10 spôsobov, ako zvýšiť svoju kreativitu

Nech už sa vaša práca točí okolo grafického dizajnu, moderného umenia, alebo manažovania ostatných, každý potrebuje byť kreatívny. Pozrite si desať rád, ako s vlastnou tvorivosťou pracovať.

Aj najväčšiemu kreatívcovi občas zmizne inšpirácia a potrebuje to povestné nakopnutie od nejakej múzy. Môžete za múzu – alebo aspoň za pomocnú barličku, ak je pre vás predstava kopania príliš násilná – považovať aj tento text.

1. Majte prehľad

Zdroj: Flickr, Autor: Eugene Kim

Nikdy neviete, odkiaľ nabudúce príde inšpirácia, a ktorý náhodný poznatok alebo podnet vám príde vhod. Môže to byť jedna fotka a jej kompozícia, príjemná atmosféra v skladbe, náhodná veta vyslovená niekým neočakávaným, výraz (slovný aj tváre), chuť, farba, či pohľad, ktorý sa vám naskytol večer na ulici alebo minulý piatok v bare.

Ak máte osvedčený zdroj inšpirácie, neprestaňte sa v ňom rýpať. Či už sú to vizuálne stimuly, hudba, psychologické štúdie, história, alebo aj príroda, obklopte sa nimi a venujte sa obľúbeným oblastiam tak často, ako to len ide.

Čítajte, počúvajte, sledujte, učte sa o zvykoch iných ľudí a vytvorte si z toho vlastný kreatívny smer. Nikdy nebudete vedieť dosť na to, aby ste si mohli povedať, že už s inšpiráciou a čerpaním vedomostí stačí.

2. Pracujte na svojej kreatívnej stránke denno-denne

Ak ste si našli spôsob, akým dokážete vyjadrovať svoju kreativitu, nenechajte ho len tak zapadať prachom. Pracujte na ňom a cibrite si ho čo najčastejšie, najlepšie každý deň. Vymedzte si túto aktivitu ako čas pre seba, bez ktorého nemôžete fungovať a kreslite, píšte, foťte, plánujte, varte, navrhujte. Jednoducho robte to, čo vás napĺňa a tým neustále napredujte.

3. Kombinujte “nekombinovateľné”

Niektoré najväčšie trendy vznikli práve preto, lebo si ich autori povedali, že veci urobia inak než tí ostatní a tí pred nimi, že spoja to, čo spolu vôbec nepasovalo, čo by nikoho iného nenapadlo. A ono to, čuduj sa svete, fungovalo.

Takže ak sa v rámci kreatívnej práce alebo aktivity stretávate s nejakou prekážkou, ktorá sa zdá byť neprekonateľná všetkými konvenčnými spôsobmi, skúste tie menej konvenčné a možno budete prekvapení. Niekedy treba veci len dodať celkom nový dych.

4. Meňte perspektívu

Ak práve premieňate svoj kreatívny nápad na realitu, skúste sa naň pozerať z čo najviac možných uhlov. Stále sa sami seba pýtajte “prečo?” a “ako?” a predstavujte si nápad z pohľadu ľudí úplne odlišných od vás. Čo by k nemu ešte dodali? Rozumeli by mu? Čo by sa vás mohli spýtať ako reakciu? Je to v tejto podobe skutočne najlepšie? Nedá sa ešte niečo vylepšiť?

Niekedy je totiž nápad skvelý, lenže akurát z pohľadu jeho autora. Iní ho nepochopia, ale nie preto, lebo by bol zlý. Možno je to len preto, lebo mu chýba jeden detail alebo myšlienka, ktorá by sa dala získať jednoduchou rekonceptualizáciou.

5. Vytvárajte si pre seba výzvy

Práve kreatívna stagnácia je najväčším zabijakom nášho napredovania. Ak nemáme potrebu alebo motiváciu pravidelne drilovať kreatívne schopnosti, logicky sa ďaleko neposunieme. Preto existujú výzvy ‒ podnecujú prácu vtedy, keď by sme len mávli rukou a nechali veci tak, ako sú. Výzvy, ktoré si sami stanovíme, nám to však nedovolia.

Nemusíme sa pritom ísť ani roztrhnúť. Stačí začať postupne, napríklad s tým, že kreativitu budeme trénovať pravidelne, alebo že do istého bodu dosiahneme nejaký kreatívny míľnik. Môže to byť nová úroveň cudzieho jazyka, skladba na klavíri, technika kreslenia, jednoducho hocičo, čo vás prinúti vstať a sadnúť si k práci.

6. Neprestávajte byť zvedavý

Zdroj: Flickr, Autor: Flavia Brandi

Keď sme boli malí, hovorili nám, že zo zvedavosti rýchlo zostarneme. Pritom zvedavosť a chuť spoznávať nové veci je jedna z mála aktivít, ktoré náš mozog patrične namáhajú a nám dávajú chuť sa posúvať vpred.

Keby sme ako ľudia neboli zvedaví, nikdy by sme nič významné a zaujímavé nevynašli a nedokázali, pretože možnosť nových objavov a dosiahnutia veľkých vecí sa začína práve tam, kde sa zvedavosť ostatných končí.

7. Nezaháľajte

Zdroj: Flickr, Autor: hyun seok jeong

Nie je nad zaslúžený oddych po dobre odvedenej práci, no bezcieľne márnenie času, ktorý by sme mohli tráviť aj trochu produktívnejšie, zbytočne živiť netreba. Nepreseďte pred telkou alebo počítačom celé dni, keď viete, že by ste namiesto toho mohli robiť niečo iné a lepšie.

Vyhraďte si čas na jeden seriál, film, program, alebo na hodinu surfovania po internete, ale potom si sadnite aj k tej kreatívnej aktivite, ktorá má sľubnejšiu budúcnosť. Niežeby bolo na filmoch, seriáloch a surfovaní niečo zlé. Naopak, aj z nich sa dá účinne čerpať inšpirácia. Tú však treba aj premietnuť do reality.

8. Nechajte si poradiť od ostatných…

Nikdy neviete, aký osviežujúci môže byť kompetentný názor niekoho iného. Vie vám veci podsunúť z nového pohľadu, ktorý je voči vašej práci v porovnaní s vami nezaujatý. Majú tú výhodu, ktorú vy nemáte ‒ výhodu zdravého odstupu a nezainteresovanosti. Z takého pohľadu môžu byť jasné veci, ktoré ste vy vôbec nevideli, a ktoré by vám ani nenapadli.

9. … ale berte ich slová s miernym odstupom

Zdroj: Flickr, Autor: Sander Muller

Na druhej strane však reakcie a kritiku, ktorá nie je konštruktívna, jednoducho ignorujte. Vždy sa nájde niekto, komu sa z rôznych dôvodov nebudete pozdávať vy alebo vaša práca, čo vám bude chcieť dať aj patrične najavo. Ak budete cítiť, že za jeho názormi je skôr nenávisť a zášť ako potreba pomôcť, púšťajte ju jedným uchom dnu a druhým von.

10. Doprajte si odpočinok

Kreatívna práca vie byť vyčerpávajúca ‒ aj keď máte (častokrát správny) dojem, že to ona vás poháňa, živí a dáva dňom hlbší zmysel. Aby ste však celkom nevypálili kreatívnu žiarovku v hlave, venujte sa raz za čas aj oddychu od čohokoľvek kreatívneho.

Nerobte vôbec nič mentálne náročné, ľahnite si do vane, zahrajte nenáročnú hru na mobile alebo počítači, zacvičte si. Jednoducho, oddychujte takou formou, aby ste pritom používali celkom iné rozmýšľanie, aké používate pri kreatívnej práci. Tak, aby ste sa po nejakom čase mohli kreatívne vrátiť plní energie a sviežich mozgových buniek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aplikácie, ktoré vám pomôžu spoznať prírodu

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

iNaturalist

Zdroj: Flickr, Autor: Linda Stanley

Cieľom aplikácie je stať sa akousi databázou alebo encyklopédiou prírodných javov, ktoré okolo seba vídavame, keď sa vydávame do “divočiny”. Ak napríklad chcete spoznať rastliny alebo zvieratá, na ktoré počas prechádzok a turistiky natrafíte podľa mena, stačí na ne namieriť objektív smartfónu s aplikáciou a buď sa vám príslušné meno s fotkou a opisom rovno objaví, alebo ‒ v prípade, že v databáze ešte nefiguruje ‒ vám môžu poradiť ostatní užívatelia.

Databázu môžete rozširovať aj sami. Vaše nálezy potom ostanú na virtuálnej mape, podľa ktorej ich ďalší nadšenci môžu nájsť.

Jediným nedostatkom je fakt, že aplikácia pochádza z Ameriky, a teda u nás ešte nemá také veľké zastúpenie. Treba do nej doplniť čo najviac informácií, aby pre užívateľov mala takú hodnotu, akú mali tvorcovia v úmysle. Na Slovensku máme zaujímavých druhov a úkazov dostatok, tak môžete s rozširovaním začať vy.

Aplikácia je zadarmo pre Apple aj Android.

Turistická Mapa SR / Hiking Map Slovakia

Zdroj: Flickr, Autor: Andrew Hitchcock

Tentokrát niečo z domácej dielne. Aplikáciu vyvinul Daniel Tekeľ pre všetkých viac aj menej vášnivých turistov, ktorí podľahli čaru digitalizovanej doby a chcú mať všetko potrebné vo svojom kompaktnom smarfóne.

Obsahuje až 90% turistických trás na Slovensku. Na ich využívanie nepotrebujete internet, z čoho zároveň vyplýva, že aplikácia a jej mapy zaberú v mobile dosť miesta.

Aplikácia vám okrem aktuálnej polohy (lokácia, súradnice, nadmorská výška) toho dosť povie aj o okolitých trasách (dĺžka, priemerná doba potrebná na ich prejdenie, náročnosť terénu, a pod.). Váš progres po celý čas dokumentuje.

Aplikácia je na stiahnutie dostupná pre Android aj Apple zadarmo, pričom sa v rámci nej nachádzajú možnosti dokúpenia služieb a doplnkov.

iHoubař

Zdroj: Flickr, Autor: Gabriel González

Aj vy ste už mali paniku zo zbierania húb kvôli obavám o ich bezpečnosť? V tomto elektronickom atlase si ich môžete prezrieť a identifikovať, či sú pre vás bezpečné, alebo či by ste sa im naopak mali vyvarovať. Je ich tam totiž až 140 druhov. Ku každému sa v aplikácii nachádzajú kvalitné ilustračné fotky a popisy, ktoré slúžia ako charakteristika a pomôcka na rozoznanie jednotlivých druhov.

Takisto môžete medzi hubami “listovať” vo viacerých kategóriách: jedlé, jedovaté, liečivé… Nájdené hubárske poklady sa na mape dajú aj vyznačovať, aby ste poprípade vedeli, kam sa nabudúce vrátiť, alebo naopak, kde sú len jedovaté huby. K tomu všetkému nechýbajú ani recepty a rady ohľadom toho, čo robiť, ak by ste náhodou zjedli nejaký jedovatý hríb.

Aplikácia je po česky, čo síce neznamená problémy so všeobecným porozumením, no názvy niektorých húb sa môžu líšť. Preto je lepšie mať po ruke aj schopného prekladateľa, alebo internet, apoň pokým si na názvy zvyknete.

Je dostupná pre Apple aj Android. V AppStore stojí 0.99€.    

iTrack Wildlife

Zdroj: Flickr, Autor: Marty Bond

Snívali ste aj vy ako dieťa o dobrodružnej kariére objaviteľa, čo behá po džungli, stanuje na tundrovej pláni, putuje po púšti ‒ a popritom stopuje zvieratá, ktoré sa oblasťou pred ním premleli? Nuž, všetko vám splniť nemôžeme, ale stopovanie zvierat vieme každopádne uľahčiť.

Táto aplikácia má v databáze odtlačky zvierat od výmyslov sveta. Ak teda chcete vedieť, ako to vôbec vyzerá, keď natrafíte na stopy jazveca, líšky, či nebodaj medveďa, dozviete sa to tu.

Jej nevýhodou je pomerne vysoká cena ‒ 15€ za plnú verziu. Ak sa však chystáte na dovolenku alebo výlet do prírody a chcete si ho ozvláštniť, možno vám táto investícia padne vhod.

Aplikácia je po anglicky, teda budete musieť mať prehľad o názvoch zvierat aj v tomto jazyku. No ku každej je uvedený aj ilustračný obrázok, takže celkom stratení nebudete. Okrem mena zvieraťa vám aplikácia poskytne aj množstvo pútavých fotografií a opisov zvierat, ich návykov, výskytu a podobne.

Ak by ste si kúpou neboli istí, môžete skúsiť okresanú verziu zadarmo ‒ iTrack Wildlife Lite. Sú dostupné v AppStore i na Google Play.

Record the Earth

Tento projekt z dielne Purdue University vznikol na to, aby sme vedeli zachovať jedinečné zvuky našej prírody ‒ z dôvodov výskumu, pre ďalšie generácie, alebo v prípade, že sa miestne biotopy budú meniť do takej miery, že určité zvuky z jednotlivých miest časom vymiznú.

Do projektu sa môžete zapojiť aj vy a nahrávať môžete všetky prírodné koncerty od hukotu vodopádov, čvirikania vtáčikov, až po ručanie jeleňov počas ruje. No nemusí sa diať ani nič výnimočné, môžete po maximálnu dobu troch minút nahrávať aj celkom obyčajnú prechádzku lesom. Stačí, aby ste pri sebe mali zapnutú aplikáciu. Na iOS zariadeniach je známa ako “Record the Earth” a pre Android zase ako “Record the Earth 2”.

Svoje nahrávky opíšte a stručne pomenujte, potom budú do databázy zaradené automaticky. Narábanie s aplikáciou nie je náročné, je robená tak, aby ju vedeli ovládať všetci. Ďalej si v rámci nej môžete vypočuť aj nahrávky ostatných užívateľov a poprípade vytvoriť aj svoj “prírodný” playlist, ktorý sa dá vypočuť kdekoľvek.


Lifetech: Čo je nové