Je jedno, z ktorej strany sa do Košického kraja vyberiete, o pekné prírodné scenérie ani dôkazy našej bohatej histórie nebudete mať núdzu.
Ak by ste si však mohli pozrieť v tomto kraji pozrieť len 7 miest, určite vám odporúčame tieto.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Keď v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne pracovníci prieskumu náhodou narazili na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im podarilo objaviť.
Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na našej planéte a navštevujú ju turisti z celého sveta.
Jej výzdoba predstavuje celosvetový unikát. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140-tisíc rokov a už sa nemenia, tie mladšie ešte stále rastú.
Dóm sv. Alžbety
Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. A niet sa čomu čudovať. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je zároveň najväčším kostolom u nás. Vojde sa doň 5-tisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 m.
Pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko, ktoré tvoria 2 protichodné špirály tvarom pripomínajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v 4 iných európskych mestách, to košické je však najstaršie.
Naozaj výnimočným a ojedinelým prvkom je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní z prvej svetovej vojny na pamiatku jej obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku.
Kaštieľ Betliar
Kaštieľ v Betliari patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie šľachtické sídla u nás. Honosná stavba v minulosti patrila bohatému rodu Andrássyovcov. Zaplnili ho množstvom vzácneho majetku – nábytkom, umeleckými zbierkami či rôznymi exotickými predmetmi, ktoré si zo svojich ciest doniesol dobrodruh Emanuel I. Andrássy.
Medzi inými napríklad eskimácky odev, výzbroj samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka. V obrovskom priľahlom anglickom parku dokonca svojho času ako prví v Európe chovali ľadové medvede.
Spišský hrad
Spolu s ďalšími významnými pamiatkami v okolí, Levočou, kostolom v Žehre či Spišskou Kapitulou, je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Spišský hrad bol vybudovaný na vzácnom travertínovom brale už v 12. storočí. Opustený bol až na konci 18. storočia v dôsledku požiaru.
Ak by ste tam v blízkej budúcnosti šli, tak si okrem krásnej hradnej veže určite všimnite aj „dieru“, ktorá sa nachádza v jej blízkosti. Bola tu vysekaná cisterna, ktorá sa však v dôsledku preťaženého podlažia zrútila už na začiatku 13. storočia.
Krásnohorská jaskyňa
Návšteva Krásnohorskej jaskyne je pozoruhodným zážitkom už len z toho dôvodu, že do nej musíte zostúpiť v špeciálnej kombinéze a nepremokavej obuvi. Na cestu si posvietite čelovkou pripevnenou na prilbe.
V jaskyni sa nachádza jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Nazýva sa Kvapeľ rožňavských jaskyniarov a donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší. Má úctyhodných 34 m a váži 2-tisíc ton.
Herliansky gejzír
Herliansky gejzír bol do roku 1903 a v rokoch 1957 až 2006 jediným studeným gejzírom v Európe. Bol aktivovaný umelo – vrtom hlbokým 404,5 m. Momentálne je na kontinente aktívny ešte jeden podobný v nemeckom Ardenachu a ďalšie sú až na Islande.
Hrad Krásna Hôrka
História Krásnej Hôrky sa datuje do 14. storočia, keď hrad postavili Bebekovci ako svoje gotické sídlo a centrum Gemera. Neskôr, už pod vedením Andrášiovcov, zmenil svoju podobu na renesančnú, ktorú si drží dodnes, a slúžil aj ako múzeum ich rodu.
Hrad Krásna Hôrka sa v roku 2012 zapísal do povedomia rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil škody v hodnote 8 miliónov €. Spálil 10 % exponátov, pričom mnohé časti hradu ostali buď zničené, alebo zadymené. Vzhľadom na vtedajší zachovalý stav exteriéru aj interiéru hradu to bola pre slovenské historické dedičstvo obrovská škoda.
Nebol to však jeho prvý požiar. Vyhorel už v roku 1817 po údere blesku. Jeho najdlhší majitelia, Andrášiovci, ho však následne naozaj precízne opravili. V jeho interiéri sa nachádza viacero palácových siení, umeleckých diel či sarkofág s mumifikovanou Žofiou Serédyovou, manželkou Štefana Andrášiho.
Vieme, že zoznam krás Košického kraja by mohol pokračovať oveľa dlhší. Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa do nášho zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám napíšte na > alebo na náš Facebook.
Podeľte sa o svoje zážitky pri návšteve zaujímavých miest na východnom Slovensku vďaka rýchlemu 4G internetu od O2, ktorý je dostupný pre viac ako 93,5 % obyvateľov Slovenska.