Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

K problémom nezadaných ľudí pribudla počas lockdownu aj frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Odborníčka radí, ako čas osamote využiť a lepšie spoznať samého seba.

Aktuálna situácia zasiahla do života každého. K zraniteľným skupinám patria aj single ľudia, ktorí podstatnú časť posledného roka strávili sami a pocit osamelosti sa u nich prehĺbil. So psychoterapeutkou Petrou Klastovou Pappovou z centra Vejtusan sme sa zhovárali o tom, čo nezadaných ľudí v súčasnosti najviac trápi a prečo je dobré zamerať svoju pozornosť viac na seba.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • ako pracovať s vnútornou frustráciou,
  • čo pomáha spoznať samého seba,
  • ako rozvíjať sebahodnotu,
  • kedy je čas vyhľadať odbornú pomoc.

Čítajte aj: Neopúšťať sa a robiť si radosť. Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Od príchodu pandémie prešiel už rok, mnohí ľudia strávili toto obdobie takmer v úplnej izolácii. Narástol vám počet single klientov, ktorí sa na vás obracajú? 

Mám niekoľko single klientov, na ktorých život má súčasná situácia veľký vplyv. Hoci dokážu byť sami, počas pandémie sa častejšie pasujú s osamelosťou. Tá sa dotýka aj single ľudí, ktorí pred pandémiou viedli bohatý spoločenský život a ich status im vyhovoval.

Okrem mladých single ľudí, ktorí momentálne žijú bez partnera, je v našej spoločnosti aj veľa ľudí stredného veku alebo starších ľudí, ktorí sú z rôznych príčin sami. Niektorí sa rozviedli, iní ovdoveli alebo im to tak jednoducho zariadil život. Aj oni sú v súčasnosti veľmi ohrození osamelosťou.

S akými problémami a témami za vami v súčasnosti prichádzajú single ľudia?

Okrem bežných tém ako vzťahové problémy, práca, hľadanie kariérneho smerovania či rôzne formy úzkostí a depresie u nich pribudol aj pocit osamelosti a frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Je pre nich oveľa náročnejšie robiť si plány a vytvárať si program.

Psychoterapeutická metóda, ktorú využívam, sa volá existenciálna analýza a zaoberá sa podmienkami dobrého a zmysluplného života. V skratke by sme mohli povedať, že zmysluplne žijeme vtedy, ak môžeme uskutočňovať naše osobné hodnoty.

V súčasnej situácii sú však naše hodnoty ohrozené, čo v nás vyvoláva úzkosť. Mnohé z nich sú teraz pre nás ťažko dostupné a to spôsobuje pocity frustrácie, depresiu i vyčerpanie. Veľa vecí, ktoré nás tešia, sme pred pandémiou brali ako samozrejmosť. Drobnosti ako stretávanie sa s priateľmi na káve, spoločný šport, návšteva galérie alebo iné zážitky sú teraz limitované.

Prečo je sociálny kontakt pre ľudí dôležitý? Čo získavame tým, že sa stretávame s druhými?

Ľudia sa už v dávnych časoch zhromažďovali v tlupách alebo v kmeňoch, aby prežili. Evolučne sa u nás vyvinula forma sociálnej úzkosti. Ak niekoho vylúčili z komunity, bol to preňho najväčší trest. Byť spolu, znamenalo prežiť. Byť sám, často znamenalo smrť. Prežili tí, ktorí sa dokázali prispôsobiť a fungovať v spoločenstve.

„V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky.“

My ľudia sme sociálne bytosti. Každý z nás potrebuje nejakú spätnú väzbu od okolia. Potrebujeme vedieť, kam patríme, a cítiť, že sme prijatí ostatnými. Začína sa to už vo vzťahu medzi dieťaťom a matkou. Dieťa sa učí o sebe a o svete cez to, čo mu sprostredkujú rodičia. Až na určité výnimky, ktoré to majú inak v dôsledku niektorých duševných porúch, všetci potrebujeme v nejakej forme kontakt s druhými.

Rýchly domáci internet oceníte pri kontakte s blízkymi, práci aj oddychu. Spojte si svoj paušál od O2 na jednu faktúru s O2 Internetom na doma a získate ho so zľavou. Viac o O2 Spolu

Niektorí ľudia potrebujú spätnú väzbu od druhých častejšie, lebo bez nej sa im dobre nedarí. V istom zmysle sú závislí od toho, ako ich prijíma okolie a čo si o nich myslí. Druhí sú lepšie ukotvení v sebe, poznajú svoju cenu a nepotrebujú až tak často potvrdenie od svojho okolia.

Čo môže robiť človek, ak žije sám, nedovidí na koniec súčasnej situácie a je z toho značne frustrovaný?

Jeden z postojov, ktorý môžeme zaujať, je, že sa nebudeme pozerať iba na to, čo nemôžeme, ale aj na to, čo ešte stále môžeme. Vždy niečo môžeme, nech sú naše podmienky akokoľvek zredukované. To, čo dnes všetci zažívame, je obrovská záťaž. Je to niečo, čo väčšina z nás nikdy nezažila a čo sa kumuluje dĺžkou trvania. Čím dlhšie toto obdobie trvá, tým viac nás to tlačí. Pár kvapiek vody neurobí nič, ale tisíc kvapiek môže urobiť aj dieru do skaly.

V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky. To všetko je potrebné kombinovať s prácou alebo nejakou zmysluplnou činnosťou a zameraním sa na zdroje, ktoré máme.

„Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch.“

Je dobré urobiť si zoznam vecí, ktoré nás niečím obohacujú a tešia. To je veľmi individuálne. Pre niekoho to môže byť joga, pravidelné prechádzky, šport, experimentovanie v kuchyni, literatúra alebo čokoľvek iné.

Aktívny prístup a vedomý postoj k životu je dôležitý. Môžem sa rozhodnúť, na čo chcem zamerať svoju pozornosť a čomu chcem momentálne vo svojom živote vytvoriť priestor. Je dôležité sa poznať a vedieť, čo mi je blízke a čo z toho si môžem zabezpečiť, pretože samo to ku mne v tejto dobe možno nepríde.

Nie každý však pozná sám seba dostatočne. Mnohí ľudia riešia najmä kariéru, boli dlho zameraní na výkon a netrávili toľko času sami so sebou.

Niektorí ľudia sa dnes zamýšľajú, ako žili doteraz a aké to bude, až sa to skončí a či tak chcú žiť aj po pandémii. Mnohí mali problém dostať sa k sebe, pretože na to nemali vytvorené podmienky. Nastúpili na rozbehnutý vlak, pracujú v korporáciách, sú pod sociálnym tlakom, platia hypotéky.

Počas pandémie majú viac priestoru na seba a môžu ho využiť na vlastný rozvoj. Pomôcť môžu aj tieto otázky: Ako to chcem mať? Čo z toho, čo teraz žijem, si chcem ponechať a čo chcem zmeniť? Sú nejaké veci, na ktoré som predtým nemal čas alebo odvahu? Ak áno, ako ich viem realizovať a kto mi s tým vie pomôcť?

Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch. Ľudia, ktorí prežili traumy, bolesť, zlé zaobchádzanie alebo zažili málo bezpečnej blízkosti v živote, sú vzdialení sami sebe.

Vo vnútri si nesú bolesť, a tak viac žijú na povrchu. Riadia sa tým, čo je vonku a čo od nich očakávajú druhí. Cesty k sebe môžu byť rôzne, napríklad aj cez meditáciu, šport, umenie či rozvíjanie duchovna. Psychoterapia nie je všeliek, ale môže človeku pomôcť spracovať bolestivé skúsenosti a rozvinúť láskyplný a podporujúci vzťah k samému sebe.

Mnohí ľudia, ktorí sú sami, neraz pochybujú o vlastnej hodnote. Stretávate sa s tým v praxi?

Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, ale aj pre ostatných. Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu.

Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera. Boja sa, že si ho nikdy nenájdu, že sa im potvrdí, že niečo s nimi nie je v poriadku, alebo že ich život nebude mať bez partnera zmysel.

Ak klient v terapii dokáže precítiť, že jeho život môže byť pekný a zmysluplný aj bez partnera, príde uvoľnenie a upokojenie. Keď sa človek prestane zúfalo zameriavať na to, čo chce a nemá, a dokáže to pustiť, veľakrát to potom prichádza samo.

„Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu. Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera.“

Láskyplný vzťah k sebe je veľmi dôležitý pre dobrý život. Každý z nás žije sám so sebou už od narodenia. Pocit vlastnej hodnoty sa vyvíja už v detstve a posilňuje sa alebo oslabuje počas celého života. Ak k sebe máme dobrý vzťah, vieme z toho veľa čerpať. Takí ľudia vedia, že aj bez partnera sú lásky hodní. Samozrejme, že je potom dôležité, aby sa obklopovali priateľmi, rodinou a dostávali lásku aj z iného zdroja.

Z môjho pohľadu je rozvíjanie láskyplného vzťahu k sebe veľmi dôležité. Môžem byť pre seba dobrým priateľom, spoločníkom, môžem sa povzbudiť, môžem sa o seba s láskou starať. Vo chvíli, keď nemám po boku partnera, ktorý by ma pochválil a trávil so mnou čas, alebo nemám blízko kamarátov, som tu pre seba ja.

Môžem sa sám seba opýtať, ako sa mám, aký som mal deň, čo by som potreboval, či mám chuť na dobré jedlo alebo dobrú knihu, alebo či si potrebujem oddýchnuť. Aj o tom je rozvíjanie láskyplného vzťahu.

Čo by mal človek u seba sledovať, ak sa v súčasnej situácii necíti dobre? Kedy je čas vyhľadať psychológa?

Depresívnu náladu alebo stav úzkosti do istej miery zažívame všetci. Signálom na vyhľadanie pomoci je, keď naše psychické prežívanie výrazne zasahuje do nášho každodenného života a bežného fungovania. Niektorí ľudia majú problém so spánkom, nevedia zaspať alebo sa ráno veľmi skoro budia a v hlave im víria myšlienky. Ak to trvá dlho, vedie to k vyčerpaniu.

Okrem narušeného spánku sa môžu objaviť aj zmeny v chuti do jedla. Človek buď od nervozity nedokáže jesť, alebo sa prejedá a priberá a na nič nemá energiu. Závažným príznakom sú myšlienky na samovraždu. Ak sa nimi človek reálne zaoberá a rozvíja rôzne scenáre, treba urýchlene vyhľadať odborníka.

Pre človeka s depresiou alebo so syndrómom vyhorenia je príznačné, že ho prestanú baviť bežné aktivity a nepomáha mu ani oddych. Žije život s pocitom „musím“. Musím vstať, musím sa sústrediť a musím urobiť veci, aby som mal konečne pokoj.

Pomoc psychoterapeuta v tomto období vyhľadávajú mnohí ľudia. Problémy, ktoré predtým zvládali, sa teraz zvýraznili. Záťaž súvisiaca s týmto obdobím trvá už dlho a dotýka sa nás všetkých.

Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Petra Klastová Pappová

Je klinická psychologička a psychoterapeutka s 20-ročnou praxou. Pracovné skúsenosti získala nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike a v Belgicku. Pracuje metódou existenciálnej analýzy, ktorá kladie dôraz na slobodu, autenticitu a zodpovednosť v živote. Popri vlastnej praxi pôsobí v bratislavskom psychoterapeutickom centre Vejtusan. V spolupráci so Spoločnosťou pre logoterapiu a existenciálnu analýzu Slovensko sa venuje vzdelávaniu v psychoterapii. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Neopúšťať sa a robiť si radosť: Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Aktuálnu situáciu mnohí nezadaní vnímajú aj ako príležitosť lepšie spoznať samých seba.

Pandémia mnohých z nás na dlhé mesiace zatvorila do bytov a domov. Izolácia, obmedzený kontakt s blízkymi a neistota môžu byť ešte náročnejšie pre tých, ktorí sú single. Pre niektorých je to však aj príležitosť utíšiť sa a pochopiť, čo nás robí šťastnými. 9 single ľudí nám prezradilo, ako zvládajú toto obdobie a čo im pomáha prekonať náročné momenty. 

Čítajte aj: Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

Martin, 30 rokov: Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom

„Byť sám so sebou mi v posledných mesiacoch pomohlo utriediť myšlienky o tom, čo chcem a čo, naopak, nechcem od vzťahu. Znie to ako klišé, ale je to pravda.

Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom a nutnosťou randiť za každú cenu. Ako vravel Nietzsche, chýba nám túžba po niekom a pocity, ktoré v nás niekto vyvoláva, nie človek samotný.

Taktiež mi pomáha neustála pracovná vyťaženosť, snaha rozbehnúť si vlastný projekt a najmä čítanie kníh, rekreácia a šport, hoci bez otvoreného fitka je ťažké motivovať sa.“

Jarmila, 41 rokov: Videočet objatie nenahradí, ale spoločná ventilácia prispieva k duševnému zdraviu

„Domnievam sa, že momentálnu situáciu kombinovanú so single stavom zvládam so cťou – moja mentálna pohoda zostáva napriek okolnostiam zachovaná. Veľkou pomocou sú tak trochu ilegálne objatia od mojich blízkych, striktné dodržiavanie denného režimu a v neposlednom rade čas strávený na čerstvom vzduchu, konkrétne vo výbehu či na prechádzkach s mojou sučkou Lanou.

Pomáha mi aj veľa videočetov s priateľmi, ktoré síce objatia nenahradia, ale spoločná ventilácia o rozmanitých témach rozhodne prispieva k môjmu duševnému zdraviu.

Hľadáte rýchly domáci internet, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť? Stavte na O2 Internet na doma, dajte si ho na faktúru so svojím O2 paušálom a získajte zľavu. Viac o O2 Spolu

A nerada to priznávam, ale k duševnému zdraviu mi pomáha aj veľa práce, za ktorú dokážem byť azda viac vďačná ako inokedy. Moje hlavné pravidlo v týchto časoch znie: Neopúšťať sa, hľadieť za roh s nádejou a robiť si radosť.“

Jakub, 32 rokov: Začal som sa starať o babičku, ocina a netere

„Na začiatku druhej vlny som si našiel niekoho, s kým som strávil v karanténe pekné chvíle. Potom som pre pandémiu prišiel o prácu a musel som sa vrátiť domov k rodičom na Moravu, čo nás oddelilo a zostal som opäť single.

Uväznený doma som mal čas a možnosť pracovať na sebe a venovať sa rodine. Začal som zas tvoriť a svoje pocity vkladať do umenia. Tiež som sa začal starať o babičku, ocina a dve malé netere. Takže som sa stal zároveň kuchárkou a opatrovateľkou.

Nasledovalo opätovné stiahnutie gej aplikácií, ktoré mi teraz pomáhajú prežiť v tejto väzenskej situácii. Osobný kontakt a zoznámenie to však, bohužiaľ, nenahradí.“

David, 27 rokov: Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých

„Napriek tomu, že aktuálne obdobie je náročné, zvládam ho celkom dobre. Snažím sa zamestnať, ako to najviac ide, príležitostne sa stretnúť s kamarátmi alebo s rodinou.

Pomáha mi byť kreatívny a veľa písať. Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých ľudí, napríklad od Taylor Swift či Fleetwood Mac.“

Ivana, 37 rokov: Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj

„Mne sa lockdown celkom páči. Ak teda nerátam jeho dôvod. Namiesto môjho pomerne rozcestovaného života som zrazu doma, mám viac času a minulý rok som začala akúsi cestu samej k sebe.

Čas, ktorý som našla vďaka možnosti nevyjsť z domu, som pretavila do sebapoznávania a ujasňovania si, čo vlastne chcem, čo ma robí šťastnou. Začala som znovu cvičiť, bicyklovať sa, venovať sa kamarátom a nebudem klamať, nekonečne veľa pracovať (čo nie je úplne super, lebo som aj mierne vyhorela). Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj. Ak sa dá, samozrejme.“

Zuzana, 34 rokov: Posielam kamošom darčeky cez donášky

„Snažím sa objavovať nové miesta v známom prostredí. Takto som napríklad prebádala les, ktorý je v obci, kde som žila niekoľko rokov, a predsa som v ňom nikdy nebola. Tiež sa snažím dodržiavať pravidelný režim, ktorý si spestrujem malými radosťami pre seba alebo druhých – posielam kamošom darčeky cez donášky, napríklad knihy alebo jedlo.

Ostávam v kontakte s ľuďmi, ktorých mám rada. A napokon mi tento čas umožnil zamyslieť sa nad tým, ako čas, ktorý mám, využívam a čo je pre mňa dôležité.“

Jana, 32 rokov: Môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky

„Háčkujem a štrikujem všetko možné od výmyslu sveta. Buď si vzor vymýšľam sama, alebo pracujem podľa videonávodu z internetu.

Keďže mám kamarátku, ktorá čaká dieťatko, môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky na štýl tenisiek známej značky. Páči sa mi, že som produktívna, poteším svoje okolie a hlavne je to pre mňa príjemný relax.“

Ondrej, 30 rokov: Robili sme si výlety do potravín ako do hôr

„Myslím, že mnohí z nás, ak nie všetci, znášame aktuálnu situáciu inak ako počas prvej vlny pandémie. Vtedy to bol šok a nevedeli sme si predstaviť, čo nás čaká. Prešiel rok a dostať sa do duševnej pohody vyžaduje vynakladať čoraz viac energie a žiť single je náročnejšie, ako som si predstavoval.

Obyčajné objatie začalo byť oveľa cennejšie a ide o nedostatkový ‚tovar‘. Mám šťastie, že za ten rok som si vytvoril malú bublinu ľudí, ktorí mi pomáhajú zvládať momentálnu situáciu lepšie. Je dôležité mať v blízkosti aspoň jedného človeka, s ktorým môžete zdieľať všetky nálady, zážitky z práce aj z nevydarených Tinder randení a veľa sa s ním smiať.

Hlavne na začiatku mi veľmi pomáhalo robiť si so spolubývajúcimi výlety do potravín. Zobrali sme batohy, tašky a išli sme miernou okľukou, prechádzali sme cez parky alebo popri rieke a filozofovali. Okrem toho mi najviac pomáha, že moji najbližší sú v poriadku a zdraví a rovnako aj práca, aj keď posledný rok ju mám citeľne obmedzenú, no naučil som sa tešiť z maličkostí.“

Michaela, 32 rokov: O svoju spokojnosť sa musím postarať sama

„Pocity spokojnosti i osamelosti sa u mňa striedajú ako vždy. Necítim nedostatok radosti, skôr je pre mňa ťažké v samote zvládnuť negatívne myšlienky. Vtedy mi dokáže pomôcť vyjsť von z bytu a vnímať, že stále existuje aj svet mimo mojej mysle.

Zároveň cítim veľkú vďačnosť, že mám všetok čas sama pre seba. V období obmedzení som si naplno uvedomila, že o svoju spokojnosť sa musím postarať sama. Máločo sa teraz deje spontánne a musím teda viac plánovať – oddych, kontakt s blízkymi, pohyb, zážitky, ktoré ma napĺňajú. Učím sa pomenovať svoje potreby a vypýtať si, čo potrebujem.“


Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

„Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.“

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

„Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.“

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

„Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.“

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať zdravý športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu a zistiť, na ktorý šport majú najlepšie predpoklady.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac