Ako si skrášliť pracovné prostredie, aby ste v práci stihli viac

Možno nemusíte ťahať nadčasy. Aby ste podávali lepší výkon, skúste pre začiatok spraviť tieto nenáročné kozmetické zmeny.

Ak máte problém s tým, že v práci nestíhate, sedíte nad úlohami, ale nedokážete sa sústrediť a rozmýšľať, možno za to môže vaše pracovné prostredie. Výskumy ukazujú, že má jednoznačný vplyv na produktivitu zamestnancov.

Pohrajte sa s detailami, zistite čo vám vyhovuje a pravdepodobne budete prekvapení, aký veľký vplyv na pohodu v práci môžu mať zdanlivé maličkosti.

Obklopte sa správnymi farbami

Podľa vedeckej štúdie uskutočnenej na Univerzite v Rochesteri červená farba v kancelárii odpútavá pozornosť, vyvoláva pocit vnútorného nepokoja a vybudzuje k dynamickej aktivite. Nie náhodou sú požiarné zbrojnice vymaľované načerveno.

Bežne ale červená schopnosť koncentrácie na duševné úlohy znižuje, takže v klasickej kancelárii je skôr kontraproduktívna.

Žltá farba inšpiruje a napomáha tvorivosti, hodí sa ku kreatívnym profesiám. Modrá zase napomáha vyššej produktivite a lepšiemu sústredeniu pri administratívnom type prác.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Zelená farba najmenej namáha oči, preto je vhodná pre povolania, kde sa pracuje dlho a vyžaduje sa sústredenie. Aj preto je štandardom napríklad v operačných sálach.

Najvýraznejší vplyv na našu psychiku, ale maju sýtosť a intenzita farby – jemné a tlmené farby vo všeobecnosti spôsobujú uvoľnenejšiu náladu, svetlejsie a sýtejšie farby zvyšujú pozornosť.

Ráno kávu nepite. Šálku si dajte až po príchode do práce

Kofeín v káve zvyšuje bdelosť, znižuje ospalosť a udržiava pozornosť. Pre optimálny účinok by sa ale mala piť najskôr hodinu po prebudení, ideálne až po deviatej hodine ráno, aby nenarúšala prirodzený prebúdzací mechanizmus tela.

Hladina kortizolu, stresového hormónu, ktorý zvyšuje celkovú pohotovosť tela, je najvyššia medzi ôsmou a deviatou ráno. Potom začína klesať. Ak vypijeme kávu pred deviatou, kofeín nezaúčinkuje naplno a navyše si z dlhodobého hľadiska na neho takto budujeme rezistenciu.

Uprataná kancelária zvyšuje produktivitu. Ale nie vždy

Uprataný stôl pomáha k lepšej sústredenosti, zvyšuje produktivitu a ušetri čas, ktorý sa márni hľadaním informácie alebo konkrétneho predmetu.

Ak by ste sa ale teraz chystali odsúdiť všetkých neporiadnikov, vedzte, že veci nie sú až také čiernobiele, ako by sa mohli na prvý pohľad zdať. Najnovšie výskumy ukazujú, že uprataný stôl síce zvyšuje rýchlosť, akou pracujeme pri stereotypných duševných činnostiach, no neporiadok v skutočnosti podporuje kreativitu. Ľudia pracujúci v neporiadku mali v testoch až o 28% vyššie priemerné skóre v hodnoteniach nezávislej poroty ako tí, ktorí pracovali v upratanom prostredí.

Neuprataný pracovný stôl vyhovoval napríklad aj takým hlavičkám ako Mark Twain, Albert Einstein či Steve Jobs.

Deväť z desiatich ľudí pracuje lepšie, ak pri tom počúva hudbu

Podľa výskumu spoločnosti Mindlab International jemná muzika (bez hlbokých basov a ostrého zvuku) alebo aj slabší ruch z okolia stimulujú kreativitu.

Ak ste prekladateľ alebo spisovateľ, alebo jednoducho máte povolanie, kde je potrebné pracovať so slovom, vyberte si skôr inštrumentálne skladby. Naopak piesne s textom podľa inej štúdie pomáhajú k lepším pracovným výkonom napríklad softvérovým vývojárom.

Ak máte problém so sústredením, skúste si do pozadia pustiť typické zvuky prírody. Napríklad tečúcu vodu, morský príboj alebo zvuk plápolajúceho ohňa a praskajúceho dreva. Slúchadlá na ušiach pomôžu izolovať sa od prílišného hluku vo väčších kanceláriách.

Pri stereotypnejších povolaniach, napríklad pásovej výrobe, kde sa vyžaduje najmä fyzický výkon, je vhodné počúvať hudbu, ktorá danému človeku zlepšuje náladu. Dobrá nálada je kritickým faktorom vyššej produktivity.

Slnečné svetlo je ako šálka kávy. Tma prebúdza fantáziu.

Vystavovanie sa dennému svetlu pomáha prebudiť mozog a telo, zlepšuje reakčnú dobu a navyše slúži ako prevencia pred depresiami.

Mentálna bdelosť vhodná pre analytický typ práce dosahuje svoj vrchol okolo 10 hodiny ráno. Po 22-hej hodine pozornosť naopak začína prudko klesať.

Tma a únava možno “škodia” analytickému mysleniu, ale nie predstavivosti.  Výskum publikovaný v Journal of Enviromental Psychlogy ukazál, že pri tlmených svetlách narastá obrazotvornosť, a keď ste mierne unavení, mozog pracuje tvorivejšie.

Dokonca, účastníci experimentu mali bohatšiu fantáziu už len pri pomyslení na tmu. Ak mali zadanie, kde mali kresliť mimozemšťanov, skupina, ktorá si mala predstavovať bytosti v tme mala výrazne kreatívnejšie predstavy.

Máte aj vy nejaké obľúbené triky, ktoré vás vedia “nakopnúť” do práce?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Najzábavnejšie horské dráhy a tobogany sveta

Milujete život na ostrí noža? Máme pre vás výber tých najstrmších, najrýchlejších a najbláznivejších adrenalínových atrakcií.

Horské dráhy a tobogany nie sú ani zďaleka len zábavou pre malé deti. Zábavné a vodné parky po celom svete sa predháňajú, ktorý z nich bude mať ten najväčší, najlepší či najdlhší tobogán alebo najrýchlejšiu či technicky najvyspelejšiu horskú dráhu na svete.

Ak teda túžite zažiť poriadnu dávku adrenalínu a máme pre vás niekoľko skvelých tipov:

Formula Rossa, Abu Dhabí, Spojené arabské emiráty

Najrýchlejšia horská dráha sveta. Dokáže z 0 na 60 kilometrov za hodinu zrýchliť už za 2 sekundy. To znamená, že akceleruje rýchlejšie ako najrýchlejšie komerčne dostupné automobily sveta. Dráha má dĺžku vyše 2,4 kilometra a dosahuje najvyššiu rýchlosť 241,4 kilometrov za hodinu a pasažieri zažijú preťaženie 1,7 G. Ľudia sú na dráhe povinní mať na očiach lyžiarske okuliare, aby im prachové častice či hmyz v takej veľkej rýchlosti nepoškodili zrak.

Kingda Ka, Six Flags Adventure Park, New Jersey, USA

V súčasnosti najvyššia horská dráha na svete. V najvyššom bode, do ktorého dráha stúpa pod 90 stupňovým uhlom, meria 138,9 metra a návštevníci sú doň vystrelení rýchlosťou 208 kilometrov za hodinu. Túto rýchlosť dosiahnu za 3,5 sekundy. Odtiaľ ich čaká “voľný pád” na druhú stranu. Môže sa stať, že horskej dráhe sa nepodarí úplne prekonať gravitáciu a nedostane sa až do najvyššieho bodu dráhy. Ak sa to stane, návštevníci dostanú ďalší pokus.

Takabisha, Japonsko

Postavená v roku 2011 si dodnes udržuje titul najstrmšej horskej dráhy na svete. Strmý pád má sklon 121 stupňov. Celá dráha je plná rôznych zákrut, otočiek a strmých stúpaní a klesaní. Táto horská dráha vám zaručene dvihne adrenalín v krvi riadne vysoko.

Bizarro, Six Flags Adventure Park, New Jersey, USA

Neradí sa už medzi už medzi klasické horské dráhy ale medzi hyper dráhy.

Prvý raz sa verejnosti predstavila v roku 1999, ako prvá horská dráha bez podlahy. Následne, tak ako celý park, aj Bizarro prešlo v roku 2009 komplexnou rekonštrukciou. Oceľová konštrukcia horskej dráhy je dlhá 1 215 metrov a v jej najvyššom bode meria 43 metrov. Prvé klesanie meria 40 metrov. Pôvodne bola dráha namaľovaná na krikľavo zeleno no teraz je modro- fialová.

Millenium Force, Cedar Point Park, Ohio, USA

Prvá giga horská dráha na svete. Jej výška sa pohybuje niekde medzi 91 až 121 metrami. V roku 2000, keď ju otvorili, bola najvyššou a najrýchlejšou horskou dráhou na svete. Odvtedy jej už ale prvenstvo zobrali iné dráhy.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Jazda na nej trvá len 80 sekúnd, ale len tak ľahko na to nezabudnete. Dosahuje maximálnu možnú rýchlosť sa blíži k 150 kilometrom za hodinu. Počas jazdy prechádza dvomi tunelmi, štyrmi prudkými stúpaniami a tromi klopenými zákrutami.

Škorpiónov chvost, Wisconsin, USA

Jazda na tomto tobogane trvá približne 5 až 7 sekúnd. Tobogán je dlhý takmer 122 metrov, a keď naň nastupujete, ste asi vo výške desiateho poschodia. Keďže je tunel tobogánu priehľadný, pocit že voľne padáte sa ešte znásobuje.

Verruckt, Kansas City, USA

V preklade z nemčiny toto slovo znamená “šialený”. Hovoríme o najstrmšom a najvyššom tobogane na svete. Je vyšší ako Niagarské vodopády o okrem neuveriteľného 17 metrového pádu dolu, zažijete aj stúpanie do výšky piatich poschodí.

Spacemaker, Jesolo, Taliansko

Tento tobogan je vysoký viac než 40 metrov. Nejazdí sa na ňom “po svojich” ale v malých gumených člnoch pripomínajúcich raft.  V jednom rafte môžu naraz sedieť až 4 ľudia. Padáte dolu rýchlosťou zhruba 100 kilometrov za hodinu v 60-stupňovom sklone.

Presvedčte sa na vlastné oči o schopnosti tohto tobogánu poriadne zvýšiť človeku adrenalín.

Leap of Faith, Bahamy

Aj v tomto dovolenkovom raji môžete zažiť poriadny adrenalín. V komplexe Atlantis sa nachádza tobogan Leap of Faith, čo v doslovnom preklade do slovečiny znamená skok dôvery alebo, inak povedané, skok do prázdna. Letíte dolu 18 metrov, závratnou rýchlosťou cez priehľadný tunel v nádrži plnej žralokov.

Brain Wash, Florida, USA

Ako už samotný názov napovedá, nejde o nič pre slabšie povahy. V preklade sa tento tobogan volá vymytie mozgu. Na jeden “šup” môžu ísť až 4 ľudia, ktorí si sadnú do veľkej nafukovačky a zletia takmer 16,2 metra  dolu tmavým tunelom, plným svetelných, zvukových efektov a videí.

Na akom najbláznivejšom tobogáne či horskej dráhe ste boli vy? Dajte nám vaše tipy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac