Ste závislý na svojom mobile? Otestujte sa

Fotíte si každé svoje jedlo a bez navigácie v telefóne sa už ani nepohnete. Spravte si náš kvíz a zistite, ako na tom naozaj ste.

Z výsledkov jedného výskumu vyplýva, že závislí sú tí ľudia, ktorí počas dňa použijú aplikácie na svojom mobile aspoň 60-krát.

Keďže sa to počíta pomerne ťažko, pripravili sme pre vás kvíz, ktorý túto závislosť 100-percentne odhalí.

V teste odpovedajte vždy pravdivo a vyberte si vždy len jednu odpoveď. Ak chcete použiť ceruzku, prosím, nepíšte po obrazovke:

1. Poznáte dátumy narodenín svojich príbuzných/najlepších kamarátov?  

A. Jasné, mám v mozgu veľkokapacitné úložisko všetkých dátumov.
B. Načo? Veď na to je Facebook.
C. Príbuzných mi hlási mama, kamarátov nemám.

2. Koľkokrát ste si už spravili fotku svojho jedla a zverejnili ju na sociálnych sieťach?

A. Bojím sa, že mi vychladne. Takže nikdy.
B. Dnes?
C. Som breatharián/ka. Žijem len zo vzduchu a ten sa zle fotí.

via GIPHY

3. Bez navigácie v mobile…  

A. … sa nestratím ani vo veľkom neznámom meste.
B. … sa stratím aj po ceste na WC.
C. … sa stratím aj v polovici tejto vety.

4. Ktorá z týchto situácií vám najviac dvihne adrenalín?

A. Bungee jumping z mosta.
B. 3 % batérie na mobile ešte pred obedom.
C. Skok z rozzúreného draka rovno do sopky plnej lávy len s papierovou vreckovkou namiesto padáku.

via GIPHY

5. Bezdomovec vás prosí o pár drobných. Čo spravíte?

A. V rámci svojich možností mu pomôžem.
B. Peniaze mu nedám, ale zase dostane jeden veľký Like. Lebo ten rieši všetko.
C. Tajne ho budem najbližšie dni sledovať a potom prídem s radami, ako môže zvýšiť efektivitu výberu.

6. Najstrašidelnejšie scény vo filme sú tie,…

A. … keď zomiera hlavný hrdina.
B. … keď hlavný hrdina stratí mobilný signál.
C. … ktoré si predstavujem, keď idú záverečné titulky.

via GIPHY

7. Ktorú vec si všimnete po príchode do neznámej miestnosti ako prvú?

A. To, ako je zariadená.
B. To, kde sú zásuvky, aby som vedel/a nabiť mobil.
C. To, kde sú únikové východy, keby ma prepadla tajná služba cudzieho štátu.

Teraz spočítajte, koľkokrát ste označili odpovede s písmenom A, koľkokrát s písmenom B a koľkokrát s písmenom C.

Čo o vás kvíz prezrádza?

Ak máte najviac odpovedí A:

Ste úplne normálni a podľa nás nemáte na svojom mobile žiadnu závislosť. Telefón je pre vás pomocník, s ktorým to netreba preháňať. Načo ste robili tento test, keď ste dopredu vedeli, že váš život je v poriadku? Len sa chcete chváliť, však?

Ak máte najviac odpovedí B:

Máte jasnú závislosť na mobile. Mobil je váš miláčik a už minimálne dvakrát ste rozmýšľali, že si ho vezmete za manžela/manželku, keby to bolo legálne.

Veľa mobilu však škodí a to myslíme na rozdiel od zvyšku tohto testu smrteľne vážne. Odporúčame preto stiahnuť si aplikáciu ako Moment (iOS) alebo QualityTime (Android). Vďaka nim zistíte, koľko času trávite s mobilom, alebo ktorá aplikácia vám „žerie“ najviac času, a tak môžete vidieť svoje zlepšenia pri boji so závislosťou.

Ak máte najviac odpovedí C:

Podozrievame vás, že mobil vôbec nemáte, pretože ho nepotrebujete. Namiesto telefonovania sa dorozumievate telepatiou a žiadne videá a obrázky na sociálnych sieťach nedokážu súperiť s vašou predstavivosťou. Keby ste ale niekedy v budúcom živote potrebovali nejaký mobil, tak ho nájdete v e-shope O2, ok?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

9 filmov zo sveta, v ktorých účinkuje slovenská príroda

Niekoľko (nielen) hollywoodskych filmov sa natáčalo aj na Slovensku. A možno ste to vôbec netušili.

Hollywoodske a slávne svetové filmy väčšinou vnímame ako vzdialené a exotické, no nie vždy je tomu celkom tak. Nájdu sa aj prípady, keď sa legendárne snímky točili aj u nás, na Slovensku. A pravdepodobne ste o tom vôbec netušili.

Upír Nosferatu (1922)

V 20. rokoch minulého storočia filmy alebo „pohybujúce sa obrazy”, ako ich vtedy nazývali, vyzerali celkom inak. Boli čiernobiele, no najmä nemé. Expresionistický film o upírovi, grófovi Orlokovi, nebol výnimkou. Zobrazil ho hrozivý Max Schreck a pre účely filmu sa „nasťahoval” práve do Oravského hradu. Miestni obyvatelia sa vo filme mihli ako komparzisti.

Scény z filmu sa natáčali aj vo Vrátnej doline, Jánošíkových dierach, pri Tatranskej polianke či na Poľskom hrebeni, ktorý predstavoval technicky najnáročnejšiu výzvu celého natáčania. V pozadí sa objavia viaceré naše známe vrchy (Gerlach, Slavkovský štít, Velický štít) aj doliny.

Celkovo sa z filmu asi 15 % natočilo na Slovensku. Kombinácia tajomnej kinematografie a záberov slovenskej prírody z čias minulých z filmu robí čarovnú klasiku, o to čarovnejšiu pre každého, kto spomínané miesta pozná a navštívil osobne.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Náčelník Veľký had (1967)


Indiánsky film nemeckej produkcie sa natáčal aj na našom najznámejšom plese vo Vysokých Tatrách. Film zachytáva príbeh Mohykána Veľkého hada, ktorý ktorý chce zachrániť život náčelníka spriateleného kmeňa a za odmenu získať srdce aj ruku krásnej indiánky. V ceste mu stojí nepriateľský kmeň, takže vo filme nie je núdza o napínavé boje, na aké je staršia generácia zvyknutá z filmov o Winnetuovi.

Jedna zo scén, v ktorej sa hlavní hrdinovia plavia po jazere, sa natáčala na Štrbskom plese uprostred leta. Zábery pôsobia, ako inak, nádherne.

Za nepriateľskou líniou (2001)

Ide o akčný film o prenasledovanom vojakovi na cudzom území. Vojaka si v ňom zahral Owen Wilson. Toto cudzie územie síce vo filme predstavovala Bosna a Hercegovina, no v skutočnosti sa natáčalo u nás. Americký štáb nechal na vlastné náklady vybudovať cestu v Ľubochnianskej doline, aby sa na miesto natáčania dostala ťažká technika.

Pri obci Háj po nich dokonca ostala rekvizita, ktorú po natáčaní obci darovali a ktorá sa medzitým stala miestnou pamiatkou. Vysoká biela socha anjela, ktorá sa týči do výšky niekoľkých metrov, síce môže pôsobiť staro, no v skutočnosti je tu len od začiatku tohto storočia. Pravidelne láka k návšteve turistov, ktorí tadiaľto smerujú k Hájskym vodopádom, alebo do Drienoveckých kúpeľov.

Posledná légia (2007)

Dobrodružný film zachytáva neskoré obdobie úpadku Rímskej ríše a mapuje cestu udatného Romula, ktorý hľadá podporu rozpadajúceho sa impéria vo vtedajšej Británii. Hrajú v ňom napríklad Colin Firth, alebo Ben Kingsley. Zábery stredovekých panstiev a obydlí vznikali na Slovensku, konkrétne na Spišskom hrade, ktorý si štáb na vyše týždeň celý prenajal.

Eragon (2006)

Filmové spracovanie knižnej predlohy, na ktoré chcel každý fanúšik knižnej série zabudnúť. Aj by sme vám vyhoveli, ale keďže sa časti filmu natáčali na Slovensku, nemôžeme ho nespomenúť. Príbeh o drakojazdcovi Eragonovi sa natáčal v Slovenskom raji a vo Vysokých Tatrách.

Vo viacerých scénach sa objavuje panoráma Tatier, slovenské vodopády, údolia, aj rokliny. Jedna z posledných scén, v ktorej vidno viacerých jazdcoch na koňoch, sa natáčala s Kriváňom v pozadí.

Dračie srdce (1996)

Stredoveká fantazijná dráma o boji medzi dobrom a zlom bola obsadená hereckými hviezdami (nielen) 90. rokov. Zahrali si v nej Dennis Quaid, David Thewlis a Sean Connery, ktorý daboval hlavnú postavu Draca.

Scény sa natáčali, prípadne mali v pozadí napríklad Čachtický hrad, alebo hrad Strečno. Vo filme sa objavia aj miesta zo Slovenského raja. Keďže film na zábery z prírody nie je vôbec skúpy, môžete sa pri jeho pozeraní kochať slovenským prostredím celkom často.

Doktor Živago (2002)

Ruská klasika v britskom prevedení zachytáva život členov rôznych spoločenských vrstiev v turbulentných časoch Prvej svetovej vojny a Bolševickej revolúcie. Hrajú v ňom Keira Knightley, Sam Neill, či Hans Matheson. A aj sa keď celý dej sa odohráva v Rusku, natáčalo sa všade inde, len nie v Rusku (výprava doň by vraj bola bývala príliš nákladná).

Na Slovensko prišiel štáb kvôli prísľube snehu, no ten sa napriek dvojdňovej chumelici hneď roztopil. Vznikli tu aspoň zábery starých drevených stodôl pri rieke Poprad, ktoré vo filme predstavovali ruskú dedinu.

Mierotvorca (1997)

Zatiaľ asi film s najhviezdnejším obsadením: v hlavných úlohách sa objavili George Clooney a Nicole Kidman. Ako v každom správnom akčnom trileri, ani tu nemohla chýbať naháňačka v autách. A aj keď sa podľa deja odohrávala vo Viedni, v skutočnosti ju natáčali v našom starom meste. Počas nej môžete úkosom zahliadnúť Slovenské národné divadlo alebo americkú ambasádu na Hviezdoslavovom námestí.

Slovenské “kulisy” nahradili aj americké priestory. Napríklad, namiesto strediska NASA sa jedna scéna natáčala v bratislavskej Inchebe a namiesto manhattanskej katedrály sa posledná časť filmu natáčala aj pred Dómom sv. Martina.

Marco Polo (2014)

V tomto seriáli z dielne spoločnosti Netflix sa to nádhernými scenériami len tak hemží. Väčšinou sú to síce nekonečné stepi, no v druhej sérii pozornému oku neujdú zábery z Vysokých Tatier. Filmári tam v lete 2015 strávili niekoľko dní, aby naše veľhory v seriáli premenili na sibírsku tajgu. Každopádne, kto má rád výpravné diela, akciu a dej plný zákulisných ťahov, určite neoľutuje.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.


Lifetech: Čo je nové