5 otázok, ktoré sa treba opýtať budúceho obchodného partnera

Jednoduché otázky, ktoré vám dajú veľmi dôležité odpovede.

Obchodné partnerstvo by sa dalo prirovnať k bežnému vzťahu dvoch ľudí. Na začiatku sú všetci spokojní, majú veľké očakávania a vidia iba svetlé zajtrajšky. Ak však nie ste jeden k druhému úprimní a otvorení, neskončí to inak než komunikáciou cez právnikov.

Ako vie pomôcť v podnikaní?

Táto otázka sa môže javiť ako úplná samozrejmosť, ale predsa, stojí za zamyslenie. Očividne, hľadáte niekoho, kto vám firmu pomôže rozvíjať, zväčšovať, no to je vcelku široký pojem.

Potrebujete nájsť niekoho s know-how, ktoré nemáte? Hľadáte partnera s ktorým si rozdelíte náklady na finančne náročný projekt? Alebo jednoducho potrebujete posilu, aby ste zvládali ešte viac zákaziek? Ak viete, čo presne od obchodného partnera očakávate, potom sa len tak jednoducho nezmýlite a viete lepšie formulovať svoje nároky. Každopádne, partnera v podnikaní si vyberte tak, aby z toho profitoval najmä zákazník.

Najvýhodnejšie väčšinou býva spojenie dvoch a viacerých ľudí, ktorí sa svojimi schopnosťami navzájom dopĺňajú. Máte nápady a chuť veci realizovať? Najlepšou dvojkou pre vás bude niekto zodpovedný, kto sa vyzná v paragrafoch a je zdatný v administratíve.

V akej je finančnej situácii?

Kto pri podnikaní myslí iba na rýchly zisk, toho zákazníci väčšinou rýchlo prekuknú. Avšak, ani z číreho nadšenia človek firmu neuživí. Preto, či už je to príjemné alebo nie, mali by ste sa svojho obchodného partnera opýtať, v akej je finančnej kondícií a ako mieni financovať to, k čomu sa zaviazal.

Preverte si tiež to, či za sebou nemá nejaké staré „hriechy“, ktoré by sa mohli nepekne odraziť na vašej reputácii alebo sa vás nebodaj priamo dotknúť.

Svoje o tom vie aj Erika, klientka Slovenskej sporiteľne, ktorej bol začiatkom roka zamietnutý úver na prenájom reštaurácie v Trnave. Nie kvôli tomu, že by nespĺňala podmienky, ale na pozemok, ktorý si vyhliadla, bola zapísaná exekúcia. To by mohlo v budúcnosti nepríjemne skomplikovať prevádzku. Svoje podnikanie však vďaka pomoci z programu pre začínajúcich podnikateľov rozbehla na inom mieste.

Aké úlohy budete po novom zastávať?

Čím viac ľudí má v niečom posledné slovo, tým horšie väčšinou rozhodnutia dopadnú. Každý z partnerov by mal preto mať jasne definované úlohy a oblasti, ktoré bude riadiť, a za ktoré bude zodpovedať. Od toho by sa malo odvíjať aj rozdelenie podielu na zisku.

Je ochotný dať veci na papier?

Hovorí sa, že slovo robí chlapa. No dobrá zmluva robí dobrých priateľov. Ak sa s niekým dohodnete ústne, prečo to nedať na papier? Papier nezabúda a to, čo je na ňom, sa nemení. Bez zmluvy síce ušetríte nemalú sumu za právne služby, no takéto „šetrenie“ sa môže časom škaredo vypomstiť. Právnik, ktorému rukami prejdú stovky zmlúv, už vie, aké situácie medzi obchodnými partnermi zvyknú nastať, preto vie do zmluvy zakomponovať aj konkrétne postupy, ako ich riešiť.

Akú má dlhodobú víziu?

Každý kto podniká v kútiku duše dúfa na zaslúžený dôchodok v štyridsiatke. Aj keď je realita často iná, pravdou je, že nie každý chce v jednej firme zotrvať po zvyšok života. Ak plánujete jedného dňa firmu predať, ušetríte si kopu starostí, ak si nájdete partnera s podobným zmýšľaním alebo s možnosťou váš podiel odkúpiť.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania  záujemcom umožní získať aj  dobré rady od skúsených mentorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Majestátna bošácka hruška skončila tretia v súťaži Európsky Strom roka 2016

Slovensku v medzinárodnej súťaži získal tretie miesto tento majestátny 200-ročný strom.

Slovensku sa opäť podarilo zabodovať v medzinárodnej súťaži. V tomto ročníku nás reprezentovala dvestoročná hruška ružová zo Zabudišovej, miestnymi prezývaná aj „Rúžovka“. Spolu s belgickým dubom, českou lipou alebo francúzskym cédrom sa dostala medzi „finalistov“ súťaže o titul najkrajší európsky strom roka 2016 a nakoniec získala perfektné tretie miesto.

Dvestoročná hruška je typickou miestnou odrodou, ktorá rastie len bošáckom regióne. Meno si zaslúžila vďaka ružovkastému sfarbeniu jej chutných plodov. Pálenka a sušené ovocie z týchto ovocných stromov sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Ružovka je vysoká 14 metrov, jej kmeň má obvod 231 centimetrov.  Viac sa o nej dočítate na sociálnej sieti.

Pozrite si, ako vyzerala konkurencia z jednotlivých európskych krajín, ktorá s ňou súťažila vo finále:

„Tisícročná“ lipa z Heede, Nemecko

Nádherný“len“ 600-ročný strom, s obdivuhodným obvodom kmeňa 18 metrov. Zaľúbené mladé páry si pod ním vraj sľubujú vernosť už celé veky.

Modrý previsnutý céder, Francúzsko

Pred 150 rokmi vysadili modrý céder atlasský v srdci francúzskeho arboréta Vallée-aux-Loups. Vďaka neobvyklej mutácii však vyrástol ako previsnutý. Všetky ostatné previsnuté cédre sú jeho potomkami – vyrástli z jeho odrezkov. Koruna stromu vytvára príjemný chládok s plochou až 700m2.

Dub Tamme-Lauri, Estónsko

Dub Tamme-Lauri bol pomenovaný po bohovi ohňa Lauritsovi, o ktorom sa hovorilo, že v dube žije. Dub bol vyobrazený na estónskej desaťkorunovej bankovke. Niekoľkokrát doňho udrel blesk, ktorý poškodil vetvy. V strede kmeňa má veľkú dutinu, do ktorej sa zmestí sedem ľudí. Dub Tamme-Lauri je najmohutnejší a najstarší strom v Estónsku.

Hruška z Cubbingtonu, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Táto hruška je najväčšou planou hruškou v grófstve Warwickshire a dokonca druhou najväčšou v celom Spojenom Kráľovstve. Má 250 rokov a stala sa populárnou turistickou atrakciou. Ak by sa náhodou zrealizoval projekt železničného koridoru z Londýna do Birminghamu, tento strom by sa stal jeho obeťou.

Tatobitská tisícročná lipa, Česká republika

Majestátna 650-ročná lipa je symbolom Tatobít a je dokonca aj na ich vlajke a obecnom znaku. V 50-tych rokoch sa pri búrke odlomila polovica stromu. Kmeň miestny zručný remeselník spevnil obručami a vo veľkej dutine uprostred stromu bola vraj vložená aj lavička.

Dub v Dunajskom parku v Silistre, Bulharsko

Nádherne košatý 150-ročný dub rastie v najstaršom mestskom parku v Bulharsku – v parku Silistre. Pod tento dub chodí každodenne čerpať životnú energiu množstvo ľudí.

Veľký dub v meste Liernu, Belgicko

Tento 1000-ročný strom je opradený legendou. Povráva sa, že keď sám Karol Veľký prechádzal lesom, spustila mu na hlavu malý žaluď sojka. Cisár ho zasadil do zeme a dodal:  „Malý dub, ľudia z Liernu si ťa vždy budú pamätať“.

Dub so životom na vlásku, Wales, Spojené kráľovstvo

Krásny dub prežil až dodnes len vďaka tomu, že mladý kosec, ktorý dostal za úlohu vykosiť zarastenú pastvinu, dostal zrazu neznesiteľnú bolesť lakťa. Až neskôr sa dozvedel, že ho farmár zabudol upozorniť na mladý stromček. Strom tak aj naďalej rastie v Národnej botanickej záhrade vo Walese, ktorá je súčasťou grófstva Carmarthen.

Dubo-borovica v Canicose, Španielsko

Toto je veľmi zvláštny strom, ktorý nájdete na starej zarastenej pastvine na sever od španielskej obce Canicosa. Je totiž dvojstromom. Vznikol tak, že semienko borovice lesnej vyklíčilo v dutine dubu pyrenejského.

Dub sufražetiek, Škótsko, Spojené kráľovstvo

Tento dub je oproti ostatným finalistom úplným mladíkom. Má “len” 97 rokov, no už stihol plniť dôležitú úlohu v histórii žien v Glasgowe. Zasadili ho totiž suražetky v roku 1918 na pamiatku udelenia volebného práva ženám. Ženská knižnica v Glasgowe k nemu organizuje pravidelné tematické prechádzky.

Tisícročný dub Bolko, Poľsko

Ďalší „Matuzalem“ spomedzi dubov sa podľa legendy sa spája so založením Poľského štátu a je pýchou celého regiónu. Inšpiráciou pre meno tohto 1000-ročného dubu bola poľská slávnosť Bolkowanie, počas ktorej každoročne v obci Ruda Huta chodia tísíce ľudí obdivovať krásu tohto pamätného stromu.

Strom mieru, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo

Tento 96-ročný dub sa nachádza v Parku mieru v Belfaste a bol vysadený pri príležitosti Dňa Britského impéria v roku 1919 na oslavu mieru a tých, ktorí sa nikdy nevrátili z Veľkej vojny. Vedľa stromu je osadený pamätník.

Strom generácií, Írsko

Tento buk vysadil Paddy Keene v roku 1980 zo semienka. Nazval ho stromom generácií, pretože v rokoch 1996 až 2010 do jeho kôry vryl iniciály svojich 12-tich vnúčat s dátumami ich narodenia.

Najstarší strom v Bátaszéku, Maďarsko

Dub z Bátaszéku je pozostatkom pôvodného lesa z 18. storočia. Kaplnka pri ňom bola postavená v čase morovej epidémie a ľudia sa do nej chodili pomodliť aj počas povodní v roku 1956. Podľa miestnej tradície sa pre dobrú a bohatú úrodu hrozna musí kmeň stromu každoročne pokvapkať vínom.

Ako sa v súťaži umiestnili ostatné stromy nájdete na tejto webovej stránke.


Lifetech: Čo je nové