5 rád, ako odpovedať na nahnevanú esemesku

Jednoduchý návod ako zabrániť zbytočnému konfliktu.

Hoci slová bez zvuku nie sú veľmi dobrým nosičom emócie, sú esemesky, z ktorých je jasné, že druhá strana je nahnevaná. Čo vtedy robiť, ak komunikáciu nie je vhodné prerušiť?

Určite sa zdržte používania rôznych  žmurkajúcich, usmiatych a ešte viac usmiatych smajlíkov. Odborníci na komunikáciu vravia, že to človeka na druhej strane esemesky pravdepodobne nahnevá ešte viac, pretože pocíti, že sa z komunikácie snažíte utiecť, resp. ju zľahčiť. Ibaže, ak je druhá strana nahnevaná, tak asi tému berie naozaj vážne. Sóda vybrala z komunikačných pravidiel 5 ďalších rád, ako na nahnvevanú esemesku reagovať.

Vo všetkých prípadoch platí, že je najlepšie sa ihneď stretnúť a vydiskutovať si veci napriamo. Ak sa nedá, aspoň si zavolajte. Odpovedať na nahnevanú esemesku esemeskou je ako hasiť oheň papierom.

1. Zistite pravý dôvod

Začnite otázkou, ktorá bez emócií zhrnie, čo riešite. Veľká časť konfliktov vzniká z obyčajného nepochopenia témy, alebo cieľa, ku ktorému sa smeruje. To sa netýka len práce, ale aj vzťahov. Ak sa napríklad priateľka hnevá váš výber hotela, možno vôbec nejde o hotel, ale o lokalitu, možno o cestu, alebo dátum samotnej dovolenky. Keď si ujasníte, čo riešite, ľahšie zistíte, kde sú uväznené emócie. Esemeskou sa to však sotva dozviete.

2. Spýtajte sa priamo

Určite nezačínajte otázkou: „Ty sa hneváš?“ Rozvíri to emócie, bude pôsobiť ako výčitka čo vás vzdiali od riešenia. Stiahnite situáciu na seba, napríklad takouto vetou: „Mám z tej esemesky pocit, že sa hneváš a rád by som pochopil(a), kde je problém, preto volám.“

3. Natiahnite čas

Nahnevaná esemeska vzniká často z dôvodu, ktorý nemusí súvisieť s témou, ale s inými vecami, ktoré druhá strana rieši. Ak máte pocit, že je to tento problém, napíšte, že sa danej téme nemôžte teraz venovať a navrhnite iný čas. Zvyčajne stačí o tri hodiny neskôr, emócie sa upokoja a téma sa objaví jasnejšie.

4. Zmeňte tému

Zatelefonujte druhej strane s odstupom času a skúste hovoriť o iných témach, ktoré máte otvorené, a ktoré by mohli upokojiť emócie. K problematickej téme sa vráťte až potom, na konci rozhovoru.

5. Nechajte hovoriť

Skúste hovoriť menej vy a nechať druhú, nahnevanú stranu hovoriť viac. Reagujte vetou: „Vysvetli mi to prosím viac“. Alebo: „Mohli by ste mi to opísať podrobnejšie?“ Alebo použite akúkoľvek vetu, ktorá rozšíri vyjadrovací priestor druhej strane a umožní jej uvoľniť emócie a tým odhaliť, odkiaľ presne pramenia – ako sú prepojené s témou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Takto málo stačí, aby sa rozosmial celý dav ľudí

Smiech dokáže byť veľmi nákazlivý. Začne jeden a o chvíľu sa smejú všetci.

Dieťa sa vraj v priemere zasmeje 400 krát denne, kým priemerný dospelý človek len 15 krát. Už len jednoduchý úsmev spôsobuje uvoľnenie serotonínu do krvi, čo je hormón, ktorý prispieva k dobrej nálade a funguje ako účinné antidepresívum. Smiech zase podobne ako fyzický pohyb spúšťa endorfíny spojené s príjemnými fyzickými pocitmi.

Vybrali sme preto pár videí na zasmiatie sa. Venujte im pár minút a za odmenou dostanete lepšiu náladu, viac elánu a pocit pohody.

Ako rozosmiať dav na zastávke

Toto bol menší sociálny experiment (a skrytá reklama zároveň), ktorý prebehol na zastávke električky v jedno pondelkové ráno.

Ako rozosmiať dav na svadbe

Milé video o tom, ako to môže dopadnúť, keď si na svadbu oblečiete nekvalitný opasok.

Ako rozveseliť dav v metre

Takto sa smiali cestujúci v Berlínskom metre. Celé to začne vo chvili, keď jednú slečnu pobaví niečo v telefóne. Pekne tu vidieť, ako sa dobrá nálada dokáže rýchlo šíriť medzi ľuďmi.

Ako rozveseliť dav v metre II.

Tentokrát mladý muž vyzve ostatných, aby si s ním zatancovali. Po chvíľke sa dobre zabáva celý vozeň.

Ako rozosmiať dav na zápase

Skvelé tanečné kreácie v podaní maskota na basketbalovom zápase.

Ako rozosmiať dav na prednáške

Skvelá recesia českého študenta, ktorý si na prednáške netradičným spôsobom zapisoval poznámky. Milé je, že sa ani profesor nenechal zaskočiť a pustil sa s mladíkom do vtipnej debaty.

Ako rozveseliť dav na hudobnom festivale

Tancujte, ako keby sa na vás nikto nepozeral. Tento chlapík to zobral doslova a po chvíľke bezstarostného tanca sa k nemu pridá celý festival.

Ako rozosmiať ľudí za počítačom

Ľudia sa smejú na videách ľudí, čo sa smejú. Smiech je skrátka univerzálny jazykom, ktorému všetci rozumieme.


Lifetech: Čo je nové