Legendárne filmy, v ktorých hrali obľúbené postavy roboti

Roboti všetkých tvarov, veľkostí, inteligencie aj významu dokázali z mnohých filmov a seriálov urobiť skutočné chuťovky, na ktoré sa nezabúda.

Roboti majú vo filme pevné miesto už desiatky rokov. Od vypočítavých zabijakov bez citu, cez ochrancov ľudstva, roztomilých a charizmatických parťákov až po dekadentných bohémov. Získali si srdcia divákov a v mnohých prípadoch sa stali kultovými postavami, bez ktorých si mnohé filmy a seriály vôbec nedokážeme predstaviť. Tu je prehľad tých najvýnimočnejších.

Johnny 5 (Číslo 5 žije)

Každý kto videl film Číslo 5 žije si Johnnyho okamžite zamiloval. Predstavoval armádneho robota, ktorý sa “pokazil” – začal si sám seba uvedomovať a cítiť. Napriek tomu, že je jeho zjav vskutku robotický, dokázal byť zábavný, správne bláznivý a hlavne ľudskejší ako mnohí ľudia.

T-800 (Terminátor 1, 2)

Model T-800 v podaní Arnieho Schwarzeneggera patrí k absolútnym kultom akčného sci-fi. Neľútostný kyborg vyslaný v čase, ktorý má za úlohu zlikvidovať budúceho vodcu (Johna Connora) odporu ľudí proti strojom, ktorý nakoniec zmení strany. Arnold povie v každom dieli Terminátora len zopár viet, no každá z nich má cenu zlata. „Hasta la Vista, baby!“

Wall-E (Wall-E)

Wall-E (Waste Allocation Load Lifter — Earth Class), patrí k najroztomilejším robotom, akí kedy boli zachytení na filmovom plátne. Tento samotár, ktorý s nevyčerpateľným entuziazom čistí planétu Zem od odpadu, síce nedokáže rozprávať, no dokáže cítiť a samostne myslieť. Tým úspešne narúša nalinkovaný systém, vďaka čomu sa mu nakoniec podarí ľudstvo vrátiť domov.

R2D2 (Hviezdne Vojny)

Hviezdne Vojny by bez tohto modro-sivého sympaťáka prišli o veľa. R2D2 má totiž charizmy na rozdávanie. Je neuveriteľne šikovný, odvážny, dokáže sa prispôsobiť novým situáciám a hlavne zaručene vytiahne z „priekaku“ permanentne bedákajúceho parťáka s označením C3PO. O hlavných hrdinoch ani nehovoriac. Skrátka, R2 je jedným z najcoolovejších robotov filmovej histórie.

Bender (Futurama)


Bender zo seriálu Futurama absolútne vybočuje zo štandardnej predstavy o robotoch. Pije, fajčí, gembluje, miluje rýchle dopravné prostriedky a povoľné ženy. Je to starý cynik, čo si rád vyhodí z kopýtka a urobí všetko preto, aby náhodou nemusel pracovať, alebo nebodaj využiť svoje schopnosti na niečo dobré. Tento štýlový povaľač s hlasom Joea Cockera rozhodne patrí k najvýnimočnejším robotom na televíznej obrazovke.

Sonny NS-5 (Ja, robot)

Sonny je príkladom dokonalého robota humanoida. Okrem toho, že je rýchlejší, silnejší, inteligentnejší ako ktorýkoľvek človek má tiež naviac jeden malý detail. Tým je vedomie a schopnosť nezávisle sa rozhodovať. Práve vďaka tomu je jedinou šancou ľudstva pred zotročením umelou inteligenciou.

HAL 9 000 (2001: Vesmírna odysea)

Robotická logika pozostávajúca iba z nekonečného radu jednotiek a núl, to je umelá inteligencia s názvom HAL 9 000. Tá by mala byť neomylná, lenže akosi prestane správne fungovať. Posádka ju chce vypnúť, no stroj vyhodnotí situáciu trošku inak. Odstráni posádku, aby splnil misiu a vytýčený cieľ. Stanley Kubrick a vysoká škola svetovej kinematografie.

Optimus Prime (Transformers)

Vznešený vodca Autobotov, ktorý je stelesnením rešpektu, úcty, sily, spravodlivosti a morálky. Jedným slovom plnohodnotný líder, ktorý stojí na strane utláčaných a nerobí mu problém sa preň nich obetovať. Robot, ktorý je pre mnohých príťažlivým vzorom a to aj bez toho, aby sršal prvoplánovým humorom.

Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vďaka týmto tipom ochránite svoj mobil a počítač pred zlodejmi dát

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta.

Doba internetu všetkých pohltila, odomkli sa tým dvere do sveta zábavy, komunikácie, práce, zdravotníctva, vzdelávania i športu. Zároveň vznikol priestor pre špekulantov, ktorým ide o zneužitie ochrany dát či súkromia v online priestore. Poradíme vám, ako sa brániť proti šíriacim sa ransomvérom.

Čo je to ransomvér?

Pojem ransomvér vám je už možno známy, slovo sa skloňovalo veľmi často najmä v polovici mája tohto roku so vznikom najväčšej kybernetickej hrozby súčasnosti. Začalo to ransomvérom s názvom WannaCry, ktorý za jeden víkend zasiahol viac ako 150 tisíc počítačov na celom svete. Postupne pokračuje novou verziou staršieho kódu Petya, no v odborných kruhoch sa taktiež hovorí o novom ransomvéri ExPetr.

Ransomvér je typ škodlivého kódu (počítačového vírusu), ktorý vám zablokuje zariadenie alebo zašifruje jeho obsah priamo na pevnom disku a žiada za jeho uvoľnenie nemalé výkupné.ky

Zálohovanie na prvom mieste

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta. Môže sa jednať o dáta, o ktoré nemôžete v žiadnom prípade prísť alebo ich nemôže cudzia osoba vidieť.

Keď ste si už dáta zoradili podľa ich miery rizika, stačí si ich zálohovať. V tomto prípade je najlepším riešením cloud. Ak však máte pocit, že takáto jednorázová záloha stačí, nie je tomu úplne tak.  Zálohovanie by sa malo stať vašim pravidelným koníčkom.

Preverte si aj externé médiá

Možno si niektorí z vás spomenú na časy, kedy si nevedome do svojho počítača vložili USB kľúč so škodlivým vírom a vedia koľko s naprávaním skôd bolo práce. Samozrejme, aj dnes je nevyhnutné si preveriť bezpečnosť USB kľúčov pred sťahovaním súborov.

Okrem USB kľúčov si však dohliadnite aj na externé disky, SD karty, či zariadenia, ktoré sú prepojené cez Wi-Fi. Možno by ste si ani nepomysleli, že skenovať budete aj tlačiareň, ktorú používate, či malé prenosné reporoduktory.

Akékoľvek zariadenie, ktoré má prístup k vášmu zariadeniu priamo, cez Bluetooth alebo cez Wi-Fi môže znamenať bezpečnostné riziko. Predísť zavíreniu je preto možné priamo cez skenovanie externých médií.

Aktualizácie nepodceňujte

Jednou z hlavných príčin prieniku ransomvéru do zariadení bola zanedbaná aktualizácia operačných systémov samotnými užívateľmi.

Hoci vývojári operačných systémov bezpečnostné diery zaplátali, staršia verzia operačného systému nemohla ochrániť tisíce používateľov. Preto si vždy dohliadnite na okamžitú aktualizáciu nielen na vašich osobných počítačoch, aktualizujte si aj vaše mobilné zariadenia.

Antivírus má zmysel

Inštalácia antivíru má v dnešnom svete skutočne veľký význam. Môže vám ušetriť množstvo práce, ako aj smútku zo stratených súborov. Vývoj škodlivých vírusov si prešiel už svojimi štádiami a od napádania BIOS-u v počítači, k oveľa prepracovanejšiemu spôsobu sťahovania a šírenia víru cez sociálne siete v dnešnej dobe. Už dávno neplatí len pravidlo neklikať na emaily a prílohy, ktoré nepoznáte, prípadne neznáme blikajúce reklamy s názvom ”Stiahni si zadarmo”.

Sofistikovanejšie spôsoby zavírenia sú dnes na bežnom poriadku. Aj nevinný link od priateľa cez Facebook môže byť dôvodom na preinštalovanie operačného systému. Chybu však nemusíte hľadať u priateľa, on o ničom vôbec nemusí ani len tušiť. V online priestore sa preto môžete cítiť s antivírusovým softvérom o niečo bezpečnejšie.


Lifetech: Čo je nové