Naučte sa legálne používať fotky z Flickru

10 miliárd fotiek na dosah ruky. Háčik je v tom, že nie všetky môžete použiť len tak.

Flickr, to je komunita 112 miliónov užívateľov a vyše 10 miliárd fotografií. Nájsť na tejto stránke obrázok čohokoľvek je otázkou niekoľkých sekúnd.

Flickr ponúka diela profesionálnych fotografov, nadšených amatérov, ale aj súkromné galérie plné fotiek z rodinných výletov.

Práve veľké množstvo zdieľaného materiálu znižuje šancu, že si vyberiete presne tú istú fotografiu ako ďalších desať firiem, čo sa pri populárnych fotobankách s menším počtom fotografií stáva často.

Bohužiaľ, väčšinu z fotografii nemôžete len tak vziať a použiť, ako sa vám zapáči, pretože autorské práva nepustia. Veľmi jednoducho by sa mohlo stať, že by sa ozval ich autor a za zverejnenie požadoval finančnú odmenu. Pri porušeniach väčšieho rozsahu by z toho mohol byť dokonca aj právny spor.

Zadarmo neznamená „použi ako chceš“

Samozrejme, milióny fotografií na Flickri sú voľne dostupné pre vlastnú potrebu, nie však na zverejnenie alebo na komerčné účely. Ak ich plánujete použiť napríklad ako ilustračné fotky k článku na blogu alebo do bannerov na webstránke, treba postupovať obozretne.

Fotka dostupná na voľné použitie to musí mať vopred uvedené vo svojej licencii. Na Flickri sa najčastejšie stretnete so špeciálnym typom licencie, ktorou je tzv. creative commons (CC).

Autor, ktorý priradil k fotografii CC licenciu, povoľuje jej voľné použitie aj na komerčné účely (v rozsahu zodpovedajúcom typu licencie).

Tu je jednoduchý návod, ako vyhľadávať a používať fotky z Flickru:

1. Používajte čo najšpecifickejšie kľúčové slová

2. Pri vyhľadávaní vždy používajte rozšírenú verziu

Tzv. advanced search vám dovolí filtrovať fotky podľa požadovanej veľkosti, orientácie alebo licencie.

3. Vyberte si správny typ licencie

Používajte iba fotky, ktoré majú povolenie na komerčné použitie (commercial use allowed). Ak potrebujete fotky upraviť, tak si zvoľte licenciu s povolením do fotky zasahovať a upravovať ju (commercial use & mods allowed).

4. Nepoužívajte fotky, ktoré majú označenie Getty Images License

Do výberu fotiek sa môžu dostať aj fotky, ktoré autor poskytol tejto spoločnosti, ktorá si vyhradzuje právo na udelenie povolenia na ich použitie v jeho mene a spoplatnenie. Automatický filter kontroluje iba manuálne nastavenie CC licencií užívateľom.

5. Dajte si pozor na fotky s vodoznakom

Cez filter sa do výberu často dostanú aj fotky, ktoré majú informáciu o autorskom práve vo forme vodoznaku cez fotku alebo textu s menom autora (all rights reserved alebo © meno fotografa). Tieto fotky tiež nesmiete používať bez povolenia ich autora. Drzé orezanie časti fotky s menom tiež nie je riešením.

6. Skontrolujte podmienky v profile autora

Veľa užívateľov nevie správne nastavovať licencie k fotkám, alebo sa im jednoducho nechce. Preto je dobré rýchlo prebehnúť aj profil autora, v ktorom najčastejšie býva poznámka k podmienkam použitia jeho fotografií (či už atribúcia alebo osobné povolenie).

Ak si chcete byť na 100 % istí, môžete autora priamo kontaktovať. Väčšina použitie povolí a poteší sa mu, prípadne ďalej zdieľa váš link s fotkou.

7. Stiahnite si fotku v čo najväčšom možnom rozlíšení

8. Uložte si link, odkiaľ ste fotku stiahli

Nikdy neviete, kedy sa k nej budete musieť vrátiť a nebudete musieť stráviť hodiny jej opätovným hľadaním v tisícoch ďalších fotiek.

9. Spravte si screenshot z Flickr stránky s použitou fotkou

Uložte si screenshot, na ktorom je jasne vidieť aj použitú fotku, aj informáciu o licencii, príp. dátum stiahnutia. Autor môže totiž zmeniť nastavenia licencie k fotkám za pár sekúnd. Preto sa zíde mať dôkaz, že v čase, keď ste fotku stiahli, bolo jej použitie povolené.

10. Uveďte pod fotkou link na jej zdroj

Licencie creative commons fungujú na princípe atribúcie – dohody medzi autorom a používateľom. Autori fotky sa podelia zadarmo o ich dielo s používateľom, ktorý na oplátku pri fotke uvedie zdroj.

Preto sa pri použití fotky v článku vyžaduje uvedenie jej autora vo forme linku na jeho profil na Flickri alebo priamo na fotku, prípadne autorovu webstránku. Fotky z Flickru sú práve preto nevhodné do bannerov, lebo nedávajú priestor na vloženie jasnej atribúcie. Je zdvorilé na záver poslať autorovi link na stránku, kde ste jeho fotku použili.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 otázok, ktoré môžu pokaziť chuť pracovať z domu

Papuče, župan, káva a osem hodín usilovnej práce. Popri tom stihnete upratať a ešte aj vyvenčiť psa. Takto si väčšina ľudí predstavuje prácu z domu. V skutočnosti to však nikdy nie je také ideálne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Papuče, župan, káva a osem hodín usilovnej práce, popri ktorej stihnete upratať a vyvenčiť psa. Takto si väčšina ľudí predstavuje prácu z domu. V skutočnosti to však nie je také ideálne, ako by sa mohlo zdať.

Pravdou je, že keď ostanete doma, ubudnú vám starosti s dochádzaním a nudné porady. Na druhej strane, práca na diaľku chce sebadisciplínu a vôľu odolať lákadlám domáceho prostredia.

Skôr, než začnete prehovárať nadriadeného, obhájte si voľbu pracovať z domu sami pred sebou. Na začiatok si položte týchto päť otázok.

Zvládate stres?

Práca z domu môže byť pre niekoho únikom pred stresom. No ten sa rozplynie jedine v nerušenom prostredí. Odbiehanie k deťom alebo sklon riešiť rôzne domáce drobnosti preťaženiu nepomôže.

Naopak, neustále prepínanie mysle medzi pracovnými činnosťami a domácimi maličkosťami je časovo aj psychicky náročné.

Povinnosti vás tak či tak dobehnú a začnú sa hromadiť. K tomu pripočítajte potrebu komunikovať s ostatnými kolegami.

Otázky, ktoré v kancelárii vybavíte osobne za pár sekúnd, musíte riešiť elektronicky. To sú hodiny telefonátov, písania emailov a chatov iba na to, aby ste ostali v obraze. A to ste ešte nezačali pracovať.

Viete sa motivovať?

V kruhu kolegov alebo so šéfom za chrbtom to vždy ide ľahšie. Doma je človek odkázaný sám na seba, obklopený neobmedzenými možnosťami rozptýlenia sa. Kto im dokáže odolať a pracovať nezávisle, tomu môže home office padnúť vhod.

Bude váš výkon objektívne hodnotený?

Na pracovisku panuje istá forma prezumpcie neviny. Pri nič nerobení vás musia prichytiť. Zjednodušene sa dá povedať, že koho viac vidieť, ten viac pracuje, a jeho výkon býva zväčša aj lepšie hodnotený.

Pri práci z domu tento vzorec neplatí, práve naopak. Home office býva okolím vnímaný ako forma plateného voľna. Kto nie je v kancelárií, je hneď podozrivý.

Preto by mal o svojich aktivitách informovať omnoho viac než ostatní, aby kompenzoval svoju neprítomnosť.

Ak ste si istí, že váš výkon bude objektívne hodnotený, je to ďalší plusový bod pre prácu z domu.

Poskytne vám zamestnávateľ potrebné vybavenie?

Niekomu stačí vlastný notebook a telefón. Sú však povolania, ktoré vyžadujú výkonný hardvér, drahý softvér, prípadne VPN prístup na sieť. Ak zamestnávateľ nevie zabezpečiť potrebné podmienky, sen o práci z domu sa rýchlo rozplynie.

Viete oddeliť pracovný život od osobného?

Je veľmi jednoduché dobiehať zameškané posunutím konca pracovnej doby o hodinu neskôr. A potom o ďalšiu a ďalšiu. Doma nevidíte, ako kolegovia postupne odchádzajú z práce, a nemáte sa kam ponáhľať. Stále je čas dorobiť veci neskôr a režim dňa sa rozpadá.

Ak sa to stane normou, pracovný život začne presahovať do osobného viac, než je zdravé. Úplne najhoršou vecou je vstať od počítača a ísť do postele bez toho, aby mala myseľ čas na upokojenie.

Kto si deň rozdelí na zmysluplné celky a v stanovený čas si povie dosť, tomu home office neobráti život naruby.

Ak ste si aspoň na 4 z 5 otázok odpovedali kladne, práca z domu môže priniesť príjemnú zmenu v pracovnom živote. Udržíte na uzde denný režim, zvládnete pracovné úlohy a vaše hodnotenie neutrpí. Ak ste pri väčšine z nich mali pochybnosti, túžbu mať home office radšej ešte na čas odložte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac