Zážitky ako zo zahraničnej dovolenky. Za zlomok jej ceny

Ako zažiť skvelú dovolenku, poriadne si oddýchnuť a mať množstvo zážitkov bez toho, aby ste sa museli obávať výpisu z vašej kreditky po návrate z nej.

Už je to tu. Prázdniny, dovolenky. Pre mnohých najobľúbenejšia časť roka. No spoznávanie nových krajín a zážitkov nie je lacné. Existujú však možnosti ako sa zrelaxovať, zabaviť a užiť si dovolenku aj doma, neminúť takmer nič a mať po lete ešte dlho na čo spomínať.

Turistom doma

Po anglicky sa tomu hovorí aj staycation – prázdniny vo svojom meste. Zahrajte sa na turistu vo svojom meste, obci či dedinke. Znovu objavte miesta, na ktoré sa bežne počas pracovného týždňa či víkendov nestihnete pozrieť, a naozaj si na toto objavovanie nechajte dostatok času. Zastavte a porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi.

Ak máte záhradu, vyložte si von lehátko alebo aspoň uterák, urobte si osviežujúcu limonádu, zapnite dobrú hudbu a relaxujte. Ak nemáte záhradu, ale aspoň balkón, urobte si ráno kávičku, pripravte si výdatné raňajky, ozdobte si stôl na balkóne kyticou čerstvých kvetov, a vychutnajte si raňajky ako v prímorskom letovisku.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Karen Roe

Spoznajte lokálne pamiatky

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným plus lacným, vyberte sa do múzea alebo navštívte lokálnu pamiatku ako hrad či zrúcaninu. Vstup do týchto miest je zväčša nenáročný na peňaženku. Ak máte v okolí nejakú zaujímavú pamiatku, na ktorú sa už veľmi dlho chystáte, no doteraz ešte nebol čas, nebolo s kým či nebola tá správna chvíľa, tak dovolenka je na to ideálna.

Nikam sa neponáhľajte, nechajte si na takéto objavovanie voľný celý deň a dajte si miestnym sprievodcom vysvetliť históriu a zaujímavosti.

Doprajte si kultúru

Aj to sú veci, ktoré by ste robili na dovolenke mimo domova. Vyberte sa do divadla, na koncert alebo si choďte pozrieť film, na ktorý ste doteraz nemali dosť času. Pocit, že nemusíte v kalendári hľadať voľné 2-3 hodinky je sám o sebe na nezaplatenie, tak isto ako pocit, že sa nemusíte stresovať pohľadom na hodinky, lebo na druhý deň netreba skoro vstávať do práce.

Využite aj ponuku mnohých miest a navštívte letné kino. Poprípade si urobte vlastné tak, že si z práce požičiate projektor, na záhrade natiahnite bielu plachtu, urobte si misu pukancov a nezabudnuteľný večer môže začať.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Vyberte sa na túru

Netreba chodiť do talianskych, rakúskych či švajčiarskych Álp, aby ste zažili úžasnú turistiku, čerstvý vzduch či prekrásne výhľady.

Aj doma máme bohaté možnosti turistiky a ak chcete zažiť naraz vysokohorskú túru aj poriadnu dávku adrenalínu, stačí zájsť do Nízkych, Vysokých či Belianskych Tatier, Karpát alebo do Slovenského Raja zaliezť si po rebríkoch. Alebo sa zúčastniť plavby na tradičných pltiach v Pieninskom národnom parku a zároveň sa kochať krásnou prírodou.

Vyskúšajte niečo nové

Napríklad nový druh cvičenia v miestnom fitku. Alebo sa naučte variť nové jedlo či upiecť nový koláč. Jednoducho si jeden deň nájdite recept, choďte si v kľude nakúpiť všetky potrebné ingrediencie, pustite si obľúbenú hudbu a potom si varenie či pečenie užívajte a nikam sa neponáhľajte.

Urobte si na dvore stanovačku

Nič nie je jednoduchšie ako si na dvore postaviť stan a ohnisko a večer, namiesto telky či počítačových hier, stráviť v stane rozprávaním si strašidelných príbehov a opekaním večere nad ohňom. Takáto aktivita nestojí takmer nič, no má veľkú zážitkovú hodnotu. A nielen pre deti.

Vyrobte si domácu zmrzlinu

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: poppet with a camera

Zmrzlina už tradične patrí k letu, tak si skúste vyrobiť vlastnú, veď máte čas. Skvele pri tom využijete aj sezónne ovocie, napr. marhule či maliny. Ak máte deti, zapojte ich do výroby. Využite ich fantáziu a nechajte ich, nech si vyrobia rôzne zmrzlinové tvary. Skvele sa na to budú hodiť napríklad formičky na vianočné medovníky, ktorými vytvoríte naozaj netradičné zmrzlinové kúsky.

Postavte deťom kartónový hrad

Prekvapte deti a postavte im hrad takmer zadarmo a z úplne obyčajného kartónu. Veľké kartóny zoženiete v supermarketoch či obchodoch s elektronikou alebo nábytkom. Potom dajte deťom za úlohu, aby si kartónový hrad skrášlili podľa vlastných predstáv. Fixkami, farbičkami, nálepkami, listami, kvetmi či konárikmi stromov. Bude to zábava na celé hodiny.

A kým deti majú o zábavu postarané, dospelí sa môžu zabaviť napríklad hraním bedmintonu. Bedmintonové rakety a košíky sú dostupné v každom obchode so športovými potrebami a sú lacné. Je to ideálna hra na leto, pri ktorej veľmi rýchlo zabudnete, že športujete a zažijete kopec zábavy.

Máte ďalšie tipy, ako si užiť dovolenku a ďaleko necestovať? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové