v sebe spája nielen tréning, ale aj fyzioterapiu, vývojovú kineziológiu a detskú psychológiu, čo pomôže deťom lepšie si zvyknúť na záťaž pri športe.

Každé dieťa, ktoré sa do akadémie zapojí, dostane ročný tréningový plán a vďaka nemu sa bude môcť rozvíjať z pohybovej stránky. Samozrejme, tento plán berie ohľad na to, že deti sú vo vývoji a vyžadujú špecifický prístup.

V každej etape vývoja je totiž vhodný čas na rozvoj rozličných schopností. Vo veku 5 až 10 rokov má dieťa ideálnu príležitosť na tréning koordinácie pohybov, na rytmickú, reakčnú, rovnováhovú, frekvenčnú rýchlosť, aeróbnu vytrvalosť a na základný rozvoj silových schopností.

Športová akadémia aj vo vašom okrese

O možnosť stať sa súčasťou projektu Športovej akadémie Mateja Tótha a získať na tieto účely jedinečný grant súperí 79 škôl, za každý okres Slovenska jedna. Z každého kraja potom vzídu tri víťazné okresy, a teda tri školy, v ktorých športová akadémia vznikne – spolu teda vytvoríme 24 aka­démií po celom Slovensku.

Ak chcete, aby jedna z nich bola aj vo vašom okrese, môžete priložiť ruku k dielu. Hoci v tomto prípade by možno bolo  výstižnejšie povedať nohu. Akadémiu totiž môžete svojmu okresu a škole doslova vybehať.

Stačí sa zaregistrovať na stránke dobrybeh.o2.sk, vybrať si okres a školu, ktorú chcete vo svojom kraji podporiť, a prepojiť si jednu z podporovaných bežeckých aplikácií. Nezáleží na tom, kde sa práve nachádzate. Napríklad za školu v Michalovciach môžete behať, aj keď sa nachádzate v Bratislave či vo Zvolene.

Potom je to už jednoduché, čím viac kilometrov nabeháte, tým viac bodov pre školu získate. Zverejnením svojho behu na Facebooku alebo behom vo vybrané dni (jedným z nich bol deň konania Národného behu Devín – Bratislava) môžete svoj bodový zisk ešte zvýšiť. Tri najúspešnejšie školy v kraji vďaka vám môžu získať možnosť vychovávať novú generáciu športovcov najmodernejšími metódami.

Samozrejme, v každom okrese je iný počet obyvateľov. Aby bola súťaž férová, každý okres má pridelený svoj koeficient, ktorým sa nabehané kilometre násobia, aby mali všetci rovnakú šancu.

Momentálne za svoje okresy beháva 1 960 aktívnych bežcov po celom Slovensku, ktorí už stihli medzičasom nabehať vyše 175 000  kilometrov (stav k 26. máju). Do 31. augusta sa k nim môžete pridať aj vy a zamiešať kartami v priebežnom poradí zápolenia o zriadenie Športovej akadémie Mateja Tótha powered by O2. Najaktívnejší sú zatiaľ bežci v Banskobystrickom kraji, kde ich je 439, so 43 965 nabehanými kilometrami. Bydlisko Mateja Tótha ide evidentne príkladom.

Takýto výkon si jednoznačne zaslúži odmenu, preto O2 venuje piatim najlepším bežcom nový smartfón Huawei P10 Lite a každý, kto nabehá mesačne aspoň 5 kilometrov, bude zaradený do žrebovania o 3 telefóny Huawei P9 Lite 2017.

Podľa Matejových slov mu atletika dala všetko a nevzala nič. „Beriem ako spoločenskú zodpovednosť odovzdať svoje skúsenosti ďalším generáciám,“  vysvetľuje. Tiež chce, aby každé dieťa, ktoré prejaví záujem, malo vytvorené podmienky na rozvoj svojho talentu bez ohľadu na to, z akých rodinných pomerov pochádza.

Matejovo úsilie priniesť šport na špičkovej úrovni bližšie k deťom oslovilo aj O2, ktoré sa stalo hlavným partnerom tejto iniciatívy. Zapojte sa aj vy. Pomôžete nielen svojmu telu, ale aj dobrej veci.

Tri najúspešnejšie okresy v každom kraji získajú pre svoju školu jedinečnú Športovú akadémiu Mateja Tótha powered by O2. Po celom Slovensku tak spolu s Matejom vybudujeme až 24 akadémií.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové