10 spôsobov, ako zvýšiť svoju kreativitu

Nech už sa vaša práca točí okolo grafického dizajnu, moderného umenia, alebo manažovania ostatných, každý potrebuje byť kreatívny. Pozrite si desať rád, ako s vlastnou tvorivosťou pracovať.

Aj najväčšiemu kreatívcovi občas zmizne inšpirácia a potrebuje to povestné nakopnutie od nejakej múzy. Môžete za múzu – alebo aspoň za pomocnú barličku, ak je pre vás predstava kopania príliš násilná – považovať aj tento text.

1. Majte prehľad

Zdroj: Flickr, Autor: Eugene Kim

Nikdy neviete, odkiaľ nabudúce príde inšpirácia, a ktorý náhodný poznatok alebo podnet vám príde vhod. Môže to byť jedna fotka a jej kompozícia, príjemná atmosféra v skladbe, náhodná veta vyslovená niekým neočakávaným, výraz (slovný aj tváre), chuť, farba, či pohľad, ktorý sa vám naskytol večer na ulici alebo minulý piatok v bare.

Ak máte osvedčený zdroj inšpirácie, neprestaňte sa v ňom rýpať. Či už sú to vizuálne stimuly, hudba, psychologické štúdie, história, alebo aj príroda, obklopte sa nimi a venujte sa obľúbeným oblastiam tak často, ako to len ide.

Čítajte, počúvajte, sledujte, učte sa o zvykoch iných ľudí a vytvorte si z toho vlastný kreatívny smer. Nikdy nebudete vedieť dosť na to, aby ste si mohli povedať, že už s inšpiráciou a čerpaním vedomostí stačí.

2. Pracujte na svojej kreatívnej stránke denno-denne

Ak ste si našli spôsob, akým dokážete vyjadrovať svoju kreativitu, nenechajte ho len tak zapadať prachom. Pracujte na ňom a cibrite si ho čo najčastejšie, najlepšie každý deň. Vymedzte si túto aktivitu ako čas pre seba, bez ktorého nemôžete fungovať a kreslite, píšte, foťte, plánujte, varte, navrhujte. Jednoducho robte to, čo vás napĺňa a tým neustále napredujte.

3. Kombinujte “nekombinovateľné”

Niektoré najväčšie trendy vznikli práve preto, lebo si ich autori povedali, že veci urobia inak než tí ostatní a tí pred nimi, že spoja to, čo spolu vôbec nepasovalo, čo by nikoho iného nenapadlo. A ono to, čuduj sa svete, fungovalo.

Takže ak sa v rámci kreatívnej práce alebo aktivity stretávate s nejakou prekážkou, ktorá sa zdá byť neprekonateľná všetkými konvenčnými spôsobmi, skúste tie menej konvenčné a možno budete prekvapení. Niekedy treba veci len dodať celkom nový dych.

4. Meňte perspektívu

Ak práve premieňate svoj kreatívny nápad na realitu, skúste sa naň pozerať z čo najviac možných uhlov. Stále sa sami seba pýtajte “prečo?” a “ako?” a predstavujte si nápad z pohľadu ľudí úplne odlišných od vás. Čo by k nemu ešte dodali? Rozumeli by mu? Čo by sa vás mohli spýtať ako reakciu? Je to v tejto podobe skutočne najlepšie? Nedá sa ešte niečo vylepšiť?

Niekedy je totiž nápad skvelý, lenže akurát z pohľadu jeho autora. Iní ho nepochopia, ale nie preto, lebo by bol zlý. Možno je to len preto, lebo mu chýba jeden detail alebo myšlienka, ktorá by sa dala získať jednoduchou rekonceptualizáciou.

5. Vytvárajte si pre seba výzvy

Práve kreatívna stagnácia je najväčším zabijakom nášho napredovania. Ak nemáme potrebu alebo motiváciu pravidelne drilovať kreatívne schopnosti, logicky sa ďaleko neposunieme. Preto existujú výzvy ‒ podnecujú prácu vtedy, keď by sme len mávli rukou a nechali veci tak, ako sú. Výzvy, ktoré si sami stanovíme, nám to však nedovolia.

Nemusíme sa pritom ísť ani roztrhnúť. Stačí začať postupne, napríklad s tým, že kreativitu budeme trénovať pravidelne, alebo že do istého bodu dosiahneme nejaký kreatívny míľnik. Môže to byť nová úroveň cudzieho jazyka, skladba na klavíri, technika kreslenia, jednoducho hocičo, čo vás prinúti vstať a sadnúť si k práci.

6. Neprestávajte byť zvedavý

Zdroj: Flickr, Autor: Flavia Brandi

Keď sme boli malí, hovorili nám, že zo zvedavosti rýchlo zostarneme. Pritom zvedavosť a chuť spoznávať nové veci je jedna z mála aktivít, ktoré náš mozog patrične namáhajú a nám dávajú chuť sa posúvať vpred.

Keby sme ako ľudia neboli zvedaví, nikdy by sme nič významné a zaujímavé nevynašli a nedokázali, pretože možnosť nových objavov a dosiahnutia veľkých vecí sa začína práve tam, kde sa zvedavosť ostatných končí.

7. Nezaháľajte

Zdroj: Flickr, Autor: hyun seok jeong

Nie je nad zaslúžený oddych po dobre odvedenej práci, no bezcieľne márnenie času, ktorý by sme mohli tráviť aj trochu produktívnejšie, zbytočne živiť netreba. Nepreseďte pred telkou alebo počítačom celé dni, keď viete, že by ste namiesto toho mohli robiť niečo iné a lepšie.

Vyhraďte si čas na jeden seriál, film, program, alebo na hodinu surfovania po internete, ale potom si sadnite aj k tej kreatívnej aktivite, ktorá má sľubnejšiu budúcnosť. Niežeby bolo na filmoch, seriáloch a surfovaní niečo zlé. Naopak, aj z nich sa dá účinne čerpať inšpirácia. Tú však treba aj premietnuť do reality.

8. Nechajte si poradiť od ostatných…

Nikdy neviete, aký osviežujúci môže byť kompetentný názor niekoho iného. Vie vám veci podsunúť z nového pohľadu, ktorý je voči vašej práci v porovnaní s vami nezaujatý. Majú tú výhodu, ktorú vy nemáte ‒ výhodu zdravého odstupu a nezainteresovanosti. Z takého pohľadu môžu byť jasné veci, ktoré ste vy vôbec nevideli, a ktoré by vám ani nenapadli.

9. … ale berte ich slová s miernym odstupom

Zdroj: Flickr, Autor: Sander Muller

Na druhej strane však reakcie a kritiku, ktorá nie je konštruktívna, jednoducho ignorujte. Vždy sa nájde niekto, komu sa z rôznych dôvodov nebudete pozdávať vy alebo vaša práca, čo vám bude chcieť dať aj patrične najavo. Ak budete cítiť, že za jeho názormi je skôr nenávisť a zášť ako potreba pomôcť, púšťajte ju jedným uchom dnu a druhým von.

10. Doprajte si odpočinok

Kreatívna práca vie byť vyčerpávajúca ‒ aj keď máte (častokrát správny) dojem, že to ona vás poháňa, živí a dáva dňom hlbší zmysel. Aby ste však celkom nevypálili kreatívnu žiarovku v hlave, venujte sa raz za čas aj oddychu od čohokoľvek kreatívneho.

Nerobte vôbec nič mentálne náročné, ľahnite si do vane, zahrajte nenáročnú hru na mobile alebo počítači, zacvičte si. Jednoducho, oddychujte takou formou, aby ste pritom používali celkom iné rozmýšľanie, aké používate pri kreatívnej práci. Tak, aby ste sa po nejakom čase mohli kreatívne vrátiť plní energie a sviežich mozgových buniek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Riaditeľka školy, v ktorej nezvoní: Dajme deťom bezpečný priestor na pohyb

Skúsená pedagogička po dvadsiatich rokoch praxe otvorila základnú školu, o akej vždy snívala. Tento rok v nej prebieha aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá si deti získala.

Súkromná základná škola v Senci je miesto, kde stretnete radostné, zvedavé deti. Učitelia sa v nej snažia nájsť zdravú rovnováhu medzi radosťou z učenia a cieľavedomou prácou na úspechu. Minulý rok táto škola v rámci Bratislavského kraja vyhrala s obrovským náskokom v súťaži o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Boli sme sa spýtať, ako sa im to podarilo.

Vyhrajte O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na tomto mieste.

S riaditeľkou školy Ivetou Barkovou sa stretávame v jej kancelárii. Pôsobí skromne, no keď sa rozrozpráva, nevychádzame z úžasu, čo všetko sa jej spolu s kolegami, deťmi a ich rodičmi v tejto nenápadnej malej škole podarilo. V jej podaní to pôsobí jednoducho, akoby to bolo samozrejmé.

Napriek tomu, že je už poobede a väčšina detí je v škole v prírode, na chodbách neutícha pohyb a aj v kancelárii panuje čulý ruch. Vyzváňa telefón, ľudia sa prichádzajú poradiť, vrátiť požičané veci. Pani riaditeľka všetko s prehľadom organizuje a spokojne si vydychuje, aký je tu dnes pokoj oproti bežnému dňu.

Rozprávame sa o tom, ako pred tromi rokmi so školou začínali, ako sa im v škole, kde počas vyučovania nie je počuť typické zvonenie, darí a ako im O2 Športová akadémia Mateja Tótha potvrdzuje, že sny sa plnia.

Ako človek príde k tomu, že sa stane zriaďovateľom a riaditeľom súkromnej základnej školy?

Učím vyše dvadsať rokov, učila som na štátnej základnej škole aj na gymnáziu. Na svojom poslednom pôsobisku v malej vidieckej škole som v zborovni sedela oproti kolegyni, ktorá bola rovnako akčná ako ja. Počas každej voľnej chvíle sme sa rozprávali o tom, ako by mala fungovať škola našich snov.

Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.

Dva roky sme potom spolu s mojou akčnou kolegyňou Jankou Augustovičovou pracovali na príprave takejto školy. Získali sme dôveru rodičov, ktorí nám zverili svoje deti. A pred tromi rokmi sa sen stal skutočnosťou, stala som sa zriaďovateľkou a zároveň riaditeľkou.

V tejto pozícii som sa našla, baví ma to celé organizovať a teším sa z každého úspechu. Práce je veľmi veľa, ale bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ako vznikol nápad prihlásiť sa do O2 Dobrej veci a zabojovať o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha?

Naša škola nemá žiadneho veľkého sponzora. Tvoríme ju iba my, deti a ich rodičia. Šport je od začiatku súčasťou našej vízie vyváženej školy. Sama som až do maturity denne športovala a chcela by som deťom ukázať, že bežné športovanie môže prinášať radosť a zároveň vytvára návyk na pravidelný pohyb.

„Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.“

Na šport kladieme veľký dôraz, deti absolvujú každý týždeň hodinu telocviku v plavárni v Senci, vo vstupných priestoroch máme pingpongový stôl a práve budujeme predzáhradku s workoutovým náradím.

Keď som na internete zbadala informácie o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a o šanci získať ju pre našu školu prostredníctvom hlasovania na stránke O2 Dobrá vec, veľmi sa mi tá myšlienka zapáčila a hneď som sa o ňu podelila s rodičmi. Páčilo sa im to, a tak sme školu do súťaže prihlásili.

V Bratislavskom kraji ste s veľkým náskokom zvíťazili. Hoci máte menej ako 200 žiakov, získali ste 5 532 hlasov. Ako sa dá niečo také dosiahnuť?

Začína sa to tým, že sme rodinná škola. Rodičia sú s nami vo všetkom súčinní a pomáhajú nám. Priznám sa však, nečakala som takú obrovskú vlnu nadšenia.

Hlasovaním sme doslova žili všetci – učitelia, rodičia aj žiaci. Neustále sme spolu komunikovali a posielali sme si informácie o stave hlasovania. Rodičia si navzájom radili, ako sa dajú získať bonusové body, napríklad za čítanie článkov na Sóde. Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Do hlasovania sa zapojili celé rodiny. Viem o rodine, kde svoj hlas denne odovzdávalo 16 ľudí. Takisto pre učiteľov sa hlasovanie stalo každodenným rituálom. Zapojili sa ráno, hneď ako zapli počítač. V kuchynke sme si potom dávali kontrolné otázky: „Už si dnes hlasoval?“ Využili sme aj sociálne siete. Pomohli nám hlasy Senčanov, ktorí nás sledujú.

Zo začiatku som nečakala, že to bude mať taký veľký ohlas. No keď hlasy začali pribúdať, už sme sa nechceli vzdať. Vydržali sme do úplného konca, aj keď sme vedeli, že máme veľký náskok.

Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Bola to naša prvá veľká výhra a bolo povzbudzujúce vidieť, že sme to dokázali. Radosť z víťazstva v hlasovaní bola obrovská a záujem medzi deťmi a rodičmi bol niekoľkonásobne vyšší ako naše možnosti.

Podarilo sa vám zvíťaziť vo veľkej konkurencii, získali ste O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na pôde vašej školy, a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo. Podľa čoho ste deti vyberali?

V škole organizujeme krúžkový festival. Rodičia si môžu pozrieť ponuku krúžkov a porozprávať sa s vedúcimi. Keď sme prezentovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, bol to úplný ošiaľ. Prihlásilo sa množstvo detí.

Výber urobila trénerka, ktorá vyskladala pestrú, vekovo zmiešanú skupinu. Niektoré deti dostali šancu začať cvičiť a niektoré zase rozvíjať svoj talent na atletiku. Pre ostatné deti ponúkame množstvo iných športových krúžkov.

V mnohých školách vrátane tej vašej odovzdával certifikát o účasti v Akadémii Matej Tóth osobne. Ako to vnímali deti?

Prišlo to celkom narýchlo na začiatku školského roka. Deti sa veľmi tešili. Prišli s myšlienkou, že by samy Mateja Tótha privítali a pripravili preňho program. Zatancovali vlastné choreografie, zasúťažili si s ním v športových disciplínach, zorganizovali improvizovanú tlačovú besedu a autogramiádu.

Atmosféra deti tak strhla, že sa nevedeli rozlúčiť. Matej Tóth zožal obrovský aplauz, každý sa s ním chcel fotiť. Začiatok školského roka tak nabral novú dynamiku.

Ako si deti užívajú tréningy?

Ani ku koncu školského roka nadšenie nepoľavilo a deti sa na tréningy stále veľmi tešia. Majú svoje dresy, vždy pred tréningom sa do nich prezliekajú a vtedy celá chodba ožije. Najlepšie na Akadémii je, že deti si ani neuvedomujú, že pravidelne poctivo trénujú. Vytvárajú si návyky, zažívajú radosť zo športu, z úspechov a z kamarátstva.

Cieľom tréningov je, aby deti nebrali šport ako individualistickú súťaž. Na tréningy chodí zmiešaná skupina od prvákov po štvrtákov, takže vznikajú momenty, keď si musia pomôcť, potiahnuť jeden druhého. Prirodzene sa tak učia spolupracovať aj v náročných situáciách.

Vidno na deťoch pokroky?

Súčasťou programu je testovanie formou hry na začiatku, v polovici a na konci roka. Na deťoch vidíme veľké pokroky v odvetví športu, na ktorý môžu mať pohybové predpoklady. Vidno to aj v tom, že deti sa pohybujú efektívnejšie a naučili sa pohyby robiť technicky správne.

Výhodou je, že dostávajú všestrannú športovú prípravu. Tú môžu potom využiť na druhom stupni, keď sa rozhodnú špecializovať na ktorýkoľvek šport. Pre nás je O2 Športová akadémia Mateja Tótha liahňou budúcich športových talentov.

O O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha súťažia prostredníctvom platformy O2 Dobrá vec školy aj tento rok. Odporúčate školám zapojiť sa?

Určite. A nielen počas roka, keď sme dostali podporu. Pozitíva pre školu sú dlhodobé. Trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zároveň naša telocvikárka. Prešla školeniami, naučila sa metodiku a niektoré prvky využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Od Akadémie sme dostali veľa športového náradia. Sú medzi ním bežné, ale aj netradičné pomôcky. Tie nám zostanú, aby sme ich mohli používať aj po skončení programu.

Rozprávame sa spolu o pohybe. Majú ho podľa vás dnešné deti dostatok?

Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme. My sme trávili detstvo na uliciach prirodzeným pohybom, dnes majú rodičia oprávnený strach nechať deti na voľno. Je v podstate nemožné vypustiť deti na ulicu a mnohé školské areály sú poobede zatvorené.

„Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme.“

Rodičia nechcú šport zanedbať, a tak deťom organizujú športové aktivity v kluboch a v tréningových centrách. Keďže tréningy sú organizované dospelými, možno dnes nemajú deti k športu taký srdečný vzťah. Niekedy je pre ne záťaž ísť na tréning. Nepociťujú spontánnu radosť, ktorú sme mali my, keď sme mohli vybehnúť von a prirodzene naplniť svoju potrebu hýbať sa.

Čo by deťom pomohlo v tom, aby sa viac hýbali?

V prvom rade by sme im mali zabezpečiť bezpečný priestor na športovanie. To by malo byť prioritou samosprávy každého mestečka alebo dediny. Ak sa pýtate detí, prečo nešportujú, prejdú do oprávnenej ofenzívy: „Kde to máme robiť?“

V meste ako Senec, ktoré je obklopené novými satelitmi, deti často ani nemajú možnosť samy sa dostať k iným deťom. Keď sme robili minulý rok na Deň detí cyklovýlet, museli sme zapojiť do akcie mestskú políciu, aby sme sa cez niekoľko veľkých križovatiek dostali na cyklochodník. Deťom veľmi chýbajú nielen športoviská, ale aj obyčajné chodníky a cyklotrasy.

Ak chceme deti priviesť k pohybu, mali by sme im byť vzorom. Pohyb by mal byť súčasťou rodinného života. Časť víkendov by sme mali tráviť spoločne s deťmi aktívnym pohybom, prechádzkou, bicyklovaním, túrami alebo rôznymi nenáročnými športmi, ktoré nám spestria deň. Aj na zmrzlinu sa dá ísť na bicykli.

Rozhýbte svoje deti prostredníctvom tretieho ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Do 30. júna si o účasť v nej môžu zasúťažiť základné školy na celom Slovensku. Viac informácií o pravidlách súťaže a získaní bonusových bodov za prečítanie člávnkov v sóde získate na stránke www.dobravec.o2.sk.

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Iveta Barková

Vyštudovala slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na Slovensku učí už viac ako 20 rokov, medzitým päť rokov pôsobila v pražskej agentúre, ktorá organizuje koncerty medzinárodných mládežníckych zborov. Tu okrem iného získala aj poznatky o fungovaní školských systémov v Británii a v USA. Je absolventkou Komenského inštitútu. Inšpiráciou je pre ňu nemecká inovátorka Margret Rasfeld. Pred tromi rokmi založila v Senci Súkromnú základnú školu, v ktorej pôsobí ako riaditeľka. Aktívne a odhodlane zavádza do vyučovacieho procesu inovácie a moderné prvky. Jej ambíciou je inšpirovať ľudí k tomu, že veci sa dajú meniť zdola.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac