Poznáte vetu “LaCo (je) DoMa”? Používa sa na zapamätanie si rímskych číslic. Spoluhlásky v podstatných menách označujú poradie rímskych číslic. L je 50, C je 100, D je 500 a M je 1000.
Ak áno, použili ste mnemotechnickú pomôcku – metódu zapamätávania si informácií priraďovaním predstáv.
Podobná, ale oveľa sofistikovanejšia technika sa volá “Pamäťový palác” alebo “metóda loci” (z latinčiny loci = miesta).
Na počiatku bolo menšie “faux pas”
Metóda pamäťového paláca sa používala už v starovekom Grécku.
Podľa legendy ju objavil básnik Simonides z Keosu. Asi by sa mu to nikdy nepodarilo, nebyť nepríjemnej udalosti, ktorá sa mu jedného dňa prihodila. Musel predčasne odísť z veľkej hostiny, pretože pohoršil hostí prvými strofami svojej básne.
To sa nakoniec ukázalo ako šťastie v neštastí. Ako jediný totiž prežil zrútenie paláca, v ktorom sa slávnosť konala. Telá ostatných hostí boli po nehode tak zohavené, že nebolo možné rozoznať, kto je kto. Básnik Simonides si však presne zapamätal rozmiestnenie osôb okolo stola počas hostiny a bol tak schopný všetkých identifikovať.
Tým položil základy pre jednu z najpoužívanejších a najrozšírenejších pamäťových techník. Ako už iste tušíte, jej princíp je založený na vytvorení miesta alebo viacerých miest v mysli, kde si ukladáte informácie, ktoré si potrebujete zapamätať.
S trochou praxe a dostatkom času, je každý schopný si takýto palác s pamäťovými miestnosťami vytvoriť. Pritom je metóda prekvapivo zábavná a nesmierne efektívna, napríklad pri učení na skúšky.
Ako stavať vzdušné zámky
Najjednoduchšia metóda ako začať, je predstaviť si lokalitu, ktorú veľmi dobre poznáte. Môže íst o váš byt či dom, cestu domov alebo dôverne známe miesto, na ktoré máte pekné spomienky.
Pamäťový palác si môžete vymyslieť aj celý vlastný, no nie je to postup, ktorý by sa veľmi odporúčal, keďže vyžaduje dodatočnú námahu na zapamätanie si samotného paláca.
1. Zapamätajte si svoju trasu
Vydajte sa v duchu cestou po tomto mieste. Napríklad ulicou k vášmu domu a všímajte si dôverne známe veci.
Prechádzate okolo obchodu, poštovej schránky, pred vami sú vchodové dvere. Toto sú vaše záchytné body.
Pokračujete ďalej cez vchod do domu a prechádzate miestnosťami v presne určenom logickom poradí. V obývačke vám do oka padne napríklad televízor, gauč a škaredá soška, ktorú ste dostali od kamarátky. V kuchyni skrinka, chladnička, rúra na pečenie a tak ďalej.
V každej miestnosti si nájdite niekoľko takýchto vecí, do ktorých si budete ukrývať užitočné predstavy.
2. Priraďte k záchytným bodom bizarné predstavy
Všetky výrazné predmety na vašej zapamätanej trase poslúžia ako zoznam vecí, ku ktorým si priradíte pomocou predstavy pojem, ktorý si potrebujete zapamätať. Povedzme, že máte určité povinnosti, na ktoré dnes nesmiete zabudnúť.
Niektoré z položiek na vašom zozname sú napríklad: vyvenčiť psa, kúpiť mlieko, zatelefonovať Jozefovi. V mysli prechádzate po svojej naučenej trase. Vojdete do obývačky a ako prvý predmet vidíte gauč. Predstavte si, ako po ňom steká mlieko ako vodopád a kartonový obal od mlieka z neho vyskakuje ako delfín.
Následne sa pozriete na televízor a vidíte, ako v ňom sedí váš pes. Snaží sa obhrýzať jeho rám a nervózne šteká, lebo sa z neho nevie dostať von. Potom vám pohľad padne na sošku, ktorej hlava sa zmení na Jozefovu tvár a váš pes začne so soškou telefonovať, akoby ju používal ako slúchadlo telefónu.
Bežný začiatočník by si mal byť takto schopný zapamätať naraz 40 vecí. Čím vulgárnejšia, vtipnejšia, absurdnejšia alebo emotívnejšia predstava, tým ľahšie si ju ukotvíte v pamäti.
3. Upevnite znamenie na každý piaty záchytný bod
Ak si potrebujete vybaviť v rýchlosti, ktorá vec bola napríklad trinásta v poradí na vašom zozname existuje na to jednoduchá pomôcka.
Každý piaty záchytný bod si označte nejakým znamením, napríklad rukou s natiahnutými všetkými prstami. Potom si stačí spomenúť na značku pri desiatom záchytnom bode (napríklad dve takéto ruky) a presunúť sa po trase o tri pozície ďalej.
4. Rozširujte palác podľa potreby
Ak vám ako pamäťový palác nebude stačiť vlastný dom so všetkými miestnosťami, pokojne navýšte jeho “kapacitu” pripojením ďalších palácov. Napríklad budovu múzea či budovy školy, ak si ju dobre pamätáte z detstva.
Objekty navzájom prepojte zvláštnymi dverami, mramorovým schodiskom alebo prechodom cez svoju obľúbenú záhradu, ktorá sama o sebe poslúži ako pamäťový palác.
5. Trénovať, trénovať, trénovať
Na súťažiach, kde si ľudia porovnávajú pamäť, majú za úlohu napríklad zapamätať si poradie kariet v 20 premiešaných balíkoch naraz behom jednej hodiny. Zdá sa vám to nemožné?
Takéto možnosti má takmer každý z nás. Verte alebo nie, ale títo ľudia často nemajú vyslovene lepšiu pamäť. Väčšinou je za tým tvrdý tréning a znalosť potrebných mnemonických pomôcok, podobných ako je pamäťový palác.
Takže príjemnú zábavu, hor sa trénovať a možno už o pár dní budete ohurovať návštevy schopnosťou zapamätať si náhodný zoznam vecí behom pár minút.