Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

K problémom nezadaných ľudí pribudla počas lockdownu aj frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Odborníčka radí, ako čas osamote využiť a lepšie spoznať samého seba.

Aktuálna situácia zasiahla do života každého. K zraniteľným skupinám patria aj single ľudia, ktorí podstatnú časť posledného roka strávili sami a pocit osamelosti sa u nich prehĺbil. So psychoterapeutkou Petrou Klastovou Pappovou z centra Vejtusan sme sa zhovárali o tom, čo nezadaných ľudí v súčasnosti najviac trápi a prečo je dobré zamerať svoju pozornosť viac na seba.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • ako pracovať s vnútornou frustráciou,
  • čo pomáha spoznať samého seba,
  • ako rozvíjať sebahodnotu,
  • kedy je čas vyhľadať odbornú pomoc.

Čítajte aj: Neopúšťať sa a robiť si radosť. Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Od príchodu pandémie prešiel už rok, mnohí ľudia strávili toto obdobie takmer v úplnej izolácii. Narástol vám počet single klientov, ktorí sa na vás obracajú? 

Mám niekoľko single klientov, na ktorých život má súčasná situácia veľký vplyv. Hoci dokážu byť sami, počas pandémie sa častejšie pasujú s osamelosťou. Tá sa dotýka aj single ľudí, ktorí pred pandémiou viedli bohatý spoločenský život a ich status im vyhovoval.

Okrem mladých single ľudí, ktorí momentálne žijú bez partnera, je v našej spoločnosti aj veľa ľudí stredného veku alebo starších ľudí, ktorí sú z rôznych príčin sami. Niektorí sa rozviedli, iní ovdoveli alebo im to tak jednoducho zariadil život. Aj oni sú v súčasnosti veľmi ohrození osamelosťou.

S akými problémami a témami za vami v súčasnosti prichádzajú single ľudia?

Okrem bežných tém ako vzťahové problémy, práca, hľadanie kariérneho smerovania či rôzne formy úzkostí a depresie u nich pribudol aj pocit osamelosti a frustrácia z nemožnosti stretávať sa s ostatnými. Je pre nich oveľa náročnejšie robiť si plány a vytvárať si program.

Psychoterapeutická metóda, ktorú využívam, sa volá existenciálna analýza a zaoberá sa podmienkami dobrého a zmysluplného života. V skratke by sme mohli povedať, že zmysluplne žijeme vtedy, ak môžeme uskutočňovať naše osobné hodnoty.

V súčasnej situácii sú však naše hodnoty ohrozené, čo v nás vyvoláva úzkosť. Mnohé z nich sú teraz pre nás ťažko dostupné a to spôsobuje pocity frustrácie, depresiu i vyčerpanie. Veľa vecí, ktoré nás tešia, sme pred pandémiou brali ako samozrejmosť. Drobnosti ako stretávanie sa s priateľmi na káve, spoločný šport, návšteva galérie alebo iné zážitky sú teraz limitované.

Prečo je sociálny kontakt pre ľudí dôležitý? Čo získavame tým, že sa stretávame s druhými?

Ľudia sa už v dávnych časoch zhromažďovali v tlupách alebo v kmeňoch, aby prežili. Evolučne sa u nás vyvinula forma sociálnej úzkosti. Ak niekoho vylúčili z komunity, bol to preňho najväčší trest. Byť spolu, znamenalo prežiť. Byť sám, často znamenalo smrť. Prežili tí, ktorí sa dokázali prispôsobiť a fungovať v spoločenstve.

V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky.

My ľudia sme sociálne bytosti. Každý z nás potrebuje nejakú spätnú väzbu od okolia. Potrebujeme vedieť, kam patríme, a cítiť, že sme prijatí ostatnými. Začína sa to už vo vzťahu medzi dieťaťom a matkou. Dieťa sa učí o sebe a o svete cez to, čo mu sprostredkujú rodičia. Až na určité výnimky, ktoré to majú inak v dôsledku niektorých duševných porúch, všetci potrebujeme v nejakej forme kontakt s druhými.

Rýchly domáci internet oceníte pri kontakte s blízkymi, práci aj oddychu. Spojte si svoj paušál od O2 na jednu faktúru s O2 Internetom na doma a získate ho so zľavou. Viac o O2 Spolu

Niektorí ľudia potrebujú spätnú väzbu od druhých častejšie, lebo bez nej sa im dobre nedarí. V istom zmysle sú závislí od toho, ako ich prijíma okolie a čo si o nich myslí. Druhí sú lepšie ukotvení v sebe, poznajú svoju cenu a nepotrebujú až tak často potvrdenie od svojho okolia.

Čo môže robiť človek, ak žije sám, nedovidí na koniec súčasnej situácie a je z toho značne frustrovaný?

Jeden z postojov, ktorý môžeme zaujať, je, že sa nebudeme pozerať iba na to, čo nemôžeme, ale aj na to, čo ešte stále môžeme. Vždy niečo môžeme, nech sú naše podmienky akokoľvek zredukované. To, čo dnes všetci zažívame, je obrovská záťaž. Je to niečo, čo väčšina z nás nikdy nezažila a čo sa kumuluje dĺžkou trvania. Čím dlhšie toto obdobie trvá, tým viac nás to tlačí. Pár kvapiek vody neurobí nič, ale tisíc kvapiek môže urobiť aj dieru do skaly.

V takejto situácii môže pomôcť, ak zameriame svoju pozornosť dovnútra. Pýtať sa seba, čo mám rád, čo ma teší, čo som vždy chcel a nebol na to čas alebo neboli vhodné podmienky. To všetko je potrebné kombinovať s prácou alebo nejakou zmysluplnou činnosťou a zameraním sa na zdroje, ktoré máme.

„Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch.“

Je dobré urobiť si zoznam vecí, ktoré nás niečím obohacujú a tešia. To je veľmi individuálne. Pre niekoho to môže byť joga, pravidelné prechádzky, šport, experimentovanie v kuchyni, literatúra alebo čokoľvek iné.

Aktívny prístup a vedomý postoj k životu je dôležitý. Môžem sa rozhodnúť, na čo chcem zamerať svoju pozornosť a čomu chcem momentálne vo svojom živote vytvoriť priestor. Je dôležité sa poznať a vedieť, čo mi je blízke a čo z toho si môžem zabezpečiť, pretože samo to ku mne v tejto dobe možno nepríde.

Nie každý však pozná sám seba dostatočne. Mnohí ľudia riešia najmä kariéru, boli dlho zameraní na výkon a netrávili toľko času sami so sebou.

Niektorí ľudia sa dnes zamýšľajú, ako žili doteraz a aké to bude, až sa to skončí a či tak chcú žiť aj po pandémii. Mnohí mali problém dostať sa k sebe, pretože na to nemali vytvorené podmienky. Nastúpili na rozbehnutý vlak, pracujú v korporáciách, sú pod sociálnym tlakom, platia hypotéky.

Počas pandémie majú viac priestoru na seba a môžu ho využiť na vlastný rozvoj. Pomôcť môžu aj tieto otázky: Ako to chcem mať? Čo z toho, čo teraz žijem, si chcem ponechať a čo chcem zmeniť? Sú nejaké veci, na ktoré som predtým nemal čas alebo odvahu? Ak áno, ako ich viem realizovať a kto mi s tým vie pomôcť?

Niektorí ľudia sa naučili robiť veci podľa toho, ako na to reaguje okolie. Neraz sa porovnávajú s druhými. Nedostatočný kontakt so sebou je základom mnohých psychických porúch. Ľudia, ktorí prežili traumy, bolesť, zlé zaobchádzanie alebo zažili málo bezpečnej blízkosti v živote, sú vzdialení sami sebe.

Vo vnútri si nesú bolesť, a tak viac žijú na povrchu. Riadia sa tým, čo je vonku a čo od nich očakávajú druhí. Cesty k sebe môžu byť rôzne, napríklad aj cez meditáciu, šport, umenie či rozvíjanie duchovna. Psychoterapia nie je všeliek, ale môže človeku pomôcť spracovať bolestivé skúsenosti a rozvinúť láskyplný a podporujúci vzťah k samému sebe.

