Užite si leto na najkrajších hradoch a zámkoch

Slovenské hrady a zámky si pre nás v najbližších dňoch pripravili tieto akcie. Nenechajte si ich ujsť.

Letné prázdniny sú už takmer v polovici, no pred nami je stále množstvo podujatí, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Slovenské hrady a zámky si pre návštevníkov pripravili bohatý program, ktorý zahŕňa nočné prehliadky, divadelné predstavenia, koncerty, dobové slávnosti a mnoho iného.

Prinášame vám prehľad akcií, ktoré sa uskutočnia na našich najznámejších pamiatkach v priebehu najbližších dní:

Bratislavský hrad

Bratislava už 41 rokov po sebe usporiadava v letnom období udalosť s názvom Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava. Ide o najstarší a najväčší mestský kultúrny festival.

V rámci kultúrneho leta sa na hrade uskutoční open-air divadelný festival Letné shakespearovské slávnosti, najstaršia a najväčšia divadelná prehliadka diel svetoznámeho dramatika pod šírym nebom v Európe.

Letné shakespearovské slávnosti 2016 – Othello

Podujatie sa uskutoční od 27. júla do 6. augusta 2016, vždy o 20:30 hodine.

Popis organizátora: Príbeh žiarlivého Maura, jeho milujúcej ženy Desdemony i zradného našepkávača Jaga, divákov aj tvorcov vzrušuje dodnes. Slávnu tragédiu naštudoval režisér Michal Vajdička.

Vstupné: VIP lístky 33 eur, I. zóna 22 eur, II. zóna 11 eur.

Viac informácií o akciách na Bratislavskom hrade.

Hrad Devín

V priestoroch rozsiahleho gotického hradu, ležiaceho na sútoku riek Moravy a Dunaja, sa písala naša najstaršia história. Stále tu cítiť ducha miesta a času, ktorý návštevníkov dokáže razom preniesť do éry keltských a rímskych etník, slávnej Veľkomoravskej ríše či stredovekého Uhorska.

Rytieri na Devíne – obdobie renesancie

Podujatie sa uskutoční počas prvej augustovej nedele 7. 8. 2016.

Popis organizátora: Rytieri na Devíne – séria celodenných podujatí, počas ktorých vás vtiahneme do histórie. Každú prvú nedeľu v mesiaci máj – september prinášame malým i veľkým návštevníkom nahliadnutie do minulosti, do čias odvážnych pánov a krásnych dám. Hlavným programom každého dňa je rytiersky turnaj na koňoch. Podujatie pre Vás pripravuje Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel.

Tešiť sa môžete aj na divadelno-šermiarske predstavenie, dobové tance, kúzelnícke okienko, jazdu na živom, ale i na drevenom či železnom koni a mnoho ďalších atrakcií.

Vstupné: plné vstupné  8 eur, zľavnené vstupné  4 eurá, rodinné vstupné  13 eur.

Viac informácií o akciách na hrade Devín.

Bojnický zámok

Najznámejšia akcia, ktorá sa už od roku 1994 pravidelne koná na prelome apríla a mája na Bojnickom zámku je Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Vydarený 23. ročník je za nami, ale ak ste fanúšikom napätia, strašidelných historických príbehov a rozprávkovej atmosféry, v auguste si určite nenechajte ujsť udalosť s podobným nádychom – Supernoc na zámku.

Supernoc na zámku – V tieni veže

Nočné muzikálové predstavenie sa uskutoční 12. 8. – 14. 8. 2016 od 18:00 do 22:00.

Popis organizátora: Na Bojnickom zámku žil pán spolu so svojou vernou a oddanou manželkou. Mala povahu sťa anjel, pomoc u nej našiel každý! Jedného dňa však pána povolali do boja proti Turkom na pomoc kráľovi a tak zanechal mladú ženu v rukách svojich príbuzných… Tak začal príbeh plný vášne, smútku, utrpenia i sklamania. Príbeh, ktorý sa odohral v tieni veže …

Pôvodný bojnický muzikál pochádza z pera Vojtecha Bartka. Premiéru na divadelných doskách mal v roku 2004. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice prináša návštevníkom zámku a milovníkom muzikálov jedinečnú príležitosť stať sa svedkami opätovného oživenia príbehu tajomnej panej v čiernom na mieste najviac príhodnom – v tieni jednej z veží Bojnického zámku.

Vstupné: Dospelí 10 eur, študenti 8 eur, deti do 15 rokov 5 eur.

Viac informácií o akciách na Bojnickom zámku.

Trenčiansky hrad

Zdroj: Flickr, Autor: Marian Hubinsky

Dominanta Trenčína i celého Považia stráži pradávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou. Dnes sú za jeho múrmi umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

Kat Jakub

Podujatie sa uskutoční 23.7.2016 o 20:00 hodine.

Popis organizátora: Čo to znamenalo byť katom, vykonávateľom spravodlivosti? Mužom, ktorého sa väčšina ľudí stráni? Príďte zažiť príbeh kata Jakuba, ktorý sa musí vyrovnať s následkami svojho povolania a odhaľte spolu s ním osudy jeho predkov. Dokázali títo muži, ktorí mali na rukách krv mnohých odsúdených, cítiť lásku a súcit?

Vstupné: Dospelí 8 eur, deti od 6 do 15 rokov, dôchodci a ZŤP 5 eur. Neodporúča sa, aby sa prehliadky zúčastnili deti mladšie ako 10 rokov.

Viac informácií o akciách na Trenčianskom hrade.

Oravský hrad

Zdroj: Wikipedia Commmons, Autor: Ralf Lotys

Najznámejšia dominanta oravského regiónu, jeden z najkrajších hradov na Slovensku, je sprístupnený verejnosti denne od mája do marca. V lete sa tu koná množstvo akcií, jedna z najbližších Tajomný hrad určite poteší najmä vaše malé ratolesti.

Tajomný hrad

Podujatie sa uskutoční 5.8.2016, s prvým vstupom od 18:30.

Popis organizátora: Prečo by mali mať nočné prehliadky len dospelí? Myslíme aj na všetky deti. Práve podujatie Tajomný hrad je nočná prehliadka pre všetky detičky, oživená o rozprávkové bytosti a príbehy. Večerná prehliadka tajomným Oravským hradom je teda venovaná hlavne mladším návštevníkom a ich rodičom, kde môžu stretnúť rôzne nadprirodzené bytosti. Tento rok budeme potrebovať malých pomocníkov, aby sme vyslobodili princeznú z pazúrov zlého draka. Prídete nám pomôcť?

Vstupné: Dospelí 7 eur, deti nad šesť rokov 3,5 eura, deti do šesť rokov 2 eurá.

Viac informácií o akciách na Oravskom hrade.

Hrad Stará Ľubovňa

Zdroj: Wikipedia Commmons, Autor: Kateryna Baiduzha

Hrad Ľubovňa sa majestátne vypína nad mestom Stará Ľubovňa už niekoľko storočí. V minulosti bol hranicou medzi Uhorským a Poľským kráľovstvom. Hrad Ľubovňa bol dôležitou strategickou pevnosťou. Jeho dejiny sú plné významných udalostí a tajomstiev.

Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

Podujatie sa uskutoční v dňoch 29. 7. až 31. 7. 2016 o 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30.

Popis organizátora: 360. výročie návštevy kráľa Jána Kazimíra na hrade Ľubovňa je hlavnou témou Hradných dní. Kráľovskú návštevu bude sprevádzať husárska jazda a mušketierska pechota.

V programe bude účinkovať Małopolska choręgiew husarska z Krakova, Šermiarska skupina Bojník z Bojníc a Sokoliarska skupina Sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Na kráľovskú počesť predvedú poľskí husári svoje jazdecké umenie, mušketieri svoju zručnosť a obratnosť v súbojoch a sokoliari lov s pernatými dravcami.

Viac informácií o akciách na hrade Ľubovňa.

Spišský hrad

Pôvodne kráľovský hrad, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad spolu s komplexom Spišskej kapituly boli roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Koncert Karpaton – Na koreňoch

Podujatie sa uskutoční 24.7.2016 o 20:00 hodine.

Popis organizátora: Originálny hudobný program ponúkajúci silný zážitok v úžasných priestoroch, ktoré spolu s nevšednou hudbou navodzujú pokoj, pokoru a úctu k predkom, súčasníkom i nasledovníkom.

Vstupné: predpredaj 7 eur, na mieste 10 eur.

Viac informácií o akciách na Spišskom hrade.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké základné šperky by nemali chýbať v šperkovnici žiadnej ženy?

Chcete vedieť, ako a čím si vybaviť šperkovnicu, aby bola čo najviac nositeľná? Prečítajte si nasledujúce tipy.

Väčšina žien ladí výber oblečenia s doplnkami. Univerzálne kúsky odevu, ktoré viete rôzne kombinovať, sú častejšie nosené, a to isté platí aj pri šperkoch. Tieto doplnky by mali rovnako ladiť s oblečením ako kabelky alebo topánky.

Ak budete vlastniť napríklad šperky zo zlata, ktoré budú ľahko kombinovateľné, budete ich nielen nosiť častejšie, ale ušetríte si aj stres pri vyberaní tých správnych doplnkov pre svoj outfit.

Chcete vedieť, ako a čím si vybaviť šperkovnicu, aby bola čo najviac nositeľná? Prečítajte si nasledujúce tipy.

Jednoduché šperky

„V jednoduchosti je krása.“ Tento citát je obzvlášť pravdivý pri výbere šperkov. Ak hľadámt nositeľnosť a univerzalitu, treba doplnky vyberať s rozumom. Len tak ich budete vedieť použiť na rôzne príležitosti a s akýmkoľvek oblečením.

V tomto prípade vám vaše poklady urobia najväčšiu službu a budú vedieť krásne doplniť váš slávnostný alebo každodenný look.

Predstavte si situáciu, že idete na pracovný pohovor alebo na inú spoločenskú udalosť, kde máte predpísaný dress code a očakáva sa určitá úroveň oblečenia. V tom zmätku a zhone, kedy začnete vymýšľať, čo si obliecť, vám jednoduché šperky uľahčia situáciu a vy sa môžete sústrediť už iba na výber vhodného outfitu.

Odporúčame vám siahnuť po jednoduchých dizajnoch, neutrálnych farbách, ako je napríklad biela, čierna alebo tmavomodrá, tiež dbajte aj na tvar vášho klenotu, ktorý by mal byť skôr univerzálny, ako napríklad ovál, štvorec alebo kruh.

Kvalitné šperky

Častokrát nájdete krásne a dych berúce šperky aj v obchodoch s bižutériou. Ich životnosť je však veľmi krátka v porovnaní s kvalitnými šperkami. Stačí náhodné namočenie alebo neopatrná manipulácia a krásny šperk hneď stratí krásu. Znehodnotená bižutéria už nespĺňa účel zdobenia, a preto investícia do kvalitných kúskov platí aj v tomto prípade.

Kvalitné klenoty sú možno o niečo drahšie ako bižutéria, ale ich cena sa vráti v dlhšej životnosti. Pri správnej starostlivosti vydržia aj niekoľko generácií.

Aké sú overené šperky, ktoré by nemali vo vašej klenotnici chýbať?

Napichovacie náušnice

Náušnice na napichovanie sú v móde od nepamäti a tešia sa veľkej obľube. Ich jednoduché nosenie a ľahká kombinovateľnosť ich predurčuje na najviac nosený doplnok.

Majú nenáročný tvar, ktorý viete vynosiť s akýmkoľvek kusom oblečenia a určite s nimi nič nepokazíte pri bežnom dennom outfite, alebo naopak pri romantickej večeri s priateľom. Na trhu máte možnosť si vybrať náušnice z rôznych kovov ako striebro či zlato.

Pri zlatých šperkoch môžete siahnuť aj po ružovom alebo bielom zlate, ktoré je stále obľúbené. Ak máte radi farebné drahokamy alebo diamanty, nebojte sa nosiť aj tie, keďže variantám sa medze nekladú.

Retiazka s príveskom

Retiazky s príveskom už dávno nepatria iba zamilovaným tínedžerkám, ale ich rôzne variácie nájdete aj v dnešnej móde. Vyberajte jemné retiazky s malými príveskami, ktoré môžu byť aj vo forme symbolov.

Nebojte sa pohrať aj s dĺžkami retiazok. Ak máte top s výstrihom, môžete ho doladiť retiazkami v rôznych dĺžkach.

Perlové náušnice

Perly sú symbolom elegantnosti a decentnosti. Sú nielen nadčasové a skvelo ich viete doladiť k pracovnému oblečeniu alebo večernej róbe, ale tiež sú nenápadné a zároveň vedia vyzdvihnúť váš outfit. Práve toto potrebujete, ak chcete šperkovnicu obohatiť o nový, jednoduchý šperk.

Perlový náhrdelník

Tak ako u perlových náušníc, tiež pri perlových náhrdelníkoch platí ich široké využitie a ľahká kombinovateľnosť. Pri výbere šperku na krk môžete kombinovať rôzne dĺžky. Pokiaľ ide o denné nosenie, sú vhodnejšie kratšie náhrdelníky.

Pri večernom alebo slávnostnejšom outfite zvoľte dlhšie dĺžky, ktoré si tiež môžete napríklad obmotať viackrát okolo krku a vytvoriť tým výraznejší náhrdelník.

Jednoduchý náramok

Aj ten najjemnejší náramok vám vie zvýrazniť pestované ruky a dokonalú manikúru. Ak patríte k tým ľuďom, ktorý neradi „hrkajú“ so šperkami, zvoľte minimalistické náramky, ktoré môžu byť vyrobené z pevného kovu a tvaru alebo vyskúšajte jemné kamienkové retiazky, ktoré pri správnom výbere budú pekne ladiť aj s hodinkami.

Koktejlový prsteň

Čaká vás večierok a vy neviete, aký doplnok zvoliť? Možno tzv. koktejlový prsteň bude presne pre vás. Tento výrazný doplnok už nebudete musieť dopĺňať inými šperkami a určite pekne vyzdvihne váš večerný outfit. Hľadajte veľké perly a drahokamy rôznych farieb, ktoré vynosíte nielen na firemný večierok.

Kolekcia šperkov

Prsteň, náramok alebo náušnice. Ak chcete mať tieto klenoty v rovnakom štýle, ktorý sa vám osvedčil, poobzerajte sa po kolekcii šperkov. Dnes nájdete jemné a jednoduché kolekcie, ktoré ľahko zapadnú do vášho štýlu obliekania a už nikdy nebudete riešiť problém, že vám prsteň neladí s náušnicami.

Šperky patria medzi obľúbené doplnky a mali by v prvom rade jemne zvýrazniť vašu vizáž a outfit. Netreba ich výber podceňovať a venujte im dostatočnú pozornosť.

Klenotníctvo Eppi  ponúka šperky z drahých kovov s diamantmi a drahokamami. V ponuke má prstene, náušnice, náramky, prívesky a pre pánov tiež manžetové gombíky. Na stránkach nájdete aj veľké množstvo vzdelávacích a informačných materiálov, návodov a tipov s tématikou (nielen) šperkov.


Lifetech: Čo je nové