Večerníček je nadčasový fenomén: Vysiela sa už viac ako 50 rokov

Viete, ktorý večerníček bol najobľúbenejší a ktorý mal najviac dielov?

V janúari 1965 začala Československá televízia vysielať reláciu s názvom Večerníček. Od tej doby mali celé generácie detí možnosť pozrieť si tisícky dielov rozprávok na dobrú noc. Z dielne Slovenskej televízie to bolo spolu viac ako 260 seriálových titulov s počtom dielov od sedem do sto.

Animovaná zvučka s postavičkou chlapca Večerníčka v papierovej čapici sa vysielala od leta 1965 a je najdlhšie vysielanou zvučkou v Českej republike. Náš deduško Večerníček je zase najdlhšie vysielanou zvučkou u nás. Na televíznych obrazovkách sa ale objavil trošku neskôr, až v roku 1977, takže budúci rok oslávi svoje 40 ročné výročie.

Deti si postavičku deduška obľúbili okamžite po jej uvedení. Do televízie chodilo množstvo listov, v ktorých sa malí diváci pýtali na to, čo dedko večerníček robí, keď večer nerozsvecuje hviezdy. Aby sa táto záhada objasnila, vedenie sa rozhodlo vyrobiť 28-dielny seriál o živote deduška s názvom V chalúpke a za chalúpkou.

Okrem seriálu o deduškovi Večerníčkovi si určite pamätáte aj ďalšie čarovné rozprávky na dobrú noc, na ktorých sme vyrastali:

Slimák Maťo a škriatok Klinček

Zo všetkých večerníčkových seriálov bol ale najdlhšie vysielaný Slimák Maťo a škriatok Klinček. Mal rovných sto častí. Rozprávka vznikla v roku 1978, nakreslil ju Jaroslav Cit a nahovoril herec Ľubo Gregor.

Puf a Muf

Legendou slovenského animovaného filmu bol Viktor Kubal, režisér, animátor, výtvarník, ktorý vytvoril približne 400 krátkych filmov. Medzi inými napríklad Puf a Muf, Janko Hraško alebo Panák z križovatky.

Pásli ovce valasi

Jeden z najúspešnejších večerníčkov u nás bol seriál o dvoch veselých pastieroch oviec Maťkovi a Kubkovi s názvom Pásli ovce valasi. Svojho času predaj VHS kaziet s touto rozprávkou trhal všetky rekordy. Príbehy dvoch valachov a ich psa Dunča sú z pera Marianny Grznárovej a že povestné hlasy postavičiek s ich nezabudnuteľnou hláškou “Pasieš Kubko, pasieš? Ej veru pasiem Maťko, pasiem…” nahovoril legendárny herec Jozef Kroner asi nie je potrebné nikomu zvlášť pripomínať.

Jurošík

Podobne úspešný seriál na ľúdové motívy bol seriál Júrošík. Príbehy o zbojníkovi a zemepánovi, ktorý sa na konci každého dielu sťažoval: “Och, ja neštastný zemepán,” nakreslil karikaturista Marián Vanek. Všetky postavy nahovoril herec Stano Dančiak.

Čin-čin

Na konci 60. rokov vznikla bábková rozprávka Čin-Čin o dobodružstvách lenivého vrabčiaka Čima Čimčara podľa predlohy Ľudmily Podjavorinskej.

Hlavičkové rozprávky

Večerníčky zbierali aj ocenenia po zahraničných festivaloch a jeden z tých, ktorý si domov priniesol takúto cenu sa volal Hlavičkové rozprávky režiséra Gejzu Ďuriaka. Išlo o kombináciu hry herca Jozefa Dvořáka a animácie tatranských víl Lomničky a Slabejky, ktoré kreslil výtvarník Ivo Popovič a hlasy im prepožičal herec Ľubo Gregor.

Pa a Pi

Ďalší večerníček, ktorý bol kombináciou animácie a hraných sekvencií bol česko-slovensko-západonemecký seriál o príbehoch mimozemských mačiek Pa a Pi. “My sme tí Pa a Pi, z mačacej planéty, my sme tá posádka, čo ide sem… “ – slávnu titulnú pieseň seriálu zložil Karel Svoboda a naspievala Marika Gombitová.

Bob a Bobek

Jeden z rekordérov spomedzi Večerníčkov z českej produkcie čo do počtu dielov bol 93 dielny Bob a Bobek – králici z klobouku. “Vstávať a cvičiť,” túto úvodnú hlášku seriálu používajú dodnes tisíce ľudí v našich končinách. Originálne nápady dvoch králikov si získali celé generácie, pravdepodobne aj zásluhou jednoduchej a vtipnej kresby Vladimíra Jiránka.

Mach a Šebestová

Nesmierne obľúbeným českým večerníčkom, ktorý sa dočkal aj celovečerného filmu, knižnej adaptácie či súboru audionahrávok bol Mach a Šebestová. Príbeh je o žiakoch 3.B Machovi a Šebestovej, ktorí jedného dňa objavia zázračné telefónne slúchadlo, čo dokáže splniť každé prianie. Večerníček je spoločným dielom scenáristu Miloša Macourka a výtvarníka Adolfa Borna.

Pat a Mat. A je to!

Pat a Mat bol seriál populárny nie len u nás, ale dokonca aj v Brazíli, Fínsku či Iráne. Kto by nepoznal slavnú dvojicu kutilov, ktorým sa vždy všetko tak trochu nechcene zvrtne. Prvýkrát sa dvojica objavila v roku 1976 v krátkom filme Kuťáci, ktorý bol aj pilotným filmom seriálu. Pôvodne bol určený iba pre dospelých, ale získal si všetky vekové kategórie.

Macko Uško

Jeden zo seriálov natočených mimo Československa, ktorý si u nás získal všetky detské srdcia bol určite Macko Uško. Televízny seriál z Poľska sa začal nakrúcať v roku 1975, no samotná postava Macka Uška vznikla už v roku 1957 v detskom časopise. Vytvorili ho spisovateľ Czesław Janczarski a ilustrátor Zbigniew Rychlicki.. V slovenskom znení všetky postavy nahovoril herec Michal Dočolomanský.

Na ktorý večerníček z detstva máte najkrajšie spomienky?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Opatrne s jarným slnkom: Tipy, ako ochrániť detskú pokožku

Naučte sa, ako ochrániť citlivú detskú pokožku, kým si zvykne na viac slnka.

Počasie nám ukazuje svoju lepšiu tvár a zdá sa, že jar to myslí naozaj vážne. Nielen v kalendári. Tento víkend sa môžete tešiť na príjemné teploty aj veľa slnka. Pozor, aby sa jarná prechádzka neskončila nepríjemnými spáleninami.

V zimných mesiacoch sa totiž väčšina kože ukrývala pod kabátmi, čiapkami a rukavicami. Preto nielen deti, ale aj vy by ste si mali dávať väčší pozor na slnečné lúče. Aj keď sa to nezdá, jarné slnko je dostatočne silné na to, aby spálilo citlivú detskú pokožku alebo vyvolalo alergickú reakciu.

Prinášame vám tipy ako chrániť deti pred jarným slnkom.

Ochrana detí pred slnkom

Praktických informácií nikdy nie je dosť. Pri väčšom počte vážnejších spálenín sa zvyšuje náchylnosť detí na rakovinu kože v neskoršom veku. Alebo to, že každá farebná zmena kože, aj obyčajné opálenie, znamená jej poškodenie? Deti nemusia byť len pri bazéne alebo na letnej dovolenke na to, aby ich koža prijala viac slnečného žiarenia, ako je zdravé.

Sezóna dlhých prechádzok v parku

Najlepší spôsob ako ochrániť jemnú pokožku detí, je slnečná ochrana vo forme kvalitného krému s UV faktorom, striedanie pobytu na slnku a v tieni, správne vzdušné oblečenie (aj jeho farba), nosenie klobúkov alebo šiltoviek, v prípade starších detí aj slnečných okuliarov.

Na nezaplatenie sú detské hračky, ktoré ich motivujú k pohybu na čerstvom vzduchu a zároveň ochránia pred silnými jarnými lúčmi. Napríklad vo forme tienidla, ktoré zastaví nebezpečné UV lúče.

Aké sú najčastejšie problémy, na ktoré si treba dať pozor?

Spálenie zámerne vynechávame, pretože nám je jasné, že tento fakt veľmi dobre poznáte.

Deti majú často problém so zapareninami

Tie nesúvisia len s nosením plienok, ale aj tesného oblečenia, v ktorom nemôže koža dýchať. Ak sa takéto miesto počas pohybu mechanicky trie a potí, nepríjemnosti sú na svete. Takéto miesto vie byť veľmi bolestivé, červené, v horších prípadoch aj opuchnuté.

Najčastejšie sa s ním stretnete na vnútorných stehnách, v podpazuší alebo v okolí tesných lemov oblečenia. Riešením je primerané obliekanie. Nesnažte sa deti vpratať do niečoho, z čoho už vyrástli. To platí aj o topánkach. Vždy prispôsobte ich oblečenie k aktivite, ktorú budú vykonávať.

Precitlivelosť na slnko

Ďalším problémom, s ktorým sa počas jari stretnete, je precitlivenosť na slnko. Koža bola počas zimy dlho zvyknutá na menej slnečných lúčov, preto sa môže brániť červeným svrbivým „ekzémom“.

Ak má vaše dieťa rovnaký problém, zvýšte ochranný faktor a regulujte jeho pobyt na slnku. Začínajte s kratšími vychádzkami a postupne ich predlžujte. Ak sa problém neopakuje, máte vyhraté. Ochranný krém by mal patriť do vašej stálej výbavy.

Alergia na slnko

Okrem precitlivenosti na slnko existuje aj alergia na slnko. Spôsobujú ju slnečné lúče, väčšinou pár minút po slnení. Príznaky sú podobné spáleniu kože, ale väčšinou vymiznú do jedného dňa. Čo sa o spálení povedať nedá.

Slnečná alergia je závažnejší problém, preto by ste mali vyhľadať lekára.

Mackovia Hračky je eshop s hračkami, ktorý spolupracuje s európskymi výrobcami, ktorí patria k top vo svojom obore. Nájdete v ňom výrobky, ktoré uľahčia materstvo, zabavia a zároveň pomôžu vo vývoji detí. Koniec koncov, hra je spôsob akým sa deti učia a rastú. 


Lifetech: Čo je nové