Mesto síce veľkosťou pripomína dedinu, no dojem v tomto prípade klame. Nielenže sa môže pochváliť pestrými dejinami, ale aj súčasnou podobou populárneho turistického centra. Za to vďačí najmä okolitým vodným tokom.
Veľký Meder počas dejín často menil svoju podobu, ale aj názvy. Vystriedal veľa mien, pričom to dnešné je odkazom na to, že vzniklo ako maďarská usadlosť uprostred slovenskej väčšiny.
Villa Meger, Nagy Megyer, Megere, či Mogor — všetky odvodené od slova magyar, teda maďarský. No boli aj časy, ktoré tradíciu porušovali.
Medzi 45-tym a 89-tym rokom sa mesto volalo Čalovo.
Rozmanitosť však mestu vôbec nie je cudzia. Počas jeho takmer tisícročnej zdokumentovanej histórie v meste spolu nažívali katolíci, kalvíni, reformovaní kresťania, Srbi aj židia.
Tá písomne nezdokumentovaná je však ešte dlhšia. V okolí mesta sa našli dôkazy o osídlení už z doby bronzovej, neskôr tu bolo aj sídlo Germánov z čias Rímskej ríše.
Niet divu, keď je okolie Žitného ostrova popretkávané vodnými tokmi a obklopené úrodnou pôdou.
Veľký Meder však v súčasnosti poznáme najmä vďaka termálnej vode.
Kúpalisko Termálpark Veľký Meder vzniklo v roku 1973 a dnes je obľúbenou turistickou destináciou, čím robí z Veľkého Mederu jedno z turistických centier južného Slovenska.
Miestne pramene dokonca majú mať liečivé účinky.
Nemusíte sa však len kúpať, aj samotné mesto má čo ponúknuť. Je tam napríklad kalvínsky kostol, ktorého základný kameň bolo položený už v roku 1784.
Od roku 1801 tu stojí aj jeho kostolná veža. Nachádzajú sa v nej pozoruhodné a na danú dobu veľmi moderné zvony. Boli odliate v Trnave a sú známe svojou peknou zvonohrou.
Novší katolícky kostol, ktorý pochádza z prelomu 19. a 20. storočia, je staromestskou dominantou. Nájdete v ňom z dreva vyrezávané sochy svätých kráľov a zaujímavé vitrážne okná.
Na Komárňanskej ulici zase natrafíte na zachovalú kúriu z 19. storočia. Veľký Meder bol totiž mestečkom zemepánov, po ktorých tu ostali viaceré pekné meštianske domy. Stál tu aj kaštieľ vznešenej rodiny Kálnoky.
Najstaršia budova v meste pochádza z roku 1836. Mesto ju v roku 2000 zrekonštruovalo a dnes v nej sídli zbierka výstavných dobových predmetov zo života miestnych z 19. a prvej polovice 20. storočia.
Ak by ste chceli opustiť hranice mesta, môžete sa zastaviť pri mieste nazývanom Avarský prsteň, na neďalekom Šibeničnom vrchu, ktorý obci pripomína mečové právo, či pri starom dube z legendy o kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorému v meste postavili aj pamätník.
Ctihodných a pamätných ľudí si mesto váži dodnes. V roku 2004 preto vytvorilo ocenenie Pro Urbe, ktoré udeľuje ľuďom za výnimočné zásluhy mestu.
Môže ísť o zásluhy vo vede, technike, umení, publicistike, športe, za ekonomický prínos, či jednoducho ľudskú angažovanosť. Doteraz boli ocenení doktori, učitelia, umelecké útvary, či charitatívne organizácie.
Veľký Meder na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Veľkého Medera prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Veľký Meder patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.