Mnohí ľudia, ktorí sú sami, neraz pochybujú o vlastnej hodnote. Stretávate sa s tým v praxi?

Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, ale aj pre ostatných. Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu.

Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera. Boja sa, že si ho nikdy nenájdu, že sa im potvrdí, že niečo s nimi nie je v poriadku, alebo že ich život nebude mať bez partnera zmysel.

Ak klient v terapii dokáže precítiť, že jeho život môže byť pekný a zmysluplný aj bez partnera, príde uvoľnenie a upokojenie. Keď sa človek prestane zúfalo zameriavať na to, čo chce a nemá, a dokáže to pustiť, veľakrát to potom prichádza samo.

„Single ľudia, ktorí sú so svojím stavom nespokojní, si niekedy neúspech vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu. Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera.“

Láskyplný vzťah k sebe je veľmi dôležitý pre dobrý život. Každý z nás žije sám so sebou už od narodenia. Pocit vlastnej hodnoty sa vyvíja už v detstve a posilňuje sa alebo oslabuje počas celého života. Ak k sebe máme dobrý vzťah, vieme z toho veľa čerpať. Takí ľudia vedia, že aj bez partnera sú lásky hodní. Samozrejme, že je potom dôležité, aby sa obklopovali priateľmi, rodinou a dostávali lásku aj z iného zdroja.

Z môjho pohľadu je rozvíjanie láskyplného vzťahu k sebe veľmi dôležité. Môžem byť pre seba dobrým priateľom, spoločníkom, môžem sa povzbudiť, môžem sa o seba s láskou starať. Vo chvíli, keď nemám po boku partnera, ktorý by ma pochválil a trávil so mnou čas, alebo nemám blízko kamarátov, som tu pre seba ja.

Môžem sa sám seba opýtať, ako sa mám, aký som mal deň, čo by som potreboval, či mám chuť na dobré jedlo alebo dobrú knihu, alebo či si potrebujem oddýchnuť. Aj o tom je rozvíjanie láskyplného vzťahu.

Čo by mal človek u seba sledovať, ak sa v súčasnej situácii necíti dobre? Kedy je čas vyhľadať psychológa?

Depresívnu náladu alebo stav úzkosti do istej miery zažívame všetci. Signálom na vyhľadanie pomoci je, keď naše psychické prežívanie výrazne zasahuje do nášho každodenného života a bežného fungovania. Niektorí ľudia majú problém so spánkom, nevedia zaspať alebo sa ráno veľmi skoro budia a v hlave im víria myšlienky. Ak to trvá dlho, vedie to k vyčerpaniu.

Okrem narušeného spánku sa môžu objaviť aj zmeny v chuti do jedla. Človek buď od nervozity nedokáže jesť, alebo sa prejedá a priberá a na nič nemá energiu. Závažným príznakom sú myšlienky na samovraždu. Ak sa nimi človek reálne zaoberá a rozvíja rôzne scenáre, treba urýchlene vyhľadať odborníka.

Pre človeka s depresiou alebo so syndrómom vyhorenia je príznačné, že ho prestanú baviť bežné aktivity a nepomáha mu ani oddych. Žije život s pocitom „musím“. Musím vstať, musím sa sústrediť a musím urobiť veci, aby som mal konečne pokoj.

Pomoc psychoterapeuta v tomto období vyhľadávajú mnohí ľudia. Problémy, ktoré predtým zvládali, sa teraz zvýraznili. Záťaž súvisiaca s týmto obdobím trvá už dlho a dotýka sa nás všetkých.

Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Petra Klastová Pappová

Je klinická psychologička a psychoterapeutka s 20-ročnou praxou. Pracovné skúsenosti získala nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike a v Belgicku. Pracuje metódou existenciálnej analýzy, ktorá kladie dôraz na slobodu, autenticitu a zodpovednosť v živote. Popri vlastnej praxi pôsobí v bratislavskom psychoterapeutickom centre Vejtusan. V spolupráci so Spoločnosťou pre logoterapiu a existenciálnu analýzu Slovensko sa venuje vzdelávaniu v psychoterapii. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Neopúšťať sa a robiť si radosť: Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Aktuálnu situáciu mnohí nezadaní vnímajú aj ako príležitosť lepšie spoznať samých seba.

Pandémia mnohých z nás na dlhé mesiace zatvorila do bytov a domov. Izolácia, obmedzený kontakt s blízkymi a neistota môžu byť ešte náročnejšie pre tých, ktorí sú single. Pre niektorých je to však aj príležitosť utíšiť sa a pochopiť, čo nás robí šťastnými. 9 single ľudí nám prezradilo, ako zvládajú toto obdobie a čo im pomáha prekonať náročné momenty. 

Čítajte aj: Pochybnosť o vlastnej hodnote je veľkou témou nielen pre single ľudí, hovorí psychoterapeutka

Martin, 30 rokov: Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom

„Byť sám so sebou mi v posledných mesiacoch pomohlo utriediť myšlienky o tom, čo chcem a čo, naopak, nechcem od vzťahu. Znie to ako klišé, ale je to pravda.

Prestal som sa naháňať za túžbou po niekom a nutnosťou randiť za každú cenu. Ako vravel Nietzsche, chýba nám túžba po niekom a pocity, ktoré v nás niekto vyvoláva, nie človek samotný.

Taktiež mi pomáha neustála pracovná vyťaženosť, snaha rozbehnúť si vlastný projekt a najmä čítanie kníh, rekreácia a šport, hoci bez otvoreného fitka je ťažké motivovať sa.“

Jarmila, 41 rokov: Videočet objatie nenahradí, ale spoločná ventilácia prispieva k duševnému zdraviu

„Domnievam sa, že momentálnu situáciu kombinovanú so single stavom zvládam so cťou – moja mentálna pohoda zostáva napriek okolnostiam zachovaná. Veľkou pomocou sú tak trochu ilegálne objatia od mojich blízkych, striktné dodržiavanie denného režimu a v neposlednom rade čas strávený na čerstvom vzduchu, konkrétne vo výbehu či na prechádzkach s mojou sučkou Lanou.

Pomáha mi aj veľa videočetov s priateľmi, ktoré síce objatia nenahradia, ale spoločná ventilácia o rozmanitých témach rozhodne prispieva k môjmu duševnému zdraviu.

Hľadáte rýchly domáci internet, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť? Stavte na O2 Internet na doma, dajte si ho na faktúru so svojím O2 paušálom a získajte zľavu. Viac o O2 Spolu

A nerada to priznávam, ale k duševnému zdraviu mi pomáha aj veľa práce, za ktorú dokážem byť azda viac vďačná ako inokedy. Moje hlavné pravidlo v týchto časoch znie: Neopúšťať sa, hľadieť za roh s nádejou a robiť si radosť.“

Jakub, 32 rokov: Začal som sa starať o babičku, ocina a netere

„Na začiatku druhej vlny som si našiel niekoho, s kým som strávil v karanténe pekné chvíle. Potom som pre pandémiu prišiel o prácu a musel som sa vrátiť domov k rodičom na Moravu, čo nás oddelilo a zostal som opäť single.

Uväznený doma som mal čas a možnosť pracovať na sebe a venovať sa rodine. Začal som zas tvoriť a svoje pocity vkladať do umenia. Tiež som sa začal starať o babičku, ocina a dve malé netere. Takže som sa stal zároveň kuchárkou a opatrovateľkou.

Nasledovalo opätovné stiahnutie gej aplikácií, ktoré mi teraz pomáhajú prežiť v tejto väzenskej situácii. Osobný kontakt a zoznámenie to však, bohužiaľ, nenahradí.“

David, 27 rokov: Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých

„Napriek tomu, že aktuálne obdobie je náročné, zvládam ho celkom dobre. Snažím sa zamestnať, ako to najviac ide, príležitostne sa stretnúť s kamarátmi alebo s rodinou.

Pomáha mi byť kreatívny a veľa písať. Kupujem si veľa platní s hudbou pre osamelých ľudí, napríklad od Taylor Swift či Fleetwood Mac.“

Ivana, 37 rokov: Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj

„Mne sa lockdown celkom páči. Ak teda nerátam jeho dôvod. Namiesto môjho pomerne rozcestovaného života som zrazu doma, mám viac času a minulý rok som začala akúsi cestu samej k sebe.

Čas, ktorý som našla vďaka možnosti nevyjsť z domu, som pretavila do sebapoznávania a ujasňovania si, čo vlastne chcem, čo ma robí šťastnou. Začala som znovu cvičiť, bicyklovať sa, venovať sa kamarátom a nebudem klamať, nekonečne veľa pracovať (čo nie je úplne super, lebo som aj mierne vyhorela). Keď už sme doma, využime to na sebarozvoj. Ak sa dá, samozrejme.“

Zuzana, 34 rokov: Posielam kamošom darčeky cez donášky

„Snažím sa objavovať nové miesta v známom prostredí. Takto som napríklad prebádala les, ktorý je v obci, kde som žila niekoľko rokov, a predsa som v ňom nikdy nebola. Tiež sa snažím dodržiavať pravidelný režim, ktorý si spestrujem malými radosťami pre seba alebo druhých – posielam kamošom darčeky cez donášky, napríklad knihy alebo jedlo.

Ostávam v kontakte s ľuďmi, ktorých mám rada. A napokon mi tento čas umožnil zamyslieť sa nad tým, ako čas, ktorý mám, využívam a čo je pre mňa dôležité.“

Jana, 32 rokov: Môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky

„Háčkujem a štrikujem všetko možné od výmyslu sveta. Buď si vzor vymýšľam sama, alebo pracujem podľa videonávodu z internetu.

Keďže mám kamarátku, ktorá čaká dieťatko, môj aktuálny projekt sú novorodenecké topánočky na štýl tenisiek známej značky. Páči sa mi, že som produktívna, poteším svoje okolie a hlavne je to pre mňa príjemný relax.“

Ondrej, 30 rokov: Robili sme si výlety do potravín ako do hôr

„Myslím, že mnohí z nás, ak nie všetci, znášame aktuálnu situáciu inak ako počas prvej vlny pandémie. Vtedy to bol šok a nevedeli sme si predstaviť, čo nás čaká. Prešiel rok a dostať sa do duševnej pohody vyžaduje vynakladať čoraz viac energie a žiť single je náročnejšie, ako som si predstavoval.

Obyčajné objatie začalo byť oveľa cennejšie a ide o nedostatkový ‚tovar‘. Mám šťastie, že za ten rok som si vytvoril malú bublinu ľudí, ktorí mi pomáhajú zvládať momentálnu situáciu lepšie. Je dôležité mať v blízkosti aspoň jedného človeka, s ktorým môžete zdieľať všetky nálady, zážitky z práce aj z nevydarených Tinder randení a veľa sa s ním smiať.

Hlavne na začiatku mi veľmi pomáhalo robiť si so spolubývajúcimi výlety do potravín. Zobrali sme batohy, tašky a išli sme miernou okľukou, prechádzali sme cez parky alebo popri rieke a filozofovali. Okrem toho mi najviac pomáha, že moji najbližší sú v poriadku a zdraví a rovnako aj práca, aj keď posledný rok ju mám citeľne obmedzenú, no naučil som sa tešiť z maličkostí.“

Michaela, 32 rokov: O svoju spokojnosť sa musím postarať sama

„Pocity spokojnosti i osamelosti sa u mňa striedajú ako vždy. Necítim nedostatok radosti, skôr je pre mňa ťažké v samote zvládnuť negatívne myšlienky. Vtedy mi dokáže pomôcť vyjsť von z bytu a vnímať, že stále existuje aj svet mimo mojej mysle.

Zároveň cítim veľkú vďačnosť, že mám všetok čas sama pre seba. V období obmedzení som si naplno uvedomila, že o svoju spokojnosť sa musím postarať sama. Máločo sa teraz deje spontánne a musím teda viac plánovať – oddych, kontakt s blízkymi, pohyb, zážitky, ktoré ma napĺňajú. Učím sa pomenovať svoje potreby a vypýtať si, čo potrebujem.“


Aj jednočlenná domácnosť je domácnosť. Zoberte si k svojmu paušálu od O2 na faktúru aj O2 Internet na doma a spoľahlivý pevný internet získate so zľavou. Viac informácií o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.

O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.

Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára? 

V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?

V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike? 

V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac