Zážitky ako zo zahraničnej dovolenky. Za zlomok jej ceny

Ako zažiť skvelú dovolenku, poriadne si oddýchnuť a mať množstvo zážitkov bez toho, aby ste sa museli obávať výpisu z vašej kreditky po návrate z nej.

Už je to tu. Prázdniny, dovolenky. Pre mnohých najobľúbenejšia časť roka. No spoznávanie nových krajín a zážitkov nie je lacné. Existujú však možnosti ako sa zrelaxovať, zabaviť a užiť si dovolenku aj doma, neminúť takmer nič a mať po lete ešte dlho na čo spomínať.

Turistom doma

Po anglicky sa tomu hovorí aj staycation – prázdniny vo svojom meste. Zahrajte sa na turistu vo svojom meste, obci či dedinke. Znovu objavte miesta, na ktoré sa bežne počas pracovného týždňa či víkendov nestihnete pozrieť, a naozaj si na toto objavovanie nechajte dostatok času. Zastavte a porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi.

Ak máte záhradu, vyložte si von lehátko alebo aspoň uterák, urobte si osviežujúcu limonádu, zapnite dobrú hudbu a relaxujte. Ak nemáte záhradu, ale aspoň balkón, urobte si ráno kávičku, pripravte si výdatné raňajky, ozdobte si stôl na balkóne kyticou čerstvých kvetov, a vychutnajte si raňajky ako v prímorskom letovisku.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Karen Roe

Spoznajte lokálne pamiatky

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným plus lacným, vyberte sa do múzea alebo navštívte lokálnu pamiatku ako hrad či zrúcaninu. Vstup do týchto miest je zväčša nenáročný na peňaženku. Ak máte v okolí nejakú zaujímavú pamiatku, na ktorú sa už veľmi dlho chystáte, no doteraz ešte nebol čas, nebolo s kým či nebola tá správna chvíľa, tak dovolenka je na to ideálna.

Nikam sa neponáhľajte, nechajte si na takéto objavovanie voľný celý deň a dajte si miestnym sprievodcom vysvetliť históriu a zaujímavosti.

Doprajte si kultúru

Aj to sú veci, ktoré by ste robili na dovolenke mimo domova. Vyberte sa do divadla, na koncert alebo si choďte pozrieť film, na ktorý ste doteraz nemali dosť času. Pocit, že nemusíte v kalendári hľadať voľné 2-3 hodinky je sám o sebe na nezaplatenie, tak isto ako pocit, že sa nemusíte stresovať pohľadom na hodinky, lebo na druhý deň netreba skoro vstávať do práce.

Využite aj ponuku mnohých miest a navštívte letné kino. Poprípade si urobte vlastné tak, že si z práce požičiate projektor, na záhrade natiahnite bielu plachtu, urobte si misu pukancov a nezabudnuteľný večer môže začať.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Vyberte sa na túru

Netreba chodiť do talianskych, rakúskych či švajčiarskych Álp, aby ste zažili úžasnú turistiku, čerstvý vzduch či prekrásne výhľady.

Aj doma máme bohaté možnosti turistiky a ak chcete zažiť naraz vysokohorskú túru aj poriadnu dávku adrenalínu, stačí zájsť do Nízkych, Vysokých či Belianskych Tatier, Karpát alebo do Slovenského Raja zaliezť si po rebríkoch. Alebo sa zúčastniť plavby na tradičných pltiach v Pieninskom národnom parku a zároveň sa kochať krásnou prírodou.

Vyskúšajte niečo nové

Napríklad nový druh cvičenia v miestnom fitku. Alebo sa naučte variť nové jedlo či upiecť nový koláč. Jednoducho si jeden deň nájdite recept, choďte si v kľude nakúpiť všetky potrebné ingrediencie, pustite si obľúbenú hudbu a potom si varenie či pečenie užívajte a nikam sa neponáhľajte.

Urobte si na dvore stanovačku

Nič nie je jednoduchšie ako si na dvore postaviť stan a ohnisko a večer, namiesto telky či počítačových hier, stráviť v stane rozprávaním si strašidelných príbehov a opekaním večere nad ohňom. Takáto aktivita nestojí takmer nič, no má veľkú zážitkovú hodnotu. A nielen pre deti.

Vyrobte si domácu zmrzlinu

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: poppet with a camera

Zmrzlina už tradične patrí k letu, tak si skúste vyrobiť vlastnú, veď máte čas. Skvele pri tom využijete aj sezónne ovocie, napr. marhule či maliny. Ak máte deti, zapojte ich do výroby. Využite ich fantáziu a nechajte ich, nech si vyrobia rôzne zmrzlinové tvary. Skvele sa na to budú hodiť napríklad formičky na vianočné medovníky, ktorými vytvoríte naozaj netradičné zmrzlinové kúsky.

Postavte deťom kartónový hrad

Prekvapte deti a postavte im hrad takmer zadarmo a z úplne obyčajného kartónu. Veľké kartóny zoženiete v supermarketoch či obchodoch s elektronikou alebo nábytkom. Potom dajte deťom za úlohu, aby si kartónový hrad skrášlili podľa vlastných predstáv. Fixkami, farbičkami, nálepkami, listami, kvetmi či konárikmi stromov. Bude to zábava na celé hodiny.

A kým deti majú o zábavu postarané, dospelí sa môžu zabaviť napríklad hraním bedmintonu. Bedmintonové rakety a košíky sú dostupné v každom obchode so športovými potrebami a sú lacné. Je to ideálna hra na leto, pri ktorej veľmi rýchlo zabudnete, že športujete a zažijete kopec zábavy.

Máte ďalšie tipy, ako si užiť dovolenku a ďaleko necestovať? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pekné telá aj veľa peňazí. Poznáte tieto fitness celebrity?

Tieto ženy to vďaka vytrvalosti a chuti zmeniť vlastný život k lepšiemu dotiahli až na svetové fitness celebrity so všetkým čo k tomu patrí.

Pravidelné cvičenie nemusí byť len záležitosť zdravia a peknej postavy, ale aj aj živobytia a inšpirácie pre milióny ľudí. Pozrite si najznámejšie cvičiteľky, ktoré sledujú ľudia po celom svete. Tým, že precvičujú, zarábajú nemalé sumy.

Inšpiratívne trénerky z nášho zoznamu začínali rôzne. Niektoré sa cvičeniu venovali celý život a popularita prišla prirodzene. Ale sú aj také, ktoré sa tréningu začali venovať až neskôr – k športu zo začiatku vôbec neinklinovali a ich životný príbeh zaujal ľudí o to viac.

Poďte sa inšpirovať aj vy, či už k tréningu, osobitému životnému štýlu alebo podnikateľskému nápadu.  

Jillian Michaelsová – v mladosti mala nadváhu

Je jednou z najznámejších amerických fitness tréneriek. Vystupuje v talk show, je spisovateľkou, má webstránku, ktorú čítajú milióny ľudí, má vlastný cvičebný program. A to mala v mladosti sama problém s nadváhou.

Usilovný tréning Jillian vyústil nielen do redukcie hmotnosti, ale aj rozhodnutia motivovať iných. Robí tak už 20 rokov. Je nielen trénerkou, ale aj nutričnou poradkyňou a držiteľkou čierneho opasku v karate.

Paradoxom je, že hoci motivuje iných, ona má s vlastnou motiváciou problém – tiež potrebuje trénerov, pretože samu seba nevie donútiť k cvičeniu. Jillian trénuje niekoľkokrát do týždňa. Venuje sa najmä jóge, boxu, core tréningu a dvíha činky.

Jillian v rozhovoroch tvrdí, že dopredu ju ženie záväzok voči miliónom ľudí, ktorí sa ňou inšpirujú. Ale tiež chce dobre vyzerať v úzkych rifliach, radšej nosiť bikiny ako jednodielne plavky a chce byť zdravá aj pre jej vnúčatá a pravnúčatá.

Jillian tvrdí, že ešte pred tréningom je dôležité prísť na skutočný dôvod nahváhy klienta. Potom muži a ženy, ktorých trénuje, vedia nielen zhodiť kilá, ale si aj dlhodobo udržať želanú váhu.

 

Tracey Andersonová – trénuje telá celebrít

Ďalšia z úspešných amerických tréneriek a žena, ktorá stojí za telami Madonny, Jennifer Lopezovej, Courtney Coxovej alebo Gwyneth Paltrowovej. Vzrastom malá, ale úspechom veľká žena.

Cvičeniu sa podľa vlastných slov venuje už odmalička pretože jej mama vlastnila baletné a tanečné štúdio. Počas štúdia v New Yorku pribrala napriek tomu, že neustále tancovala. Práve vtedy sa zrodila jej motivácia niečo zmeniť.

Rozhodla sa venovať fitness nielen ako koníčku, ale ako celoživotnej profesii. Vytvorila unikátny fitness program, ktorý sa mení každých desať dní, čím sa predíde efektu plateau, čiže telo si nezvykne na určitý typ cvičenia.

Jej cvičebný program sa stal natoľko populárny, že Tracey postupne otvorila štúdiá v New Yorku, Los Angeles a v Londýne a ponúka tiež inštruktážne DVD pre domáci tréning.

Heidi Powellová – trénerka aj pri štyroch deťoch

Spolu s maželom Chrisom Powellom tvoria jednu z najpopulárnejších trénerských a motivátorských dvojíc. Obaja sú súčasťou úspešnej televíznej série Extrémne premeny, kde Heidi pomáha Chrisovi pri tréningoch účastníkov aj ich motivácii.

Má certifikát na tréning crossfitu, je mamou štyroch detí, má vlastný blog, kde denne čitateľom prispieva radami o zdravej strave, receptami, tipmi na cvičenie i motiváciami v oblasti ako zvládať rodinu a úspešnú kariéru, ako žiť zdravo a mať šťastné manželstvo.

Spolu s manželom sú autormi niekoľkých kníh, ktoré sa hneď po vydaní stali bestsellermi. Minulý rok sa Heidi zúčastnila súťaže v bikini fitness. Veľa cestuje a vystupuje v rôznych talkshow.

Jennifer Nicole Leeová – osobitý štýl cvičenia

Jej meno poznajú v 110 krajinách. Je tvárou, telom a menom vlastnej značky oblečenia, fitness DVDčiek, webstránok, videí, fitness akadémie a množstva iných produktov. A k tomu je aj úspešnou spisovateľkou. A ešte niečo – okrem toho, že je vychytenou fitness modelkou, je aj motivačnou spíkerkou.

Motivuje iných k tomu, aby svoj život zmenili k zdravšiemu po tom, čo ona sama bojovala s veľkou nadváhou. Vďaka úsiliu a tvrdej drine sa jej podarilo zhodiť vyše 30 kíl.

Sama o sebe tvrdí, že nemá športovú minulosť. Napriek tomu vytvorila vlastné cvičenie pod názvom JNL Fusion. Jej tréning je zameraný najmä na ženy a spočíva na takzvanom “super spikingu”, čiže na zaradení kardia pomedzi cviky so závažím.

Jen Selterová – preslávil ju zadok

Slávnou sa stala zo dňa na deň. A za všetko vďačí svojmu výstavnému a vypracovanému zadku. Jej slávu rapídne zvýšili a neustále udržujú sociálne siete, na ktorých má desiatky miliónov fanúšikov.  

S fanúšikmi je v kontakte neustále. Motivuje ich nielen obrázkami z každodenných pobytov vo fitku, ale aj cez rôzne výzvy na cvičenie a zlepšenie si zdravia. Ako odmenu za dosiahnutie výsledku či ukončeniu výzvy motivuje fanúšikov cenami – poukážkami na nákup plaviek, športového oblečenia, zdravej stravy.

A toto je jej mimoriadne motivujúci Instagram.

Jeanette Jenkinsová – trénerka z Holywoodu vyrástla v chudobe

Skôr ako pod svojim menom je známejšia pod prezývkou The Hollywood Trainer. Je zakladateľkou mimoriadne úspešnej fitness akadémie The Hollywood Training Academy. Je aj autorkou cvičení na mnohých DVD ako Bikini Bootcamp či Cardio Kickboxing.

Pravidelne sa zúčastňuje denných talkshow a napísala niekoľko kníh. K jej klientom patria speváčky Kelly Rowland, Pink, Alicia Keys, momentálna jednotka ženského tenisového rebríčka Serena Williams či známa herečka Queen Latifah.

Jeanette pochádza z chudobnejších pomerov. Vyrastala s troma súrodencami v malom dome bez otca. Fitness a šport boli jej únikom z reality. Hovorí, že práve šport ju naučil tímovosti, férovosti, vytrvalosti a uvedomeniu si, že keď človek chce, svoj cieľ dosiahne.

Podporuje množstvo charít a dobročinných organizácií.

Jackie Warnerová – tréning ju vytiahol z depresie

Z niekoho, kto bol v 13 diagnostikovaný s depresiou, to Jackie dotiahla na jednu z najrešpektovanejších a najznámejších tréneriek Ameriky. Cvičenie a zdravá strava Jackie dali nový život. Ešte predtým, ako sa začala naplno venovať cvičeniu, vystriedala niekoľko povolaní.

Nebála sa akejkoľvek práce a nič nebolo ako sa vraví “pod jej úroveň”. Všade, kde pracovala, však cítila, že nežije ale len prežíva, a práca ju živí, ale nenapĺňa. Potom objavila čaro fitness a zdravej výživy a to bolo to, čo úplne zmenilo jej život a povolanie. Vďaka cvičeniu a zdravej výžive vyriešila svoje zdravotné aj duševné problémy.

Zmenu si všímali aj jej priatelia a niektorí ju požiadali, aby ich trénovala. Súhlasila a s úžasom sledovala, ako sa k lepšiemu menia nielen ich telá, ale aj životy. Tým sa začala jej hviezdna trénerská kariéra.

Tara Stilesová – drží nízke ceny napriek popularite

Taru svet spoznal vďaka jóge. Je nielen inštruktorkou a veľkým nadšencom jógy, ale vytvorila aj svoj vlastný typ – Strala jógu. S ňou sa rozrástla nielen jej popularita, ale aj štúdiá po celom svete, kde Strala jógu pravidelne cvičia tisíce ľudí.

Jóga od Tary je metódou liečenia cez pohyb. Jej hlavnou filozofiou je pokoj a šetrenie energiou. Tara ale nebola vždy inštruktorkou jógy. Pôvodne bola modelkou a študovala balet. Natočila sériu inštruktážnych videí a urobila si kurz inštruktorky. Jej videá majú dnes milióny videní.

Medzi jej klientov patrí Jane Fondová aj Deepak Chopra. Napriek popularite hodina Strala jógy stojí v jej newyorskom štúdiu 10 dolárov, čo je menej ako u konkurencie. Tara totiž chce, aby jóga bola dostupná pre všetkých ľudí.

Lee-Anne Wannová – bojuje za mužské zdravie

Zdroj: Lee-Anne Wann

Novozélanďanka, ktorá je úspešnou fitness trénerkou, spisovateľkou a pravidelne sa zúčastňuje diskusných relácií, kde ľuďom radí, ako sa správne stravovať a cvičiť napriek stresovému životnému štýlu.

Sama však paradoxne na stres a obrovské pracovné vypätie doplatila. V čase, keď týždenne pracovala šesť a pol dňa 15 hodín denne, pribrala 20 kíl a upadla do depresie. Na takmer pol roka sa vtedy stiahla do úzadia, aby fyzické a duševné zdravie dostala pod kontrolu.

Verejnosti sa stala známou vďaka televíznemu programu Zmenši ma, kde pomáhala účastníkom schudnúť cez tvorbu individuálnych cvičebných plánov. Lee-Anne je bojovníčkou za predovšetkým za mužské zdravie.

Rapídne dokázala zmeniť životy a zdravie 4 mužov k lepšiemu, čo bolo podporené kampaňou Novozélandských novín. V roku 2016 bola zvolená ako ambasádorka pre mužské zdravie.

Michelle Bridgesová – zhodila dva milióny kíl

Austrálčanka Michelle je populárnou fitness osobnosťou. O šport mala záujem od svojich 14 rokov, kedy sa v škole ponúkla, že chce trénovať deti, ktoré sa nevenovali žiadnemu športu a poflakovali sa s cigaretou v ruke.

V 18 sa z nej stala fitness inštruktorka. Má vlastnú značku športového oblečenia, s manželom majú sieť fitness centier. Michelle vyvinula program s názvom 12-týždňová premena tela a vďaka nemu už pomohla ľuďom nielen v Austrálii zhodiť spolu vyše dva milióny kíl.


Nový Note 9 je tu. Predobjednať si ho môžete už dnes

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové