Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

K problémom nezadaných ľudí pribudla počas lockdownu aj frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Odborníčka radí, ako čas osamote využiť a lepšie spoznať samého seba.

Aktuálna situácia zasiahla do života každého. K zraniteľným skupinám patria aj single ľudia, ktorí podstatnú časť posledného roka strávili sami a pocit osamelosti sa u nich prehĺbil. So psychoterapeutkou Petrou Klastovou Pappovou z centra Vejtusan sme sa zhovárali o tom, čo nezadaných ľudí v súčasnosti najviac trápi a prečo je dobré zamerať svoju pozornosť viac na seba.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • ako pracovať s vnútornou frustráciou,
  • čo pomáha spoznať samého seba,
  • ako rozvíjať sebahodnotu,
  • kedy je čas vyhľadať odbornú pomoc.

Čítajte aj: Neopúšťať sa a robiť si radosť. Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Od príchodu pandémie prešiel už rok, mnohí ľudia strávili toto obdobie takmer v úplnej izolácii. Narástol vám počet single klientov, ktorí sa na vás obracajú? 

Mám niekoľko single klientov, na ktorých život má súčasná situácia veľký vplyv. Hoci dokážu byť sami, počas pandémie sa častejšie pasujú s osamelosťou. Tá sa dotýka aj single ľudí, ktorí pred pandémiou viedli bohatý spoločenský život a ich status im vyhovoval.

Okrem mladých single ľudí, ktorí momentálne žijú bez partnera, je v našej spoločnosti aj veľa ľudí stredného veku alebo starších ľudí, ktorí sú z rôznych príčin sami. Niektorí sa rozviedli, iní ovdoveli alebo im to tak jednoducho zariadil život. Aj oni sú v súčasnosti veľmi ohrození osamelosťou.

S akými problémami a témami za vami v súčasnosti prichádzajú single ľudia?

Okrem bežných tém ako vzťahové problémy, práca, hľadanie kariérneho smerovania či rôzne formy úzkostí a depresie u nich pribudol aj pocit osamelosti a frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Je pre nich oveľa náročnejšie robiť si plány a vytvárať si program.

Psychoterapeutická metóda, ktorú využívam, sa volá existenciálna analýza a zaoberá sa podmienkami dobrého a zmysluplného života. V skratke by sme mohli povedať, že zmysluplne žijeme vtedy, ak môžeme uskutočňovať naše osobné hodnoty.

V súčasnej situácii sú však naše hodnoty ohrozené, čo v nás vyvoláva úzkosť. Mnohé z nich sú teraz pre nás ťažko dostupné a to spôsobuje pocity frustrácie, depresiu i vyčerpanie. Veľa vecí, ktoré nás tešia, sme pred pandémiou brali ako samozrejmosť. Drobnosti ako stretávanie sa s priateľmi na káve, spoločný šport, návšteva galérie alebo iné zážitky sú teraz limitované.

Prečo je sociálny kontakt pre ľudí dôležitý? Čo získavame tým, že sa stretávame s druhými?

Ľudia sa už v dávnych časoch zhromažďovali v tlupách alebo v kmeňoch, aby prežili. Evolučne sa u nás vyvinula forma sociálnej úzkosti. Ak niekoho vylúčili z komunity, bol to preňho najväčší trest. Byť spolu, znamenalo prežiť. Byť sám, často znamenalo smrť. Prežili tí, ktorí sa dokázali prispôsobiť a fungovať v spoločenstve.

V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky.

My ľudia sme sociálne bytosti. Každý z nás potrebuje nejakú spätnú väzbu od okolia. Potrebujeme vedieť, kam patríme, a cítiť, že sme prijatí ostatnými. Začína sa to už vo vzťahu medzi dieťaťom a matkou. Dieťa sa učí o sebe a o svete cez to, čo mu sprostredkujú rodičia. Až na určité výnimky, ktoré to majú inak v dôsledku niektorých duševných porúch, všetci potrebujeme v nejakej forme kontakt s druhými.

Rýchly domáci internet oceníte pri kontakte s blízkymi, práci aj oddychu. Spojte si svoj paušál od O2 na jednu faktúru s O2 Internetom na doma a získate ho so zľavou. Viac o O2 Spolu

Niektorí ľudia potrebujú spätnú väzbu od druhých častejšie, lebo bez nej sa im dobre nedarí. V istom zmysle sú závislí od toho, ako ich prijíma okolie a čo si o nich myslí. Druhí sú lepšie ukotvení v sebe, poznajú svoju cenu a nepotrebujú až tak často potvrdenie od svojho okolia.

Čo môže robiť človek, ak žije sám, nedovidí na koniec súčasnej situácie a je z toho značne frustrovaný?

Jeden z postojov, ktorý môžeme zaujať, je, že sa nebudeme pozerať iba na to, čo nemôžeme, ale aj na to, čo ešte stále môžeme. Vždy niečo môžeme, nech sú naše podmienky akokoľvek zredukované. To, čo dnes všetci zažívame, je obrovská záťaž. Je to niečo, čo väčšina z nás nikdy nezažila a čo sa kumuluje dĺžkou trvania. Čím dlhšie toto obdobie trvá, tým viac nás to tlačí. Pár kvapiek vody neurobí nič, ale tisíc kvapiek môže urobiť aj dieru do skaly.

V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky. To všetko je potrebné kombinovať s prácou alebo nejakou zmysluplnou činnosťou a zameraním sa na zdroje, ktoré máme.

„Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch.“

Je dobré urobiť si zoznam vecí, ktoré nás niečím obohacujú a tešia. To je veľmi individuálne. Pre niekoho to môže byť joga, pravidelné prechádzky, šport, experimentovanie v kuchyni, literatúra alebo čokoľvek iné.

Aktívny prístup a vedomý postoj k životu je dôležitý. Môžem sa rozhodnúť, na čo chcem zamerať svoju pozornosť a čomu chcem momentálne vo svojom živote vytvoriť priestor. Je dôležité sa poznať a vedieť, čo mi je blízke a čo z toho si môžem zabezpečiť, pretože samo to ku mne v tejto dobe možno nepríde.

Nie každý však pozná sám seba dostatočne. Mnohí ľudia riešia najmä kariéru, boli dlho zameraní na výkon a netrávili toľko času sami so sebou.

Niektorí ľudia sa dnes zamýšľajú, ako žili doteraz a aké to bude, až sa to skončí a či tak chcú žiť aj po pandémii. Mnohí mali problém dostať sa k sebe, pretože na to nemali vytvorené podmienky. Nastúpili na rozbehnutý vlak, pracujú v korporáciách, sú pod sociálnym tlakom, platia hypotéky.

Počas pandémie majú viac priestoru na seba a môžu ho využiť na vlastný rozvoj. Pomôcť môžu aj tieto otázky: Ako to chcem mať? Čo z toho, čo teraz žijem, si chcem ponechať a čo chcem zmeniť? Sú nejaké veci, na ktoré som predtým nemal čas alebo odvahu? Ak áno, ako ich viem realizovať a kto mi s tým vie pomôcť?

Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch. Ľudia, ktorí prežili traumy, bolesť, zlé zaobchádzanie alebo zažili málo bezpečnej blízkosti v živote, sú vzdialení sami sebe.

Vo vnútri si nesú bolesť, a tak viac žijú na povrchu. Riadia sa tým, čo je vonku a čo od nich očakávajú druhí. Cesty k sebe môžu byť rôzne, napríklad aj cez meditáciu, šport, umenie či rozvíjanie duchovna. Psychoterapia nie je všeliek, ale môže človeku pomôcť spracovať bolestivé skúsenosti a rozvinúť láskyplný a podporujúci vzťah k samému sebe.

Mnohí ľudia, ktorí sú sami, neraz pochybujú o vlastnej hodnote. Stretávate sa s tým v praxi?

Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, ale aj pre ostatných. Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu.

Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera. Boja sa, že si ho nikdy nenájdu, že sa im potvrdí, že niečo s nimi nie je v poriadku, alebo že ich život nebude mať bez partnera zmysel.

Ak klient v terapii dokáže precítiť, že jeho život môže byť pekný a zmysluplný aj bez partnera, príde uvoľnenie a upokojenie. Keď sa človek prestane zúfalo zameriavať na to, čo chce a nemá, a dokáže to pustiť, veľakrát to potom prichádza samo.

„Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu. Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera.“

Láskyplný vzťah k sebe je veľmi dôležitý pre dobrý život. Každý z nás žije sám so sebou už od narodenia. Pocit vlastnej hodnoty sa vyvíja už v detstve a posilňuje sa alebo oslabuje počas celého života. Ak k sebe máme dobrý vzťah, vieme z toho veľa čerpať. Takí ľudia vedia, že aj bez partnera sú lásky hodní. Samozrejme, že je potom dôležité, aby sa obklopovali priateľmi, rodinou a dostávali lásku aj z iného zdroja.

Z môjho pohľadu je rozvíjanie láskyplného vzťahu k sebe veľmi dôležité. Môžem byť pre seba dobrým priateľom, spoločníkom, môžem sa povzbudiť, môžem sa o seba s láskou starať. Vo chvíli, keď nemám po boku partnera, ktorý by ma pochválil a trávil so mnou čas, alebo nemám blízko kamarátov, som tu pre seba ja.

Môžem sa sám seba opýtať, ako sa mám, aký som mal deň, čo by som potreboval, či mám chuť na dobré jedlo alebo dobrú knihu, alebo či si potrebujem oddýchnuť. Aj o tom je rozvíjanie láskyplného vzťahu.

Čo by mal človek u seba sledovať, ak sa v súčasnej situácii necíti dobre? Kedy je čas vyhľadať psychológa?

Depresívnu náladu alebo stav úzkosti do istej miery zažívame všetci. Signálom na vyhľadanie pomoci je, keď naše psychické prežívanie výrazne zasahuje do nášho každodenného života a bežného fungovania. Niektorí ľudia majú problém so spánkom, nevedia zaspať alebo sa ráno veľmi skoro budia a v hlave im víria myšlienky. Ak to trvá dlho, vedie to k vyčerpaniu.

Okrem narušeného spánku sa môžu objaviť aj zmeny v chuti do jedla. Človek buď od nervozity nedokáže jesť, alebo sa prejedá a priberá a na nič nemá energiu. Závažným príznakom sú myšlienky na samovraždu. Ak sa nimi človek reálne zaoberá a rozvíja rôzne scenáre, treba urýchlene vyhľadať odborníka.

Pre človeka s depresiou alebo so syndrómom vyhorenia je príznačné, že ho prestanú baviť bežné aktivity a nepomáha mu ani oddych. Žije život s pocitom „musím“. Musím vstať, musím sa sústrediť a musím urobiť veci, aby som mal konečne pokoj.

Pomoc psychoterapeuta v tomto období vyhľadávajú mnohí ľudia. Problémy, ktoré predtým zvládali, sa teraz zvýraznili. Záťaž súvisiaca s týmto obdobím trvá už dlho a dotýka sa nás všetkých.

Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Petra Klastová Pappová

Je klinická psychologička a psychoterapeutka s 20-ročnou praxou. Pracovné skúsenosti získala nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike a v Belgicku. Pracuje metódou existenciálnej analýzy, ktorá kladie dôraz na slobodu, autenticitu a zodpovednosť v živote. Popri vlastnej praxi pôsobí v bratislavskom psychoterapeutickom centre Vejtusan. V spolupráci so Spoločnosťou pre logoterapiu a existenciálnu analýzu Slovensko sa venuje vzdelávaniu v psychoterapii. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Neopúšťať sa a robiť si radosť: Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Aktuálnu situáciu mnohí nezadaní vnímajú aj ako príležitosť lepšie spoznať samých seba.

Pandémia mnohých z nás na dlhé mesiace zatvorila do bytov a domov. Izolácia, obmedzený kontakt s blízkymi a neistota môžu byť ešte náročnejšie pre tých, ktorí sú single. Pre niektorých je to však aj príležitosť utíšiť sa a pochopiť, čo nás robí šťastnými. 9 single ľudí nám prezradilo, ako zvládajú toto obdobie a čo im pomáha prekonať náročné momenty. 

Čítajte aj: Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

Martin, 30 rokov: Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom

„Byť sám so sebou mi v posledných mesiacoch pomohlo utriediť myšlienky o tom, čo chcem a čo, naopak, nechcem od vzťahu. Znie to ako klišé, ale je to pravda.

Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom a nutnosťou randiť za každú cenu. Ako vravel Nietzsche, chýba nám túžba po niekom a pocity, ktoré v nás niekto vyvoláva, nie človek samotný.

Taktiež mi pomáha neustála pracovná vyťaženosť, snaha rozbehnúť si vlastný projekt a najmä čítanie kníh, rekreácia a šport, hoci bez otvoreného fitka je ťažké motivovať sa.“

Jarmila, 41 rokov: Videočet objatie nenahradí, ale spoločná ventilácia prispieva k duševnému zdraviu

„Domnievam sa, že momentálnu situáciu kombinovanú so single stavom zvládam so cťou – moja mentálna pohoda zostáva napriek okolnostiam zachovaná. Veľkou pomocou sú tak trochu ilegálne objatia od mojich blízkych, striktné dodržiavanie denného režimu a v neposlednom rade čas strávený na čerstvom vzduchu, konkrétne vo výbehu či na prechádzkach s mojou sučkou Lanou.

Pomáha mi aj veľa videočetov s priateľmi, ktoré síce objatia nenahradia, ale spoločná ventilácia o rozmanitých témach rozhodne prispieva k môjmu duševnému zdraviu.

Hľadáte rýchly domáci internet, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť? Stavte na O2 Internet na doma, dajte si ho na faktúru so svojím O2 paušálom a získajte zľavu. Viac o O2 Spolu

A nerada to priznávam, ale k duševnému zdraviu mi pomáha aj veľa práce, za ktorú dokážem byť azda viac vďačná ako inokedy. Moje hlavné pravidlo v týchto časoch znie: Neopúšťať sa, hľadieť za roh s nádejou a robiť si radosť.“

Jakub, 32 rokov: Začal som sa starať o babičku, ocina a netere

„Na začiatku druhej vlny som si našiel niekoho, s kým som strávil v karanténe pekné chvíle. Potom som pre pandémiu prišiel o prácu a musel som sa vrátiť domov k rodičom na Moravu, čo nás oddelilo a zostal som opäť single.

Uväznený doma som mal čas a možnosť pracovať na sebe a venovať sa rodine. Začal som zas tvoriť a svoje pocity vkladať do umenia. Tiež som sa začal starať o babičku, ocina a dve malé netere. Takže som sa stal zároveň kuchárkou a opatrovateľkou.

Nasledovalo opätovné stiahnutie gej aplikácií, ktoré mi teraz pomáhajú prežiť v tejto väzenskej situácii. Osobný kontakt a zoznámenie to však, bohužiaľ, nenahradí.“

David, 27 rokov: Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých

„Napriek tomu, že aktuálne obdobie je náročné, zvládam ho celkom dobre. Snažím sa zamestnať, ako to najviac ide, príležitostne sa stretnúť s kamarátmi alebo s rodinou.

Pomáha mi byť kreatívny a veľa písať. Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých ľudí, napríklad od Taylor Swift či Fleetwood Mac.“

Ivana, 37 rokov: Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj

„Mne sa lockdown celkom páči. Ak teda nerátam jeho dôvod. Namiesto môjho pomerne rozcestovaného života som zrazu doma, mám viac času a minulý rok som začala akúsi cestu samej k sebe.

Čas, ktorý som našla vďaka možnosti nevyjsť z domu, som pretavila do sebapoznávania a ujasňovania si, čo vlastne chcem, čo ma robí šťastnou. Začala som znovu cvičiť, bicyklovať sa, venovať sa kamarátom a nebudem klamať, nekonečne veľa pracovať (čo nie je úplne super, lebo som aj mierne vyhorela). Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj. Ak sa dá, samozrejme.“

Zuzana, 34 rokov: Posielam kamošom darčeky cez donášky

„Snažím sa objavovať nové miesta v známom prostredí. Takto som napríklad prebádala les, ktorý je v obci, kde som žila niekoľko rokov, a predsa som v ňom nikdy nebola. Tiež sa snažím dodržiavať pravidelný režim, ktorý si spestrujem malými radosťami pre seba alebo druhých – posielam kamošom darčeky cez donášky, napríklad knihy alebo jedlo.

Ostávam v kontakte s ľuďmi, ktorých mám rada. A napokon mi tento čas umožnil zamyslieť sa nad tým, ako čas, ktorý mám, využívam a čo je pre mňa dôležité.“

Jana, 32 rokov: Môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky

„Háčkujem a štrikujem všetko možné od výmyslu sveta. Buď si vzor vymýšľam sama, alebo pracujem podľa videonávodu z internetu.

Keďže mám kamarátku, ktorá čaká dieťatko, môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky na štýl tenisiek známej značky. Páči sa mi, že som produktívna, poteším svoje okolie a hlavne je to pre mňa príjemný relax.“

Ondrej, 30 rokov: Robili sme si výlety do potravín ako do hôr

„Myslím, že mnohí z nás, ak nie všetci, znášame aktuálnu situáciu inak ako počas prvej vlny pandémie. Vtedy to bol šok a nevedeli sme si predstaviť, čo nás čaká. Prešiel rok a dostať sa do duševnej pohody vyžaduje vynakladať čoraz viac energie a žiť single je náročnejšie, ako som si predstavoval.

Obyčajné objatie začalo byť oveľa cennejšie a ide o nedostatkový ‚tovar‘. Mám šťastie, že za ten rok som si vytvoril malú bublinu ľudí, ktorí mi pomáhajú zvládať momentálnu situáciu lepšie. Je dôležité mať v blízkosti aspoň jedného človeka, s ktorým môžete zdieľať všetky nálady, zážitky z práce aj z nevydarených Tinder randení a veľa sa s ním smiať.

Hlavne na začiatku mi veľmi pomáhalo robiť si so spolubývajúcimi výlety do potravín. Zobrali sme batohy, tašky a išli sme miernou okľukou, prechádzali sme cez parky alebo popri rieke a filozofovali. Okrem toho mi najviac pomáha, že moji najbližší sú v poriadku a zdraví a rovnako aj práca, aj keď posledný rok ju mám citeľne obmedzenú, no naučil som sa tešiť z maličkostí.“

Michaela, 32 rokov: O svoju spokojnosť sa musím postarať sama

„Pocity spokojnosti i osamelosti sa u mňa striedajú ako vždy. Necítim nedostatok radosti, skôr je pre mňa ťažké v samote zvládnuť negatívne myšlienky. Vtedy mi dokáže pomôcť vyjsť von z bytu a vnímať, že stále existuje aj svet mimo mojej mysle.

Zároveň cítim veľkú vďačnosť, že mám všetok čas sama pre seba. V období obmedzení som si naplno uvedomila, že o svoju spokojnosť sa musím postarať sama. Máločo sa teraz deje spontánne a musím teda viac plánovať – oddych, kontakt s blízkymi, pohyb, zážitky, ktoré ma napĺňajú. Učím sa pomenovať svoje potreby a vypýtať si, čo potrebujem.“


Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac