Naučte sa legálne používať fotky z Flickru

10 miliárd fotiek na dosah ruky. Háčik je v tom, že nie všetky môžete použiť len tak.

Flickr, to je komunita 112 miliónov užívateľov a vyše 10 miliárd fotografií. Nájsť na tejto stránke obrázok čohokoľvek je otázkou niekoľkých sekúnd.

Flickr ponúka diela profesionálnych fotografov, nadšených amatérov, ale aj súkromné galérie plné fotiek z rodinných výletov.

Práve veľké množstvo zdieľaného materiálu znižuje šancu, že si vyberiete presne tú istú fotografiu ako ďalších desať firiem, čo sa pri populárnych fotobankách s menším počtom fotografií stáva často.

Bohužiaľ, väčšinu z fotografii nemôžete len tak vziať a použiť, ako sa vám zapáči, pretože autorské práva nepustia. Veľmi jednoducho by sa mohlo stať, že by sa ozval ich autor a za zverejnenie požadoval finančnú odmenu. Pri porušeniach väčšieho rozsahu by z toho mohol byť dokonca aj právny spor.

Zadarmo neznamená „použi ako chceš“

Samozrejme, milióny fotografií na Flickri sú voľne dostupné pre vlastnú potrebu, nie však na zverejnenie alebo na komerčné účely. Ak ich plánujete použiť napríklad ako ilustračné fotky k článku na blogu alebo do bannerov na webstránke, treba postupovať obozretne.

Fotka dostupná na voľné použitie to musí mať vopred uvedené vo svojej licencii. Na Flickri sa najčastejšie stretnete so špeciálnym typom licencie, ktorou je tzv. creative commons (CC).

Autor, ktorý priradil k fotografii CC licenciu, povoľuje jej voľné použitie aj na komerčné účely (v rozsahu zodpovedajúcom typu licencie).

Tu je jednoduchý návod, ako vyhľadávať a používať fotky z Flickru:

1. Používajte čo najšpecifickejšie kľúčové slová

2. Pri vyhľadávaní vždy používajte rozšírenú verziu

Tzv. advanced search vám dovolí filtrovať fotky podľa požadovanej veľkosti, orientácie alebo licencie.

3. Vyberte si správny typ licencie

Používajte iba fotky, ktoré majú povolenie na komerčné použitie (commercial use allowed). Ak potrebujete fotky upraviť, tak si zvoľte licenciu s povolením do fotky zasahovať a upravovať ju (commercial use & mods allowed).

4. Nepoužívajte fotky, ktoré majú označenie Getty Images License

Do výberu fotiek sa môžu dostať aj fotky, ktoré autor poskytol tejto spoločnosti, ktorá si vyhradzuje právo na udelenie povolenia na ich použitie v jeho mene a spoplatnenie. Automatický filter kontroluje iba manuálne nastavenie CC licencií užívateľom.

5. Dajte si pozor na fotky s vodoznakom

Cez filter sa do výberu často dostanú aj fotky, ktoré majú informáciu o autorskom práve vo forme vodoznaku cez fotku alebo textu s menom autora (all rights reserved alebo © meno fotografa). Tieto fotky tiež nesmiete používať bez povolenia ich autora. Drzé orezanie časti fotky s menom tiež nie je riešením.

6. Skontrolujte podmienky v profile autora

Veľa užívateľov nevie správne nastavovať licencie k fotkám, alebo sa im jednoducho nechce. Preto je dobré rýchlo prebehnúť aj profil autora, v ktorom najčastejšie býva poznámka k podmienkam použitia jeho fotografií (či už atribúcia alebo osobné povolenie).

Ak si chcete byť na 100 % istí, môžete autora priamo kontaktovať. Väčšina použitie povolí a poteší sa mu, prípadne ďalej zdieľa váš link s fotkou.

7. Stiahnite si fotku v čo najväčšom možnom rozlíšení

8. Uložte si link, odkiaľ ste fotku stiahli

Nikdy neviete, kedy sa k nej budete musieť vrátiť a nebudete musieť stráviť hodiny jej opätovným hľadaním v tisícoch ďalších fotiek.

9. Spravte si screenshot z Flickr stránky s použitou fotkou

Uložte si screenshot, na ktorom je jasne vidieť aj použitú fotku, aj informáciu o licencii, príp. dátum stiahnutia. Autor môže totiž zmeniť nastavenia licencie k fotkám za pár sekúnd. Preto sa zíde mať dôkaz, že v čase, keď ste fotku stiahli, bolo jej použitie povolené.

10. Uveďte pod fotkou link na jej zdroj

Licencie creative commons fungujú na princípe atribúcie – dohody medzi autorom a používateľom. Autori fotky sa podelia zadarmo o ich dielo s používateľom, ktorý na oplátku pri fotke uvedie zdroj.

Preto sa pri použití fotky v článku vyžaduje uvedenie jej autora vo forme linku na jeho profil na Flickri alebo priamo na fotku, prípadne autorovu webstránku. Fotky z Flickru sú práve preto nevhodné do bannerov, lebo nedávajú priestor na vloženie jasnej atribúcie. Je zdvorilé na záver poslať autorovi link na stránku, kde ste jeho fotku použili.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


10 poctivo vybraných stránok s fotkami zadarmo

Pretože nie je otázka či, ale kedy ich budete potrebovať. Tieto môžete použiť na hocičo.

Ani ten najkvalitnejší obsah sa dnes nezaobíde bez pekných obrázkov. Internet je ich plný, no zohnať kvalitu je buď časovo náročné, alebo drahé.

Ponuka profi fotobánk je síce široká, ale pre väčšinu webového obsahu sa platené obrázky nevyplatia. Druhou možnosťou sú bezplatné fotobanky, kde však na jeden kvalitný obrázok pripadá tona balastu.

Našťastie sú tu aj šikovní fotografi a umelci, ktorí svoje diela ponúkajú všetkým zadarmo. Vďaka nim existujú bezplatné fotobanky, ktoré nie sú odkázané na podpriemer. Vybrali sme 10 takých, kde sa za kvalitu neplatí ani cent.

Najlepší priateľ bloggera – Splitshire

Webstránka plná kvalitných fotiek. Budú sa výborne hodiť k textom o jedle, móde, technológiách, alebo k marketingovým materiálom. Dostupné bez obmedzení na osobné aj komerčné účely.

Zdroj: Unsplash

Krásne krajinky – Unsplash

Voľba číslo jeden pre tých, ktorí majú radi úniky do prírody alebo píšu o cestovaní. Unsplash je jedna z najväčších fotobánk vo svojej triede a určite stojí za to si ju pridať do záložiek. 10 nových fotiek každých 10 dní. Úplne zadarmo.

Zdroj: Negative Space

Biznis a technológie – Negative Space

Mať po ruke pár biznis obrázkov do prezentácie alebo na web nie je nikdy na škodu. Decentné, farebné aj čiernobiele. Na stiahnutie si nemusíte pýtať žiadne povolenie.

Zdroj: FreeJPG

Niečo svieže a moderné – Free JPG

Všehochuť tematicky rôznych fotiek, kde sa určite nájde niečo aj pre vývojárov softvéru. Biznisové klasiky, ale aj zmes fotografií jedla, ľudí a prírody.

Zdroj: Foodies Feed

Obrovský festival jedla – Foodies Feed

Úplne bezplatná stránka pre každého gastro nadšenca, ktorému ide lepšie písanie než fotenie. Za fotky treba poďakovať Jakubovi z Prahy.

Zdroj: Stockpic

Niečo ľahké – Stokpic

Výborný zdroj fotiek pre lifestylový alebo odľahčený biznis obsah. Ponúka široký výber rôznych kategórií a ich obsah určite nesklame.

Zdroj: Kamboopic

Pre štýlové projekty – Kaboompics

Počin poľskej webdizajnérky Karoliny. Vytvorila túto stránku, aby sa podelila o svoju vášeň so svetom. Už sa len prehrabať v stovkách fotiek vo vysokom rozlíšení a vybrať tú najlepšiu. Zamerané sú hlavne na módu, jedlo, kancelárie a krajinu.

Raumrot

Na kreatívne chvíľky – Raumrot

Pri výrobe plagátov, brožúr, webdizajnu, alebo pri hľadaní inšpirácie, určite netreba vynechať túto stránku. Fotky plné farieb potešia hipstera v každom z nás.

Isorepublic

Raj webdizajnérov – Isorepublic

Úžasné obrázky Toma Eversleyho z Anglicka, ktorý svojim objektívom zachytáva najmä život veľkomiest. Stránka ponúka výborný materiál pre webstránky a aplikácie. Na svoje si prídu najmä webdizajnéri, programátori, blogeri a marketéri.

Zdroj: DesignersPics

Čerešnička na torte – DesignersPics

Potrebujete niečo pekné, ale ešte presne neviete čo. Ste na dobrej adrese. Autor projektu Jeshu Jon, dizajnér a developer z Indie, pridáva nový materiál každý deň.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si novinku Sony XZ2 a získajte darček v podobe odhlučňujúcich slúchadiel

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové