Prečo vám vypnutie televízie predĺži život

Kde vziať čas na všetky novoročné predsavzatia a osobné ciele? Jedným z riešení je vypnutie televízie. Že o niečo prídete? Nie. Paradoxne budete vedieť viac, ako keď na obrazovku pozeráte. Poďte zistiť prečo.

Predstavte si, že by sa vám každý deň predĺžil o celú hodinu a pol. Hneď by ste toho stíhali viac.

Koľko času strávia Slováci pred televíznou obrazovkou? Štatistík existuje viacero a ich výsledky sa točia okolo hodiny a pol denne. Iné je to u ľudí na dôchodku, iné u mladších ročníkov zvyknutých viac na YouTube a sťahovanie filmov. 

Prejdime si päť častých argumentov, prečo sa televízia vypnúť „nedá“. Ale ešte predtým sa pozrime na dva príbehy, ktoré pomôžu pochopiť, prečo je to naopak.

Jozef zo Žiliny mal rušných ostatných päť rokov, často sa sťahoval a hoci predtým pozeral televíziu len občas, na privátoch ju zvyčajne nemal. Tak si od nej odvykol.

Keď si kúpil predvlani nový byt, do televízora neinvestoval.

“Hoci sa každá z návštev spočiatku udivuje, kde mám televízor, prípadne zhovievavo pozerá, že asi si ho nemôžem dovoliť, mne jednoducho nechýba. Naopak, všetok čas, ktorý som ušetril som investoval do seba,” začína rozprávanie Jozef.

Alica z druhého príbehu nemá televíziu preto, že sa rozhodla ju nemať hneď, ako sa pred desiatimi rokmi odsťahovala od rodičov, keď prišla do Bratislavy za prácou zo Spišskej Novej Vsi. “Môj deň je nabitý od rána do večera, práca, šport, jazyky. Prečo by som si mala kupovať televízor?” uvažuje v rozhovore so Sódou, hoci odpoveď pozná: “Je mi nanič, len by mi zaberal čas”.

Keď poviete človeku, ktorý je zvyknutý pozrieť si večer televízne noviny a potom film pred spaním, že má vypnúť televíziu, bude sa cítiť obmedzený. O toto všetko mám prísť? Nie, neprídete o nič, naopak, získate. Jozef a Alica pomohli Sóde zodpovedať 5 najčastejších otázok, ktoré ľudí trápia, keď majú vypnúť svoj televízor.

1. Nebudem informovaný, čo sa deje na Slovensku a vo svete.

Televízne noviny len zhŕňajú to, čo už počas dňa rezonuje v rádiách a na internete.

Ak si dvakrát za deň po päť minút pozriete zhrnutie na niektorom zo slovenských spravodajských portálov, budete mať oveľa viac informácií, budete lepšie poznať súvislosti o tom, čo sa deje a tiež si rozšírite spektrum názorov na dianie. “Netreba čítať celé texty, stačí prebehnúť titulky a úvod článkov,” radí z vlastnej skúsenosti Alica.

2. Nebudem vidieť dobré filmy.

Televízie vysielajú v podstatnej väčšine prípadov filmy, ktoré sú staršie a ak ste ich nevideli v kine, sú určite na DVD alebo niekde v požičovni na internete.

“Radšej si zvyknite chodiť do kina na filmy, ktoré chcete vidieť. Hoci aj dvakrát do mesiaca. Ja idem na film aspoň raz za týždeň. Mám z toho lepší obrazový aj zvukový zážitok , som medzi ľuďmi a idem s trendom – vidím najnovšie filmy hneď, nie až o tri roky v televízii. Ak chcem niečo staršie, kúpim si to za malú sumu do tabletu alebo na DVD a pozerám, kedy chcem”.

3. Neuvidím obľúbené seriály.

“Toto je častý argument mojej babky z Čadce,” usmieva sa Alica. “Ale babka je babka, má kopec času a môže pozerať aj seriály, ktoré nedávajú veľký zmysel. Ale ja som mladá, prečo mám pri nich zabíjať čas? Radšej si pozriem kvalitný seriál podobne ako film, z internetovej požičovne alebo kúpim na DVD, zvyčajne aj v origináli, aspoň trénujem angličtinu.”

4. Neuvidím dokumenty, ktoré ma bavia.

Väčšina kvalitných dokumentov je alebo na YouTube, alebo sa dajú kúpiť ako DVD a pozerať, kedy chcete. Nemusíte byť viazaný na čas, keď sú vysielané v televízii.

Navyše, priznajme si, že dokumenty sú len obľúbenou výhovorkou, aby zabíjanie času pri televízii dávalo zmysel. Naozaj je pre vás dôležitejšie vedieť, ako krokodíl žerie svoju korisť, namiesto hodinky a pol vo fitku alebo pri behaní?

5. Nebudem poznať ľudí, o ktorých píše bulvár a o ktorých sa hovorí.

Keďže sa o nich hovorí, budete o nich vedieť. A môžete si o nich prečítať. Ostatné je už opäť o výbere toho, čo v živote uprednostňujete – či napĺňanie vlastných životných cieľov, alebo byť v prúde informácií, ktoré všetci vedia, ale každému sú nanič.

Všetky minúty, ktoré ušetríte pred televízorom, môžete investovať do seba. Získate tým výhodu oproti iným a tieto výhody vám prinesú peniaze.

Veď ako hovorí známe motivačné pravidlo: Ak chceš viac zarobiť, najskôr musíš viac vedieť.

Chcete vedieť, čo všetko môžete urobiť s 90 minútami denne naviac? Prečítajte si to v článku Ako užitočne minúť 90 minút.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Rozbehnite angličtinu v novom roku: Aplikácie, s ktorými bude nová lekcia vždy po ruke

Nainštalujete ich do mobilu za pár sekúnd a sami si určíte tempo a čas štúdia.

Naučím sa ďalší cudzí jazyk. Posuniem sa na vyšší level. Plán, ktorý sa opakuje každý rok v zozname novoročných predsavzatí, a s ktorým veľakrát nakoniec nepohneme.

Ak sa vám zdajú jazykové kurzy príliš drahé, alebo sa neviete donútiť k samoštúdiu hrubých učebníc, sú tu ešte mobilné aplikácie. Nainštalujete ich do mobilu za pár sekúnd a sami si určíte tempo a čas štúdia. Kedykoľvek počas dňa.

Vybrali sme pár ľahko dostupných najlepších mobilných aplikácii, ktoré vám pomôžu s angličtinou.

Duolingo

Duolingo

Duolingo rozdelilo štúdium jazykov na drobné zručnosti, ktorých nadobúdanie pripomína video hru. Môže nimi byť ovládanie gramatiky, časovanie a frázy alebo nová slovná zásoba na vybranú tému. Keď úspešne prejdete jeden set zručností, odomkne sa vám ďalší.

Princíp Duolinga je v gamifikácii. Ak sa v cvičení pomýlite, stratíte “život”, keď úspešne dokončíte lekciu, získate body a posuniete sa ďalej. Duolingo odvážne sľubuje, že za 34 hodín strávených s ich aplikáciou získate vedomosti z jedného semestra štúdia cudzieho jazyka.

Busuu

Busuu

Busuu pridáva k štúdiu jazyka prostredníctvom mobilu aj možnosť vytvorenia priateľstiev po celom svete. Aplikácia má medzinárodnú komunitu s viac než 50 miliónmi používateľov a viete cez ňu kontaktovať používateľa z krajiny, ktorej jazyk sa učíte. Získate tak spätnú väzbu na vaše znalosti a tipy, čo zlepšiť priamo od domácich.

Okrem angličtiny si s Busuu môžete vybrať z ďalších jedenástich jazykov.

Speaking Pal

Speaking Pal

Ak nie ste dosť sebaistí v konverzačnej angličtine, skúste si ju natrénovať s touto aplikáciou.

Speaking Pal ponúka možnosť dialógu s virtuálnou postavou. Dokáže nahrať váš hlas a vyhodnotiť správnosť výslovnosti. Na viac než tisícke dialógov na rôzne témy môžete popracovať na tom, aby vaša angličtina bola bezchybná nielen na papieri, ale aj v reálnej konverzácii.

LearnEnglish Audio and Video

Počúvanie s porozumením je náročná aktivita, je tu však aplikácia, ktorá k zvukovým nahrávkam pridáva aj video.

K dispozícii máte prepis všetkých dialógov a ovládanie rýchlosti prehrávania. Ak máte zo začiatku problém s rýchlosťou reči v nahrávkach, viete ju manuálne spomaliť podľa svojej potreby.

LearnEnglish for Taxi Drivers

Learn English for Taxi Drivers

Aj keď bola táto aplikácia vyvinutá pre potreby taxikárov pri komunikácii so zahraničnými klientami, rovnako dobre poslúži aj cestovateľom, ktorí s angličtinou len začínajú.

Obsahuje 20 lekcii s užitočnými frázami z každodenných situácii a naučí vás napríklad aj to, ako sa spýtať na cestu alebo viesť jednoduchú konverzáciu v novej krajine.

LearnEnglish GREAT Videos

British Council Learn English

Pri štúdiu cudzích jazykov vie často zaskočiť silný prízvuk domácich. Ideálne je preto trénovať s autentickými nahrávkami domácich, pozeraním filmov v pôvodnom znení alebo počúvaním zahraničného rádia.

Táto aplikácia obsahuje 24 videí, ktoré vás zoberú na okružnú jazdu po Veľkej Británii a Londýne so sprievodcom Richardom. Popri zlepšení porozumenia angličtiny a precvičení správnej výslovnosti získate vedomosti o histórii krajiny, tipy na výlety a vypočujete si príbehy najúspešnejších anglických podnikateľov.

MyWordBook 2

British Council MyWordbook2

Druhá edícia obľúbenej aplikácie, pri ktorej sa British Council spojil s odborníkmi z vydavateľstva Cambridge University Press vytvorila kartičkový systém, ktorý vám rozšíri slovnú zásobu.

Každý anglický výraz má vlastnú kartičku, zaradenú podľa témy. Nájdete na nej obrázok, nahrávku správnej výslovnosti, preklad, definíciu a príklady použitia vo vetách. Nové výrazy si precvičíte v priložených cvičeniach.


Lifetech: Čo je nové