Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Ste závislý na svojom mobile? Otestujte sa

Fotíte si každé svoje jedlo a bez navigácie v telefóne sa už ani nepohnete. Spravte si náš kvíz a zistite, ako na tom naozaj ste.

Z výsledkov jedného výskumu vyplýva, že závislí sú tí ľudia, ktorí počas dňa použijú aplikácie na svojom mobile aspoň 60-krát.

Keďže sa to počíta pomerne ťažko, pripravili sme pre vás kvíz, ktorý túto závislosť 100-percentne odhalí.

V teste odpovedajte vždy pravdivo a vyberte si vždy len jednu odpoveď. Ak chcete použiť ceruzku, prosím, nepíšte po obrazovke:

1. Poznáte dátumy narodenín svojich príbuzných/najlepších kamarátov?  

A. Jasné, mám v mozgu veľkokapacitné úložisko všetkých dátumov.
B. Načo? Veď na to je Facebook.
C. Príbuzných mi hlási mama, kamarátov nemám.

2. Koľkokrát ste si už spravili fotku svojho jedla a zverejnili ju na sociálnych sieťach?

A. Bojím sa, že mi vychladne. Takže nikdy.
B. Dnes?
C. Som breatharián/ka. Žijem len zo vzduchu a ten sa zle fotí.

via GIPHY

3. Bez navigácie v mobile…  

A. … sa nestratím ani vo veľkom neznámom meste.
B. … sa stratím aj po ceste na WC.
C. … sa stratím aj v polovici tejto vety.

4. Ktorá z týchto situácií vám najviac dvihne adrenalín?

A. Bungee jumping z mosta.
B. 3 % batérie na mobile ešte pred obedom.
C. Skok z rozzúreného draka rovno do sopky plnej lávy len s papierovou vreckovkou namiesto padáku.

via GIPHY

5. Bezdomovec vás prosí o pár drobných. Čo spravíte?

A. V rámci svojich možností mu pomôžem.
B. Peniaze mu nedám, ale zase dostane jeden veľký Like. Lebo ten rieši všetko.
C. Tajne ho budem najbližšie dni sledovať a potom prídem s radami, ako môže zvýšiť efektivitu výberu.

6. Najstrašidelnejšie scény vo filme sú tie,…

A. … keď zomiera hlavný hrdina.
B. … keď hlavný hrdina stratí mobilný signál.
C. … ktoré si predstavujem, keď idú záverečné titulky.

via GIPHY

7. Ktorú vec si všimnete po príchode do neznámej miestnosti ako prvú?

A. To, ako je zariadená.
B. To, kde sú zásuvky, aby som vedel/a nabiť mobil.
C. To, kde sú únikové východy, keby ma prepadla tajná služba cudzieho štátu.

Teraz spočítajte, koľkokrát ste označili odpovede s písmenom A, koľkokrát s písmenom B a koľkokrát s písmenom C.

Čo o vás kvíz prezrádza?

Ak máte najviac odpovedí A:

Ste úplne normálni a podľa nás nemáte na svojom mobile žiadnu závislosť. Telefón je pre vás pomocník, s ktorým to netreba preháňať. Načo ste robili tento test, keď ste dopredu vedeli, že váš život je v poriadku? Len sa chcete chváliť, však?

Ak máte najviac odpovedí B:

Máte jasnú závislosť na mobile. Mobil je váš miláčik a už minimálne dvakrát ste rozmýšľali, že si ho vezmete za manžela/manželku, keby to bolo legálne.

Veľa mobilu však škodí a to myslíme na rozdiel od zvyšku tohto testu smrteľne vážne. Odporúčame preto stiahnuť si aplikáciu ako Moment (iOS) alebo QualityTime (Android). Vďaka nim zistíte, koľko času trávite s mobilom, alebo ktorá aplikácia vám „žerie“ najviac času, a tak môžete vidieť svoje zlepšenia pri boji so závislosťou.

Ak máte najviac odpovedí C:

Podozrievame vás, že mobil vôbec nemáte, pretože ho nepotrebujete. Namiesto telefonovania sa dorozumievate telepatiou a žiadne videá a obrázky na sociálnych sieťach nedokážu súperiť s vašou predstavivosťou. Keby ste ale niekedy v budúcom živote potrebovali nejaký mobil, tak ho nájdete v e-shope O2, ok?

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Kedy používať mobil menej a kedy naopak viac? Skúste tieto tipy

V seriáli O 5 % lepší život sme vám postupne predstavili drobné „zlepšováky“, ktoré môžu váš život zmeniť k lepšiemu. V poslednej časti si zhrnieme, kedy by mal mať telefón zelenú a kedy by mal naopak ostať bokom.

Hoci je mobil v našich životoch už desaťročia, ešte stále objavujeme, ako nám môže zmeniť život. Niekedy ho právom neznášame. A niekedy by nám vedel pomôcť viac, keby sme ho vedeli lepšie využívať.

V našom seriáli O 5 % lepší život sme vám postupne ukázali niekoľko situácií, v rámci ktorých je dobré mobil radšej odložiť, ale aj presne naopak, teda situácie, v rámci ktorých by vám mal pomôcť. Pripomeňme si tie najzaujímavejšie z nich:

Kedy mobil odložiť

1. Pred spánkom

Obrazovka mobilu vyžaruje modré svetlo, v dôsledku ktorého je náš spánok menej kvalitný. Odporúčame teda buď jednoducho pred spánkom dať prednosť knihe, alebo si aspoň na mobile nastaviť filter modrého svetla.

2. Na poradách

Nielenže je ťukanie do mobilu počas porád neslušné a otravné, podľa jedného výskumu ľudia vďaka internetu majú pocit, že sú múdrejší, ako reálne sú.

Ak teda idete na dôležitú poradu, náš tip znie jednoducho: Nič si predtým negooglite a mobil ignorujte. Reálnejšie tak dokážete odhadnúť svoje vedomosti a schopnosti.

Prečítajte si: 24 rýchlych tipov, ako urobiť viac práce za kratší čas.

3. Keď sa potrebujete sústrediť

Schopnosť sústrediť sa sa dá cvičiť. Jedným z takýchto cvičení je napríklad aj meditácia. Nie je to žiadna modlitba, len taká súťaž s mozgom, ktorá má vedecky dokázané benefity – okrem lepšieho sústredenia napríklad aj lepšie vyrovnávanie sa so stresom.

Meditovať sa dá aj s mobilom a na začiatku vám v tom vie pomôcť aj aplikácia, ale cieľom by malo byť to, aby ste na to mobil vôbec nepotrebovali.

4. Keď ste závislí

Podľa jednej štúdie sú na mobile závislí tí ľudia, ktorí otvoria aplikácie viac ako 60-krát za deň. Ak medzi nich patríte, odporúčame mobil odložiť.

A kedže vieme, že sa to ľahšie píše, ako naozaj robí, odporúčame vám stiahnuť si aplikácie, ktoré s tým pomôžu.

Kedy mobil používať viac

1. Keď chcete lepšie vnímať svet naokolo

Rutina nás často zaslepuje. Chodíme po tých istých chodníčkoch každý deň a prestávame si všímať zaujímavé veci okolo seba.

Mobil je preto skvelý pre všetkých zvedavcov, ktorí sa chcú pozrieť na svet okolo seba novým pohľadom.

2. Aby ste si predĺžili život

Znie to možno neuveriteľne, ale čas je ilúzia, ktorú vytvára mozog. Preto sa tie okamihy, ktoré ste mali plné nových zážitkov a využívali ste ich na učenie, neskôr zdajú byť dlhšie ako tie, počas ktorých ste nič nenaučili.

Ak sa teda každý deň počas cesty do práce niečo naučíte, pocitovo vám to v spomienkach predĺži život. Naozaj. A na učenie sa na cestách je mobil ideálny.

3. Keď sa potrebujete sústrediť

Vieme, o niečo vyššie sme písali, že ak sa chcete sústrediť, tak mobil treba odložiť. Všetko je ale vždy komplikovanejšie a mobil sa dá použiť aj na to, aby ste si pustili relaxačnú hudbu alebo kvalitný šum. A pri oboch sa výborne sústredí.

Našli by sme ešte veľa príkladov situácií, kde používanie mobilu nie je jednoznačné. Technológie vždy veľa prinášajú a mnohé v tej chvíli aj berú.

Dôležité je však toto: vždy by ste mali vy ovládať svoj mobil, nie on vás.

Nájsť tú správnu hranicu medi tým, v ktorých momentoch telefón používať viac, a v ktorých naopak menej znamená žiť o trochu lepšie a plnohodnotnejšie.

Páčil sa vám tento článok? Máme pre vás ďalšie:

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.